France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Оглеждам аз онзи ден наличните и възможни водоеми...скоростен риболов на баби? - :roll: - играхме го тва в понеделник с Нико. Даже няма кво да се пише - ми , хвърляш-вадиш. Баби , баби , баби... :?
Дa отида на реката да опитам платиките? Не е лош вариант , обаче нещо ме човърка...имам желание за друг риболов... 8)

Изображение
Изображение

Ааааа! :twisted: Това срещу мен , разбира се , не е отсрещният бряг - той е бая далече. Това е остров , реката е Лоара , часът е около 9. Щото не познавам участъка , и час и половина търся място - всичко е обрасло , високо , непристъпно. Цопвам платформата - четирите крака във водата , забъркал съм една бака храна , приготвил съм царевица , жито и коноп , щото нямам жива стръв за хранене. Сега остава да се види на каква дистанция може да се задръжи на дъното кошница от 120 грама:


Изображение
Изображение


Едни 18 метра , оттам кошницата стремително се понася надолу. :shock: Рaзбира се , налага се да се отпуска огромен корем по течението , иначе няма шанс кошницата да се задържи на дъното.

Стартирам - бабите започват да кълват на секундата. Ловя без клипс , щото идеята е че може да се завърти мряна или морски кефал , маркирал съм влакното , и горе-долу целя петното (+/- един метър :lol: )

След две баби зашивам много по-едра баба , която след кепчосването се оказа мъздруга - и оттук като ме налазиха! :o :twisted: Ама всяка следваща беше по-едра от предната!


Изображение


Кълванетата бяха нещо невероятно , върхът от пет унции все едно беше нещо от половин унция , така се сгъваше - имах откачени риби , други се откачаха до кепа , ама екшъна беше страшен. По едно време се оглеждам... ей! Аз бях натопил и четирите крака във водата бе! :shock:


Изображение

Ахаааа , на колко километра съм от брега на океана? 50-60 ? Отливът беше почнал , и сега живарника внезапно силно окъся...
Междувременно , мъздругите изчезнаха - дали тая работа имаше нещо общо с отлива , не знам. Хванах една платика , и нещата затихнаха. И сега ме налазиха бабите. И почна един "мъжки" риболов ... :shock: Значи , екстра-хеви фидер с тест 160 грама. Макара пол'вин кило. Кошница 120 грама . Повод 0.18 (а не бе!). Кука 10-ти номер. Тва нещо се мята във водата , задържа се фидера високо нагоре и назад , обаче не мога да положа пръчката върху фидер арма , щото вятърът , който бая се беше усилил , духаше срещу течението , и първо издуваше корема НАГОРЕ , след което течението подхващаше влакното , и опъваше корема НАДОЛУ.

И цялата тая работа отнемаше някакви секунди - а кълването следваше веднага , с падането на кошницата на дъното! И така: мятаме , държим фидера вдигнат високо нагоре ,за да бъде изпънато влакното , гледаме върха...КЪЛВЕ! - засичаме , обираме 120 грамовата кошница + едра баба , бабата се вади на гърди , презамятаме , повтаряме операцията...гледано отстрaни трябва да е убийствено уморително - ама не толкова , като да се налага да го правиш. :roll: :mrgreen: Аз направо се разбих , усещах как утре (тоест, днес) , всичко ще ме боли , и по едно време реших че ми стига толкова , и че не ми се лови повече...И действително , днес ме боли рамо , лакът , бицепс...баси риболова. :mrgreen:

Те:

Изображение


Осем броя тлъсти мъздруги , плюс една платика.

Изображение


Бабите , които бяха принудени да делят дъното на живарника с мъздругите , бая се бяха поожулили...надявам се да се възстановят.

Изображение
Изображение

Сега вече може човек с чиста съвест да отиде на близката рекичка , да полови с лайт-фидерчето , да ви кажа... :wink: :)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Нямах особено желание да ви губя времето с приключенията от миналата седмица ....риболов ли бе , да го опишеш? :roll:
И все пак , майтап да става...
Събота. Сутринта...

Избрал съм едно място на Лоара , след мъздругите от предната седмица , с идеята да мина метър и да не ме хванат приливите и отливите. Те:

Изображение

Изображение

Обаче течението надхвърли всичките ми очаквания :shock: :shock: - 120 грама на около 20 метра се носеше по течението като сламка , минах на 12-13 метра , същия резултат , и накрая успях да задържа кошницата - вече от 175 грама , на около 9 метра от брега. Рибата? Ква риба .. :roll: ....помятах половин час , и реших че капочиното трябва да се пийне набързо , и да се спасявам на друго място....

Изображение

Изображение


Ихаааа!!! Ма тишина , ма спокойствие... Е , фидера от Лоара беше малко дългичък , и идваше грубоват. Ама кво ти дреме че най-тънкия връх е от три унции , като....НЯМА КЬОРАВА РИБА ? :? :lol:

...второ капОчино. За един ден , майна... :evil:


Естествено , оставаше ми куп храна , така че в неделя сутринта паркирам на домашната рекичка. Не губя време да я снимам , вадя фидера и .... не кълве. Ама грам. Ама хич. Ама реката е безжизнена , и няма най-малък намек от кълване...Става обяд , и мен почват да ме хващат бесните. А бе - толкова капочино накуп дали не е вредно? :mrgreen:

Решавам да се прибирам , обаче по пътя към къщи има една малка рекичка.... :wink:

Тука вече даже не пускам живарника във водата. Мятам няколко кошници , и след двайсетина минути...МИ КЪЛВЕ!! - айде бе!? :o Зaсичам...

Изображение


Отървахме капото , приятели и съседи! 8) И след малко , пак ми кълве! Попова лъжичка:

Изображение


След това почват фитки - не една след друга , обаче фитки има , а риба няма . Успях да излъжа едно рибе - честно казано не знам какво беше , и дали не беше някакъв хибрид...

Изображение


....и после вече имаше само фитки , и ми беше писнало тотално , и реших че ми стига толкова...уффффффф!

Сега , по същество. 8)
Събота , 17 . С бай Фабрис и с един пич от неговия клуб се строяваме на една река , за която имам инфо че е пълна с риба до козирката.

Изображение

Изображение


https://www.google.fr/maps/@47.0431999, ... a=!3m1!1e3

Действително , риба играе повсеместно. Инфото е че рибата е дребна , и че фидера тук не вАжи. Така че...

Изображение


И се почва......- при дълбочина от около два метра , няма никакъв шанс стръвта да стигне до дъното. Плувката просто ляга , и щеката вече се търкаля назад. Мятаме щипка бял червей с прашката , подаваме напред , плувката се повдига или потъва , назад...Опитите да се лови на дъното с цел да се напипа нещо по-едро бяха безрезултатни - рибата беше със същия размер, а той беше разнообразен - от 30 до почти 200 грама (много редки екземпляри) Кълването обаче беше много по-енергично в средните слоеве , на пропадане. (Oпитите да се лови на фидер убедително показаха че фидера няма работа тук)

Накрая заших една каракуда за гръдната перка , и реших че риболова тук ми е ясен:


Изображение

9.280...ако всичкия риболов във Франция беше такъв , щеката нямаше да хваща паяжини! 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

След обявяването на карантината преди около месец , риболова за тая година го бях отписал , чеcтно казано.
Обаче...

Изображение

Аха. :twisted:
Гос'ин Президента обяви в началото на седмицата известно отпускане на юздите - сега може да се ходи за риба . Вярно , на не повече от 20 км. от местожителството , и за не пoвече от три часа. :roll:
Щото до три часа коронавируса седи кротко настрани , обаче в началото на четвъртия час изпълзява от шубраците , нахвърля се върху тебе и те захапва за задника :twisted: :lol:

Както и да е - мокря храната , разпъвам панаира ( нещо в храстите прошумоля подозрително.. :wink: ) - имам известен проблем със стръвта - по технически причини имам само торен , и замразени пинки...Три кошници , и на четвъртата ми се стори че видях кълване? Айде бе? Без майтап - презамятам , и сега вече е енергично кълване! Вече не сме капо:

Изображение

:D

Поглеждам си часовника - докато разпъна панаира , приготвя храната , и почна риболова , почти един час от скъпоценното ми време е изтекъл...три часа са малко за читав риболов , както и да го погледнеш. Щото , в случай че някой се чуди , аз съм написал открит лист , където

"долуподписаният еди-кой-си , роден на такава и такава дата , на такова и такова място , и живеещ на те тоя адрес , потвърждава че напуска жилището си на тази дата и в 9:30 сутринта , за занимания със спортна дейност , за три часа. Подпис..."

:roll: :?

Бабите ме нападат енергично , като кълват както на неправдоподобни парчета торен чевей , така и на 5-6 замразени пинки. Нещата вървят добре в продължение на един час. После кълванетата се разреждат , стават пипкави , и накрая угасват. Сега имаме два проблема - първо , вече не кълве. Ама хич. Второ , не ми остава кой знае колко време за търсене на решения , щото от трите часа не остава кой знае колко ...

Ставам. Прибирам си открития лист в колата , и...вадя ВТОРИЯ открит лист ( а не бе! 8) ) - този на който долуподписаният потвърждава че е излязъл от жилището си в 11 часа , за да лови риба до 14... :mrgreen:

И така , сега имаме време - минавам на кука 18 номер и с повод 0.10 - никаква реакция. Рибата не е станала по-предпазлива , тя просто е напуснала петното - такак че аз решавам да направя същото - да напусна петното , демек. Откачам влакното от клипса и минавам буквално пет метра по-навътре. Тоест , по-навън , понеже това ме доближава до потопените дървета на отсрещния бряг.( Номера е да не се приближава човек прекалено , понеже сухите клони , които падат във водата , след време се напояват с вода и потъват , с всички произтичащи последствия.)

Още с първата паднала кошница ми кълве (!?!) , второ мятане - втора фитка! Явно куката 18-ти номер беше прекалено ситна , вързвам по-голяма на същия повод , и зашивам първата баба.Много интереcно..разликата в дистанцията е 5-6 метра. И рибата се изнесе от едното петно , и никаква храна не може да я върне обратно? Дали пък на новото петно не беше по-плитко , и рибата не беше тръгнала да търси слънце ? Както и да е , презамятам , пак ми кълве , и сега вече не е баба , а сериозна платика. Внимателно я докарвам до кепа , пускам я в живарника , и веднага сменям повода :wink:

Оттам закачих един-два скимъра , последвани от втора едра платика , след което риболовът пак тръгна да затихва - сега рибата силно издребня , после скимъра изчезна и тръгнаха баби , и аз реших че ми стига толкова...не бях приготвил трети лист , щото... :lol:


Изображение

Изображение

Изображение

(тази излезе с повода 0.10)

Ако сме живи , другата седмица пак :)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Cougar »

outsider написа: Съб Ное 28, 2020 22:22 Гос'ин Президента обяви в началото на седмицата известно отпускане на юздите - сега може да се ходи за риба . Вярно , на не повече от 20 км. от местожителството , и за не пoвече от три часа. :roll:
Километрите са лесни за проследяване, обаче как разбират кой колко часа е навън и по колко 3-часови излета може човек да прави на ден; това вече не ми е ясно.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Cougar написа: Вто Дек 08, 2020 8:11
outsider написа: Съб Ное 28, 2020 22:22 Гос'ин Президента обяви в началото на седмицата известно отпускане на юздите - сега може да се ходи за риба . Вярно , на не повече от 20 км. от местожителството , и за не пoвече от три часа. :roll:
Километрите са лесни за проследяване, обаче как разбират кой колко часа е навън и по колко 3-часови излета може човек да прави на ден; това вече не ми е ясно.
Предполагам че разчитат на добросъвестно и честно отношение към писането на открития лист :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Добрутро! Весела Коледа ,наздраве , и всички други добри пожелания - честит рожден ден , в случай че някой е рожденник ...тъй - до къде бяхме стигнали?

Преди десетина дни , някъде из Западна Франция... 8)

Изображение


Явявам се аз на рекичката , меко , зимно време - десетина градуса , да видя как и се е отразил на рибата студът от началото на седмицата. Беше стигнало до -5° сутринта , да ви кажа. :shock:
Вие може да си милите , че минус пет тва като за декември не е кой знае колко , ама в тукашните географски ширини , тва е Юкон...Магадан...Колският полуостров! :mrgreen: Безкрайната нощ зад Полярния Кръг , в която само Северното Сияние озарява унилите лица на отдалите се на битов алкохолизъм местни жители.. :22:

Изображение


Докато pазпъвам фидера , оценявам че реката е повишила нивото си поне едни 20-30 см. от последния път , а също че течението забележимо се е усилило. 60 грама държаха дъното , но единствения фидер , с който можех да ги мятам , нямаше връх над унция и половина (бях забравил резервните в къщи) Както и да е , с голям корем и вирнат нагоре връх , горе-долу биваше , обаче комбинацията от наскоро придошлата река и студа от сряда бяха лишили рибата от апетит , та се наложи да гаврътна една зимна напитка. Не , нямам предвид греяно вино... :lol:



Събота Нивото е паднало с няколко сантиметра , обаче течението сякаш се е поусилило? Спокойно - налице са кошници от 80 грама , и правилните фидери 8) Върхът е три унции , и сега сичко спи - само риба няма. Аз обаче съм решил да настоявам , щото все си мисля че за една седмица рибата трябва да е свикнала с новата геополитическа обстановка. И действително , половин час след старта ми кълве и гепвам първия скимър. Сега нещата почват да се усложняват...Значи , рибата видимо се събира на петното - тласъци , побутвания и разни други индикации зачеcтяват , без тая работа да води до кой знае какъв улов. При това , доста често стръвта не е пипната , и почвам да вадя риби закачени за къде ли не , само не за устата...
Опитвам да ловя с къс повод (20 см) , и пелет фидер , и макар че и с двата имах по една хваната риба , проблема не се решаваше. Минаване на тънък повод и малка кука също не решаваше проблема , ама грам - рибата се въртеше на петното без желание да се храни , и според мен даже не стоеше на дъното , а беше по-високо. В опит да приплъзвам фидера при най-малкия намек за кълване , с цел да намаля натиска на влакното върху върха , смених такава глава на фидер арма...

Изображение

С такава:

Изображение


Не и не! Дaже обръщането на стойката надолу по течението не донесе никакъв резултат , и приключих излета с този улов:


Изображение
Изображение

Индикации имаше като за 50 кила риба...

И така , вчера пак съм там! Първо , замесвам някаква убийствено лепкава храна(Browning Grand Slam + Champion's feed breme ) , в която добавям две кила Terre de Riviere и кило Terre de Somme. Не , не съм открил внезапно някакъв смисъл от добавянето на глина в храната за фидер. :wink: Просто не мисля да ловя на фидер! 8)


Изображение


Смущава ме силно ветровитото време , обаче вадя непипнатия от години кашон с близалките...как се обърна така , пустата палачинка...? :?

Изображение


Монтирам два топ сета - 2 грама за бързо изтичане , и 6 грама Бъбъл за бавно минаване през петното.Реката е висока - никога не съм я виждал такава..

Изображение


(Обърнете внимание че мястото на платформата от предния път сега е под водата)


...и течението е видимо по-мощно от обикновеното , но с насрещния вятър не успявам да го преценя колко е силно...тръгвам да изтичам с кръглата плувка , и се плесвам по челото - КВИ ДВА ГРАМА БЕ , ПИЧ?!? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

С Бъбъла от 6 грама се изтичаше бързо! (впоследствие го смених с буре 8 грама) Зa някакво що-годе читаво придържане стигнахме до Торпедо 10 грама , и някъде в тоя момент взе да ми става ясно в кво небрано лозе се бях набутал... Значи , вятърът безше стигнал до такава сила на поривите , че се налагаше да се топи щеката във водата , и ме завърташе целия след нея...естествено , такива спокойни и приятни занимания като подпиране на щеката на гредата с близалката , и сръбване на чай бяха отписани директно - върхът скачаше като каубой на родео , тая работа се предаваше на плувката , и оттам - на стръвта... Презентация? Ква презентазия , бе човек... :? :oops:

Един час след началото на тая хамалогия - на кви неща се подлагат хората , и то доброволно! , реших че ми стига толкова за момента , и че ще опитам по-късно , ако вятърът стихне. Вaдя от колата калъфа с фидерите - казах че нямах намерение да ги ползвам , не че не съм ги взел! 8) , монтирам фидер арм , вадя кошница...УПС! Имаме проблем , Хюстън!!! :o :o 80 грама тука се отнасяха като сламка някъде надолу по течението , и с никакъв корем не успяваха да се задържат! Работата искаше 120 грама , каквито не носех , така че скъсих дистанцията до 18 метра , а впоследствие - и до 15. На такава дистанция кошницата седеше мъртво на дъното , и радостно събираше листа и треволяци... :lol: прекрасен момент да си зададе човек нЕкои въпроси. Не , не дежурните въпроси от типа "ма мое ли да си толкова загубен?" :lol: , а по-конкретни такива. Да речем: аз на тая река съм изловил сума ти риба през зимата , винаги - около и оттатък средата на реката . Дали рибата въобще се приближава до брега? Дaли няма да е по-интелигентно , да се уцели ден в който рибата е активна , и да се метне един фидер на 12 метра , за да се уточни дали има живот на дистанцията на щеката , ЧАК тогава да се вадят близалките? ...свих рамене философски , хвърлих още един поглед на реката , и тръгнах да събирам - сезонът е подходящ за пиене на капочино , щом стихне урагана , пак ще пробвам! :tup:


Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Годината още не е свършила , мислех си аз , докато товарех фидерите в колата. Има време за още някое и друго капо! :mrgreen:

И действително , температурата е спаднала от 14° до 0°С (в 10 сутринта!) , по сенчестите места скрежът стои ...обаче няма вятър , и...има слънце! Слънц бе! "О соле мио" , така да се каже! 8)

Изображение

Не съм ловил на дистанция от началото на годината , затова решавам да не проявявам излишен героизъм. Стигат ми 60 метра ( все някакъв необходим героизъм трябва да се прояви , щото). Почвам със стандартния подвижен монтаж , като оставям експериментите за по-късно. Плетено , влакно , плетен шок , старт!

Не минават пет минути , и първото кълване е налице....ъъъ?


Изображение

Тва е езерото с червеноперките бе! :evil: Шаранджиите го засипват с разни протеини ии стероиди целогодишно , платиките са загладили косъма като американския боксьор Ерик Бътърбийн :lol: , кви са тези баби от 60 метра? Презамятам - втора баба. И трета. И четвърта... Няма нищо друго :roll:

Сега кво правим? Минаваме на метод? Ако имаше едра риба на петното , тя щеше да клъвне. Или да изгони бабите. Ако такава няма , бабите ще искльoпат храната от метода , и ще остане голата хранилка с лежащото до нея топче...слабо апетитно предложение , според мен. Остава да се надявам че бабите ще викнат по-едра риба , или да си ловя баби до припадък - нали тренировка се искаше?

След няколко баби следва истинско кълване , и повеждам неoчаквано борбена , макар и не много едpа риба , която се оказва дребен лин , следван от още някакви баби , и след това - скимър от 250 грама. Тва е най-малката платика , която въобще някога съм хващал тук. Сега решавам да поекспериментирам малко - минавам на монтаж хеликоптер:


Изображение


Който сече бабите от раз , и се мята без най-малкото оплитане. :)
Паралелно , вадя втори фидер , и му монтирам един домашно произведен инлайн фидер. Идеята е да видя дали може да се метне тва нещо на 60 метра:


Изображение

Изображение

С лекия вятър в гърба се мята , та пушек се вдига , обаче бабите не са клиенти за монтажа с късия повод , и тогава измислям следната схема:


Изображение


8) :lol: :lol:

А не бе! Храната в кошницата , здраво трамбована , не излиза толкова лесно , и има шанс да изчака правилната риба. Е , привлекателната и способност е много по-малка , ама то не може всичко да е идеално...
Междувременно , рефлексите започнаха да си идват на мястото , мятането се оправи , и сега 60 метра се оказаха прекалено блзка дистанция , и ударите по клипса взеха да стават все по силни - така че минах на 70 , да ми е мирна главата...

Риболовът продължава - много борбена "платика" на хеликоптера , всичко се изяснява в последния момент:


Изображение

Импровизираният ми "метод" , колкото и да не е за вярване , сработва , и с него хващам най-едрата за деня платика! :D

След това гепвам една от типичните за водоема едри червеноперки , която , при по-внимателна инспекция се оказва огромна бабушка :o

Изображение


Време е да видим улова...


Изображение

Изображение

Само дребните баби бяха 24 (риболовът беше малко над 4 ч.) , и с този пейзаж потеглих към къщи...


Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Здраcти , компанията. За много години , и Новата Година да е по-добра от изминалата... едната я закрихме ,а другата я открихме както следва:

Завчера. Тоя път съм подбрал мястото с голямо вниманне към детайлите - скив тука:

Изображение

Това е изгледът от едната страна на моста. Идеята е че прагът спира придвижването на огромните стада 8) от риба надолу , и всичката тази риба -"хиляди , маса , народ" :twisted: , е концентрирана над моста:

Изображение


Тоя път съм подготвен откъм яки фидери и тежки кошници:


Изображение



Разпъвам , заърквам някаква храна , и ги почвам:


Изображение


100 грама кошница , 5 ун. връх - дистанцията я има 20 метра , я не...

...и няма кьорава риба! Смених две дистанции , опитах с директната петица.. няма бе. Рибата или въобще не е тyк , или тотално отказва да яде. Не се вижда рибЕ да скочи , уклейче нещо... тих , слънчев ден , да ти е драго да се гръмнеш. :evil:
Е , имахме и 31-ви на разположение - обаче се налагаше да чакам тъпите съединители от една куриерска служба да ми докарат една пратка , и се налaгаше да се чака в къщи ...тъпите копелета въобще не се появиха(!!) , и се оказа че с безславния излет на реката всъщност съм бил закрил :?
Ми , квато годината , такова и закриването... :( :lol:

Днес - ставам с надеждата откриването поне да е една идея по-добро , обаче в 10 сутринта е -3°...не се вижда грам слънце , лек ветрец "бръсне без сапун". Тропосвам се на езерото , и се прицелвам в ей-онова дърво отсреща:


Изображение

Не , не в това - в онова , малkо по-вдясно 8) :lol:

Ветрецът ми е в гръб , отмервам си едни 70 метра , и почвам да презамятам енергично , с прибиране на ръцете в джобовете между презамятане и презамятане...


Изображение

Минaва почти час преди да видя първото кълване , малко след това зашивам една бабушка , и вече не съм капо! Открихме бе! Открихме! :lol: :lol:

Работата обаче е адски зле , и сериозно може и да си остана с едната баба...те в такива условия е напълно разумно и резонно да се метне втори фидер , мен ако питате. Забърквам шепа рибна храна , приготвям метод , бодвам му три бели червея , мятам го , и ей-така - що не? - смесвам част от методната храна с тази на другия фидер , и презамятам - не минават две минути , и ми кълве! Баси , в тоя гьол няма ли фишмил в храната , все едно не храниш...


Изображение

Сега вече открихме! 8)

Докато трае тая операция , някаква баба се беше хванала и на метода - единствената риба , която усях да хвана с него ..

Затова пък на класическия фидер рибата се събра , независимо от това , че на 70 метра , вятърът отнасяше кошницата накъде ли не. Поне един час нещата вървяха учудващо добре , макар че трябваше да се изчакват кълванетата по десет минути , после работата замря , и вече не кълвеше изобщо...удължавам с още 5 метра , кълве ми веднага , хващам баба , след която забивам някаква нечовешка платика , кято се откачи на ръба на кепа - те така , отвори уста , и все едно изплю куката.. :x

Кво ли се оплаквам? от 75 метра , с плетен шок и без фидер гъм , една откачена риба за цял ден... Повтарям операцията - удължавам с още пет метра. Междувременно е станало 15:30 , и температурата рязко пада , вятърът , макар и в гръб , се засилва , и на мен почва да ми се привижда голяма чаша греяно вино , и залепване за радиатора до междумолекулярно сцепление :mrgreen: ...хващам една баба и правя две-три фитки - 80 метра някакаси не е дистанция за ловене на баби , и събирам панаира с най-голямата възможна скорост :


Изображение

Изображение

Риболовната 2021 се обявява за открита!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Наделя , 3-ти януари.

Мрачен пейзаж , ама като излязъл от пощенска картичка от Готъм Сити. :twisted: 8) Ама облачно! Ама мъгливо! Ама студено! (минус три) Аз , кво? - аз си го местя в другия крачол (да видим дали пък там не е малко по-топло :mrgreen: ) , и потеглям към реката. Къде си тръгнал към реката , ще попитате вие? Не ти ли писна от капота по тая река? Мммм... скив тука:

Изображение


- "передаём сведения об уровне реки Дунай в сантиметрах..." :lol: Реката стремително пада - и тва кво значи? Значи , че все някога рибата ще си cпомни че има храносмилателна система. И че три седмици не е яла (аз съм свидетел! 8) ) - и те сега като я набараме тая умряла от глад риба... :twisted:
На реката оценявам веднага че нивото е паднало значително - предния път платформата беше инсталирана където сега ми е кутията с кошниците и термоса:



Изображение


Часът е 11 без 15 , бойният план е следният: ако до един час не клъвне , събирам и потеглям към езерото с платиките( 20 минути път) Течението е видимо по-слабо , кошница от 80 грама , и стартираме...



Изображение


Пет кошници стартово захранване , бодвам повод , слагам стръв. Три замятания , и... на мен ли ми се стори или върхът трепна? Презамятам , този път кълве безапелационно , и първия скимър влиза в живарника. Въпросът с езерото е решен. :wink:
Cега да видим въпроса с рибата - щото сега почва да кълве. Искам да кажа , на всяко мятане. И все по-енергично. И... не хващам НИЩО. :roll:

Един час след старта имам все същия тоя тъжен, самотен скимър , и една баба , която се хвана случайно докато ходих до колата за по-леки кошници. От тях именно започна голямото баене и бриколаж... :lol:
И така - оценявам , че течението позволява и да се лови със 60 грама. И ако пусна един сериозен корем , даже и с 50 (ама малко насила) . С по-леките кошници кълването очевидно се подобри , и стана много по-отчетливо. Обаче така и не успявах да си засичам рибите. Хммм. Ловя с любимия монтаж на ФИПС. Хуманен и екологичен , да му се ненарадваш. 8)
Сигурен съм че ако Грета ловеше на фидер , щеше да ползва тоя монтаж :mrgreen:



Изображение


И кво става като имаме три метра корем пуснат по течението? Ми че не си засичам рибите. И Грета нямаше да успе е да си ги засече! Минавам на монтажа с възелчето:


Изображение

Снимката излезе калпава , обаче те тва възлече е натоварено със задачата да засече рибите:


Изображение


Оттук нещата се подобряват. Донякъде.... фитките продължават да ме вбесяват. Рибата видимо е на петното , активна , и не я хващам. Тука тегля една майна на разните хуманни и ...полухуманни монтажи :wink: , и вързвам един симетричен клуп - е сега ще видиш ти! :twisted:

Тцъ-тцъ-тцъ...явно копаех в грешна посока. :?
Сега почвам да удължавам и скъсявам повода... с всичките тези маневри хващах по нещо , да не си помислите.. обаче не ми се получаваше , докато най-накрая извадих един тънък повод с кука 16 номер , и минах на три пинки. Леле Иване колко си проЗД.... :oops: - рибата искала малки хапки и мали куки - оттук нещата потръгнаха в прекрасен ритъм , даже се върнах на монтажа с възелчето , и всичко вървеше просто приказно - даже облаците поизтъняха малко , и се появи светло петънце - нещо което по тукашните места минава за слънце. Обаче имаме проблем , Хюстън! Свършва ми храната , Хюстъъъънннн! :mrgreen:
Овлажнявам нова порция , и докато я чакам да втаса , минавам на миниатюрен уиндоу фидер , от най-ситните. Който събира една щипка жива стръв и чаена лъжичка храна...и сега ми кълве мощно , и забивам най-едрата платика за деня. И след нея - още две едри? А бе , кво става тука? :roll: Рибата не иска храна? Не вярвам. Аааа! Уиндоу фидера , благодарение на обтекаемата си , аеро- и хидродинамична форма , се плъзга лесно по дъното , и рибата не чуства съпротивата , която правят другите кошници... :)
Сега минавам на новата храна...упс. Храната е Bream Jaune tracante , на Сенсас , която ми е любима храна за платика , но досега никога не съм я ползвал в чист вид. И се оказва че тая храница е като сурово царевично брашно - не лепи ГРАМ. Ама хич! :o
Даже не съм сигурен че тва нещо стига до дъното.. Преовлажнявам храната на пюре - като я стискам , излиза през дупките в пластмасова кошница , и след малко рибата се връща , ама как се връща! Вярно , сега е по-дребна (защо? Понеже тази храна събира по-дребната риба , или просто едрата си беше заминала?) - ама беше гол след гол. Което беше забавно , щото след една "интелигентна" маневра си cчупих дръжката на кепа :x 3 , и сега имах едно коляно - като да кепчосваш рибата с ракета за тенис , за.би... :lol:

След пет часа интензивен бриколаж и експерименти , се оказа че все пак трябва да съм намерил време и да хвана нЕкоя риба:

Изображение

Изображение

Аз мисля да не се оплаквам...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Здравейте , малки , големи и още по-големи! 8)
(Щото да кажеш "дърти" , не звучи , мое да се засегне нЕкой набор... :mrgreen: ) - кво става по Западния Фронт , ще попитате вие? Ум-рЕх-ме от студ!!! :shock: :shock: :shock: Озъбихме се , облещихме се , и секи момент ще се оцъклим! :roll:

Студ разбира се , по местните стандарти , да не си помислите нещо - минус 7-8 , да речем , рано сутринта. И по едно време термометъра на колата така се беше бъгнал че показваше -11° , ма аз на такива работи не вярвам.

И така. В събота- миналата , сутринта беше едва -3° , и към обяд се очакваше да стигнем до 0°. Нито топло , нито студено , реших аз 8) , и натоварих въдиците в колата...

Един час по-късно - нищье. Ама хич. :evil:
Минавам на повод 0.10 и на кука 18-ти номер. Не ще . Тръгвам да презамятам...а! Ааааа!!!


Изображение


Оттам последва нова дълга пауза , последвана от леко чукване. И нова дълга пауза , последвана от втора платика. Нa мен вече ми беше станало ясно , за кво иде реч , щрaкнах рибите и реших да се оттегля към предварително набелязани позиции. 8)
До радиатора , да речем.


Изображение


(От някъде се материализира млад "помощник" , за ужас на баща му ,на който не му се побираше в главата , че може да се пипне жива риба :mrgreen: )


И започваме новата седмица , с вдигане на температурите от порядъка на 12° за един ден , с дъжд и ами...топъл вятър. :twisted:
Сега , стискаме палци - ще спре ли дъжда? В събота ръмя цял ден , и заваля стабилно през нощта , и неделя осъмнахме ( към 10...) с ясно небе , зимно слънце и лек ветрец - в 11 и нещо съм на реката , и в 12 вече бях захранил и закачах повод на монтажа...

Десет минути по-късно - ей! :D Тва приличаше на кълване бе? -и пак! :D :D
Вадя , оценявам щетите: липсват бели червеи , три броя. Презареждам. Практически веднага следва остро , късо чукване. Второ такова. Дa видим...ЛИПСВАТ червеите. :x
Добре де...на МЕН , за да сменя червеите , ми е нужно да използвам ДВЕТЕ си ръце! Как може животно , на което Природата не му е дала ръце , да свали с едно чукване три червея?!? :roll:

...и как можа , Иване , на тебе Природата да ти даде ръце , и да не и се откъсне от сърцето мъничко мозък? :oops:
Къде си тръгнал през януари и след тоя климатичен катаклизъм , да плашиш гаргите с тоя ченгел 14-ти номер?

Минавам на ситна кука , и...

Изображение


Така. 8)
Оттук се поработи малко върху монтажа , намери се правилната кошница , и се започна ваденето на едни много прилични платики. Вярно , налагаше се да се изчакват , и за кълване през три минути не можеше и дума да става. Очевидно стадото не беше кой-знае колко многобройно...Обаче времето напредва , и аз започвам да се почесвам където не ме сърби. Къф ми е проблема? - не бе , проблем нямам. Препичам се на слънце като гущер , не може да е под 7° , тихо и слънчево , да ти е драго да прибереш чая и да извадиш бирата. И платиките кълват , даже минах на 16-ка. И съм на път да направя един бая сериозен улов....И? Ква ти е ползата от тая работа , Иване? :?
Платиките трябва да ги вадиш по състезанията , а те сега да вадиш риба след риба е чисто и просто загуба на ценно тренировъчно време. И точно на тая река аз никога не съм успявал да хвана риба с пелет фидера , като оправданието ми винаги е било че дребната не се лови както трябва с този монтаж. Е , сега дребна нямаше (без майтап - студът беше оставил активни само едрите) - дай сега да видим тая работа...

Кво е пелет фидера? Ми същото като метода - храната е в непосредствена близост до кошницата , поводът е къс , рибата просто не може да изплюе куката без да се самозасече. Толкова е прост , поясни ми неотдавна един специалист , че даже непрофесионалист може да се изправи срещу батковците с тази техника , и има шанс за добро представяне... :wink:

Почвам от стандартния за платика монтаж , с който съм имал отлични резултати през лятото на какви ли не водоеми. Повод 15 сантиметра , стопер на десет сантиметра над кошницата , бели червеи монтирани на косъм с ластиче...и тука правя първото за деня смразяващо откритие: сегa кълванетата не следват през 5-7 минути. Следват 30 секунди след падането на кошницата на дъното :shock: :shock: :shock: :shock: - очевидно с дългия повод не бях анализирал ИЗОБЩО количетсвото и гъстотата на рибата на петното. Копелеее...имаше СТЕНА от риба! :shock: :roll:
Големият Бариерен Риф , майна - и тва кълвеше енергично , лакомо и гладно. И не се засичаше И-ЗОБ-ЩО...... :shock: :evil:
Ко викаш , cкучно ти беше? Искаше проблеми за решаване? Ми зЕми двойна порция , да ти е сладко! :mrgreen:

Оттук аз почвам да бая на повода - 10 см , 12 см , 15 см , 25 см. Фиткафиткафиткафиткааааа!!!!!!!!!!! :evil:

ОК. Поемаме си дълбоко дъх. Броим до три. Не е от повода. Сега ще нанижем червеите директно на куката , и ще си поиграем с местоположението на стопера над кошницата. На десет см. Вдигнат високо над кошницата , за да си засичаме рибата ние. Плътно залепен за кошницата , за светкавично самозасичане... С тази последната техника успях да бодна една платика


Изображение

Изображение

(С една много зловеща кука на Гамакацу: )

Изображение


Останалите мятания? ФИИИИИИИИИИТКИИИИИИИИИИИИИ!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Тръгвам да играя с размера на куките , с много малки или много големи , (фитки-фитки-фитки-фитки....) , като с всеки момент ми става все по ясно , че може решението да не е в един отделен фактор , а в комбинацията от няколко различни - "толкова дълъг повод+ такъв размер кука+ плюс такова разстояние от стопера до кошницата.." .Ако сметнем , че имаме три дължини на повода и три размера куки , и три положения на стопера , тука става дума за комбинация от стотици числа бе... :roll:

С малката кука хванах втората платика , и ми свърши храната. И остава висящия въпрос: ако върхът рязко отскача , и влакното се отпуска , или рязко кълве , аха да ти свали фидера от стойката , тва значи че рибата ОТЛЕПВА от дъното 40 грама олово , с куката в уста. Как бе? КАК НЕ СЕ ЗАСИЧА?!? :roll:

И така , през последният час и половина имам две риби , ама не ми пука - xем за първите 3 часа и половина бях хванал достатъчно :wink: , хем последният час ще ми даде задачи за решаване за остатъка от зимата... :lol: 8)


Изображение

Изображение

Риба , братО. Само пелет фидера показа КОЛКО риба имаше в действителност....
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Наздраве , компанията.

След последния излет , бях наточил зъби като дълбоководна риба - от онези със светещите очи :twisted: - кви експерименти щяха да паднат , не е за разправяне. И всичко вървеше по план..до четвъртък. В петък започна да вали , и в събота реката се беше вдигнала 2 метра (!!!) , заля околните полета , и се събраха Райко и Райна.... :(
Тука се налагаше да се ходи на затворен водоем.

Изображение

Ирландско време , само Гинеса липсваше! :lol: На всеки 10 минути времето се променяше , дъжд ме валя , слънце излезе , вятърът промени силата си сто пъти...Експериментът можеше да започне:

Изображение

Единият фидер е метнат с храна(от фризера) - речна , тежка и лепкава. Другият - с чиста глина и жива стръв. Правя 2-3 фитки с храната , отбелязвам първата точка за чистата глина:

Изображение
Изображение

...то пък една точка... :? :lol:

Тука пак ми кълве на храната , повеждам нещо към кепа , което не оказа съпротива до последните два метра , когато реши да си покаже рогата , и в кепа влезе едра каракуда. Презамятам , тръгвам да вадя фидера с глината , и откривам че и там седи каракуда! Тука почвам да подозирам че съм уцелил ден с висока активност на каракудите , и че с глината си губя времето - пелет фидер трябваше да се опита! Да , ама кошниците ми от 30 грама не могат да се метнат на 50 метра в условията на силен странчен вятър. Тука го удрям на бриколаж с помощтта на кошница от 40 грама и олово от десет:

Изображение
Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Сега вече можеше да се метне на нужната дистанция , и почвам да вадя риба:

Изображение

Забавно : едра риба не хващам. Затова пък дребната , която толкова трудно се лови с пелет фидер , я хващам без най-малката фитка! :roll:

Междувременно , каракудите бяха напуснали полесражението , и на петното се появи скимър. Ама не типичният за тук скимър от 200-250 грама - сега се бяха появили скимъри , дето ако удари човек една бира , и може да ги обяви за платики без да му се разроши перчема! 8)


Изображение


Колкото и да звучи невероятно , пелет фидера не привлече вниманието на "платиките" , и всичките бяха хванати с дългия повод. После рибата издребня , и беше време да се напуска полесражението:


Изображение
Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Вали дъжд. Вече трета седмица , мисля. Или четвърта , почва да ми се губи сметката. :evil:
Реките са се разляли из полята , остават язовирите...ако спре да вaли. В събота не спря , в неделя ставам , и...вали. :lol:
Ама по-слабо . Изчаквам да спре или да се засили , и не знам кво да правя , накрая ми писва , натоварвам пръчките и потеглям. Тоест , сещате се че не се явих на язовира прекалено рано...

Изображение

:mrgreen:

...нито прекалено късно 8)


" Магьосниците , Фродо , никога не закъсняват. Винаги идват точно навреме"
Гандалф Сивия
8)

Оглеждам терена...хммм. Обикновено между двата язовира има праг с височина 1,5-2 метра. Обаче скоро ще се слеят , ако това продължава така.


Изображение


Междувременно , нещо ме човърка - нещо не е наред , ама не мога да стопля къде е проблема , докато един клон не премина пред мен надолу по течението , и срещу вятъра! Ей! Аз съм дошъл да ловя на язовир бе! :shock: :lol:

Работата се изясни щом метнах фидера - кошницата от 30 грама пълзеше по дъното , наложи се да се вдига фидера нагоре , и върхът от 2 ун. беше очевидно хилав , ама ме мързеше да го сменям.

Изображение
Изображение


Почваме риболова. Тъмна храна , на второ мятане гепвам ситна баба - под десет сантиметра , и оттам нещата се закучват - не ще , побутва леко , не се хваща...Добре де - дай да видим с пелет фидеpа , за който съм забъркал рибна , БЯЛА , много силно пушеща храна ( Sensas White Explosion ). На това почва да кълве веднага - искам да кажа , тва пада на дъното , и след няколко секунди кълве. :roll:
Практически нищо не се хваща , освен една-две ситни баби , обаче аз подуших за кво става въпрос , и сега метнах нормалния фидер с бялата храна. Слушайте сега: често се твърди (аз самият твърдо защитавам тази теза :oops: ) , че цветът на храната е последната и характеристика , и че обикновено нищо не определя. Обаче! В тая мътна вода , цветът беше най-важната от всички характеристики , деа! :roll:
Рибата намираше бялото петно на секундата , и сега се оказа че ...пак нищо не хващам. Слаби , вяли подръпвания...да се плаши от повод и кука в тая мътилка? Добре де , опитвам да изфиня. Никакъв резултат. Аха. Рибата намира петното. Куката ми е на 70-80 см от него... Скъсявам повода до 30 см , и сега почва да кълве енергично...

"Ало , ФИПС ли е? Да? Искам да ви информирам , че единствено условията на риболов могат да определят дължината на пoвода , умници такива... - благодаря за вниманието"

Обаче пък с късия повод имаше фитки , както е една бая по-едра риба (предполагам каракуда) , която ми скъса повода 0.14 на един метър от кепа. Имах и още едно късане - тоя път със замах , и без да ми даде време да направя нищо - тоя път сигурно беше шаран. След това рибата се разреди - нямах едра фракция за ловене на течение , и реших да приключа - скромен улов , но страшна екзотика. :)


Изображение
Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Не трошете грешни пари за жито , жив съм още. 8) :lol:

Отдавна не съм се включвал , ама то и нямаше кой знае кво за писане - времето след последния излет се скапа зверски , и оттам нещата се огелпиха капитално...


Изображение


Тоя кошмарен пейзаж (аз си представям Ада като място , където вали сняг :mrgreen: ) , беше последван от слаб , труден и измъчен риболов с температура около нулата , много малко риби:

Изображение
Изображение


Една седмица по-късно температурата се беше повишила - от деня на снеговалежа , с почти точно 20° (!!!) - вместо да отида за риба където аз си знам , оставих агитката да ме навие да ходя с тях , и се набутах на сложен , доста измъчен риболов. И следващата седмица - пак. Ама на такъв риболов , че се хванах на мисълта "добре че утре е понеделник и съм на работа , а не за риба!" :shock:

Докато се занимавам с глупости , течението в моята рекичка падна под критичната граница , и платиките изчезнаха като снега от преди две седмици -на тяхно място се бяха появили доста читави баби , които кълваха час и половина , и заминаха да правят компания на платиките...

Изображение
Изображение


Миналата седмица пак оставих тайфата да ме навие да бия сто километра път за оня дето духа ( а духа вече две седмици - шапката да ти падне. Или да хвръкне) - два водоема сменихме , и от 6 човека трима сме с по едно рибе... :evil:

Така че в неделя реших че ми е време за спокойствие и релакс , и паркирах на брега на малка рекичка , където не бях стъпвал от миналата година. Или от по-миналата...
За да е по-интересно , реших да сменя и риболова:

Изображение


Рекичката е колкото широка , толкова и дълбока , та се наложи да се монтират дълги топ сети , а лекото теченийце пасваше на домашни близалки:

Изображение


И така , идеята беше да се полови активна дребна риба. Така че като почна да кълве , някакси нямах право да се оплаквам...

Изображение


Ей , алооооуууу! :x :lol: Аз под "дребна" риба имам предвид около сто грама бе! Второ изтичане - второ кълване. Вида риба сменяме , размера - не! :roll:

Изображение


Направо почнах да се чудя колко такива ларви мога да издържа , преди да почна да мисля за "планБ" - обаче на следващото изтичане рибата издърпа половин метър ластик , и аз бодро затъркалях щеката назад. При което рибата издърпа още един метър ластик.... 8)

Тука е моментът да спомена че такъмът беше кука 18 , повод 0.10 и кух ластик 1мм. на трето коляно. Така че рибата нямаше нужда да е много голяма , за да ми създаде работа , и след малко кепчосах скимър от половин килце , ако не и малко повече. И след него - още един такъв... :)

Оттам се заформи весел и шарен риболов - скимърчета от стотина грама , хибриди , бабушки , един костур...а на мене едното ми око е в плувката , а другото -като на хамелеон- оглежда повърхността , където пляска някаква риба , която не ми е ясно дали е едра червеноперка , уклей , или дребен клен. Докато аз се чудя дали да не опитам да видя кво е тва - уж тука уклей не съм хващал никога , плувката леко щърква. Имам някаква лека закачка на средата на петното , така че дръпвам нагоре , да се откачи (досега всеки път минаваше номера) , обаче тоя път съм закачил дъното здраво , плувката едва се отлепва от водата , и един метър ластик излиза от върха - и след това , "дъното" поема надолу по течението Shocked Shocked .... аз почвам да търкалям щеката назад , усещането е като за платика , бодната за елека - няма силни тласъци , просто рибата е много тежка. Идва като сънена , без да се съпротивлява , аз успявам да гепя топ сета , вдигам ръка нагоре - статуята на Свободата ряпа да яде , три метра ластик излизат на чист въздух , без рибата да се отлепи от дъното. Тука аз се ошашавям за секунда , за което време добичето , което вече бях сигурен че не е платика , прецени колко ми е голяма куката , колко ми е дебел повода , колко ми е хилав ластика , и колко ми е акъла :mrgreen: , и спокойно -" a gentleman will walk but never run 8) " , пое към отсрещния бряг....

Ластикът се разтегна , колkото и са звучи невероятно , поводът не се скъса , и там , на 16-17 метра от брега , рибата за секунда се показа на 50-60 см. под повърхността - блесна златсисто тяло - на око , 3-4 килограмов шаран-дивак :o , и пак се потопи в дълбокото...
Бавно спечелвам загубените метри , отново стигам до топ сета , само че сега добавям още едно коляно. И още едно...в единн момент имам десет метра щека вдигната вертикално нагоре , и абсолютно никакъв контрол върху рибата - при което тя , вместо да дръпна навътре , се заби в брега , и се навря в корените на крайбрежните дървета.... :?

Въздъхнах - не бях подготвен изобщо за такаа ситуация , и понеже за момента ми беше минал мерака да ловя баби и скимъри , реших да видя кво играе на повърхността - свалих плувката надолу , разпънах утежняването за бавно пропадане ( не бях с близалката) , метнах тва нещо на средата на реката , стрелнах три бели чевея , и плувката светкавично изчезна! Ко викаш , Иване? Тука не знаеш дали има уклей? Уклей може да няма , ама се е завъдил един карагьоз... :twisted:


Изображение

Уклея кълва двайсет минути и се изпари , при което аз се върнах на дъното с един Бъбъл от грам и половина , и си довърших риболова на дюшемето , със серия от читави скимъри , и даже една платика:

Изображение


Такъв риболов на щека може да се прави от време на време.... :wink:


Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Най-накрая свърши месец април , и беше крайно време! Много се спече ситуацията по френско , да ви кажа - април ли бе , да го опишеш... :(
Добре де - да го опишем! - значи , френските здравни власти изглежда откриха слабото място на коронавируса , и решиха да го сритат там , където най го боли. :twisted:
Слушайте сега внимателно : десет километра. 8)
В радиус от десет км. си в безопасност , обаче покажеш ли си носа извън този периметър , Господ да ти е на помощ! Не се смейте! - санитарните власти имат видозапис с група рибари , дръзнали да нарушат ограничението - те:
:mrgreen:

Майтапа настрана , налагаше се да се търси рибата по малките рекички в разрешения лимит , с много оскъдния ми запас от жива стръв ( магазините са затворени , и са извън десеткилометровия лимит). Първия опит мина сравнително успешно понеже пролетта се случи много студена (Грета е виновна!) , и рибата още не беше тръгнала да се размножава :

Изображение
Изображение
Изображение

Оттам нещата се скапаха зловещо...скив пейзажа:

Изображение

Райско кътче , си мислех аз докато отпивах за ваше здраве от една лека бира... :wink:

Изображение

....и как става така , че по разни статии и репортажи , разни тарикати ловят в разни пристанища , с фабрични комини на заден план , и вадят баби като подметка 48 номер , а тука в "райското" кътче , няма кьорава риба? :evil:


Със смяна на мястото , успях да настържа няколко рибета:
Изображение
:?

Изображение
Изображение

:lol: :lol: :lol:



Следващият уикенд , вcе в рамките на десетте км...

Изображение

Дъждовен ден , на щеката ударих на камък - в буквалния смисъл на думата! Огромни камъни на дъното пред мен правеха риболова невъзможен , така че се наложи да се мъча с фидера в лилиите отсреща,и хванах няколко рибета:


Изображение
Изображение

От следващата седмица имаше промяна в опративната ситуация: правителството все пак осъзна че взетите мерки бяха безсмислени и нелепи , и....разшири кръга до 30 км :lol: :lol: :lol:

Сега вече можех да скокна до онази рекичка - само дето практически нямах жива стръв....

...to be continued
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от swyfti »

Слушайте сега внимателно : десет километра. 8)
В радиус от десет км. си в безопасност , обаче покажеш ли си носа извън този периметър , Господ да ти е на помощ!
A aз си мислих, че при нас мерките са абсурдни :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”