France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

stancom написа:Баси, да си във Франция, и да пиеш уиски, е углавно престъпление :D
В Йемен или в Пакистан , напълно би могло да бъде - във Франция си къркам уиски се едно съм в Дъблин. 8)

Значи , аз изкарах почти месец без PC - голяма мъка :evil: , и сега проблема е че за един месец аз ходя за риба десетина пъти 8) , и не съм сигурен в последователността на нещата..да речем , че основния обект беше все същата близка рекичка ...

Риболовът тече все по същия сценарий - а именно , със забравяне на разни неща в къщи-стръвта , този път :lol:
Обаче в храната от фризера имаше замразени пинки , така че капото беше спасено с помощта на няколко кротушки , а с едната от тях , бодната на един фидер , уж за костур...

Изображение

Изображение

Изображение

:shock: ...без коментар.
Докато се мъчех с умрелите бели червеи , опитах и на хляб , и за моя изненада , на него кълвеше доста повече - само че не успях нищо да хвана. Обаче ми дойде вдъхновение, и следващия уикенд:

Изображение
:mrgreen:

Изображение

Като на английски канал , майна. :mrgreen: С помощта на импровизиран уред за нанизване на хляба на куката , успях - на щека този път , да хвана някоя риба.
Рибата беше все от този тип...

Изображение

Изображение

Изображение

Уловът на рекичката започва силно да оредява и издребнява , така че сменям водоема - единствения водоем , където кълве средна риба - баби и хибриди , и може да е лови на едни скромни 45 метра:

Изображение

(Може и по-близо , ма тва риблов ли е... :wink: )
Преди две седмици - по обяд беше меко..

Изображение

...и почти тихо. Уловът беше скромен , но и на това сме доволни. Появилият се "инспектор" и той не възрази:

Изображение


Изображение


Миналата седмица - в 11 часа е 5° , подухва... същото място , остъргах разни остатъци от няколко пакета храна , имах малко кастери , полуумрели червеи , обаче рибата беше там , и даже кълвеше доста активно , без това да се превежда kато успешен риболов - фитки и проблеми с куки и поводи - нищо не работеше , по някаква причина , сведе улова до 12-13 риби , като имах кълване за трийсе... :oops: :oops: Силно подозирам че и за такъв резутат ще си мечтая утре , ако се престраша да си покажа носа навън.. :? :lol:

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Кво да кажем за отминалия уикенд? - нещата тръгнаха зле , после се влошиха :lol: , и само с цената на геоични усилия от страна на главния герой , се удържа скромна победа в последния момент... 8)
И така:

Събота. Студ - страшна работа. Обаче имам инфо , за малко гьолче недалеч от щаб-квартирата , в kоето имало баби. Баби , малък водоем - кво повече да искаш за зимата? Решавам да посветя на разузнаването един час , колкото да опипам почвата. Първи впечатления - да , водоемът НАИСТИНА е малък! :shock:

Изображение

Изображение

:lol: :lol:

- тая радост за окото е разположена в центъра на някакъв парк , в центъра на градчето , и не създава особено усещане че си сред природата. :?
Само патките са в свои води:

Изображение


Отсреща се гласи някакво коледно увеселение , има разпъната шатра , мигат лампички. Аз не обръщам внуимание на тая суета , и все пак успявам да хвана една баба:

Изображение

В тоя момент , отсреща ...пускат музиката! :shock: :evil: Кво , вие си мислите че сълзливите , насилено радостни англо-саксонски коледни песнички , с които ни проглушават ушите между реклама и реклама , са отвратителни? Да не дава Господ да ви се налага да чуете френските такива! :mrgreen: - така и не успях да разбера как властите толерират употребата на коледна музика срещу цивилно , невъоръжено население без право или възможност за самозащита :lol: , така че набързо свих знамената и се спасих с бягство... :oops:

В неделя сутринта с Доминик се трoпосваме на язовира от миналата седмица , с надеждата да половим скимъри на 45 метра , хем да потренираме малко точност ( че някои от нас имат голяма нужда от тренировка , и не бях аз 8) ). В тва занимание - тренировката има предвид , минават три часа. Не сме видели кьораво кълване , и Доминик , който страда от зъбобол , заявява че му стигат толкова скимъри :lol: , и че предпочита да си го боли зъба на топло. Часът е 13:00 . Хладно (5-6°) , но меко , тихо , и аха да се появи слънце. На два километра има друго язовирче , където по това време на годината може да се хване някоя ситна баба. И сега е момента да се пробва дали ги има , да не си губя времето другата седмица.

13:30. Платформа , пръчката , храната - ще седя един час. Живарника и кепа остават в колата. Водоема е доста дълбок , надявам се водата да не е изстинала още. След 3-4 мятания , следва късичко , плахо кълване , и вместо очакваната ситна баба , гепвам платичка. Повода е 0.10 , налага се да ставам от платформата да хващам рибата с ръка..

Изображение

...на следващото мятане все пак хващам една от бабите , за които бях тръгнал:

Изображение


Следващите 4-5 риби са все платички , като кълванетата са практически невидими , даже някои от рибите ги хващам без да съм видял пипване:

Изображение

Изображение

Тука ми писва , и ставам да търся кепа , а също и да сменя върха със стъклен от една унция. И понеже кълванетата са практически невидими , сменям куката от 16 на 20 ( с реален размер 18) , тънка . Мятам , поредното почти невидимо кълване (от 20 метра , с плетеняк :roll: ) , и...

Изображение

:o :o
А бе , кво стана с дребните баби? Тънката кука , издържа геройски. Те я и нея:

Изображение

( VMC anglaise/bolognaise)

Още няколко баби , един читав скимър , после почва да се свечерява..

Изображение

Изображение


....решавам да метна още един път , като преди тва ставам да снимам едно цъфнало по никое време цвете , което от близо се оказва някаква гъба:

Изображение

И така , последно мятане. Трепване на върха от няколко милиметра....

Изображение

:shock: 8)


Баси , ако бях почнал директно от сутрнта тук? Нищо , и на тва съм доволен.. :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Да допълним темата: миналата седмица , след състезанието , беше време да се сефтоса нов фидер. 8) За операцията подбрах местенце на близката река , където на връщане от последния риболoв , не пропуснах да отбележа изненадваща за сезона активност на повърхността.
Ето ни и нас...

Изображение

Изображение

Рибата ме налази от самия старт , и макар да беше преобладаващо ситна , се изкефих яко , и приключих със задоволителен за сезона , и за три часа и половина риболов , резултат:

Изображение

Изображение

Изображение

Вчера продължих с теста на пръчката , като този път реших да увелича дистанцията , и евентуално - размера на рибата.Освен това , исках да изпробвам новата реколта микро-булети:

Изображение


Изображение

След един час безплодни опити , усетих как ще съсипя слънчев и тих ден , събрах панаира с впечатляваща скорост :twisted: , и към един часа бях на водоема с дъртите платики от преди две седмици. Само че от тогава бяха минали , ами..две седмици , ако сметките са ми верни , така че не се надявах много на участие от страна на платиките . :roll:

Риболова протече интересно , макар и кратко , понеже рибата беше активна три часа - щом слънцето взе да се спуска , кълвaнето приключи. А кълването , да ви кажа беше невероятно - едва доловими движения на върха , тва с повод 0.10 и кука двайсетица , докато стопля , че патерностера не минава , и искат подвижен монтаж , за да не усещат изобщо тежестта на кошницата. И не е като да ставаше въпрос за полупрозрачни бабушки...

Изображение

Изображение

Днес тактиката беше друга: отивам на реката с дребосъка , и ги разбивам на щека! :twisted: :lol:
Тая работа беше добре планирана , обаче въобще не бях предвидил индустриално кoличество умрял от глад ситен уклей , който Господ знае отъде се беше довлякъл :evil: - след половин час вадене на уклейчета колкото малкия ми пръст на всяко пускане , и търкаляне на 11 метра кюнец назад-напред , реших че тва е хамалогия , недостойна за един джентълмен 8) , и извадих фидера. С него размера на рибата се увеличи , като сега вадех баби вместо уклеи , обаче пък фитките бяха десет към едно , и решението беше да се скъси повода - и като съм тръгнал да променям монтажа , що не взема да пробвам с инлайн кошница?

Изображение

смяната на монтажа тотално промени нещата , а именно: кълването се разреди три пъти. Рибата се удвои или утрои като размер , и от къси , резки почуквания , стигнахме до сериозно кълване , със сгъване на върха до второ коляно. Някои риби сгъваха и повече...

Изображение

Изображение

Като за сезона - няма да се оплакваме , има още зима пред нас , и до оплакването ще стигнем.. :wink:

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Markony »

Иване, Иване, нямаш сърце ти :mrgreen:
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от stancom »

Дообре де, само не разбрах как успя да регистрирш кулването на този дребосък на течение, като го знам как злоядо пипа :shock:
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

stancom написа:Дообре де, само не разбрах как успя да регистрирш кулването на този дребосък на течение, като го знам как злоядо пипа :shock:
Нe бе - течението е слабичко , а дребосъка се стареше с всички сили , даже с връх от почти цяла унция карбон , си кълвеше се едно цял живот нищо не е ял. :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Буенас тардес , мучачос. 8)

Сигурно не е нужно да ви казвам , че още не съм закрил годината. :wink: До края на годината има сума ти време , мен ако питате.. :twisted:
И така , завчера ,към 11:30 местно време , разтоварвам багажа на оня гьол с неочакваните зимни платики. Големия въпрос - има ли ги още , или кой ловил , ловил? Половин час захранване , докато видя първото полу-пипване , още десет минути до първия скимър , и нещата не вървят изобщо. След първия час , ми става ясно че работата е умряла , ако не измисля нещо , ама веднага! :roll:
Оставям пикера на първото петно , и правя второ с фидера на около 40 метра (първото беше на 20)

Изображение

Мятам без предварително заранване , и с първото мятане имам кълване - тоест , рибата си е там. С второто мятане имам скимър , после вадя каракуда (?!?) , още скимър , втора каракуда...риболовът продължи три часа , с този скромен резултат:

Изображение

с изключение на две баби , късата дистанция не даде нищо. :roll:

Следващото посещение там ще включва плетеняк , далекобойна пръчка , и опит за ловене на 45-50 метра.

Днес беше време да се провери реката. Щото тоталния провал в опита да се хване читава риба на щеката предния път :oops: , не ми излиза от главата - ако не беше фидера , си бях обречен да скубя само уклей...

Изображение

И така , направил съм жълта , лепкава храна за едра риба , доста силно овлажнена , и се надявам платичките да се включат в играта.....КАК НЕ! :evil: :mrgreen:

Изображение

:lol: :lol: :lol:

Тва се спусна върху мен като , цитирам : "второе пришествие татаро-монгольского ига" :lol: (Сергей Попов) , и те тоя вид ( и размер !) беше резултата от всичките експерименти със стръв и дълбочина. Пинки , кастери , бели , по два , по три , на големи куки...Само торния червей промени нещата ...те:

Изображение

И така , стискам щеката под усилващия се студен вятър , и в един момент ми става ясно , че всички опити с полягане на дъното , увеличаване на стръвта , и други такива съмнителни стратегии , водят единствено до разреждане на кълванетата , и до увеличаване броя на фитките , като рибата си остава същата : основно , ситен уклей. В тези геройства съм изгубил един час , прибирам щеката и вадя фидера. 8) С него нещата не се оправят...имам безбройни фитки , с тая разлика , че когато хващам нещо , става дума за дребни платички и баби , и много по-едри уклеи. Минавам от подвижен монтаж на петерностер , с много къс повод , и с още един прототип , който има нужда от малко доизчистване , преди да влезе в серийно производство:

Изображение

Изображение


Изображение



По едни време , докато към вятъра се добавя и дъжд , рибата тотално побесня , като на два пъти извадих риба закачена за гърба - и все пак , фитките бяха безбройни , и много повече от хванатите риби...Очевидно имаше нужда от МНОГО по-къс повод , така че минах на пелет фидер - МОЖЕЛО БЕ! :twisted: Глей кво ста:

Изображение

Изображение


Изображение


Сега рибата забележимо наедря , даже за един скимър бръкнах с кеп , фитките се разредиха до незначителен процент , и сичкото тва - със същата храна , същата стръв , на същото петно. Без коментар.. :wink:

Резултата за три часа и половина риболов - щото взеха да ми мръзнат пръстите , и реших че ми стига толкова..

Изображение


Годината още не е закрита! 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Кво се мъти на Западния Фронт през Новата (за много години!) година? Мътят се разни работи , като започнем от...
Годината още не е закрита!

Кво става , като кажеш "Хоп!" , преди да си скочил? - ми че си правиш сметките без кръчмаря , обикновено... :oops:
Предстоеше коледно-новогодишна ваканция от няколко дни , които трябваше да бъдат прекарани в сериозен рибoлов , обаче ни удари някакъв фронт - шапката да ти падне , или по-точно , да хвръкне.
Дъжд и вятър , цяла седмица , седя в къщи на топло , залепен за стъклото като циганче пред сладкарница :cry: , традиционния ден за откриване на годината - първи януари , мина и замина , как ще се правят сто и пе'есе излета ако я карам така , не знам... :roll: :lol:
И дойде втори януари. Вятърът от ураганен беше спаднал до умерен , а дъждът - от проливен , на преваляване. И за капак , температурата беше стигнала едни такива не съсвсем януарски 13 градуса... (По кво си приличат ураганите и жените? - идват , горещи и влажни , и после ти отнасят къщата , колата...)

И така , накъде?- язовира с платиките е разположен на високо , открито място. За ловене на дистанция вятърът все още беше прекалено силен. Реката предлага завет , ама след цяла седмица дъжд кой знае на кво е заприличала :roll: ...ми да отидем да видим?

Изображение

На пръв поглед , не беше кой знае кво течение , а и водата , макар и мътна , не беше чак толкова мътна , че рибата хептен да не види стръвта. Решавам да опитам. Лайт фидер , кошница 30 грама , пловин час презамятане , първо кълване :

Изображение
:mrgreen: :mrgreen:
Годината е открита! Вече не съм капо! Е да де , ама ...
Cлед двайсетина минути вадя платичка , и решавам че ще стоя тук за оставащата част от следобеда. Понеже се вижда , че рибата е рядка , пълчищата ситни баби и уклей са изчезнали безследно , решавам да метна втори фидер , с пелет фидер от 40 грама , десет метра по-навътре , с къс повод , и грозд пинки - щото имам само пинки.

Изображение

До този момент съм с бибанчето и една платчка от двеста грама , за минимум 40 минути риболов , и нещата не изглеждат опитимистично. Решавам да удължа повода , и докато бая на монтажа , следва кълване на пелет фидера , който не беше изкарал във водата пет минути. Рибата беше по-едра , но се откачи....хммм...Презамятам аз с дългия повод на късaта дистанция , и следва второ кълване на пелет фидера. Вие търсите едра риба? Ловете с пелет фидер!

Изображение


В следващите двайсе минути трябва да имах поне пет удара на пелет фидера , баси , къф зимен риболов , кви пет лева... :roll: проблема беше , че от три удара , две риби не успяваха да се засекат. Нещо куцаше в монтажа , но в същото време , или късия повод , или дистанцията , работеха по-добре , щото на късата дистанция с дългия повод , не пипваше изобщо..И така , повода ли е ключа , или дистанцията? Минавам на късaта дистанция на същия монтаж - докато се чудя как да мятам с два фидера из под дърветата , оплитам , правя фитки , откачат ми се риби на другата пръчка... :roll: :?
Около полвин час на късото с новия монтаж , убедително отговориха на въпроса - риба на късата дистанция нямаше. Минвам и с тая пръчка навътре , като сега удължавам повода , за да видим дали монтажа играе роля...същата работа , с дългия повод не ще , с късия се откачват риби. :evil:
Е , и хващам по някоя от време на време. При това , замътавнето на водата ,повишаването на нивото , и усилването на течението са променили коренно риболова - сега ситната паплач я няма изобщо , като изключим играещия по повърхността уклей , на фидера си кълве много квалитетна риба... Към края на излета , съобразих за кво става въпрос , минах на инлайн кошница с повод 25 см , и с това нещата заспаха , само че след две риби , просто спря да кълве...работното време беше приключило , докато аз си играех с дистанции , ловене с две пръчки и всякакви експерименти. Вcе пак , макар и улова да беше три пъти по-малък от това , което можеше да се хване :oops: , откриването се брои като успешно:

Изображение

Изображение

Сряда и четвъртък минават бързо , а в петък работим до обяд. В 12:30 вече съм на реката.Баси , аха да се покаже и слънце:

Изображение

Е , не за дълго... :mrgreen:

Изображение

Сега съм приготвил два фидера , с цел да метна на далечната дистанция , с два различни монтажа. Удрям на камък: течението се е усилило значително , и с наличните пръчки не мога да мятам повече от 40 грама :evil: , а тва нещо не държи дъното - реката , освен тва , влачи листа и всякаква гадост , която се закача по кошницата , и по куката , и улова , за три часа риболов , беше повече от скромен:

Изображение

Явно беше , че реката искаше друго подход. Днес , пак там. Тоя път , без листа по куката 8)

Изображение


Е сега ви скъсAх шортите! :twisted: :twisted:

Вярно , нямам глина за храната , щото след дъждовете , полетата не са пръст , а кал. Решавам да храня по-начесто , с малки топки стегната храна. Монтирам линии от два грама , за иCтичане , и близалка от 4 , за по-бавно изтичане , и се захващам да изтичам с ентусиазъм. 8) Слънчево , даже стана топло , тихо - приказка!

Минават 30-40 минути. :roll: Сменил съм бурето с близалката пет пъти , риба играе навсякъде (уклей , предимно) , няма грам пипване , опитвам разни дълбочини , сменям бурето с по-тежко , опитвам осемграмова близалка и пълно задържане - никакъв признак на живот. :?
Баси , ако утрепя такъв ден без да хвана риба , няма да си го простя , че и за утре пак дават дъждове и ветрове...
Вадя фидера , монтирам фидер-арма , и почвам да храня полека , ако се окаже , че на щеката нищо няма да излезе , да имам алтернатива. Тоя път съм взел истински фидер , ловя с кошница от 60 грама , кaто съм приготвил и 80 , ако нещата загрубеят съвсем. Щото анализа на петъчния риболов беше следният : няма как да се закачат листа по куката , ако кошницата не се движи. По влакното , да , но за да закачи листо куката , значи тя се влачи , и закача листо , което лежи на дъното.

И така. Докато се чудя кво да правя с кюнеца , следва първо кълване (на второ мятане !) , на фидера. Скимър. Изтичам с бурето. Кълване на фидера. Скимър. Изтичам с близалката. Кълване на фидера - скимър , ама вече почти платика. "Иване" , изгледа ме красноречиво платиката -"що се праиш на идиот?" :lol:

Събирам щеката , продължавам с фидера , като даже извадих и втори , да видя с пелет фидера(50 гр.) как ще върви:

Изображение

Оказа се , че плоскoто олово на пелет фидера на държи дъното изобщо , така че го разкарах , и тръгнах паралелно с платиките да половя уклей с директния , колкото да видя има ли шанс тая работа - оказа се че има , при условие че не се храни :o :lol: - уклея беше навсякъде , и храната само го разкарваше от петното. Хванах десетина , и прибрах и телескопа. До края на излета , "the one and only" 8)

Изображение

А той , краят , дойде бързо - щом слънцето тръгна да се спуска , рибата спря като по команда да кълве...кой ловил , ловил. Кой дошъл на реката по обяд , губил един час със щеки , директни телескопи , и експерименти с пелет фидер...ми да се задоволява с (пак) скромен резултат. Утре , дъжд , вятър , и гледане на пейзажа през джама...

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

outsider написа:Утре , дъжд , вятър , и гледане на пейзажа през джама...
Тва разбира се беше много разумно решение. Или намерение. :wink:
Обаче към обяд дъжда отслабна , аз реших че седнал дo радиатора , шанса да хвана платика е минимален , така че натоварих набързо такъмите , и потеглих. Разбира се , дъждът беше поспрял само колкотo да си поеме дъх , и още докато разпъвах панаира , започна отново...клони и ограда от бодлива тел точно зад мен , които правеха замятането деликатна операция , напълно изключваха възможността да се разпъне чадър , така че работата отиваше към стискане на зъби , и киснене под дъжда в едни не чак толкова непромокаеми дъждобрани... :?

Изображение

Три часа и половина по-късно , водата беше почнала да се прoсмуква навсякъде по измръзналата ми анатомия , и аз реших че стига толкова .Щракваме улова:

Изображение

..и се изнасям да се суша , да пия чай с ром , и да разглеждам каталога на Грунденс. :lol:

Кво става днес? Днес вали дъжд , и дуxа ураганен вятър - прекрасен момент да си спомним миналата неделя - да ви черпя един пейзаж? :D

Изображение

Без майтап , майна - първият и засега единствен слънчев ден за 2018 година по тукашните земи. Ама не само слънчев, ми и тих!

И аз съм се тропосал на оня гьол , на който преди Коледа излизаха едри платики. Вярно , оттогава мина един месец , ама пък не сме видели студ , та знае ли човек..Приготвил съм две пръчки , едната на около 25 метра , където е дълбоко 5-6 метра , и една на 50 , където е почти два пъти по-плитко. Някаква проста евтина храна , смесена с доста кориандър , замразени пинки , от които добавям по малко в кошниците , и почваме..

Поне двайсе минути нямам пипване , после почти едновременно имам индикации и на двете пръчки , и оттам като се почна....Мяташ , няколко минути , сгъване на върха. И на двете пръчки , като на далечната дистанция имаше окло двойно повече индикации..и не хващах кьорава риба! :roll: Самите индикации бяха характерните , плавни свивания на върха , причинени от закачане на риба във влакното. "Рибата ви казва кво иска" , разправя Том Пикъринг. Тоест , в случая рибата ми казва че не иска пинки - обаче аз нямам друга стръв. Или , че иска по-тънък подход? Минавам на повод 0.10 и кука ном. 20 , и за следващия половин час успявам да хвана една платичка и , колкото и да е странно- една каракуда.. И после - тишина за близо час , само епизодични индикации , колкото да разбера че рибата си е на петното. И , за да не ми остане грам съмнение , извадих даже една платичка закачена за тениската.

И така рибата се върти на петното , обаче не ще да кълве , независимо от изтъняването..не ще пинки? Или...представям си я - върти се на петното , значи се храни. Лапа пинката , минава така , много бавно , няколко сантиметра - дотук върха няма как да отчете каквото и да било , и плюе - я да те видим как ще изпкюеш куката , ако повода е десет сантиметра :twisted:

Изображение

Ааааа.... :D

Естествено , докато аз стигна до тая идея , времето се изнизва , и вече не ми остава кой знае колко много..и сега започва големия цирк : с късия повод кълве. Проблема е , че кълве пет пъти повече на далечната дистанция , и правя само фитки. Щото единствената хранилка , с която мога да стигна 50 метра , и да ползвам нужния монтаж , е в кутията , която е в колата , която е на триста метра на паркинга...Изпробвам разни монтажи , хеликоптери , къси поводи с булет , без всякакъв резултат. На късата линия фитките също са доста , докато на края шибнах едина кука 12-ти номер , и проблема се реши :twisted: - само че вече беше време за напускане на полесражението...Януари вече не е квото беше:

Изображение

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

А здрасти! Неделя , 28-и януари - разгара на свирепата френска зима , демек. 8) :lol:
От студ няма да се оплакваме - държи около 10-12 градуса, обаче що дъжд се изсипа , не е за приказване. Миналата неделя , към обяд (да уважим традицията , щото) паркирам на реката. Поглеждам:

Изображение

:shock: :shock: :shock:
...и се изнасям към езерото с платиките. :mrgreen:

Изображение

Изображение

Тва вдясно от дигата до преди един месец беше празно на половин километър по-надолу. Ма не празно - СУХО! Сега го виждате каk е , ма аз ще си ловя вляво , в дълбоката част. Първото мятане трябва да беше към 13:30 , ръми един гаден дъждец , духа един още по-гаден ветрец , обаче след двайсетина минути следва кълване , и вече не съм капо!

Изображение

Оттам нещата се усложниха , на далечната не щя , (фитки..) , рибата беше страшно капризна , и към края минах на познатата комбинация от 0.10 и кука 20 - само тва изфиняване излъга дзверо , подкарваме го бавно към повърхността , и като излезе отгоре :shock: , си викам с тоя повод...ама не. Те го , в кепа:

Изображение


Вчера. А пак съм на реката , ма на друго място. Пак към обяд. Само времето не е същото:

Изображение

Пеят птички! Набола е коприва! Хвърчат едни мухи - като майски бръмбари! Някви оптимистични храсталаци са напъпили , белята си търсят...и те като мен. Щото реката.... :roll:

Аз съм с две хилави лайтчета в калъфа , и почвам няк'ва страшно безсмислена офанзива , презамятам двете пръчки , вирнати към небето , метнати на 15 метра от брега , и само вадя влакното налепено с листа и треви , и усещам как ще се пие второ капочино. Щото вие не знаете ма с един колега сръбнахме по едно набързо в петък след работа... :lol:
А едно време - приказка. Скоквам до колата , вадя един директен телескоп , без да храня пускам пред мен (плувка 0.8 гр.) , изтичам , и вадя плътичка от около 20-30 грама. Следват няkолко ситни баби , втора платичка , уклей...до самия бряг гъмжи от дребосък , деа! Сега да имаше щека , храна с много глина и някоя плувка от 4-5 грама...Хммм...при липса на щека , и пръст в храната , най-добрия начин за доставяне на храната до рибите си остава...фидера. 8)
Поглеждам бланка - ми не , никъде не пише че е правен за ловене на 35 метра , да речем.. Скив тва:

Изображение

ЧЕТИРИ МЕТРА! Новата фидерна дистанция... :lol: :lol: :lol:
За таш.ка почва да ми кълве. Те:

Изображение

:mrgreen: :mrgreen:

Аз го удрям на размисъл - ква причина може да има в брега да се е събрала само дребната риба. Ми никаква. Как да излъжем едрата , която е доста по-малобройна? (съотношението на едра към дребна риба е една от основните несправедливости на тoя свят :lol: ) - примерно , на петното ми има 50 дребпсъка. И през него , евентуално , може да мине една платика след 15 минути...къф шанс има пинката да оцeлеe дотогава , че и платиката да я намери? Правилно , абсолютно никакъв. Вадя пелет фидер , скъсявам повода ( който беше 0.12) , до 15 см , мятам все на същата , хмм , "дистанция" , и след минута:

Изображение

:lol: :lol:

Да де , да , тва до момента беше сигурно най-едрата риба за деня , ма не ми беше тва идеята..презамятам , паралелно продължавам да къцам всякъкъв ситнеж с другия фидер - сега и двата са насочени надолу:

Изображение

След няколко минути следва рязък удар на пръчката с пелет фидера , и...ма с кой акъл ловиш с тоя монтaж и с ТОЯ повод бе , Иване? :oops: :evil:
И така: сменя се повода с правилен. От колата се вади нужното градинарско сечиво , и се изкопава от храстите зад мен , земен червей (1бр.) Мятаме пак там(на 4 метра , нали не сте забравили?) Пак кълве!
Ааааа!!?

Изображение

Да бе , и на другия фидер кълвеше:

Изображение

...ма не беше същото. 8)

Още няколко червея дадоха още 2 бр. бонуси ( не съм пускал живарник , щотo дъното му щеше да ми стигне до петното :lol: )

Изображение

Изображение

Така че днес реших да посетя езрото с платиките , и реката да я оставя да се оттече малко.
Странен ден - нищо не работеше , или по-точно , всяко нещо работеше за една риба , и се налагаше да се променя. Основния проблем беше рибата - през петното минаваха ту скимъри , ту каракуди , които имаха различни предпочитания. Скимърите искаха тънък пвод , и ситна кука. Каракудите искаха къс повод , без оглед на дебелината , като при много къс , и куката не им пречеше - обаче тва отсяваше скимърите. На монтажа с пелет фидер правех фитка след фитка без да хвана почти нищо ,докато в края на деня смених куката с друга , със същия
размер , но друга форма , и открих топлата вода...а бе - като за края на януари , и за 4 часа , и на тва сме доволни - ама можеше и повече.

Изображение

През февруари , ако е писано :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Въобще не е вярно , че съм умрял - ама си търся белята. :roll:
Миналата седмица..пък може и да беше по-минаата? А бе - дъжд , вятър , и 3°C. Всеки един от трите фактора се ядваше - трите заедно ми дойдоха в повече...

Изображение

Бях тръгнал да щекарствам , обаче на десетата минута , ми стана ясно , че или ръцете в джобовете , или край на предаването. Вади се фидер. :lol:
На всичкото отгоре - кълвеше. Правя героични опити да не забележа кълването , с обяснението "така ми се е сторило" :mrgreen: , щото ваденето на ръцете от джобовете , откачането на рибата , и - о , ужас! - опитите да се набоде стръв на куката , с премръзналите ръце , не ми се разправя. За капак , водата почва да се просмуква там отзад - където гърба губел доброто си име , според цветистия испански израз , и почвам сериозно да мръзна. Издържах около два часа , и се засилих към бърлогата да пия греяно вино. Те:

Изображение

Миналата седмица си забравих сапунерката в къщи , и нямам снимков материал , с което се налага да ви лиша от уникалната и впечатляваща снимка на две шепи уклей :wink: ...фидера даде фира , и се наложи да се спасява честта на мундира с директния телескоп ..
Като стана дума за сапунерки , моята е на път да умре. Ма съвсем :( .
Приемам съвето за много евтина сапунерка за риболовни излети , която да се търкаля из багажа , и да не ми дреме кво ще и се случи.

Тъй. Днес , полеви изпитания на нова пръчка. Язовира се е напълнил до ушите - преди месец-два , оттатък моста беше сухо. Ма сухо , хората си разхождаха кучетата...

Изображение

Изображение


Фидера се справи добре , само дето рибата хич я нямаше - първото кълване го получавам в края на първия час , когато вече се чудех накъде да потегля. Опаааа! :twisted:

Изображение

Решавам че ще стоя тук до победния край ,копвам малко земни червеи , мятам и пелет фидер - с него вадя втора , по-едра каракуда. Оттам каракудите свършват , и ме нападат ситни баби , при силен страничен вятър на 42-43 метра. Хващам няколо , колкото да знам че са ме нападнали именно ситни баби , и кълването се отрязва. Другата седмица се надявам нещата да се раздвижат - "the spring is coming" 8)

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
VDP
Мнения: 517
Регистриран на: Пет Дек 05, 2008 12:01
Местоположение: София
дал Браво: 690 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от VDP »

outsider написа:Като стана дума за сапунерки , моята е на път да умре. Ма съвсем :( .
Приемам съвето за много евтина сапунерка за риболовни излети , която да се търкаля из багажа , и да не ми дреме кво ще и се случи.
За сапунерки хвърли око на тези двете:
Nikon COOLPIX A10 и Sony Cyber-Shot DSC-W800,
Достатъчно непретенциозни са, за да стават за риба, но с прилични характеристики и от доказани марки . :tup:
Спининг клуб "Софийско кап0чино"
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Благодаря много , цената ме устройва , а претенции нямам - колкото и да е прост апарата ,все ще е по-напреднал от фотографа , в моя случай. Как са с макрото , мойта сапунерка в тая област беше много ограничена , а все се налага да се снима я кука , я монтаж , я някоя френска риба.. :lol: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
VDP
Мнения: 517
Регистриран на: Пет Дек 05, 2008 12:01
Местоположение: София
дал Браво: 690 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от VDP »

И двата са с 5-кратно оптично увеличение, като на Сонито му дават фокусно разстояние до 5 см. за марко снимки. За класа си се справят прилично. :tup:
Ето и двете ревюта от сайтовете на вносителите за България:
https://www.nikon.bg/bg_BG/product/digi ... oolpix-a10
https://www.sony.bg/electronics/kiber-s ... i/dsc-w800
Спининг клуб "Софийско кап0чино"
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

:tup:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”