Морски риболов в Турция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

Благодаря за информацията! Значи трябва да ги декларирам и на двете граници? Предполагам сонара също? А дали трябва да представя някакви документи за собственост и какви?
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

кражба! някакви подробности, които да ни предпазят от подобни неприятности?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Ji написа:кражба! някакви подробности, които да ни предпазят от подобни неприятности?
Просто не си оставяйте лодката на плажа за през нощта като мен.
Въпреки, че в Турция се краде рядко, на третата сутрим има вероятност да не я намерите :lol:
Относно документи, ако лодката е малка надуваема и не я превозвате на колесар, може и да не ти искат никакви документи за нея. За сонара едва ли някой ще повдигне въпрос. Ако си носиш фактура за лодката и двигателя - още по-добре.
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

Здравейте колеги! Темата ръждяса! :) за съжаление.
Идната седмица се каня да направя, макар и за кратко, дългоочаквания есенен риболов. В сарос-кия залив този път. Но тъй като ще ми е за първи път, опасявам се ще загубя в опознаване трите дни, които успях да изкопча. Ще ви бъда изключително признателен, ако ме насочите към място/град/контакт/регион за нощуване, място подходящо за пускане на надуваема лодка, забранени за риболов зони и друга полезна информация. В замяна обещавам да ви изплакна очите с репортаж/и и ответна информация.
Поздрави и дано намерите и вие време за риболови тая чудна есен!:)
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Колега, Сароския залив е доста голям но знам да има хотелчета само в началото, когато пътуваш от южната страна на залива в посока Джелиболу. Там има и нещо като курортно селище с малко пристанище, което съм виждал само от далечината минавайки по главния път. Доколкото знам наши харпунджии са имали проблем с местната брегова охрана точно в този район. Не знам и доколко ще функционират хотелчетата в момента тъй като туристическия сезон отдавна приключи. Работещи хотели със сигурност има в Eceabat. Там в момента трябва да се хваща доста лефер в Дарданелите. Веднага ще разбереш дали излиза лефер по огромното количество рибарски гемии движещи се бавно на 40-60м от брега срещу силното течение (практически стоят на едно място спрямо брега). Ловят на жива сардина и хващат по стотина лефера на ден. В самия Сароски залив в момента може да опиташ пак на жива рибка (ако успееш да си хванеш сафрид, сардина или скумрийка) в близост до дъното за Зъбар (търси го на дълбочини около 35-45 м).
На воблер може да опиташ за паламуд. Може да пробваш и на пилкер, но шансовете за улов са по-малки.
Ако си с добра лодка и сериозни такъми можеш да опиташ по-навътре на 2-3 км (където дълбочината става 90-100м) да търсиш едър тон (ако е тихо морето няма начин да не видиш да скачат риби по 50-60кг). Трябва ти за подхранка 8-10 кг накълцана сардина като хнърляш по порченце на равномерни интервали през 10-20 сек. Така се получава следа, която има шанс да привлече тунците. Пускаш две въдици - едната с леко утежнение на 10-15м под лодката а другата на 10м в страни и на 4-5м от повърхността (в самата следа от подхранката).
Айде на слука и да не забравиш да разкажеш за преживяванията
:wink:
....
www.plodex.eu
....
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

Благодаря за инфото! Намерих база в Енез, но е на границата с Гърция и вероятно контрола ще е завишен, така че продължавам да търся. Всъщност отдавна мисля и за мраморно море, но нямах представа дали се завърта риба. не помня да съм виждал рибари когато съм минавал от там. разбира се, винаги е било през нощта или рано сутрин :)
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Мнение от stoev »

В Мраморно море риболова от брега с всяка изминала година става все по-зле. Лефера вече е много рядка слука. Лови се основно сафрид и зарган. По добре е на входа на Босфора в Черно море, но местата са трудно достъпни и опасни. Там от преди месец започнаха периодично да хващат по някой друг лаврак и лефер но не е лесно. В Дарданелите тази година риболова от брега е също зле и много под очакванията на местните. Хващат лаврак, лефер и паламуд. От лодка нямам нито опит нито инфо.
Успех
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

Не си сбъднах фантазиите, но уикенда се получи чудесен! :D
Така и не намерих място за нощувка. Обаче нали само мъже, на въже държани, единодушно прегърнахме идеята за спане в колите и се юрнахме надолу. Чак като каза турския митничар "ПРОБЛЕМ" се сетихме за документите на лодката и двигателя. После и за други работи са сетихме ама...
Лодката се оказа не я броят, ама енджина доста се чудиха ко да го праят. Накрая извикаха един компетентен и той записа номера на моторчето в паспорта на шофьора и се приключи :)
Гааз надолу към рибарския пристан на с.Меджидие. Предполагам че така се казва селото, не съм сигурен. Избрано от космоса, благодарение на гугъл мапс. Пристигнахме в 2, хванахме страхотно време и ловихме почти без прекъсване 2 дни. На връщане в Одрин се сетихме че си носим
турски пари :lol:
Ето малко снимки:

Изображение
Изображение

Оказаха се много малко два дни. Повлачвахме воблерчета, мъчихме и дънните от време на време, ама като избухне сонара от ята не устоявахме и фърляхме чепаретата. Всъщност воблерите още в началото взеха да ни губят време с вадене и откачане на дракони.
На най-големите воблери които носехме:)

Изображение

на дъно излизаха костурови дребосъци и ситни мерджани и карагьози, така че универсализирахме такъма: най-едрите чепарета, на долните 2 куки ситни силикончета (като скаридки), и пилкери за тежест.

Изображение
Изображение
Изображение
Ами май и снимки не сме направили много, нямаше време хич :lol:
Проблеми с местните никакви.
Условия за риболов перфектни - време разкошно, >10 метра видимост и имаше какво да се гледа. Риби тон, както специалистите предрекоха видяхме да скачат няколко пъти. За съжаление със слабото двигателче нямахме шанс да се мерим с тях. Релефа на дъното около пристанището е разнообразен и определено може да ни запълни няколко месеца в експерименти :)
Турските лодки не извадиха риба никаква, що така не знам. Също и любителите дето мятаха по цяла нощ огромни плувки с 2 куки на метър под повърхността. Иначе на по-голям бой от кея си излизаха всякаквите крайбрежни рибки на скарида
Д Пенев
Мнения: 853
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 18:39
получил Браво: 1 път

Мнение от Д Пенев »

Важното е, че сте си прекарали отлично, поздрави :D :D
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Хубав репортаж колега. Доста сардина сте наскубали. А пробвахте ли на жива сардина в близост до дъното?
....
www.plodex.eu
....
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

:lol: това на снимката е малка част от улова. мисля от неделя сутринта, като слязохме на едно плажче да я изчистим преди да си тръгнем. От ситна риба вреше и затова не можахм да се задържим на едно място по дълго от пет минути. А и за първи път установихме връзка между показанията на сонара и действителността :lol:
а на долната снимка е мястото току до пристанището, което избрах за дъно с жива риба - 35-45 метра дълбочина под скалите. Ама другия път...
Изображение
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Ji написа:Ама другия път...
Тогава, ще чакаме продължението :wink:
....
www.plodex.eu
....
Аватар
Ji
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Юни 02, 2010 10:45
дал Браво: 8 пъти

Мнение от Ji »

айде още малко снимки:
Изображение

турихме едно турско флагче, като знак за приятелство :D
Изображение

драконите вземаха всеки воблер, без тън мън
Изображение

туй съм аз, подрискан от кеф. чепаретата се пълнеха до горе, не гледайте че има празни куки, той фотоапарата докато загрее....
често имах закачени и на пилкера
Изображение

ей едно мерджанче на силиконовата скаридка на долните куки дет беше
Изображение

прясна прясна морска храна
Изображение

пристана нощем
Изображение

а козите пиели морска вода!!!
Изображение
PETAR 40
Мнения: 272
Регистриран на: Нед Дек 07, 2008 19:37
получил Браво: 2 пъти

Мнение от PETAR 40 »

Браво ,попаднали сте на пасаж :fish3:

promarine написа:Хубав репортаж колега. Доста сардина сте наскубали. А пробвахте ли на жива сардина в близост до дъното?
Това не е Сардина ,а Кольос(Средиземноморска скумрия) :wink:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Браво за репортажа!
Къде е това село, не можах да го намеря. Напиши го на латиница.
Обясни по подробно за това как и какво ловяха местните от брега.
Там не взехте ли интифа за нощувка в селото?

Тази риба прилича на скумрия. Червената ципура е Couch's или Common Bream на английски.
Много е вкусна - ето художествен портрет на една която хванах на Фуертевентура:
Изображение

Опртавих ти снимките за да се видят.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”