Пъстърва на червей

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Пъстърва на червей

Мнение от Cougar »

Нещо колегите в странство са в затишие. Я да пусна една тема да се раздвижат нещата, пък и да не ме обвини някой в пристрастност към нечий форум :D .

Почвам темата с уговорка че е хард, и на някои изтънчени кръгове може да не допадне. Надявам се все пак на толерантност :D .

============================================

След като 3 поредни вечери скубах шаран, при което преживях върховната емоция да видя как пръта и макара ми заминават в дълбините на реката теглене от подивял звяр с кука врязана в долната му устна, накрая реших да погледна към "моята" река която за тези 3 дена би трябвало да е поспаднала и да се е поизбистрила.
Тъкмо добри условия като за риболов с червей.

Изкопах си разни гърчещи се гадинки в един парк, макар и дребнички и недохранени и тръгнах с тях към мястото. Реката бе добре, но ми направи впечатление една спряна кола на място което се ползува от рибари. Въпреки че имаше и една две къщи наблизо се усъмних.

Риболова на червей бе повече от слаб. Плувка не ползвах, а само 2 сачми и куката, към повод 0.20 (същия който ползвам за шарана). Нямах и кой знае колко червеи, като идеята ми беше ако рибата кълве да се дозаредя край реката. Но не кълвеше, или я нямаше. В един вир хванах 3 дребни кефалчета (не съм ги снимал), които са точно стръвта която полвам през втората половина на Август, веднага запазих 2 от тях, за да видя дали американките от река Гранд са ползвали пороя да се придвижат към тази река. Тези идващи през Август са от по-дребните, но са пак голям спорт, защото се крият винаги под паднали дървета и са много агресивни и акробатични.

Докато ходех и слизах по течението обаче видях една стъпка на пясъка и веднага разбрах каква е работата, някой газаше пред мен!
НИЩО ЧУДНО ЧЕ НЕ МИ КЪЛВЕ!

Изображение

Веднага скатах въдичката и по партизанската пътека заслизах надолу и хоп намерих "нарушителя" точно на един от 4-те основни вира. И то не един а двама нарущители - мухари. Мятат шнурове и газят през средата на реката! Почнах да лавирам из гъсталака както аз си знам по пътеки които за тях са неизвестни и се пуснах на километър под тях на последните 2 вира. Смених куката с една дето много сполучливо може да се ползва за бяла риба и сом и срязах първото рибе на 3 части (бе към 15см). По дълга опашка, глават ас малко месо към нея и едно средно резенче. Хвърлих на едно две места с опашката и я загубих на закачка, то дойде ред на главата. Сложих я аз и "поднесох" мезето в бързея на вирчето така че да мине хубаво точно по дължина на падналия там бор........

Таман стигна близо до долната страна и гледам хубавата ми червена плувка леко се набалбуква и тръгва под бора.......
А......аааа..така значи! :D Хубава подсечка и усещам аз от другата страна зверчето залепна, обаче и аванса ми се оказа поотхлабен и то като се разигра....Сграбчих аз веднага кордата с ръце и къде отпускам къде опъвам, изнавигирах го да си излезе от убежището. Два пъти се мята из въздуха и поне 3-4 пъти запрашва нанякъде, но накрая си го залепих на плитчината и като го държах откъм опашката го избутах на брега. Ами много хубаво парче - 44см сребърен динамит.
Къса глава и къса опашка но мощно тяло и голяма опашна перка!

Изображение

Изображение

Да го пускам.......Тази гигантска кука която ползвам прави това безпредметно, пък реших че една риба мога да я оползотворя. Хайде в раницата.

Слизам на долния основен вир, но по това време там слънцето още грее ярко и макар че и тук има пак паднал бор на бързея изпод който ги вадя, този път нямах удар.

Но мястото беше освинено от някоя неделна компания, бяха си оставили кутиите червеи, опаковките на вафлите, найлонов плик в който се оказа че са оставили и пакет куки и олова.....Кутийки от бира и какво ли не. Извадих един плик и насъбрах всичко, оставих мястото чисто но следващия път сигурно пак така ще го намеря.

Взех да се връщам и на мястото където хванах рибата намерих папрат. Изчистих пъстървата и я увих в папрат а после в плик. Винаги като вземам риба я увивам или в папрат или в друг вид зеленина.

Изображение

Тъкмо приключих и тръгнах нагоре и хоп насреща ми 2-мата мухари.
"Какво става как е?"
"А само дребосъците" - и показва размера на смолта - 15-18см, "А, ти?"
"Е, аз извадих една прилична - 18 инча"
"Американка?!!"
"Да"
"Пусна ли я обратно?"
Погледнах го и си викам, той може и да не осъзнава че ми задава не-джентълменски въпрос.
"Прибрах я, аз всичко прибирам, даже и боклука!" - и размахах пълния сак с бутилки.
"О, извинявай!"

Продължих нагоре като в мен имах още едно последно парченце рибка - главата на втората. Мислех като стигна горния вир където бях намерил мухоловците, да пробвам в него.

Нещеш ли точно под вира намерих още един мухар, и той слиза надолу, и той само дребни 1-2 бил хванал......Викам си подплашил ми е рибата но хайде , ще пусна пък каквото стане.

Изображение

Стигам вира, правя 3-4 замятания в различни участъци и няма бутане, викам си "така си и мислех", но пак правя едно замятане откъм другия бряг и като подръпвам усещам че май нещо прави опит да налапа. Отпускам, после засичам и хоп, нова риба, но.....о..о по-малка, та борбата бе неравна и свърши скоро. От по-дребния калибър 36см. Куката обаче така я бе хванала че дясното и око се бе напълнило с кръв...ясна работа. Ами ще видя зор да ги изям, но пък ще наблегна на бирата.


Изображение

Честно казано не обичам да ги вземам, да ги чистя, да ги режа, да ги пържа или пека, но и не бих тръгнал да ги ловя на муха, само с идеята като я хвана да я пусна...просто защото хич няма и да я хвана по този начин.

Пък аз общо взето гледам да ловя, няма да ходя само да камшича и да се наслаждавам на това как ми се извива шнура във въздуха. :D и да не мога да пусна и да задържа най-апетитната стръв - малката рибка точно под падналите във водата дървета.......

Да, доволен съм, тези хубави американки вече са налице, по-рано от очакваното, а измежду тях може да има и такива дето почти нямат вадене.....ще видим.
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Ееее Пума, добре пак си ги накъсал. Нема омръзване при теб.
Често да ти кажа, ако с бай Стан бяхме пред теб на тази река, нямаше с какво да се похвалиш после. :D Щот не пропускаме, а само изпускаме. Цветът на реката е много подходящ за дебел червей, а като тръгне да събира истински рибата, не прави занчение, какво подаваш. Дали, нимфа или уловист воблер. Изобщо интердисциплинарен риболовец си.
Да питам, с Фенуика и дайвата ли ловиш на плувка? По дължината на дръжката не ми се струва по дълга от 2.10? Има една по удачна система. Гол телескоп с 50 санта канап и 20 корда. Утежняване тип "Острието" и маневри, като Пламен Бойков.
Обаче при тези риби, най е добре с по две нифи, та дори и три по системата " санданско чепаре". Някак си така е по-чист е риболова, от към липса на лопата и копане...
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Пумата написа:Ами много хубаво парче - 44см сребърен динамит.
Аааааааа, а аз през цялото време съм си живял със заблудата, че в чужденеция тия американки ще да са малко по-големшки, щото и рекичките са им по-така дебелшки. Това го казвам, щото в Събота видях (и подържах :twisted: ) една балканка - точно 53 санта, и то от доста по-невзрачна рекичка, сравнено с тая от снимката. А за БГ-то това направо си е рекорд!
Та да попитам Пумата тая 44см. американка не е ли малко от детската градина или бъркам?
Иван Пигов написа:Има една по удачна система. Гол телескоп с 50 санта канап и 20 корда. Утежняване тип "Острието" и маневри, като Пламен Бойков.
Обаче при тези риби, най е добре с по две нифи, та дори и три по системата " санданско чепаре". Някак си така е по-чист е риболова, от към липса на лопата и копане...
Това с телескопа си е чисто ровене, но пък е най-удачната система и най-много риба изважда!
Пума, мухарите които си срещнал - то най-вероятно и на тях някой им е прегазил реката :D . Иначе, ако се вдига пъстървата само стой и гледай гол след гол.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

Ivan VP написа:Да питам, с Фенуика и дайвата ли ловиш на плувка? По дължината на дръжката не ми се струва по дълга от 2.10? Има една по удачна система. Гол телескоп с 50 санта канап и 20 корда. ...

Писах писах, и мнението ми изчезна..... :(

Иване пръчката е точно 2.10м. (7 фута) Ползвам я с Шимано Сахара 2500. Дайвата е пак 2500 но е доста по-голяма макара.

На муха тези риби не се лъжат, експерименти съм правил всякакви.
Малката рибка им е майстора. Те явно само с дребна риба се хранят.
Мухи и блесни не поглеждат много.

За размера от 44см, да нищо не е за тук но след едно уточнение, от Май до септември в реката остават само подрастващото поколение- 15-20см. Риба от 26-30см и нагоре е рядкост. Има по някоя балканка но и тя е голяма рядкост лятото. Иначе есента идват езерните риби (средно по 62см). Но не се ловат по много и човек трябва да има много добри познания за реката, иначе капото е сигурно. Тези които аз сега ловя идват от основната река (Гранд), но в нея живеят в места с извираща студена вода и е много трудно да се намерят. Голям спорт са защото нямат нищо общо с рибарникова риба. А измежду тях пак може да има нещо по-така. :D
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Канадският експерт написа:
Мухи и блесни не поглеждат много
Е тука е тръпката май? През май бях на високопланински водоем, който познавам добре. Бъкан е с пъстърви. Много слабо кълвеше на муха, а събираше мухи, като обезумяла. Къде е номера? Ми там, че събираше нещо което не можех да предложа, на друго ниво от това където ми седеше мухата. Вулев наскоро пусна материал за селективната избирателност към мухата в даден момент в едно от списанията. До мен един спинигист смени сигурно 150 вида блесни, воблери и клатушки и нищо не отчете. А мнението ми до сега за там беше, че знам за кво става дума. Ще ги накъсам си викам преди това, ама нъц. Подобно нещо ми обесняваше и един приятел който доста често посещава езерата в Пирин с мухите. Вика колкото пъти, се качвам. Разбирам, все повече, че не ми е ясно. Да не споменавам Белмекен и т.н. На Пнега в най-перспективният участък, не чух някой да е извадил нещо бележито? Изобщо, примери много. А това, че в даден момент рибата и на фас ще скочи е друга опера.
Който си мисли, че това е балъшка риба на която само и се папа, е на погрешно мнение.
Но нищо не пречи, да се помисли малко по въпроса и да се опита.
Може и да се преобърне на някоя суха муха или нимфа, това е естествен процес.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

Ivan VP написа: До мен един спинигист смени сигурно 150 вида блесни, воблери и клатушки и нищо не отчете. А мнението ми до сега за там беше, че знам за кво става дума. Ще ги накъсам си викам преди това, ама нъц. Подобно нещо ми обесняваше и един приятел който доста често посещава езерата в Пирин с мухите. Вика колкото пъти, се качвам. Разбирам, все повече, че не ми е ясно.


На Пнега в най-перспективният участък, не чух някой да е извадил нещо бележито?
Да, знам за какво говориш........Езерата са по-особенна работа, и там обичайните тънкости, като прикриване, подход към рибата, и разчитане на това че тя ще се хване преди да е имала време да разгледа примамката почти не играят.

Аз мога винаги по нещичко да си хвана по езерата, но определено не ги накъсвам и виждам в повечето случаи зор.

Но: Има моменти когато същите тези риби в същото това езеро почват да удрят една след друга на всяко замятане.

За Панега....Ами и аз питам някой нещо хвана ли на муха там? Става въпрос за голяма балканка?

Аз тук за това не се и мъча по този начин, защото от експерименти народа ги лови късно вечер на едни комарчета Но18-20.

Е, извинявай, но такава муха слагам ако ще ловя дребосък. На големи стримери да ударят тукашните.......не.....е....не щат. Но лятото хванах 2-3 на силиконови примамки, едната от които бая голяма (7см)

Но пак за стримерите......американките ги вземат, също и съомгата. Ако е за идеята мога да се помъча да извадя 1-2 риби и по този начин но балканките.......малка загадка. тукашните са някакъв модел внесен на времето от Германия. Някакви свръх хитри хибриди на пъстърва с каракуда и вероятно речна русалка. :D
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Пумата написа:
За Панега....Ами и аз питам някой нещо хвана ли на муха там? Става въпрос за голяма балканка?
От тази година знам няколко в порядъка 35-38 см на нимфа. И една много голяма изпусната от един колега. А той миналата година ги правеше по 5-6 риби 40-45 см на излет, пак на нимфа.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”