Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
dem0na
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 10:48
Риболов: Морски риболов

Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от dem0na »

Здравейте,
какви са предизвикателствата при пътуване с лодка извън България, местата удобни за акостиране, както и законите за любителски риболов, в коя старана е по уда4но да се предприеме пътуване, благодаря.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от promarine »

Пътуването до Гърция е по-безпроблемно както в документален, така и във финансов аспект. Акостирането и престоят (както и зареждането на резервоарите с вода) в повечето Гръцки пристанища са абсолютно безплатни. Горивото в Гърция също е по-евтино.
Риболова от лодка и в двете страни е забранен за чужденци (по този въпрос има изписано доста във форума затова няма да го коментирам). В последно време контрола от страна на гръцките брегови служби доста се е засилил и някои наши колеги риболовци са пострадали (под пострадали имам предвид конфискация на всички такъми плюс глоби по 800 евро).
....
www.plodex.eu
....
dem0na
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 10:48
Риболов: Морски риболов

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от dem0na »

Имам впредвид пристанищата на който сте акустирали, таксите, трудностите при преминаваме през Босфора, добри карти за гпс ... и др неща свързани с пътуването по вода в други страни. Относно риболова, из4етох доста от стари години, в момента как стоят нещата, ако е толква невъзможно уда4но ли е да се рибовъдства от пристанища и буни и къде са те, къде може да си опънеш палатка и да вържеш лодката, с какви лодки сте пътували и как е минало пътешествието?
pepericos
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Яну 08, 2012 17:32
Риболов: морски риболов,подводен риболов
Местоположение: Гърция,Agios Oros

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от pepericos »

При влизане в гръцки води спираш на някое голямо пристанище и се представяш в морска администрация със няколко необходими документа.Изваждат ти т.нар. транзит лог,за който се плаща 40-50 евро и е готов след няколко дни.Без този документ си нарушител и подлежиш на глоба и започват да те проверяват основно.Тук на Халкидики съм стоял по много време на Ормо Панагия,Порто Карас, Сани,Никити.Никъде не е безплатно.Плаща се на метър предварително за месеца.Ако оставаш за малко на някои пристанища не се плаща.Но общо взето,ако пристанището е с разрешение за ползване се плаща,засичат ти ток ,вода и т.нт.Сега въведоха данък лукс около 100 евро на метър на година,но не знам как ще става отчитането.Можеш да си извадиш разрешително за риболов от лодка,но и лодката трябва да има разрешително и тогава можещ да ловиш от нея.Сега ще има някаква промяна в режима за лодките над 7 метра-няма да се изисква разрешително.В последно време затегнаха положението,дори с джет трябва да носиш оборудване ,сигнални ракети и др.Иначе има прекрасни места,където да стоиш на котва.В пристанищата обикновенно се събира риба защото е дълбоко и нощем е осветено.
dem0na
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 10:48
Риболов: Морски риболов

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от dem0na »

Благодаря ти за отговора, но едва ли само ти си пътувал, не се срамуваите, споделете вашият опит в Турция и Гърция, карти, пристанища, буни и заливи на които сте били.
До колкото разбрах, ако реша да остана в Турция или Гърция за по дълъг период трябва да съобщя в някое пристанище и да взема този транзит лог, но ако пътувам примерно към Гърция и мина през турски води, задължен ли съм да си вадя такъв от турските власти.
Благодаря!
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от promarine »

dem0na написа:Благодаря ти за отговора,.... но ако пътувам примерно към Гърция и мина през турски води, задължен ли съм да си вадя такъв от турските власти.
Благодаря!
Да, след като влизаш в териториални води си длъжен да спреш в най-близкото пристанище и да се легитимираш, тъй като реално ти прекосяваш граница. (Още повече, че няма вариант от България да стигнеш до Гърция по море без да се наложи да преспиш някъде в Турско, а ако си с моторна лодка/яхта/ най-вероятно ще трябва и да заредиш гориво).
Аз съм плавал една седмица на яхта от Неа Муданя до северните Споради. Почти всяка вечер нощувахме в различно пристанище, като на няколко пъти зареждахме вода и гориво. Плащали сме единствено за горивото. При дълговременен престой, вероятно се плаща и за стоянка, макар капитана на яхтата да твърдеше, че нищо не плаща за постоянната стоянка на яхтата в Неа Муданя.
Аз лично моята лодка си я карам на колесара и си я пускам на вода директно на място. Пътуването по море от България до Гърция по мое мнение може да предприема само с голяма ветроходна яхта от хора, които разполагат с много (ама наистина много) свободно време. Такова пътуване може да се предприеме и с голяма моторна яхта, но в този случай към многото свободно време трябва да добавим и много (ама наистина много) финансови средства.
За съжаление считам, че твърде малко са хората в този форум, които могат да си позволят както първия, така и втория вариант. :(
....
www.plodex.eu
....
митов
Мнения: 86
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 12:38

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от митов »

Чудесна тема!
Аз също започнах да се интересувам от подробности касаещи риболова от лодка в съседна Гърция. Благодаря много на колегите писали кое,как става!
Не знам , веднъж регистрирана лодка и платени необходимите такси както за нея,така и за разрешителното на риболовеца,дали след това е необходимо да се заплаща нещо всяка година? И дали има разлика ,ако плавателният съд е надуваем - възнамерявам да си купя такава с малък мотор.
kilca
Мнения: 53
Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 16:10

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от kilca »

митов написа:Чудесна тема!
Аз също започнах да се интересувам от подробности касаещи риболова от лодка в съседна Гърция. Благодаря много на колегите писали кое,как става!
Не знам , веднъж регистрирана лодка и платени необходимите такси както за нея,така и за разрешителното на риболовеца,дали след това е необходимо да се заплаща нещо всяка година? И дали има разлика ,ако плавателният съд е надуваем - възнамерявам да си купя такава с малък мотор.
И с надуваема лодка да пътуваш от България за Гърция по море? Това ми прилича на експеримента на сем. Папазови - със спасителна лодка прекосиха Тихи океан, но с гумена..... не съм сигурен...
митов
Мнения: 86
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 12:38

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от митов »

Не , колега. :D
Мисълта ми е за използване на лодка в гръцки води,като кратки обиколки на острови и разбира се основно за риболовни излети.
Смятам,че надуваема лодка с двигател до 15 к.с е добро решение за човек с моите възможности.
Като разглеждам различни сайтове,стигнах до извода ,че на българския пазар има добър избор - например Зандер предлагат интересна гама от плавателни съдове.

Иначе, в кръга на шегата
мога да се пусна по Струма и с надута вътрешна гума - колко му е акъл а на риболовеца...
:lol:
kilca
Мнения: 53
Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 16:10

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от kilca »

митов написа:Не , колега. :D
Мисълта ми е за използване на лодка в гръцки води,като кратки обиколки на острови и разбира се основно за риболовни излети.
Смятам,че надуваема лодка с двигател до 15 к.с е добро решение за човек с моите възможности.
Като разглеждам различни сайтове,стигнах до извода ,че на българския пазар има добър избор - например Зандер предлагат интересна гама от плавателни съдове.

Иначе, в кръга на шегата
мога да се пусна по Струма и с надута вътрешна гума - колко му е акъл а на риболовеца...
:lol:
:lol: Шегата настрана. В темата за морски риболов в Гърция има доста изписано по въпроса. На мен поне доста ми се изясни след като я прочетох. Включително някой там беше цитирал телефона на гръцки адвокат (от Кавала ако не се лъжа), който срещу някаква символична сума съдейства за изваждането на риболовния билет. Но най-вече ти препоръчвам - запознай се с нормативната уредба, за да няма после глоби, разправии, срам и т.н. Достатично "добро" име сме си създали като риболовци в гръцките очи.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от Иво Ломски »

Ако ми е верно инфото, лодката може да акостира на пристанище безплатно само ако е регистрирана там. При всички други случаи се плаща такса.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
митов
Мнения: 86
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 12:38

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от митов »

kilca , определено ще трябва да се запознавам със разните разпоредби щото искам да съм изряден, затова и събирам инфо по този въпрос. И сега си мисля,че имам приятелче в гръцкото посолство , та ще го моля да помогне с превод , даже ако се наложи го мятам в колата и с мен за кратка разходка до Кавала или Солун.

Ломски , това даже и за гумените ли?!
Ма ,то като се замисли човек, нали си е лодка...що да има изключение?
ICEFIRE
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 22:10
Риболов: sladkovoden , morski...

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от ICEFIRE »

Ломски , това даже и за гумените ли?!
Ма ,то като се замисли човек, нали си е лодка...що да има изключение?

Митов , изглежда не си прочел достатъчно. По форумите има доста изчерпателна информация за това как стои въпроса с документи, разрешителни , пари и т.н. Разрешително за риболов в Гърция се изисква и за кану и за надуваема лодка...
Но стига офф-топик , тук човека говори за пътуване по море в международни води , интересуват го карти, маршрути , пристанища....
dem0na
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 10:48
Риболов: Морски риболов

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от dem0na »

ICEFIRE написа:Ломски , това даже и за гумените ли?!
Ма ,то като се замисли човек, нали си е лодка...що да има изключение?

Митов , изглежда не си прочел достатъчно. По форумите има доста изчерпателна информация за това как стои въпроса с документи, разрешителни , пари и т.н. Разрешително за риболов в Гърция се изисква и за кану и за надуваема лодка...
Но стига офф-топик , тук човека говори за пътуване по море в международни води , интересуват го карти, маршрути , пристанища....
Така е колега, наистина:
човека говори за пътуване по море в международни води , интересуват го карти, маршрути , пристанища

Интересуват ме не само мен, а и много други хора които пътуват до тази дестинация, много малко хора се вклю4иха с отговори, но това е тяхно право, както писаха в другата тема:
"Мда после не се сърдете , че не споделям къде ходя за риба :)"
Ама в същото време всекидневно следи форума и не пропуска да се заяде мигновенно, както и изтъкне, където бил ходил и рибата след него и така да не му я изловят.

Който иска да споделя, както тук във форума така и на Лс. Така или ина4е смятам да направя едино пътешествие в близките месеци и няма да щадя информацията за цялото пътуване с Вас и ще бъда много подробен и из4ерпателен, но заради такива Папуняци като гагауза, няма да бъда толкова подробен във форума, а ще споделям информация единствено с хора КОИТО ПОМАГАТ, СПОДЕЛЯТ, ИНТЕРЕСУВАТ СЕ И СА ЗАПАЗИЛИ ДОБРИЯТ ТОН.

Поздрави!
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Пътуване с моторна лодка до Турция или Гърция?

Мнение от Pike »

Хм, следя и двете ти теми и се чудя какво реално искаш.

И в двете теми имаш точни и конкретни отговори, а сега обобщаваш, че заради незнам си кой, нямало да споделяш информация. Идваш във форума, търсиш информация, получаваш я и после: гледайте си работата ?!?
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”