2013 Британска Колумбия

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Сашо, знам го Рейниър. но там май няма шанс да се кача , а и не съм сигурен дали въобще е възможен. То често човек може на по-малки върхове да види повече и да е по-добре.

Направих едно приключение тази седмица с две лодки по нов за мен терен. Водиха ме запознати с мястото хора, храниха ме, въдица ми дадоха с която да ловя, облякаха ме в "Бас-про-Шоп" униформа, заведоха ме при рибите и после ми платиха за целия ден докато ловя. Абсурд някакъв, но и такива се случват.

Бях взел моята спинингова въдица и първата вечер закачих с нея 2 чинука, но куката беше явно тъпа и ги изпуснах и двата. Втория ден на риболова с блесните успеха беше нула, но и със стръв 3-ма от 5-мата от нас се капотираха. Аз и човека с който бях успяхме да закачим и да извадим по 2 риби на човек.

Този вид ловене също беше някакъв пълен абсурд. Минаваш през мястото с лодка с кой знае колко конски сили, водата отдолу е не повече от 1.5 метра, хвърляш котвата която пада като бомба. Закачаш парцал хайвер като изтривалка за чинии върху най-голям размер Гамакатсу завързан за повод от поне 0.80 мм и основно плетено влакно от 80 либри и мяташ тази чудовищна лепкава и миризлива примамка с помощта на 60 гр олово под плувка и тя с размер на шамандура някъде до лодката.

За най-голямо учудване рибите не са обърнали внимание нито на силния двигател, нито на падналата котва нито на лодката над тях. Не се интересуват от дебелия повод и подаващата се кука или от това 60гр олово само на 15 см повод от куката.

Не съм мерил каквото съм хванал, защото смятам че при тези такъми, улова трябва да се дисквалифицира.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от krasimir »

Много интересни снимки от недостъпна природа. Гледките са супер. :) От предната страница на снимките трудно могат да се преценят разстоянията или размерите на пропасти и планини, но вярвам, че е невероятно и си пожелавам един ден и аз посетя подобни места.

:) Поздрави.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Тръгнах миналата събота в ново изкачване към вр.Марун.

Изображение

До това място се стигаше след 30км по хубав път към езерото Кейлъм и някакви 3.5 км по горски стръмен път, който уж бил добър за всякакви коли.

След изкачването до алпийската зона достигнах първото малко връхче от което се виждаше езерото и реките които се вливаха в него р.Бобър и р.Бор.

Изображение

От тук пътеката изчезваше но в общи линии беше ясно на къде трябваше да върви. Изкачването беше по хребет между две долини на потоци.

Изображение


От едната страна (вляво/Север) беше само каменисто и с множество малки езера под мен.
Изображение

От другата страна, в дясно имаше доста зелена долина

Изображение

Така се доближих до целта, която беше този връх.

Изображение

За съжаление беше трудно да се прецени от къде беше най-удачно да се мине. От всички страни беше каменисто и склоновете не бяха равни, а с всякакви пропадания и променящи се наклони.

Също от мястото на което излязах трябваше да се спусна 50-100м надолу до долината на потока, от който после щях да тръгна по избрания маршрут.

Изображение

Изображение

Изображение

Изкачвах се нагоре над потока и започнах да откривам нещата които не бях видял от отсрещния склон.

Изображение

Не беше много лесно за вървене, и наклона постепенно се ужеличаваше, докато в един момент тереан можеше да се опише като подходящ само за планински кози. Склонът беше под такъв ъгъл пред мен, че в същност беше над мен. Това не беше обаче най-сериозния проблем.

Изображение

Това което ме накара да размисля беше състоянието на самия склон. Едрите камъни и скали бяха изчезнали и сега трябваше да се изкачвам по нещо което можеше да се опише като мокър сипей. Снеговете тук са се топили от месеци и всичко беше напоено. Сега като оглеждах мястото реших че не беше изключено няколко тона пръст да се свлекат над мен. По тази причина, с известно разочарование поех наобратно.

Чудех се дали да не се пробвам да се кача от друго място след слизането, но в последствие реших че за днес толкова туризъм май беше достатъчен и ако имах някакво останало време, беше по добре да го прекарам на реката.

Когато стигнах до потока извиращ под леда, се спрях и си отворих едната бира която носех - марка "Жадния бобър"

Изображение

После пак се качих на хребета и от там поех надолу наобратно.

Изображение

Изображение

Изображение

Щом достигнах колата и тръгнах надолу, по същите 3.5км към асфалтовия път, някъде на средата колата ми удари камък, който лопна и се превъртя. Беше с размер на малък пъпеш.
Не видях поражения на първо гледане. Стигнах до пътя и се прибрах без проблем. Но след като натоварих въдиците, видях че под колата ми се е образувала локва от течност от трансмисията. Камъка беше направил пробив в нея. В последствие се оказа че и някаква шина за окачване на двигатела била счупена. Като цяло всичко приключи ОК. :D
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Най-накрая отидах до реката за час два миналата вечер. Понеже колата ми още чака за шината за окачане на двигателя, коята беше в основата на всички проблеми, до реката стигнах с колелото си.

Изображение

Това колело го бях купил в Шотландия през 1993 година. Мисля че отпразнувах 20 годишния му рожден ден по добър начин. Колелото беше навъртяло доста километри из Балкана когато от Габрово ходех до Южна България за пъстърва, до Сенник за щука, хижа Българка и Балкански Рози (ако не се лъжа) по Мъглижката река и Лъгът който е на 50-на км от града.
Колелото също беше ползвано в Онтарио и мисле в резултат на него хванах първия си стийлхед на р.Гранд и първия по Уайтманс крийк.

Но миналаат вече реката не беше много предразположена. Риби се надигаха навсякъде около мен - мисля че бяха червени съомги. Закачих нещо тежко което се впусна нагоре и се откачи, но като цяло от множество замятания между куп риба нямаше пипване. Така до самия край, когато при едно подаване нагоре по течението, още преди да завъртя макарата блесната бе взета от една розова съомга.

Трябва да идват вече и съомгите кохо и стийлхедите които са по-интересни.

Изображение
Аватар
outsider
Мнения: 2668
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 182 пъти
получил Браво: 4614 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от outsider »

Cougar написа: Водиха ме запознати с мястото хора, храниха ме, въдица ми дадоха с която да ловя, облякаха ме в "Бас-про-Шоп" униформа, заведоха ме при рибите и после ми платиха за целия ден докато ловя.
:shock: :lol: :lol: :lol: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
А ДАНО ХВАНА
Мнения: 407
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 12:45
Местоположение: София
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 454 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от А ДАНО ХВАНА »

Cougar написа:....... Колелото беше навъртяло доста километри из Балкана когато от Габрово ходех до Южна България за пъстърва, до Сенник за щука, хижа Българка и Балкански Рози (ако не се лъжа) по Мъглижката река и Лъгът който е на 50-на км от града.....
Бих минал с колата през дълбок вир заради пъстърви и щуки ,но ти с колело по тези маршрути за риба......това е велико!!!
Поздрави! :D
А сьомгите кохо и стийлхедите и ние ги чакаме.(снимките :lol: )
Успех :fish15:
http://www.youtube.com/watch?v=cLeW3PRrv3g" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=cPRdfhkonJI" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=BL2IBtU ... ZQmGs#t=65" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Да доста е обикаляло колелото. Сещам се че и на Бузлуджа го качих през Столетов.

Рибите в реката ги няма. Уж сеаг би трябвало да е пълно, но уви. Някой в океана ги е обрал с мрежата и толкова.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Реките в които мислех да ловя по това време се оказаха мътни и кални. Един от малкото спасителни варианти беше река Лейкелс. Когато стигнах на мястото под езерото не намерих никой. Нямаше и следи някой да беше идвал през изминалите месеци. Водата беше с висока температура тук и сега в този участък преобладаваха топлолюбиви риби подобни на нашите кефали и мрени. Кефалите (скуофиши) се ловяха добре и налапваха мухите без много да му мислят. Мрените (съкъри) не можах да излъжа въпреки че в един участък дъното бе покрито от тях. Извадих и два кътфрота тук, което ме учуди в предвид температурата на водата.

Пуснах се след това до долния край на реката. Там водата беше по хладна поради вливащи се други реки и дерета. На моста до вливането беше уживление от всякакви риболовци които закачаха розови съомги на джигове. Всички хващаха.

Аз съответно се изтеглих над тях в по-горните два спокойни вира където нямаше никой. И тук скачаха и се виждаха розови съомги, но нямах и пипване. Така хвърляйки пресяках реката между двата вира и бях над моста, където похвърлях още 20-на минути. След като се изкачих на моста за да се прибера до колата, един от ловящите ме пита дали съм видял мечката зад гърба си. Била излязла от храстите, обиколила брега зад мен и пак се върнала обртано. Помислих си каква ли суматоха щеше да бъде да бях закачил мечката за ухото с мухата докато хвърлям зад мен, нали бях с едноръковатъчната мухарка. :lol:

Малко преди да се кача на моста се бях леко хлъзнал под него и се бях подпрял, нещо на което тогава не обърнах внимание.

Днес се върнах до същото място с цел да видя какво правят другите с джиговете и да се уверя че закачаха рибите някъде за телата им а не за устата. Седнах на моста и погледах картината отдолу. Минаваха ята риби. Някои се задържаха известно време във вира и се издигаха до повърхността. Виждаше се ясно как се доближаваха до джиговете и правеха опит да ги хванат, докато накрая се закачаха. Положението се изясни.

Върнах се на пракинга за да си сложа гащеризона и там от друга кола една жена тъкмо и тя си слагаше гащеризона. "А, казва тя, и ти имаш същата идея като мен."

После ми обясни вчера къде била ходила и кого била видяла на реката (някой когото познавах) и това и онова. Добре, казвам и, аз отивам на горните вирове, там ще се видим.

Сега като тръгнах по пътеката погледнах пръта си и видях че мухата с която бях ловил вчера я нямаше. Трябва да съм я скъсал при подхлъзването до моста миналата вечер, си помислих.

Стигнах до вира и започнах да хвърлям като непрекъснато придърпвах мухата за да имитирам това което правеха тези от моста. Жената, която се оказа че се казва Ронда и тя дойде и почна да лови под мен.

Докато тя се мъчеше с мухарката си и по някаква причина оплиташе шнура в ръцете си, аз успях да закача първо един скуофиш а после една розова съомга - първата на муха за този сезон.

Но видях че шнура на Ронда сякаш можеше да се хвърля и в спей стил и когато тя щеше да си тръгва и поисках въдицата за да и покажа как може да си улесни риболова в бъдеще. Излязах прав - шнурът и отлично летеше и от водата. Направих две замятания, след това навих шнура и тъкмо щях да закачам мухата на пръта и що да видя! :shock:

МОЯТА СОБСТВЕНА МУХА! :shock:

"Къде намери тази муха?" - питам я аз.
"Вчера я намерих до моста и много и се зарадвах.." ми казва тя.....

Голям смях беше! Отворих си кутията и и показах от къде е дошла мухата - там имаше още една като тази. Дадах и още няколко мухи.

Продължих да ловя и извадих още 2 розови съомги и още един скуофиш. Мечките този път не се показаха. Като се качих на моста, той беше празен.

Пуснах мухата долу и за 20-на минути закачих и извадих поне 7 розови съомги. Виждах ги как идват под мухата и после отварят усти и я лапват, почти от повърхността.

Мястото и презентацията са на първо място. Останалото като цвят, размер и т.н. в случая бяха без значение.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от Иво Ломски »

Браво колега! Още един запомнящ се разказ. Хареса ми и заигравката с Ронда :wink:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
antonsvet
Мнения: 49
Регистриран на: Нед Окт 16, 2011 17:08
Риболов: на плувка и фидер
Местоположение: Ямбол

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от antonsvet »

възхитен съм от репортажите ти :D и дори малко ти завиждам но благородно ще следя темата с най голямо удоволствие :fish15:
Пази природата чиста!
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от jazzmena »

Жельо,
Майстор си! И на рибите и на разказа.

...... гледам снимките и ... много ти е малка мухарката! :lol: ако и Станильо да е на друго мнение.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от Cougar »

Пак се наложи да ходя до р.Екстол – реката на големите съомги, която се стига само с хеликоптер или с лодка. Тръгнах в сряда с прилива в около 4 вечерта. Приливът е нужен защото един участък от 40-50км при отлив е плитък и с множество пясъчни ивици и рисковете лодката да заседне са големи. Но има и други рискове – ветрове, мъгли, високи вълни, пънове излизащи от водата на най-неочаквани места, където човек мисли че е дълбоко и разбира се всичко това гарнирано с дъжд.

Изображение

Тръгването беше при ветровито, облачно време с големи вълни и когато лодката минаваше през тях с 45км/час водата идваше върху мен. Стигнахме на мястото в около 6 часа и излязахме да половим. Водата беше висока, но аз успях да намеря място с риби, които не бяха големи. Втората лодка която бе направлявана от водача Нелсън не извади нищо тази вечер. Тук трябва да кажа че групата ни се състоеше от 4 човека – Нелсън, Лучияно, Боб и аз.
На следващия ден водата в реката взе да спада и се показа слънце. Аз, Боб и Лучияно се качихме в едната лодка и се придвижихме на мястото на което аз и Боб на предната вечер извадихме поне 10-на дребни риби. След пускане на котвата и тримата заметнахме от задната част на лодката. Лучияно като цяло може да се опише като слаб риболовец, който никога не засича навреме, не засича както трябва и съответно повечето кълванета ги пропуска, а това което закачи не успява да го извади. Боб беше доста по-добре, но нямаше особен интерес да хваща каквото и да било.

Изображение

При тези условия сигурно не беше за чудене че първата риба се закачи на моята кука. Тя тръгна тежко надолу към края на вира и бях сигурен че ще замине към по-долния вир. Извиках на Боб и Лучияно да вдигнат котвата за да последваме рибата, но двамата в предвид пълната си неопитност не направиха нищо. Стояха и гледаха умно. Дадах доста напрежение на здравата корда и в следствие рибата се обърна и се мушна в някакви клони от дясната страна на реката. Реката беше осеяна с потопени дървета. Реших че с тази риба беше до тук.
Боб и Лучияно едва сега решиха че може би наистина трябва да се спуснем с лодката до рибата. Подадох пръта си на Лучияно докато аз тръгнах към носа на лодката да вдигам котвата. Той започна да помпа пръта, въпреки че му бях казал нищо да не прави. Вместо да скъса дебелата корда, което очаквах да стане, по чудо рибата излезе от клоните и борбата продължи. След още 15-на минути я докарах до лодката и Боб я загреба. Беше добър екземпляр, но мерки и тегла не са ми известни.

Изображение

След тази риба като цяло не стана нищо интересно повече. Обядвахме на лагера и аз се разходих нагоре до вливането на един поток. Освен боровинки, нищо интересно там не видях и не намерих. След като се върнах до лагера, извадих спининговата си пръчка за чинук която носех и завързах една голяма тежка клатушка. Дълго време нищо не се случи. Някъде до другия бряг на реката под дърветата там видях в един момент че се надигна риба. След около 3 хвърляния в района, в един момент блесната сякаш закачи клон от другата страна още при падането си. Сигурно минаха секунди на оценка на ситуацията и съвсем скоро след това се изясни че не бях закачил никакъв клон. Беше си риба и то от едрият калибър за реката. Като знаех че съм на брега и заобиколен от паднали дървета, не хранех надежди че ще извадя улова. За пълна изненада, обаче след 15-на минути на теглене насам натам докарах в плитчините хубвата риба и Нелсън я засне точно пред входа на лагера ни.

Изображение

Лучияно и той се активизира. Качи се в едната лодка закотвена за брега, започна да хвърля и след известно време и той закачи риба (на хайвер), която му скъса, след като я доведе до себе си.
В последствие след хараната и почивката, аз и Боб пак излязахме с лодката. Боб закачи една хубава съомга, и съответно аз закачих друга. Тази на Боб в един момент успя да се откачи. Моята финишира в кепа, но в суматохата лодката се оказа в неудобно положение и трябваше да се разкачим от котвата. Когато тръгнахме да обръщаме, мрежата с рибата застрашително отиваше към двигателя. По тази причина се наложи да я вдигна нагоре. При размерите на тези риби, това се оказа неудачен вариант – рамката на кепа се изкриви от товара.
Както и да е, със потошен кеп и без котва се озовахме в плитчините на по-долния вир, където Боб ми направи снимка с улова. Други неща за отбелязване не се случиха този ден.

Изображение

Изображение

Изображение

На последния ден имахем около 3 часа работа сутринта – причината поради която бяхме тук. След работата, бяхме решили пак да ловим, и накрая да се приберем с прилива в 5ч вечерта. Точно когато бяхме приключили работата и си правехме обяда за наша най-огромна изненада видяхме някакъв субект с надуваема лодка да слиза от бързеите на реката над нас. Бързеите не бяха толкова опасни за каяк, но човека беше решил да ги заобиколи като се движи по камъните край брега. Бреговете на реката може да се опишат като опасна джунгла в почти всичките си точки.

Взехме една лодка и се качихме да видим какво става. Субекта се оказа че се казва Роб. Когато обясни кога е тръгнал и в коя изходна точка и през къде е минал, не можеше да не заключим че е или много смел човек или съвсем луд, вероятно и двете. Беше прекарал 4 дена в пълна дива пустош, съвсем сам с една раница и една лодка и се беше движил по избран от него маршрут по 5 карти през реки, езера и планини, които имат всякакъв терен, предимно непроходим и са дом на всякакви мечки и други животни. Остваха му още 2 дена докато стигне до най-близкоия път и то след като преминеше река Скийна в долното и течение където е 2-3 км широка и вълните вечер са по половин – един метър или повече. В себе си имаше компас, GPS и сателитен телефон с който можеше да си извика помощ, но помощта нямаше как да дойде до него дори с хеликоптер, ако не времето се окажеше лошо.
Късмета на този човек може да се опише като невероятен. Ние бяхме единствените на сигурно 50 километра радиус които можеше да му помогнем и освен това си тръгвахме този ден. Роб щастливо се присъедини към нас, хапна свясен обяд какъвто не е имал от 5 дена и ни помоли да дойде с нас за риба вместо да чака в лагера. Взехме го.

По някаква причина рибите отново предпочитаха моята въдица. И други от нас закачиха по нещо, но не го извадиха. Аз започнах с една хубава голяма женска риба, която обаче се откачи до лодката, след нея две мъжки риби – една средна и една малка. Преместихме се на друг вир. Тук докато другите пропускаха, аз пуснаха линията под един потопен в реката бор и в последствие видях как плувката потъва. Засяках и куката се заби в някаква риба, която не можеше да бъде помръдната и с тази 80 паундова корда. Рибата си се движеше необезпокоявано, въпреки голямото напрежение върху нея и беше ясно че трябва да вдигнем котвата. След като стигнахме на срещуположния бряг на реката където брега е по чист, лека полека рибата излезе от опасната зона на потопени дървета и около 15-на минути я борих в близост до брега. Накрая Нелсън я загреба с неговия все още читав кеп.
Изображение

Такава съомга не бях хващал и може да кажа че е най-голямата която съм улавял някога. Размер не ми е ясен защото нямах рулетка. Направих замерване с едно от греблата; само оства да премеря греблото. Мисля че тази риба няма как да е по-малка от метър. Беше невъзможно да се вдигне за снимка и тази която пускам е най-добрата от няколко които имам. Получиха се и два къса видео клипа по случайност.
След този успех, извадих още 1-2 доста прилични риби и беше време да тръгваме. Наистина невероятно място за трофеи. Времето при връщане не беше добро и щом стигнахме целта и се качихме в колите започна порой. Как щеше да оцелее Роб в тези дъждове, мъгли и студове ако не ни беше срещнал е един въпрос на който вече не би могло да се отговори.

Изображение

Изображение
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от чичо Док »

С тези "кирки" сега бат Стан най-после ще успокои душата :D

Да си здрав, Жельо, и много години да ни радваш с невероятните си репортажи!

Поздрав.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
antonsvet
Мнения: 49
Регистриран на: Нед Окт 16, 2011 17:08
Риболов: на плувка и фидер
Местоположение: Ямбол

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от antonsvet »

отново излет големи рибки страхотни снимки е аз съм възхитен :D
Пази природата чиста!
sasho_art
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Юни 26, 2011 16:15

Re: 2013 Британска Колумбия

Мнение от sasho_art »

Ми ще отидете,защо да не отидете! :D
Този път Роб е пощаден,дано не пробва втори път.

п.п. Как се обръща подобно животно,просто не зная.Удивителни риби има в тази река...
Поздрави
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”