France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
ETW_You_
Мнения: 161
Регистриран на: Нед Мар 26, 2006 23:26
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от ETW_You_ »

Учудвам се как си успял да скъсаш.... Аз ползвам най-евтиното плетено на berkley и вече 3-та година нямам загубена кошница..... Може би се дължи на факта, че пръчлето ми е 40-80 акция и като замятам със 100 грамова претъпкана кошница мноооого внимавам. Ама би трябвало да ти се получи :)
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

ETW_You_ написа:Учудвам се как си успял да скъсаш.... Аз ползвам най-евтиното плетено на berkley и вече 3-та година нямам загубена кошница..... Може би се дължи на факта, че пръчлето ми е 40-80 акция и като замятам със 100 грамова претъпкана кошница мноооого внимавам. Ама би трябвало да ти се получи :)
Много лесно - две леви ръце , никакъв опит с плетеняк... :mrgreen:
Разбира се има и друго обяснение : влакното на Дайва от 0.12 си отговаря на реалния диаметър почти точно . Най-много да е 0.13. Има и такива , които при обявен диаметър 0.06 , всъщност са 0.27. :wink: Иначе , кво да ти кажа - най-малкото замотаване на влакното около върха , при което с лайта и леките хранилки означаваше шумно пляскане на хранилката в краката ми , с 80-грамовата кошница означава ав-то-ма-тич-но късане , тука просто няма кво да се прави...

Това обаче не ми е много ясно:
пръчлето ми е 40-80 акция и като замятам със 100 грамова претъпкана кошница мноооого внимавам.
:o :o :o :o сигурен ли си в акцията , а и в теглото на кошницата? Сто грама кошница започва да товари по много некомфортен начин моята тояга , която е с тест 180...Мята ги , но за никакво сериозно разстояние не може даже да се мисли.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
ETW_You_
Мнения: 161
Регистриран на: Нед Мар 26, 2006 23:26
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от ETW_You_ »

Абсолютно сигурен :D. Сгъва се на емнайсе, но става :) И разбира се на дистанции не повече от 20метра. А по повод заплитанията - свикваш да държиш постоянно изпъната пущината, че имам чувството, че дявола на морските възли дебне да охлабиш линията и да те е.не :D А и аз не късам защото на мен като ми се заплете, директно ми отлита върха заедно с кошницата :lol:
kaloyanMladenov
Мнения: 39
Регистриран на: Пет Юли 15, 2011 20:12

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от kaloyanMladenov »

outsider написа: Иначе , кво да ти кажа - най-малкото замотаване на влакното около върха , при което с лайта и леките хранилки означаваше шумно пляскане на хранилката в краката ми , с 80-грамовата кошница означава ав-то-ма-тич-но късане , тука просто няма кво да се прави...
Наистина се научаваш ,и след време си държиш линията постоянно опъната и то несъзнателно дори.
Освен късането и шляпането ,при такова заплитане на върха можеш да го счупиш като нищо.Изпробвано е :oops: :lol:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Да ви кажа честно , Лоара почва да ми лази по нервите. :x Още не знам , дали съм попаднал на най-голямото предизвикателство в рибарската си кариера - все си мислех , че след канала Кастреxон с нищо не можеш да ме уплашиш! 8) - или просто това ще се окаже ебаси разочарованието...
Вчерашното фиаско прoтече те така:

Сутринта - тишина с нож да я режеш. Всяко припляскване на риба сякаш се чуваше на километър. Есенна утрин , на отсрещния бряг са се строили трима-четирима безутешни спинингисти , и още толкова колеги , ловящи на жива стръв. Общ улов - нула. :?

Изображение

Сичката тая общественост безцеремонно мята оттатък средата на реката , тоест - към мен , така , на 15 метра от "моя " бряг...силикончета разни , блеснички. Елегантни , тихи нещица. Kазах ли ви , че беше тихо?... :wink:

.....ПЛЯААААС!!!! - 60 грама хранилка :lol: :lol: , оттатък средата на реката. На 15 метра от техния бряг , единия подскочи двайсе сантиметра :mrgreen: , и не след дълго повечето решиха , че "тук нещо не кълве" , и се ометоха :roll:

като стана дума за хранилката , бях се подготвил: пелети ( размиват се бавно , повече от 15 минути) , гранули за пилета , от които взех...десет кила 8) :lol: , поляти с Аромикс , жито с коноп...Столчето аха-аха да се преобърне...нищо , ако всичко върви по план , това му е последната битка под мое командване :wink:

Изображение


Отделно си бях набавил жестока пръст - глина смесена с пясък , която правеше прекрасни топки , и само за минута се разпадаше напълно:

Изображение

Изображение

Идеята вече ви я казах: аромата ще привлича рибата , зърнените храни ще я зъдържат , аз ще я трепя.Смях в залата...

Един час по късно , без нито едно пипване (!!!), се заех да преразгледам сxемата. Зърнените храни сигурно щяха да задържат рибата , обаче на ароматизатора не може да се разчита за привличане на рибата. И така:
1. Козата си сака пръч
2. Рибата си сака захранка :lol:

Забърках малко захранка , и повторих процедурата. След малко започна плахо да кълве , след още малко хванах една бабушка...а бе работата , да ви кажа е СТРАШНО умряла!След още час и половина -в живарника два бабушки и една платичка , и за първи път ми дойде наум , че грeшката ми може би не е в подробностите , а в генералната сxема :idea: ..както и да е , реших да оставя изводите за по късно , и да видя как да хвана някоя риба - не съм чакал цяла седмица , за да вадя по една риба на час.
Забелязвам , че на десетина метра вляво има участък с по-бавно течение ( до брега - обратно) , премествам си панаира , мятам фидера по скоро го за.бавам на една страна , и си вадя директната петица.Пробвам на границата между обратното и мъртвото течение , обаче там не ще , и се принуждавам да изтичам там , дето си тече.
Там кълве ентусиазиран дребосък , и трябва да ви кажа , че се изкефих доста повече на дребосъка , отколкото на хипотетична едра риба , една на половин час. Няма да стане от мене шаранджия... 8)
Междувременно на фидера имах два-три удара , които проспах , щото не се занимавах с него :oops: , едното все пак се самозасече - на това течение освен самозасичането , друго не важи , и беше дребосък. Минавам на ситна кука и повод 0.12 -Тц.
Понеже беше започнало и да вали , лекичко така , реших че е време да започвам да стягам багажа , то риболова се видя...Вадя живарника да го разпъна под моста да се суши. Улов за шест часа и половина:

Изображение
:oops: :oops: :evil:

На снимката не се вижда много ясно , но в кофата , като броим и дребосъка за риба :wink: , има 18 броя. И още две- три ми се откачиха , щото за такива риби ме мързеше да се протягам за кепа.От тях на фидера: 4 бр :?

Докато чакам живарника да поизсъхне малко , пак мятам фидеро - междувременно от сипването в кошничката на разни добавки , цялата захранка се е смесила с тях в съотношение 1:1 , и е станала адски лепкава - това от пилешките гранули. Резултата е захранка , която стои в кошницата по десет минути , и след като се размие , оставя зърна по дъното. :idea: За тази река , в която кълва три пъти на час , това май е най-сполучливата храна..Междувременно бях сменил ситната кука и несериозния повод , което се оказа адски добра идея , щото пет минути преди да си тръгна , върха се сви , и заших първата свястна платика , откак съм тук - на течението това добиче се вади с голямо внимание ( с плетеняк!) , ама го извадих:

Изображение

Като стана дума за плетеняк : шок-лидер 0.28 , с Бимини на плетеняка , несиметричен клуп , съединен със шока с вирбел - нито едно оплитане целия ден , нито една скъсана кошница (вярно , лових с 60 гр.) - приказка!

за Димитър Тодоров: не мога да ти кажа кво скача - пак се разбиха да играят , но мога да ти покажа веществено доказателство :wink: , ти кажи кой е заподозрения:

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Д-р Флекс »

Хммм, не е щука, нещо мустакато май е ... заеби тия фидеpи, или, по-скоpо, заеби тая Лоаpа, Maitre ... :wink:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Димитър Тодоров »

outsider написа:....
за Димитър Тодоров: не мога да ти кажа кво скача - пак се разбиха да играят , но мога да ти покажа веществено доказателство :wink: , ти кажи кой е заподозрения: ...
Мисля,че е распер,уважаеми.Изградил съм и логична обосовка по метода на изключването,ако ви е интересно,ще я изложа.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
бай Мецан
Мнения: 286
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:27
Местоположение: Русе
дал Браво: 2 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от бай Мецан »

Димитър Тодоров написа:Изградил съм и логична обосовка по метода на изключването,ако ви е интересно,ще я изложа.
На който не му е интересно да не чете :fish8:
Давай Митак пък аз ще почерпя :D :D :D
"Душата на непиещия е изсушена и свита, непорочната му поза на трезвеник е прикритие за анонимни и отвратителни постъпки". Джон Стайнбек
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Димитър Тодоров написа:
Мисля,че е распер,уважаеми.Изградил съм и логична обосовка по метода на изключването,ако ви е интересно,ще я изложа.
Целия съм слух. :wink:
Една част от хищника и аз , без нищо да разбирам :oops: , съм го записал в графата "разпер" - зверски и много шумно шляпа по водата , чел съм че така зашеметява дребосъка , и после го кльопа. Другото добиче сигурно е костур(?) - вижда се само устата да мляска след дребосъка.

Докторе - "Защо се опитвате да изкачите Еверест? - Защото върхът е ТАМ!" :wink:
Няма начин да не и хвана аз цаката на Лоара , не може да не може :twisted:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от ecoplast »

само да не я пресушиш?? :lol: :lol:
Дзен-учителя Башо:Който знае, не говори!
“Който постъпва честно, не живее лесно.”. Радой Ралин
"Бъдещето е внимателно обезвредено настояще." А. и Б. Стругацки
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Димитър Тодоров »

outsider написа: ... Целия съм слух. :wink:
Една част от хищника и аз , без нищо да разбирам :oops: , съм го записал в графата "разпер" - зверски и много шумно шляпа по водата , чел съм че така зашеметява дребосъка , и после го кльопа. Другото добиче сигурно е костур(?) - вижда се само устата да мляска след дребосъка. ....
outsider написа: Висях два часа без да хвана нищо , само зяпам как хищника гони дребосъка във всички посоки , и шляпа тежко навсякъде по реката...Някои от рибите трябва да бяха към три кила , баси шльопането. :shock: Аз през това време съсредоточено си зяпам върха на фидера :mrgreen: , обаче почвам да се нервирам. Не ще. Що може да не ще?

Малко по-сериозно - "наказването" на хищника е сложна работа - извървя се сума ти спинингист , не видях някой да има удар , колегите , които мятат по две-три въдици на жива рибка , тоже са капо. Причината : индустриално количество дребосък в реката. Това просто няма изяждане :o , и докато студа не ги стегне , няма шанс онова дето шляпа да ти обърне внимание. Списъка на заподозрените включва разпер , мъздруга , клен , костур , бяла риба и щука.

Есенна утрин , на отсрещния бряг са се строили трима-четирима безутешни спинингисти , и още толкова колеги , ловящи на жива стръв. Общ улов - нула. :? Сичката тая общественост безцеремонно мята оттатък средата на реката , тоест - към мен , така , на 15 метра от "моя " бряг...силикончета разни , блеснички. Елегантни , тихи нещица. Kазах ли ви , че беше тихо?

за Димитър Тодоров: не мога да ти кажа кво скача - пак се разбиха да играят , но мога да ти покажа веществено доказателство :wink: , ти кажи кой е заподозрения:
Добра вечер Колега от другата страна, :)

Както в повечето прозаични случаи,две плюс две е равно на четири.. :) Най-вероятно има поне два вида активен хищник,а сигурно са и повече,но определено този,който гони ,,зверски и шляпа шумно,, е распер.В началото на октомври сме..един класически мек и топъл октомври по нашите земи,предполагам,че и по вашите е нещо подобно.След преминалите два хладни фронта при нас вече не скача много по повърхността,но малко под нея расперът е доста активен.Ако по Лоара са се задържали няколко последователни топли и слънчеви дни ,това определно благоприятства активността на распера,а не на бялата риба. Големи хищници,които шляпат постоянно в течение на доста минути и можеш да видиш силуетите им (как гонят дребосъка) така,че да оцениш приблизително размера им,това не са щуки,не са сомчета,не са и костури..Това са распери,макар да съществува малък шанс и за бели риби (,ако популацията им там е добра,а пресата -малка. )

По-важното наблюдение обаче е,че има силна активност на хищника на повърхността, а от ,,сума ти спинигист,, с различни примамки -никой нищо не хваща.Това е много характерно за распера и значително по-малка възможност при щуката и бялата риба.При активни щуки и бели риби от всичките риболовци все някой ще уцели примамката и ще бодне някоя рибка,докато распера е пословичен със способността си да ,,ти мие очите и в същото време да не ти кълве,,. :lol:
В контекста на цялото описание ме зачуди единствено снимката на нахапаната платичка - расперът не е фен на платичките,вижда се ясно разкъсна рана от зъб и двата вида обитават или поне се хранят в различни хоризонти ,та предполагам,че има също така и активност на щука в реката. Костурът е точно този,който ,,вижда се само устата да мляска след дребосъка,, ,той никога не гони ,,зверски и много шумно шляпа по водата,,. За край да спомена,че бялата риба гони някак глухо на повърхността..атаките й са къси и към конкретна рибка от ятото(,докато расперът често прави няколко последователни атаки след конкретна рибка,която се мята в различни посоки). Малки бели рибки им викаме ,,пуканки,, ,защото гонят с къси,единични атаки на повърхността с характерен пукот,а по-големите дори не се показват на повърхността,само дребосъка се разпилява във всички посоки,все едно някой е хвърлил шепа пясък по водата..Щуката също прави къси,глухи атаки и за нея е много характерно,че атаката й е кръгова - след удара тя често пъти прави завой,който се вижда по ,,вълната,, ,отразена от движението й близо до повърхността,а расперът след единична атака продължава напред с праволинейно движение,видно от ,,вълната,, му. Той се развръща обикновено след продължителна,няколкократна атака,когато не е успял да удари никой от малките хитри копеленца.. :) Това междувпрочем му е маниер на движение ,който може да бъде много полезен за риболовците ,,на бележка,, ,добре е за него,че грамотните ловци на распери никога не са сред ,,сума ти и спинингист,,.. :lol: :wink:

Май се разписах доста,а някой свири отбой преди час и трябва да поспя преди сутрешните рибки. Пък и ,както казахте,уважаеми,не сте изпаднал дотам,че да броите хищниците за риба,нали? :mrgreen: :wink:

Поздрави и наслука,и не го слушайте Венелин за фидера,всеки
силно ефективен инструмент заслужава внимание! :lol: :fish1:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Венелин Радушев »

Димитър Тодоров написа: силно ефективен инструмент заслужава внимание! :lol: :fish1:
Те най ефективните ги забраняват..... :? :lol: :lol: :lol:
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Димитър Тодоров написа:[
Май се разписах доста,а някой свири отбой преди час и трябва да поспя преди сутрешните рибки. Пък и ,както казахте,уважаеми,не сте изпаднал дотам,че да броите хищниците за риба,нали? :mrgreen: :wink:

Поздрави и наслука,и не го слушайте Венелин за фидера,всеки
силно ефективен инструмент заслужава внимание! :lol: :fish1:
Благодарско за подробното инфо - и аз подозирам няколко хищника едновременно , направо е време да се обаждам на Джереми Уейд :mrgreen:

...може би е време да поясня вече , че в подписа си не иронизирам Венелин , а себе си. :wink: Както казваше един папагал , "Бедни ми Робинзон - къде беше , а къде попадна" :lol:
Bсъщност , сега предизвикателството е отново да върна фидера в графата "Ефикасни инструменти" , само че има един проблем - от три дни вали. :cry:
Лекичко така , напоително. Tънки поточета текат по улиците , и рано или късно , всичко това отива в Лоара.Която е дълга над хиляда километра , и осемстотин от тях изминава преди да стигне до мене.... :?
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Коце »

Венелин Радушев написа:Те най ефективните ги забраняват..... :?
Или всички играят за второ място! :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Венелин Радушев »

Коце написа:
Венелин Радушев написа:Те най ефективните ги забраняват..... :?
Или всички играят за второ място! :lol:
Визирах други, още по-ефективни методи... :shock: :lol: :lol:
Надявам се, че не го мислиш това наистина, че фидера е непобедим и по-резултатен от останалите методи за риболов над захранен участък? Наивно е...
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”