Риболов в Чехия

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Риболов в Чехия

Мнение от jasonsmith »

Приятели, ще имам едно ходене до Чехия- град Бърно, и може би ще имам малко време да пробвам на някоя река. Въпроса ми е, как стои законно риболова там, моля ако някой знае- да каже. Трябват ли билети, колко струват и т.н.
http://www.dvoinipodove.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fight-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от nkolev »

Ходил съм колега, но чрез фирма "РИВЕРТА" (пусни в търсачка) - първо изпратих копие на риболовен билет (това е с цел да ти издадат лицензия за риболов - т.е. това, че знаеш правилата и размерите в България, защото там в Чехия за риболовен билет се полага изпит). Лицензията е годишна и струва 10 (десет) евро. Повтарям - това е, документ че ставаш за риболовец.
Оттам нататък за всеки риболовен ден се издава билет за дневен или седмичен риболов. Ние ползвахме дневни разрешителни и струваха по 16 (шестнадесет) евро на ден за нечленуващи в Чешкия съюз на риболовците (нещо като нашия СЛРБ). Да не те плаши цената - практически си заслужава парите за удоволствието. В Чехия има страшно много риба, като за еднодневен риболов имаш право да си задържиш до 7 кг. риба от малоценните видове (платика, мъздруга, бабушка и мн. др.). От ценните видове, шаран, сом, бяла риба, бял амур и други описани в техния закон са разрешени две риби без значение на вида ( примерно един шаран и един сом, или един сом и една бяла риба).
На пъстървови реки и участъци от тях е разрешено до три риби на ден, като има регламент за примамките примерно след 1 септември са забранени блесните, а на места има участъци само за риболов с муха. Интересно е това, че в пъстървов участък, ако уловиш костур или кефал е забранено да го връщаш във водата (освен ако нещо не бъркам при превода от руския текст предоставен ни от фирма "РИВЕРТА"). Питат те какъв език предпочиташ (англ., руски, немски, чешки) и ти предоставят достатъчно подробна извадка от чешкия Закон за риболов, така че да не се излагаме.
Ние (т.е. аз и приятели), ловихме три дни - два от които на яз. Липно и един ден на река Вълтава под яз. Липно (приблизително 20 км. надолу около Вишиград).
Първия ден мач риболов на масова риба (платика, мъздруга, бабушка) ~ 30 кг. от двама човека + един распер и една щука на блесни. Задържахме за консумация ~ 7-8 кг. (мислех, че нямаме нужда от повече, но се бях объркал, практически не ни стигна). Следващия ден обикаляхме брега на изкуствени примамки поради силния вятър но не уловихме практически нищо. На третия риболовен ден тръгнахме по реката за пъстърва и какво да ти кажа просто няма как да не си направиш нормата от три риби (просто трябва да се избират само едри екземпляри).
Всяка сутрин рано си плащахме дневен билет за риболов направо в хотелчето в което пребивавахме една седмица т.е. хотел Ванеса, в Черна в Пошумави. Отвори сайта на Риверта и ще ти се изясни.

Накрая искам да споделя нещо лично - като (или когато, или ако, се пенсионирам) ще отида да живея някъде около яз. Липно, просто се възхитих - нямаше къде да си хвърля фаса, защото моя тъп фас щеше да бъде едва ли не единствения търкалящ се по брега, такава чистота, подреденост и спокойствие, че как да го осереш. Имаше и някои неидеални неща, дори на едно (подчертавам - едно) място видяхме мръсотии търкалящи се по дерето, но общото впечатление е прекрасно.
Пожелавам ти приятен риболов в Чехия (може би трябва да кажа - пожелавам ти риболов в Чехия).
НДК
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

Благодаря ти много колега за изчерпателното описание! Всичко ми се изясни. Надявам се да имам време да похвърлям, защото ще пребивавам там една вечер, но ще попитам в хотела, в който ще спя, дали осигуряват билети, и всичко друго, което е необходимо за да не бракониерствам!
http://www.dvoinipodove.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fight-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

през Брно минават реките Свитава и Свратка - доста пълноводни бяха през октомври, когато ходих аз... но не видях рибари
ICONU1977
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 22, 2012 14:07
Риболов: vsjakav

Re: Риболов в Чехия

Мнение от ICONU1977 »

Ники от 6 месеца съм в чехия и не съм ходил за риба,явно съм изтървал много,аз съм на Чакала авера,ицо-хляба,направо ще умра от яд при положение че почивам всяка неделя ама до сега бях без кола а сега ще се прибера с колата дано да си прав за рибите :tup:
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Риболов в Чехия

Мнение от nkolev »

Честита коледа Ице, надявам се да се чуем, а може да пишеш тук и ще общуваме през форума. Пожелавам ти добри риболови и успехи.
НДК
marvin83
Мнения: 70
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2012 16:39

Re: Риболов в Чехия

Мнение от marvin83 »

Колега за Бърно знам едно, бирариите са страхотни и чешката бира е една от най-добрите.
Наблегни на тях. Поне на мен за 4-рите дби които бях там не ми омръзнаха. :D
ICONU1977
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Яну 22, 2012 14:07
Риболов: vsjakav

Re: Риболов в Чехия

Мнение от ICONU1977 »

Ники,за много години и всичко най-хубаво през настоящата година :tup: Благодаря ти за информацията за липно,нещо по така да споделиш относно мачовият риболов там,защото мисля да взема само мач и фидера(никакви щеки и тем подобни работи :lol: )и за хищници не ходя така че мисля да се съсредоточа само върху тези два риболова,и нещо друго имаш ли наблюдения върху цените на такъмите там за да не мъкна всичко от тука,защото в нашето градче няма рибарски магазин и не съм разглеждал нищо,нали до сега бях без кола. :D Мерси предварително.Аз съм точно по средата между Бърно и Прага на самата магистрала ,то Липно ми идва далече ама на картата гледам че има много водоеми около мен така че ще ги моря чешките рибоци :fish1: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”