2012 Британска Колумбия

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
skiora
Мнения: 167
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 6:14
Местоположение: Банско
получил Браво: 1 път

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от skiora »

Cougar написа:Може би следващи път трябва да пробвам с плувка.
Веднъж те питах кво става с плувката,ама ти си премълча!
Нещо я пренебрегваш плувката ми се струва? :lol:
Моля да опиташ поне веднъж,да знам какви биха били шансовете ми там! :roll:
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Скиоре, извинявай че не съм отговорил. С всичко може, в зависимост от реката и условията.

Днес имах малко време за споменатия експеримент и сигурно в твоя чест денят беше твърдо скиорски. През нощта духа много силен вятър който не спря и на сутринта. Температурата беше -2"С. Взех един пакет скариди от магазина, защото хайвер нямам и също едно малко бутилче уиски, като сироп за кашлица. Ръкавиците ги бях забравил.

Като се отдалечих на 15-на км от града вятъра вече не беше толкова силен (бях в друга долина) но валеше сняг и беше вече натрупало добро количество. Крайната ми точка беше входа на пътеката към Гледчерния поток на сигурно 25км от дома.

Спрях колата край началото на горския "път" който сега излеждаше така:

Изображение

Изображение

Взех в мен точно три скариди, въдицата която я бях подготвил и малко резервни олова и поводи, смених си обувките с ботуши и поех из снега през гората. Беше отлична разходка. Налагаха се чести провирания под покритите със сняг клони и добре че имах качулка. (врата ми щеше да е винаги пълен със сняг). След 15-на минути стигнах реката. Продължаваше да вали и така и не спря.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Не ползвах гола кука, а по скоро муха която бях вързал специално за този вид риболов. Тя беше елементарна и направена от бяло марабу (да имитира месо) с малко флашабу (за блясък, или имитация на рибка) и оранжева глава (за имитация на хайвер). Бях я вързал върху кука стил октопод (късо рамо) в червен цвят (може би имитация на червей) :D На върха на куката сложих едно малко парче скарида, по скоро за мирис отколкото за друго. Този монтаж мислех да го усложня още малко като на повода закрепя малко листо за блесна. Така бих имал всички възможни методи в едно - блесна, муха и стръв. Все пак се искаше повече труд отколкото бях готов да положа и съответно листото си остана в кутията.

Замятанията бяха добри, но нищо друго не работеше както трябва. Кордата излизаше на навивки и се опиваше да се усуква около стъпалото на макарата както и около двете ръкохватки. Водачиет почнаха да замръзват и съответно кордата не се изнизваше добре през тях. Когато ги размразявах, макарата попадаше във снега и съответно и тя почна да замръзва и да затяга. Би било изнервящо за човек който не е имал опит с такива ситуации и методи. Не че и аз в един момент не почнах да мисля че този експеримент ще е доста неуспешен.

Както и да е, метода не работеше така както е предвиден, защото за да се отпуска корда, трябваше непрекъснато да я изтеглям ръчно от макарата, вместо макарата сама да се върти и отпуска кордата. Съответно за да излиза от водачите, тази насукана корда, трябваше до тръскам пръта нагоре-надолу. Това работеше само докато водачите не замръзнеха, после следваше духане, пак теглене пренавиване и какво ли не.

В първия вир нямах нищо. Във втория също нямах нищо. Почнах да се спускам из води които мислех за плитки и безперспективни. Имаха добра скорост и дъното беше хубаво, но мислех че стийлхедите са в дълбоките места по това време.

Докато ловях така и бях зает с наблюдение по-скоро на макарата и кордата, отколкото на плувката, последната някак си изчезна някъде под мен. Мислех че по вероятно съм закачил дъното и не мога да кажа че засяках както трябва. От другата страна се получи разклащане, на нечия голяма глава и опъване. След това последва скок над водата, но не можах добре да видя рибата и размера и. Хем видях, хем не можех категорично да кажа какво е.

На втория скок, нещата вече се изясниха - отлично видях мъжки стийлхед с синкаво тяло и червеникава линия. Третия скок беше по близо до мен и пак видях идеално рибата, но размерът и не можеше да се прецени. Последва една мъчителна борба, защото ръжете ми бяха сега и двете отвън и нямаше как да ги стопля, а рибока нямаше никакви намерения да се предава.

Толкова дълго риба не съм вадил. Мога направо да го заявя. Чудех се дали това е от слабата ми пръчка, която много хора в Онтарио бяха класифицирали в същност като оръжие за всякакъв размер риба, или по скоро бях закачил този еднометровия рибок, който търсех.

Може би едно 20 минути стоях и теглех и отпусках, но от другата страна нямаше признаци на умора. Даже в един момент стийлхеда тръгна пак към другия брях и му отпуснах доста корда. До самия край не беше ясно ще го извадя ли, ще скъса ли, или просто куката ще се откачи. Късмета все пак беше на моя страна и след цялото теглене с премръзнали ръце, рибока бе докаран в плиткото.

Последваха нови трудности, при заснимането. Апарата се запотяваше, а пръстите ми бяха доста вкочанени за да натисна даже копчето на моменти. Към това се добавя снеговалежа които мокреше моментално всяко открито нещо.
Сложих якето си на снега и апара върху него с идея да си направя снимка с трофея, но резултата беше разочароващ. Трудни условия и без статив или помощ, няма как.

Изображение

Изображение

Премерих улова и метъра показа 88см. И да съм направил грешка в меренето, най-много да е бил 90см, така че Бат Стан-е и този път няма да е. :D То хубаво че не бях закачил еднометров, като видях с този колко зор видях. Пуснах стийлхеда да си плува по живо по здраво, сложих ново малко парче скарида върху жилото на мухата и продължих. Е, друг стийлхед не закачих, то и нямах много време днес, но хванах една бикова пъстъра в края на един вир.

Изображение

Крайното ми заключение , Скиоре , е че метода очевидно е много успешен но в тези условия е напрао "пейн ин ви ас". :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=D5sfJBw-WRE" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Д-р Флекс »

Просто не намирам думи!!!!!!!! :D Великан, великан...
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Иво Ломски »

Както винаги, стилен със стийлхед :D
ПП: Интересно ми е що не взе целия плик със скаридити :roll:. Баба меца има ли нещо общо :wink:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Димитър Тодоров »

Жельо,цар си,страшно ме радва твоето упорство и откривателски дух!
Наслука,даже и без кука! :fish15:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Мартин Василев
Мнения: 177
Регистриран на: Пет Сеп 25, 2009 17:51
Риболов: спининг
Местоположение: Благоевград
дал Браво: 172 пъти
получил Браво: 128 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Мартин Василев »

Както винаги невероятно преживяване-браво е малко да се каже,и както е тръгнало Бат Стан скоро ще бъде изненадан с метровка.Но удоволствието остава за нас дето четем тези невероятни преживявания на Cougar.Благодарим ти
‎"Риболовец - това е човек, отстояващ неуморно своята любов към природата с въдица в ръка. "
Аватар
Paviljon
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 13:02
Местоположение: на реката !!!
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 375 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Paviljon »

За пореден път оставам без думи пред тези красоти! Едно истинско Благодаря за споделеното!

Жив и здрав да си :)
Сдружение "Балканка"
http://www.balkanka.bg
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от krasimir »

Разказите ти са достойни за книга, а снимките за изложба :!: Малко са Българите, които ще отидат на другия край на света, ще живеят и споделят толкова време... Неведнъж съм го казвал и пак ще го кажа - Форума нямаше да е това, което е благодарение на подобни репортажи! :wink:
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Благодаря на всички за отзивите.

Иво, взех три скариди защото не мислех че са ми нужни повече и се вместих идеално в тях, даже имах останало едно малко парче за едно зареждане. Там мечки още не съм виждал, не че ги няма, но не са като на р.Лейкелс.

Изображение

Днес гледам във вестника че накрая намерили тялото на един младеж който беше дошъл през лятото от Охайо за да заснема мечките "кермодеи" (разновидност на черните мечки в бял цвят, но не бих се учудил ако се окажат отделен вид). Търсеха го от Юли месец. Очевидно се е изтърколил в канъон без достъп от никъде само на километър два от пътя по който и аз минавах.

Вчера наминах край кръчмата известна като Бак-Едис -име за място във вира където обикновенно са закачат рибите. :D Причината беше, че на две различни реки през изминалите месеци са засяках с двама от , както се оказва, елитната група на старши риболовци в града. Казаха ми че това им е мястото на събиране във всеки Четвъртък от 8ч. Ресторанта към кръчмата беше пълен с ловни трофеи - мечки, елени, лосове, каквото може на човек да му хрумне беше там. Повечето от седемте члена (на великолепната седморка) се оказаха писатели или преподаватели в колежи. Добре си поприказвахме. Питам ги "Днес, кой от вас беше на реката?" Те ме гледат и казват "Как? В това време?",

"Че какво му е толкова на времето?" им казвам аз. :D
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Много трудни условия днес. Сняг валя два дена и натрупа около 40см. После почна бавно да се топи.

Мислех да проучвам нови места от западния бряг на р.Кейлъм, но се получи засечка още в самото начало - пътя по който трябваше да се движа 20-30км нагоре бе заринат със сняг и непочистен. По този начин така и не стигнах до втората трудност която ппедвиждах, а именно дали щях да намеря добра пътека към реката.

Така че се върнах и се изкачих пак по източния бряг до Гледчерния поток и сега тръгнах нагоре срещу течението.
В първия вир в който и преди бях хвърлял закачих нещо което моментално се откачи, най-вероятно бикова пъстърва или може би кохо.

От тук последва един невероятен преход в снегове до колене, силно пресечен терен (на места почти вертикални изкачвания), минаване над и покрай всякакви нападали дървета и през какви ли не гъстълаци. На три места стигнах до реката и я пробвах без резултати. Така достигнах до вливането на следващия поток - Камп, където след изкачване по склона видях че съм близо до пътя. Бях достигнал до мястото където пътя се доближаваше до реката. Това ми спести усилията да се връщам по същия път назад и имах време да пробвам още едно място което беше на 2 км по-нагоре. И тук доста ходих покрай трудни брегове, но нямах и побутване.

Видях следи на 2 вълка както и и множество орли - предимно белоглави.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от krasimir »

Пума, май някъде назад в страниците бях те питал... но пак ще те питам - с какво фото снимаш в момента? Моя за съжаление го удавих лятото, а с gsm просто нещата не се получават с нужното качество, което аз искам.

Освен модела, с който снимаш ме интересува и как снимаш? Използваш ли разни благинки ISO корекция, времетраене, бленда и т.н. ........ ? В случая ми трябва малка джобна сапунерка, с прилична матрица и малко такива ръчни корекции няма да са ми излишни. :D

+ това коледните промоции са доста обнадеждаващи. :)

Поздрави.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Краси, Повечето снимки са правени с Canon Power Shot SD600 Digital Elph 6MP (Made in Japan)
Есента взех и един друг Canon Power Shot A4000 IS HD 16PM (Made in China), но не го ползвам много, защото сега тук е ужасна влага и всичко се мокри и запотява. Първия апарат вече дава разни признаци че сдава багажа и чакам да видя до кога ще работи.

Насторойки? Много не се занимавам с това. Снемам или в автоматичен или в ръчен режим и само нагласям разстоянието на макро когато снимам наблизо. Със скоростта в ръчен режим трябва малко да се експериментира. Сякаш новия апарат при по-високи скорости дава по-лошо качество. И за двата не съм дал повече от $130/брой , но първия го взех от Ебей на втора ръка.

Хубаво е да има добър апарат, но при нашия рисков спорт не си заслужава.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от Marco Polo »

Cougar написа:Благодаря на всички за отзивите.
Ако повечено не бяха като мен - да попиват и да мислят че просто не си заслужава да ти "цапа" темите, отзивите щяха да са много повече.. :oops:
Но тези, които четат тук и се радват на всеки твой излет, са много, повярвай ми!
Последно промяна от Marco Polo на Нед Ное 25, 2012 21:59, променено общо 1 път.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от чичо Док »

Marco Polo написа:Но тези, които четат тук и се радват на всеки твой излет, са много, повярвай ми!
Абсолютно,
Поздрави Жельо!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
dekata
Мнения: 826
Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 15:25
Местоположение: гр.Карлово
дал Браво: 3 пъти

Re: 2012 Британска Колумбия

Мнение от dekata »

И аз като Марко :oops: Чета и се радвам на репортажите,но предпочитам да не ги пълня с браво,супер и т.н. :D
I’m your truth, telling lies
I’m your reasoned alibis
I’m inside open your eyes
I’m you

Sad but true

http://www.snimka.bg/?profile,albums" target="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”