France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от stancom »

Ба, на франсетата и шараните им не са като шарани :mrgreen: Три кила риба, с повод 0,12 и да не се завре в клечуряка до тебе :shock: бе какво да ти приказвам :lol:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
bat.galin
Мнения: 1954
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от bat.galin »

Doktor-5 написа:
bat.galin написа:пп може и така: "водоема", такъма...и т.н. :)
Нещо неясно ли има, или мислиш да прескочиш до Френско? :)
Не че е неясно, но не бих се изненадал ако през август "водоема" се е смалил до размерите на градски фонтан.
Затова сметнах, че е добре да се ползват кавички, а инак темата си е култова и ползвам повода за да благодаря на автора.
пп. седейки тук , понякога наистина имам усещането, че съм във Франция - явно и тук има дами , които добре говорят езика ;)
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Doktor-5 »

Всичко има тука, ама дай да не усмърдяваме темата! :wink:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

bat.galin написа: Не че е неясно, но не бих се изненадал ако през август "водоема" се е смалил до размерите на градски фонтан.
Няма такава опасност. Района е атлантически и влажен , та мокър - нивото не пада и с милиметър , тревата си остава зелена , и посред лято може да ти се наложи да нахлузиш дебелото яке. Друг е въпроса , че след седмица - две сомчетата ще се събудят ( ако вече не са се събудили) , и улавянето на друг вид риба ще стане сложна задача. :roll:
Което слабо ще се отрази на нашия разказ - други водоеми ще посещаваме , и други риби ще гоним... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Ей , с тоя състезателен календар не остава време да отиде човек за риба! КъФФ календар ли? Те такъв:

Изображение

:shock:
:twisted: :twisted:

Обаче след особено , хм....екзотичното :o състезание от събота , имах нужда от малко отмора - така че реших да обиколя околностите , и да видя кво предлага новото ми местожителство като обекти за риболов. И ето ни (пак) на разузнаване с бой. Битият , разбира се , ще бъде разузнавача... 8)
Реката се казва Севр. Или - Севра. Пълното и име и титла е "La Sevre nantaise" , и се отличава с разнообразен релеф , вирове , бързеи , прагове...По праговете са накацали воденици , мелници , и други такива съоръжения , което ме кара да мисля , че произхода на много от преградите е изкуствен. Къщички край реката , красота - ама тая красота означава частни имоти , и минимум достъп до удобни места... :roll:
След консултация с картата , открих това местенце:

Изображение

От състезанието в събота ми бяха останали разнообразни манджи -Breme/Gardon с бял Трасикс(не питайте... :roll: ) , чист Етанг с бентонит (не питайте! :mrgreen: ) ...глина с фуил... :shock: без коментар... :lol:
Имаше и фишмийл с пелети , ма тва просто зучи банално и скучно..
Атакувам около средата на реката , 35 грама държат дъното без проблем. Повод един метър , патерностер , пинки в кошницата и на куката. Първо кълване на второто замятане - фитка , сдъвкан червей.Пак. Пак. Пак. пакпакпакпакпакпакпак..... :evil:
Само след някви си двестa повторения на операцията , успях да разбера че живата стръв в храната беше голяма грешка. Особено след като успях да извадя едно уклейче , което ставаше за стръв за по-едър уклей. :mrgreen:
Сега кво правим? Един мормон би се тръшнал в отчаяние , един баптист би си изскубал брадата , един адвентист на мое място си събираше такъмите и се изнасяше. За свидетелите на Йехова да не приказваме.. Обаче методистите сме кораво племе 8) - и разчитаме на Божията помощ , и...на Mетода. :lol:
Bадя аз тоягата от калъфа , вече оборудвана от състезанието ( не питайте)- фишмил с пелети , смесен с ПВ1 , щото е дълбоко окло три метра , и има течение , все пак. Топче десет милиметра - а сега да ви видя! Почват едни подръпвания и потрепвания - явно около хранилката е митинг някакъв , обаче никой не може да се справи с топчето...след двайсетина минути все пак хванах една платичка колкото шамар (голям , хубав шамар 8) ) , обаче явно електората не беше като за такова топче. Опитах всички видове пелети , поп-ъпове (даже такъв с мирис на чесън) , от 6 до 9 милиметра , на всичко налиташе дребосъка , но без резултат. При това имаше удари , които няма как да бяха дело на уклей..
Минавам на бял червей. Три броя - къс удар , нищо - единият е сдъвкан до половината. Явно дребосък. Пет червея - същия резултат...Само допреди година и нещо , бих тръгнал да търся най-работещия монтаж за ловене на дребосъка , обаче тва беше преди година и нещо. 8) Сега почвам да мисля за нещо радикално :twisted: , нещо , кото да накара наглия ситнеж да хлъцне , да преглътне смутено , и да забие поглед в земята. Пет червея не ви плашат , а? А...дванайсе? :twisted: 8)

Изображение

:lol: :lol: :lol: :lol:

Това нещо се мята с метода , и след пет минути вече вадя платичката.. :o
Все същия калибър , което в оперативната ситуация си беше бонус като слънце! Междувременно на другия фидер опитах с пелет фидер , при което или вадех сдъвканите червеи , или откривах , че някво прозрачно рибе се е закачило , и не успява да помести 44 грамовата хранилка.
Междувременно от метода ми писна - рибата не беше от такъв калибър , че да си заслужава подобен подход , а самия риболов си е доста скучен.И така , на много голяма стръв кълве читава риба? Хм. Монтирам подвижна хранилка с къс повод на другия фидер , вадя метода , слагам кука 12 с 6-7 бели червея - кълве , обаче размера на рибата моментално пада на половина :idea: , и вместо платички почвам да вадя баби. При това ритъма не се засилва , и откривам , че метода не само беше по-ефикасен откъм качество , а и откъм количество! :roll: Реших , че за един ден стига толкова бой , разузнаването ще продължи при първия удобен случай.

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Уикендът отмина , въпросите остават , те се трупат бързо - отговорите са друго нещо , докато минат през казана , докато се дестилира истината , докато се кондензира ( капка по капка!)....що бой още ще се изяде ! :lol:

Предстои състезание - мащабно и престижно - "пътят е страшен но славен" , Фидер купата на Франция.
Миналата година на този турнир се класирах ужасно зле. Вие , разбира се , джентълменски сте забравили 226-то ми място от 234 участници :oops: :oops: :( ( благодаря , много любезно от ваша страна) , обаче аз си го спомням , и тая година се надявам да вдигна поне мъничко летвата. Водоема е река Вилен - от където почна цялата сага преди пет години. Имам три риболова на нея , двата на мач , и единият (неуспешен) , на фидер. Знам че има платика и илария , че реката е дълбока и бавна.. Кво знам за фидер риболова по тази река в началото на сезона , и в състезателна светлина ?

You know nothing , Jon Snow...

:mrgreen:

за да се коригира ситуацията - курс към дъждовния Полуостров , който ме посрещна с-разбира се! - дъжд и студен вятър .

Изображение

Имам някой и друг въпрос за уточняване:

- какава е основната риба в момента ?
- на каква дистанция е най-удъчно да се търси?
- кой е най-добрият монтаж?
- работи ли фишмийла за отсяване на дребосъка?
- как реагира рибата на големи количества жива стръв?

Последният въпрос отпадна от само себе си , щото магазина ми върза тенекия , и се озовах на брега на реката с недостатъчно жива стръв. :evil:
Откривам петъчния риболов с волна програма - храна жълта , инертна , за платика , от която половината е смесена със сух Етанг за облак. Имам и глина с фуил , от която ще добавям по малко в кошницата , ако нещата се окажат неочаквано трудни.

Изображение

Бъркам и от рибната храница и атакувам с два фидера , единият на 30 метра , другият на 45.
Атаката на монголските орди не закъсня и секунда - налазиха ме ситнежите гладни - да се хванеш за главата! :shock: Освен ситни бабки и тук там нEкоя платичка , имаше уклей , който не даваше на кошницата да стигне до дъното , и направих триста фитки за един час. Леле що бой ще ям леле.... :roll: :lol:

Изображение

Всичко това се случваше на късата дистанция. Навътре все едно бях хвърлил без кука - празно , ама празно! Опитвам с добавка на бял червей , пелети , царевици , пинки - дребосъкa ще ме изяде жив , като КПД-то е просто плачевно.Смяната на храната с фишмийл определено отсява дребосъка - кълването намалява драстично , обаче в играта не се включва едра риба - явно просто няма такава. По едно време , след смяна на поводи , куки и монтажи , ми идва наум да опитам на царевица - бабки от значително по-едър калибър !

Изображение

И така , що-годе читава риба все пак имало... Храната с Етанга беше почнала да приключва , а другата дъжда я беше преувлажнил до смърт - почвам да ловя с нея , и с царевица ,или царевица + червейче : за последния час с тая техника хванах повече риба (като тегло , отколкото за целия риболов до този момент.Започваше да се формира план за събота. 8)
Преди да си легна , намокрих малко храна на Браунинг за платика , да се накисне добре за утре. Не ме цитирайте на публично място , обаче стане ли дума за ловене на едра риба , Браунинг просто удря Сенсас в земята , без майтап. :idea:
Улова от петък:

Изображение

35 риби , ок 5.2 кг. Средно тегло : около 150 грама. :evil:

В събота ставам , доувлажнявам храната , и започвам с корекции в дистанцията. Научих от първа pъка , че миналата седмица тук е имало малък турнир , и правилната дистанция била 18-25 метра , в зависимост от пояса от водорасли - идеята е да се лови два-три метра зад водораслите. :idea: :!:
Ще ловя само с една пръчка , без пелети , само с храна и жива стръв. Bкарвам седем-осем хранилки , и първата риба е едра платика. Добре! После се зареждат бабки от по-едрия размер , след което нещата стихват. Удължавам повода , обаче няма резултат - решавам да вкарам все пак малко от глината с фуила , поне дребосъка да се включи. Той се включва светкавично , на секундата - две-три фитки , и след това - пак едрите бабки...интересно... :roll:
Рибата е адски странна - практически след всяка втора риба трябва да се минава на друга стръв , щом решиш , че нещо работи , то спира , и трябва да се търси друго. Разбих се да сменям поводи , но като цяло все пак дългия повод беше най-добрия вариант. (за протокола: опитах патерностер , пелет фидер с повод 15 см - една платичка на топче 8мм , умряла работа...)
И айде пак тишина - все едно рибата в земята потъна. Веднага се вкарва пак глина с фуил , и процедурата се повтаря - първо идват дребните , веднага след тях - и едрите. Очевидно рибата се спуска по-надолу по течението , и мътилката с фуил я докарва обратно на петното.

Изображение

Междувременно течението се беше усилило значително , и фидера ми започваше да става хилав за ситуацията. Сменям го с друг , този път - с плетеняк на макарата. Резуллтата беше като да минеш от руски черно-бял телевизор на плазмен екран :twisted: - сега виждах кълванета , докато хранилката още беше на три метра над дъното , и се замислиха за това , колко ли пъти стръвта е стигала додолу без всякакъв "търговски вид"? Уклея трябваше да се отреже от корен - вадя клипа за бял червей (как му се вика на тва нещо у нас? :roll: ) , десет червея , яка бабка. Ама веднага! Мятам пак - втора. Трета. Ахааааа - "вы хотите Кока-Кола , вы хотите Майкъл Джексън?" :mrgreen: - разкарвам клипсата , кука Н° 12 , седем-осем бели червея....

НЪЦКИ!!! :o

Колкото и да звучи странно , рибата предпочита червеите закачени на kосъма , и не ще да ги лапа барабар с куката... :?: :!:
В такива експерименти минаха петте часа. Освен платиката ,единтвената друга едра риба в улова беше някакъв хибрид , който ме изпоти - прекарването даже на дребните бабки през водораслите си беше интересно занимание , това добиче е с борбеността на шаран , и с повод 0.12 и кука 16 се повеселихме:

Изображение

Сега беше време да събера катуна , и да хвърля поглед на едно малко състезанийце , което протичаше стотина метра по-надолу. Аз не бях разбрал за тая работа , докато вече не беше късно да се запиша , но реших че даже така е по-добре - тъкмо да пошпионирам батковците. :wink:
А "батковци" имаше - поне един човек от Националния отбор , трима-четирима от Първа Дивизия , местни (и много добри!) състезатели..Познавам повече от половината , спирам , питам , гледам. Интересно...
Никой не презамята достатъчно начесто. Никой не отпуска корем по течението. :roll: Ловят с абсурдно тънки върхове - да се чудиш как си виждат кълването?
Интересно... :)

Всички са наблегнали на тъмни рехави храни. В резултат , са събрали дребосъка - точно като мен в петък. :idea:
В резултат , им се налага да ловят на вердевас.В резултат от резултата :D , им се налага да ловят с малки куки (Ако бяха видели моя монтаж... :twisted: :lol: )
В резултат , губят сума ти риба във водораслите...интересноооооо !!!

Всички са единодушни , че "риболова е труден , и че трябва да се лови максимално фино и деликатно"... :lol: :lol: ...хмммм

Стигаме до тегленето - най-добрия резултат е малко над осем кила , почти само с дребосък. Впечатляваща техника! И тотално сбъркана тактика.... :wink:
Повечето имат по една едра платика , оттам всичко е ужасен ситнеж. Улова рязко пада - седем кила за един от най-добрите познавачи на реката , 5.600 (с 32 риби) за Жаки да Силва , четири кила за тапата вдясно , само едно кило за другата тапа , две кила и половина за Жозе ...интересно... дали всички са в час , обаче са се правили на луди , или всички са се объркали тотално?
Реших да не се впускам в опасни разговори :wink: , сбогувах се и си тръгнах. Пък и на кой ли му трябваше да знае , че с моя тренировъчен и несериозен риболов (смяна на фидери , поводи , монтажи , бъркане на храна , пауза за бира и сандвич :mrgreen: , липса на жива стръв - нито грам торен за кълцане :x ) , бях направил..

Изображение

9.400...

( с 22 риби. Средно: 430 gr. 8) )

Е тогава що така силно предчуствам как пак ще ям голям бой? :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Тая тема хептен замря.. заредили са се едни състезания - " from a battle I've come , to a battle I ride" , както се пеше в една песен от времената на моята младост. :mrgreen:
При това - нито това от миналата седмица си струва да се разказва за него , нито утрешното ще си заслужава , отсега съм сигурен. Язък за утрепаните дни. :?

Днес - разузнаване на непозната река с цел да реша дали да се записвам за състезание там другата събота , или да спя до обяд. :lol: Първи впечатления : те това трябва да се влачи по една такава алея покрай реката:

Изображение

Изображение

При това - може да се наложи и половин километър да се търкаля... :shock:
Щото достъп с кола няма. Ама ХИЧ! :evil:
Реката:

Изображение

Разполагам се. Процеса е интересен , щото навсякъде има дървета зад мен , и кое да гледам - дървото или къде ме се омотало влакното около върха...ПЛЯААССС! Първа скъсана кошница. :x Кхъм.
Вързвам нов монтаж , вирбел , стопр , фидер-гъм , тва -онова. Внимавай с дървото! ПЛЯАААСССС! :evil: :evil:
Ставам , местя всичкия багаж десет метра встрани , няма дърво , да видм дълбочината... 40 метра - няма метър дълбоко? :shock: 50 - същата работа. :roll: Клипс на 56 , решавам да опитам половин час , да видм кво става. Една ситна платичка. Просто е безобразно плитко , баси терена за състезание. :? Ще се запише да се състезава тук леля ви... 8)
Минавам на 60 метра. Стигам ги с лекота , със звънко удряне в клипса на всяко мятане , и понеже дълбочината си остава без промяна , минавам почти веднага ,а на 64. ПЛИТКОООООО!!!! :cry:
70. Три замятания , вадя една платичка... а бе кво се правиш на луд?... :twisted:

76.

8) :lol:


Дълбочината като че ли се увеличи съвсем малко. А може и да си беше същата. Обаче оттук нататък минавахме в графа "по католик от Папата" , а Църквата не одобрява такива работи , така че реших да проведа деня в маане на седемдесе и шест метра. (Не пропуснах да се усмихна под мустак , при спомена за родилните мъки при превземането на заветните тогава 60 метра ).

Почва и да кълве. Независимо от не особено точното хранене. Щото до клипса стигах 9 от 10 , обаче вляво и вдясно..."мамма миа". :oops: :mrgreen:
По едно време минава те тва жувотно:

Изображение

Ясно ми е , че то гази повече от метър. И че зеленият буй ей-там , вляво на снимката , маркира фарватера. И до тоя буй не ми стигат едни "жалки" ..15 метра. Само че от 40 до 55 , 15 метра са детска игра. От 76 , още 15 ... я си сЕди на г.за , Иване... :wink:
Тънкото връхче от 3 унции ( 8) ) трепва , и ето я поредната платичка :

Изображение

Ко? Вие ловите такива на 30 метра? И аз. Ама от 30 метра тва е гадна плевел , която ти трови живота. ОТ 76 - трофей , заслужения плод на сериозни усилия и дълги часове тренировки... 8)
:lol: :lol: :lol:
Междувременно , акваторията която така старателно захранвах , взе да прилича на Босфора. Или на Персийския залив :shock: - сичко живо се беше качило на някъф плавателен съд , и беше тръгнало да открива Америка , или друга някаква мореплавателска дейност:

Изображение

каяци , яхтички от всякакъв размер , и радостни викове на дечицата от местните ветроходни клубове.. Работата се усложняваше... при дълбочина от един метър , да ти мине такава флотилия над петното...ми те швертботите сигурно оряха дъното , деа.. :roll:
Общо взето , терена беше тотално неподходящ за провеждане на състезание - лошото е , че и Регионалното през септември го гласят точно за тук... :evil:

Около обед , всичкото пиратско братство се изнесе да хапне , и се възцари райска тишина и спокойствие. И рибата се появи веднага на петното - първo , една прилична каракуда , после размера на платиките порасна :

Изображение

Тва щастие не продължи дълго - младите Колумбовци и Магелани вдигнаха платната , греблата , и най-вече - голям шум , и петното умря. Междувременно , излезе и вятър , (насрещен) , ловенето на дистанция се усложни , и реших да се изнасям , не преди да опитам как мята тая сопа с кошница от 80 грама. Оказа се , че с 80-ката стигам дистанцияат при насрещен вятър...дайте ми тих ден , и ще метна на 100! :twisted: 8)
Улова:

Изображение

След като събрах багажа , обиколих целия участък.. Има места , където шамандурите са на 50 метра от брега , че и на по-малко.Който се падне там , се е уредил. Има такива места , където дърветата практически не позволяват да сe лови. Къс фидер , наблизо , и в две педи вода... :roll: - може и де се окаже по-добра идея , отколкото да ловиш между лодките... парадоксално е , но ако шумът идва от вътре , а не от брега , рибата може да се зaвърти на близо , независимо от дълбочината. Много въпроси , и само едно решение - щe се наложи да се запиша на тъпото състезание... :roll: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от stancom »

Много оригинална тактика :!: да се запишеш на състезание, за да си направиш тренировка :D
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Markony
Мнения: 2008
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 196 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Markony »

Виж ся, първо аз такива риби като размер не съм виждал от 2-3 години, и второ да ти имам рекичката и алейката. Тъй че, нидей рива. Аааааа и трето, да си пиивам кафенцето с твойте писания през ден-два, определено ми харесва ;)
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Popeye »

евала Ванка !!! Какво стана на републиканското , че с това прескачане между двете теми станах разноглед :tup:
VIP sux !!!
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Popeye написа:евала Ванка !!! Какво стана на републиканското , че с това прескачане между двете теми станах разноглед :tup:
:roll: - ъъъъъъ...кое републиканско ? Аз на такива работи не ходя...макс ме пускат на регионално , и до тогава има два месеца.. :?
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Ще има ли тая година лято - това е въпросът. Или пролетните дъждове неусетно ще преминат в есенни такива... :evil: :lol:
В събота се предполагаше че ще ходим на състезание. На Лоара...хихихихи.. Обявиха че го местят на езерото , което е до Лоара - оказа се че и то е преляло. :roll:
Преместиха го на реката , която се влива в езерото ... и накрая просто го отмениха. Прекрасна възможност , реших аз , да отида да си спретна една репетицийка за предстоящото мачово първенство на департамента. Стигнах до гьолa - ама не баш до гьола , а до първия залят участък от шосето , с табела "Затворено поради наводнение" :shock: , и реших че няма да се лови където трябва , а където може...

Изображение


Една позната вече рекичка , която щеше прекрасно да ми послужи за провеждане на един-два експеримента. Първо , решил съм да се науча да ловя с пикер. :mrgreen:
Пояснявам : адски ми е неудобнои да ловя с къса пръчка. :oops: 13 фута и нагоре ми дайте на мене , и дистанция един метър преди хоризонта - там съм в свои води! 8) А с късата се чудя как да засека , деа... така че си избрах стратегически едно място , с удобен клон баш пред върха на пикера :lol: , забърках остатъците от два-три отворени пакета храна , ръгнах една шепа пелети , и зачаках.

Изображение

В началото нещата бяха спокойни:

Изображение

После се раздвижи някава риба , средни платички , които с дълъг повод и патерностер се ловяха прекрасно. (Можело да се лови и с пикер , да ви кажа) . Дистанцията е около 15 метра , риболова набира темпо. Време е за смяна на монтажа - цяла зима точа зъби нa хеликоптера , и все не ми остава време сериозно да го тествам , а състезанията чукат на вратата .. или ще почукат , ако успеят да доплуват до нея.. :lol:

Как се прави хеликоптер от патерностер? Мързела е движещата сила на прогреса - режем дългото рамо -тва с повода , остава само клупа с хранилката. Над клупа просто закачаме повода :

Изображение

Мятам , точно като по учебник - а бе , като в английски клип , само рибата е по-дребна :D : мощно сгъване на върха , платика в кепа. :tup:
След няколко платики , които бяха по-скоро дребни , решавам да извадя тайното оръжие - клипа за бял червей , боцвам десет броя , и забивам доста по-едра риба. Втора , трета... можех така и да си откарам до края на излета , обаче тва е безинтересно занимание - когато кълве добре , трябва нещо да се промени :twisted: :lol:
( на свободен риболов де..)

И така , имам на петното риба - с лопата да я ринеш. Вадя мача , с една те такава плувка , да видим кво ще стане с едно такова бавно изтичане през целия тоя митинг..

Изображение


Ма как изтичам - красота! 8) Ама плавно. Ама повода върви пред плувката - като в италиански(този път) клип! Стържа дъното - а бе...БЕ-ЗУП-РЕЧ-НО! :mrgreen:
Ще ми каже ли някой , що деа нямам ГРАМ кълване?!? :evil: :evil: :evil:
Баси , там долу сигурно има петстотин платики! Е , изтичах половин час , пробвах по-надолу и по-нагоре - ми не става. :x :oops:
Метнах мача в тревата , пак грабнах фидера , и пак почнах да вадя риба...По-нарядко , но си кълвеше...

( Скоба: Тва е СЕКИ път , майна. :evil: С болонезата , обикновено , с която имаме обтегнати и сложни отношения. :lol: През зимата се разбивам да гледам клипове - италианци , руснаци , кой ли не . Баси , толкова е лесно - мериш дъното , изтичаш , монтажите са ясни и логични , храниш така и така...убиваш рибата. В началото на сезона съм навързал монтажи , накупил плувки , опитвам , нищо не става , тегля една майна на цялата работа , и забравям болото в ъгъла до..следващия сезон... :oops: :oops: :oops: )

И така , ловя си аз с пикера , обаче ме гризе и ме човърка , не е истина. А бе...НЯМA причина да не става! Айде , да речем че съм адски некадърен ,растат ми ръцете от задника , изтичам неправилно :oops: :cry: ...дори и така трябваше да се хване нещо - пред мен е фраш с риба! Събирам панаира , снимам рибата:

Изображение

Изображение

..и усещам с изненада как тоя път нещата няма да протекат по обичайния начин. Интереса ми към плувката нещо беше взел съвсем да затихва , обаче болонезата ще постигне това , което щеката не можа... НЯМА как да не му хвана аз цаката на тва изчадие адово! :twisted: 8)
А после , като взема да пълня по две кофи риба с нея , ще я метна в ъгъла и ще си ловя на фидер. :mrgreen:

Утре ще ви кажа аз на вас...
:twisted: 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4570 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Утре.
Пак на същото място.
Готов съм да се изправя срещу най-злия си враг - болонезата , така както храбрия италиански войник е готов да излезе от окопа и да аткува "на нож" - тоест , без никакъв ентусиазъм , и с готовност да се скрия при първа възможност. :mrgreen:
Ще се "скрия" зад фидера , разбира се , но първо ще се поизмъча малко...

Изображение

Спретвам някаква разкошна храна за платика , със съвместното участие на Браунинг и Сенсас , просто бях забравил че за един риболов могат да се забъркат три кила храна. :roll: В това добавих и три-четири кила екстра тъмна и лепкава пръст ,консерва царевица , малко пелети , и направих едни топки - да ги заредиш в топ , и да ги изстреляш срещу вражеската фрегата.. :twisted:

Захраних като по учебник - леко надолу по течението , така че да мога да контролирам изтичането...професионалист! 8) :lol:
Линията е 4 грама , дълбочината , окло 3.5 метра , дистанцията - 15 метра. Цяла вечер съм гледал как Сипцов и Грабовскис разцепват рибата , и атакувам с "руския" монтаж : един дропер при вирбела , основното утежнение на 50-60 см. по-нагоре.

(Тука следват 40 минути безрезултатно изтичане - няма да ги описвам подробно :oops: :x )

ОК , тоя монтаж не работи. Тоест , в моите ръце не работи - сещам се за оня дето режел дърва без да запали резачката...Почвам лекичко да се нервирам...виждате ли , аз съм абсолютно убеден , че на петното ми ври от риба! Е що нямам пипване , деа?!? Тегля му една майна на тоя монтаж , и решавам да опитам с по-лека линия - три грама , и с дълга верижка съчми долу до повода.
Сега ще ви спестя описанието на още половин час безрезултатно изтичане , при непрекъснато хранене... :lol: Няма да ви разправям , че леко се нервирам - всъщност почнaл съм толкова да побеснявам , че ми иде да стана от платформата , да почервенея като домат , да се надуя и да се пръсна! :evil: Ама така да се пръсна , че да намерят парчета от мен на немската граница! На немско- полската... :mrgreen:

В един момент тая линия се закачи за един клон и си остана там. На мен всякакви мераци да зарежа болото и да разцепя рибата с фидера ми се бяха изпарили тотално - ще му хвана цаката аз на тва нещо , ако ще и да се наложи да нощувам на реката! :twisted:
Минавам на монтажа на Нормундс. Тоя тип е голям чешит , и лови с някакви огромни плувки , без значение колко е плитко и колко е слабо течението. Така че за минавам на шамандура от 8 грама , и групирам всичко (една голяма съчма) при клупа , а повода го удължавам до близо метър. Съчмата върви плътно до дъното.
С тоя монтаж в края на изтичането най-неочаквано ми кълве! Ей! Имам кълване на болонеза! А? А?! 8) :mrgreen:

Първото кълване не донесе резултат , обаче на второто вадя първата риба - ситна бабушка. Презамятам...Значи ситуацията: с тпози монтаж кълве.Обаче фитките са многобройни , вадя сдъвкани червеи..Течението е отслабнало значително , и се хващам на мисълта , че докато с болото се чудя кво става и не успявам да открия проблема , за да му намеря решение , при тази дълбочина и течениe , с един слайдер бих се чуствал адски кофортно! :roll:
Мач разбира се не нося , но вчерашните такъми си стоят в сака - слайдери бол...хммм - що пък не? Монтирам слайдер на болото :lol: , същите осем грама на линията , само че сега вдигам основната тежест на 70-80 см от клупа , оставям един едър дропер долу , и пускам дропера да се влачи по дъното - поне с петнайсе сантиметра повече от реалната дълбочина. Мятам....познахте ли? :wink:
ДА , на петното ми вреше от риба! ДА , тя беше умряла от глад! ДАААА! тя кълвеше на всяко пускане - потапяше , повдигаше...баби , платички , дребосък , ама кълвеше!

Изображение

Подпирам пръчката на стойката , и седя и гледам водата - нищо че съм непушач , ако имаше някой да ми подаде цигара , сигурно бих дръпнал един два пъти...(трябва да ви кажа , че минаха два дни преди да разгадая мистерията , и да се посмея на собствената си простотия :oops: )
И сега кво - на слайдера кълве , на болото не? - разъпвам втората пръчка -снимката по-горе я направих точно в тоя момент , слагам плувка от пет грама , и копирам точната дълбочина и разположение на тежестите от другата , и почвам. Гол! Гол!Голголголголгооооолллл! (Тва с гласа на испански коментатор :mrgreen: )
Баси кефа! Мяташ , изтичаш 30 сантиметра , задържаш , ясно и отчетливо кълване , засичаме - риба. Повечето беше ситна баба - което отговаря на въпроса що голямата съчма ниско долу и дългия повод не бяха толкова резултатни , обаче имаше и платички , а бе - тва си се превръщаше в истински риболов.Къде е сега Сипцов? Дай ми Мило Коломбо! дайте ми Феручио Габа , да ги изям с парцалките! 8) :mrgreen:
Ми то било фасулска работа бе - мяташ , задържаш , кълве , засичаш...Баси - все едно цял живот тва съм правил! :lol: Чак не ми се иcкаше да спирам , за да направя сверяването на часовника с фидера , обаче щом стигнах с болото до този резултат...

Изображение

...въздъхнах тежко :D , оставих пръчката зад мен и метнах с фидера върху вече работещото петно.

Ъъъъ...Хюстън? :shock: :shock: :shock: - Имаме проблем , Хюстън! Козата не сака пръч! :shock: :mrgreen:
Сега на фидера не щеше да кълве?!? Ей , алоооууу! Аз съм абсолютно убеден , че на петното ми е пълно с риба бе! Добре , ще метна фидера зад мен и ще продължа с болото ама...що не кълве , деа? Удължаване на повода , минаване на ситна кука.. къси , резки кълавнета , фитки , после това:

Изображение

Почват да се нареждат парчета от пъзела...при преобладаващо дребна риба , и в ден , в който тя наистина предпочита ловене на изтичане (че и на пропадане!) , се оказа че фидера не решава проблема. Неволно си спомних състезанието на същата тази рекичка , в което бях заложил само на фидер , щото той е ueber alles ... :oops: :oops: :oops:
От дребосъка се спасих пак с обемната стърв , обаче кълването беше адски нарядко , и нямаше що да ми се обяснява че се правя на идиот. Улова - доста по-скромен от вчерашния , обаче каk се изкефих не е истина:

Изображение

Изображение


Ще се наложи да се позадълбая в тая дисциплина , обаче сега се задават серия състезания от категорията "фидер за мъже" 8) , така че ще отложим следващия урок за към средата на юли.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Popeye »

шапки долу !!!
VIP sux !!!
Аватар
кирил великий
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 14:01
дал Браво: 3 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от кирил великий »

Здравей, outsider, благодаря ти за един от най-интересните материали в този форум - следя го редовно!

Няколко въпроса имам - при монтажа на Грабовскис, който си опитал - какъв грамаж ти беше плувката, пишеш за дропер, но Грабоскис слага оливета и общо взето плувка по малка от 15 гр. не използва. Видях на снимката, че ползваш плувка сръбска Гица /оранжевата/ - МОЖЕ И ДА БЪРКАМ. Тя е около 12 гр. според мен - малко не е ли лека- ФИКСИРАНА ЛИ е, или от подвижните? Грабовскис на състезанието в Словения също си накупи много Гици, които обаче по мое мнение са доста чупливи. Също така каква дължина ти беше поводът - при монтажа на Грабовскис той започва от 70 см. и стига до метър и половина без никаква "подпаска", т.е. напълно свободен. Понеже реката, на която ловиш, е доста широка, ми е много интересно каква ти е дължината на болото. Защото при Грабовскис и на по-тесни реки е поне 7-8 м. дълго.

Ако е имало закачки по дъното, може при неговия монтаж да се ползва тиролска пръчка.

Голям фен съм му на Грабовскис, във Фейсбука също - роди му се момченце преди два дни, а пък голямото вече участва на състезания.

И да поясня - питам те с голямо уважение към тебе като майстор, от когото се уча /поне за мен говоря/, макар че сигурно съм по-възрастен от тебе.
"Всяка грешка има свои име и фамилия."
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”