На гости на Агата Кристи.

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

На гости на Агата Кристи.

Мнение от DOCTORA »

Миналата Събота 09.07.2005 посетих отново град Торки - родният град на Агата Кристи.
Придружаваха ме двама приятели от град Ившъм (на 20км от моя град), Златко и Тенчо.
В Торки ловяхме на кея на пристанището - "Принцес Пиър"до обяд, и на Хоупс Ноуз (Нос на Надеждата) в источната част на града следобяда.
Беше слънчево и горещо - 30 градуса. Отлива беше баш по обяд - в 2 часа. Затова кълвеше по-слабо и хванахме само двайсетина кила скумрия и полък (или както го превеждат по българското дискавъри в предаванията с Хенри Гилби - "Сайда").
Златко и Тенчо ловяха на чепаре а аз на блесна - "Нордик Херинг" - датска клатушка 15 грама:

Изображение

Скумрията кълвеше на сребърна и зелена а сайдата на оранжевата.

На тази карта се вижда къде в Англия е град Торки (Torquay):

Изображение

Това е карта на града. Със червени стрелки съм показал точно местата където ловяхме на кея (Принцес Пиър) и на носа - Хоупс Ноуз.

Изображение

А ето и панорамна снимка на която са посочени същите места.

Изображение

А сега снимките от излета:

Яхтеното пристанище ни посрещна облято в слънце, напълно отговарящо на прозвището "Английската Ривиера" с което наричат града.

Изображение

Изображение

Изображение

Почна се яко дърпане на скумрията от Принцес Пиър.

Изображение

Златко и Тенчо бързо схванаха хавата и се очетоха с първите скумрии в живота им, хванати на въдица.

Изображение

Изображение

Към обяд кълването на кея замря и ние отпрашихме към Хоупс Ноуз, едно от най-популярните места за морски риболов в Англия.
Скалите от които се лови са на около 800 метра от пътя, надолу по стръмен баир.

Изображение

Изображение

Изкачването навръщане с пълните торби риба е епично :-)

Ето ги и самите скали от които се лови много удобно.

Изображение

Местният тюлен непрекъснато обикаляше под скалите и се угояваше със скумрийките които му хвърляха децата.

Изображение

Изображение

Макар и да не хванахме много риба по тукашните стандарти, изкарахме си чудесен слънчев рибарски ден, пък и за барбекюто имаше предостатъчно.
Това е последната риба за деня. Една Сайда хваната на чепарето.

Изображение

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Браво Докторе,пак си ги наловил.

Вари го,печи го-аз си знам мойто си и ще те питам.Никoй ли не се е пробвал да пусне балон или нещо плуващо което да му изнесе стръвта на дълбоко от тия скали на снимката.Гледам я за трети път тая снимка/преди тюлена точно/и ми се вижда много подходящо място за ловене с хвърчило,балон или найлонова торбичка.Вълни няма,дълбоко е като гледам какви лодки се шмиткат наоколо,а и най-важното-вятъра ти духа от към гърба.Няма начин ДА НЯМА ГОЛЕМИ рибоци по тоя край,а и след като има толкова много стръв във водата значи според мен се навъртат и големички хишници.Случва ли се на някой да извади половин рибка или направо да му я изяде нещо както си я дърпа към брега???Никoй ли не е вадил акула от това място??Наранени тюлени не се ли мяркат???

Скумрия,дълбока вода и тюлени-това е любимото място за сърфист/самоубиец,както и за гладни акули.

Гледам снимките със завист-нямам време една въдица да хвърля,но в края на месеца сме замислили 25 дневен риболов из тукашния океан и като се върнем ще пусна малко снимки,пак дано има и риби на тях.
Go BIG or Go Home!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

В DOCTOR-овите снимки е истината... 8) 8) :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: На гости на Агата Кристи.

Мнение от Алеко »

DOCTORA написа:Миналата Събота 09.07.2005 посетих отново град Торки - родният град на Агата Кристи.
Придружаваха ме двама приятели от град Ившъм (на 20км от моя град), Златко и Тенчо.
В Торки ловяхме на кея на пристанището - "Принцес Пиър"до обяд, и на Хоупс Ноуз (Нос на Надеждата) в источната част на града следобяда.
Беше слънчево и горещо - 30 градуса. Отлива беше баш по обяд - в 2 часа. Затова кълвеше по-слабо и хванахме само двайсетина кила скумрия и полък (или както го превеждат по българското дискавъри в предаванията с Хенри Гилби - "Сайда").
Златко и Тенчо ловяха на чепаре а аз на блесна - "Нордик Херинг" - датска клатушка 15 грама:
Ауу, пък и скромен тоз Доктор!

Прекрасно! Честито!
bormata
Мнения: 203
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:57
Местоположение: В. Търново - Русе

Мнение от bormata »

durumov написа:Докторе, с твоите репортажи от UK, ти откри направо нов Риболовен Канал...
А ти драги, понамали твоя "риболовен канал", че ми отесня монитора.
Това е молба.
Полети с парапланер тандем 0878 900 110
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Благодаря на всички за отзивите!

Алеко, 20 кила са наистина скромен улов за това място. Миналата седмица, когато кълвеше нормално, сам хванах към 30 кила. Тук, просто мащабите са различни от това на което сме свикнали в БГ.

Пен, за съжаление в нашите води няма такива големи, лоши акули :lol:
Тук най-често срещаните акули са:
- котешката акула (която показах в предишен репортаж),

- Starry Smothhound - (Mustelus asterias) - дънна акула. Става до 20-30 кг. Яде ракообразни и няма зъби а пластини като моруната.
От брега се лови главно нощем на рак. От лодка се лови и през деня.

Изображение

Изображение

- Tope (Galeorhinus galeus). Пелагична акула. Основен хищник на скумрията. Достига 50 кг. Лови се главно от лодка, на 2-3 км навътре в морето, на "флапър" от скумрия (скумрия на която са махнати опашката, гръбнака и червата и са оставени главата и двете филета да се ветреят свободно) Не напада хора.

Изображение

Изображение

Изображение

Преди 2 седмици ходих на риба с рибарско корабче под наем от Кардиф, с още 9 рибари. Хванах и от трите вида акули плюс морски лисици, змиорки, лаврак и треска. Не взех фотоапарат защото ме беше страх да не се намокри, и нямам снимки. Затова не написах репортаж.
На 7 Август отивам пак и ако не вали ще взема фотоапарата да покажа снимки.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Дели
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 14:40
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Дели »

Докторе ,
Виждам че тренираш усилено риболов от лодка . Похвално ! Зодиака те чака наесен .
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Мерси Дели! Ще поплаваме заедно!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

БатМилене, непременно разузнай местото за лаврак.
Ако не взима на блесна, пробвай на плувка с две живи скариди на куката, или с морски червей ама 3-4 наведнъж, или на тапа с живо попче.
Наесен непременно ще го пробваме.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Footman
Мнения: 72
Регистриран на: Чет Юли 14, 2005 11:53
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Мнение от Footman »

Докторе прощавай за невежеството ми, но каква е тази риба която държи човека с шапката на Тотнъм? Да съм по точен първата снимка на втория ти пост.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Footman, над снимката е дадено името на английски и латински.
На български не го знам, може би няма българско име.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”