На кого принадлежи природата?

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

На кого принадлежи природата?

Мнение от bgfishingmaniac »

Шефа ми е запален мухар и къщата му е на река Тест. Казва обаче че лицензите са космически високи - няколко стотин паунда за ден и се предават по монархичен принцип.

Чудех се дали със сьомговите реки положението е сходно и не е ли по-добре да се отиде в северна Норвегия например?

Още; как стоят нещата със пининговия риболов на атлантическа сьомга - разрешен ли е , има ли допълнителни ограничения и т.н..

Наслука!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от Cougar »

В този филм по-долу казват че таксите стигали до 10,000 лири за седмица.

https://www.youtube.com/watch?v=Z9p6d0xyjVg" onclick="window.open(this.href);return false;

Не на всякъде и по всяко време е така, но всичко е толкова регулирано и пре-регулирано, че Норвегия няма начин да не е по-добре.

Исландия и Русия са други възможности.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от bgfishingmaniac »

Ли ли, че то ако таксичките са такива ще ми излезе дваж по-евтино да половя малко сьомгички в Чилииска или Аржентинска Патагония там мисля нещата са несравними.

Представям си ако отидеш на такава река и гащиризона ти не е Долче и Габана например :)

Проблема на Норвегия и Исландия е че отново са свръх регулирани. В Исландия нямаш право да ловиш на спининг сьомга изобщо,а в Норвегия разрешени са малки участъци от реката.

В Русия е мнгого скъпо, защото с лети с хеликоптери...
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от stoyan filipov »

Жельо ти отраз уби желанието на колегата мани. :D
На река Спеѝ има и по-евтини участъци и по-скъпи.
Същото е и с река Тест.
На Тест зимата таксите за един ден са около 40 паунда,а през останалото време могат да стигнат 150-500 на ден.
Река Спеѝ е историческа река и за това удоволствие да се лови на нея съответно си цакаш.
На повечето пъстървовите реки на острова се лови предимно на муха,на някоѝ реки в Ирландия и Шотландия може да се лови и на стръв и на спининг.
Шотландските реки са си диви и не са култивирани точно както е при Жельо,както е в Чили,Патагония и т.н.
Във Финландия има две прецакани реки като в тях са унищожили морските пъстърви за сметка на зарибени сьомги защото те носят повече доходи.



Поздрави!
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от bgfishingmaniac »

stoyan filipov написа:Жельо ти отраз уби желанието на колегата мани. :D
На река Спеѝ има и по-евтини участъци и по-скъпи.
Същото е и с река Тест.
На Тест зимата таксите за един ден са около 40 паунда,а през останалото време могат да стигнат 150-500 на ден.
Река Спеѝ е историческа река и за това удоволствие да се лови на нея съответно си цакаш.
На повечето пъстървовите реки на острова се лови предимно на муха,на някоѝ реки в Ирландия и Шотландия може да се лови и на стръв и на спининг.
Шотландските реки са си диви и не са култивирани точно както е при Жельо,както е в Чили,Патагония и т.н.
Във Финландия има две прецакани реки като в тях са унищожили морските пъстърви за сметка на зарибени сьомги защото те носят повече доходи.



Поздрави!
Привет,
Би ли назовал няколко диви реки в Шотландия със сносен риболов на сьомга и/или морска пъстърва на спининг?
Конкретна информация ще е незаменима!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от Cougar »

Християне, Аз съм ловил по реките Дон и Ди.
Таксите са строго индивидуални. Ако познаваш собственика на участъка или си приятел с някой, който е негов приятл, таксата може да се смали доста. Но на добрите места за съомга окосяват тревата по брега за да може да се замята без проблеми. Това не бих го нарекъл диво.

Стояне, това за култивирането не ми стана ясно. За това че рибите ни са от рибарник ли става въпрос, или че мечките са ни питомни?

Истината е че за таксата за този дневен излет в UK, аз мога да си купя годишния билет и да отида да ловя когато и където поискам. За сега е така.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от bgfishingmaniac »

То е ясно че ще се ходи пак при теб Жельо, този път за Чинуци....добър съм в самопоканването, а?:):):)
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от Cougar »

Чинуците се оказва че през последните 4 години тук са намалели драстично. Преди, в някои дни закачали по 30-40 на ден. Сега 2-3 са постижение. За ловенето, Християне, проблеми особенни няма, освен че отпуските ми са трудни за вземане. Имах дълги периоди на почивка, сега е повече работа.

Но да не излезе че злословя за английските реки. Те са хубави и Стоян и дружината му са се представили отлично, и снимки са ни пуснали да се порадваме. Таксите не зависят от тях, както и канадските билети и газопроводи не зависят от мен. :?
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от Д-р Флекс »

Жельо, ако позволиш да се намеся: Стоян, според мен казва следното - реките на Шотландия са също толкова естествени и некултивирани, "точно както при Жельо" и т.н., тоест, не ги противопоставя, а приравнява. Една запетайка е пропуснал, което не е кой знае какво :D Поздрави!
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от stoyan filipov »

Д-р Флекс написа:Жельо, ако позволиш да се намеся: Стоян, според мен казва следното - реките на Шотландия са също толкова естествени и некултивирани, "точно както при Жельо" и т.н., тоест, не ги противопоставя, а приравнява. Една запетайка е пропуснал, което не е кой знае какво :D Поздрави!
Точно това исках да кажа!
Жельо то вашите риби не са по-диви от шотландските :)
А в Шотландия може да ловиш Жельо и пъстърви и липан на реки с цена 2,10 паунда на ден,не е нужно да ловиш на Спеѝ.Тука един доктор на ден взима по 800-1000 паунда и него едва ли го бърка дали ще ги даде за да полови рибка на Спеѝ,такива и ловят там хора с финанси но те пък ловят и на ваще диви реки без да ги бърка това също :) На Спеѝ има места и за по 40 паунда на ден,само на наѝ-добрите им вирове цената е 1200.
Канада като риболовна дестинация мен лично не ме вълнува,аз предпочитам да отида за риболов на тигрови риби в Танзания или дорадо в Южна Америка там нещата са още по-диви от при вас билети ич но и там се опитват разни компании да ги приватизират.
А мечки нема по една причина в Шотландия и тя е армията тук много обича да носи шапки,по тази причина преди да им наложат забрани се бяха заели да изтребват и ваще черни мечки.Та и при вас нямаше да ги има не,че не продавате билети за отстрел на бели и гризли.
Та докога ще ги има и там не се знае.
А и да те питам на реките на Гаспе с държавния билет можеш ли да ловиш или ако не се бъркам там също частни компании държат реки или части от тях и също взимат пари при това не малко.Така,че и при вас нещата вървят в посока да станат като тука макар и бавно.
Радваѝте им се докато можете все още да ловите с държавния билет на почти всички места.



Поздрави!
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от Cougar »

Да Стояне, източна Канада е като при вас.
А на други места различни идивиди изкупуват парцели покрай реката с цел да не могат други освен тях да ловят там.

Но предполагам, когато населението се увеличи още повече, може да настъпят неочаквани промени.

При мен земята още се води на индианците и поданиците на кралицата не са успели да се доберрат до нея.
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от stoyan filipov »

Cougar написа:Да Стояне, източна Канада е като при вас.
А на други места различни идивиди изкупуват парцели покрай реката с цел да не могат други освен тях да ловят там.

Но предполагам, когато населението се увеличи още повече, може да настъпят неочаквани промени.

При мен земята още се води на индианците и поданиците на кралицата не са успели да се доберрат до нея.
Така е Жельо,света се е побъркал и навсякъде по-света се взимат реки и после нормалните хора не могат да стъпят на тях.
Това е добре,че не са я докопали още,че после си ебава мамата.
В Нова Зеландия пък голяма част от реките минават през ферми и на тях можеш да ловиш само ако фермера те пусне и то срещу съответното заплащане.
Имате прекрасна природа и реки и им се радваѝте докато са още такива.



Поздрави!
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от stoyan filipov »

Колега знам,че има места на които може да се лови със спининг но не съм се интересувал къде защото аз ловя само на муха а с нея можеш да ловиш навсякъде.



Поздрави!
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от Cougar »

stoyan filipov написа:
Така е Жельо,света се е побъркал и навсякъде по-света се взимат реки и после нормалните хора не могат да стъпят на тях.
Само си помисли какво би станало ако един ден всички риболовци в Англия примерно отидат да ловят кой където иска и когато иска.

Мислиш че ще успеят да ги вкарат всички в затвора?

Просто кралицата ще се почеше там където не я сърби и ще трябва да променят законите за да не изглеждат смешни по света и да няма революция.

Нали говорят за демокрация, че дори Тони Блеър пуска бомби в Ирак да ги направят по-демократични. Почнете промените според мен направо от Англия.

Това само с пасивно слушане и спазване на "закон" и плащане на колкото там ти попискат, водят до вкарване в миша дупка.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Сьомгов риболов на Южен Таѝн

Мнение от bgfishingmaniac »

Това с умопомрачителните суми не го разбирам, но както е казал народа - Не е луд този който яде баницата....
Забелязвам обаче че подобна помпозност (без да обиждам никого) е присъща предимно на мухарската гилдия. Според мен това както и в живота си е един патологичен кръг: силното лоби ограничава определени участъци или цели реки само за тях, което пък увеличава търсенето и съотвено цените.

След посещението си при Жельо и личния си опит мога да кажа че обожавам риболова на сьомга и кафява пъстърва, но превид обстоятелствата ще стоя надалеч от всякакви Европейски изгъзици и ако някога го практикувам ще е из дивотиите!

Това е моята форма на протест . И в този ред на мисли по отношение на заплатите, това дали можеш да си го позволиш и неразумните плажания - не съм съглсен със Стоян - защо същия този доктор (аз самия съм такъв, но подобни заплажания са извън въображението ми дори) не дари 990 паунда за благотворителност и не поцъка малко сии басове за останалите 10 (включващи сандвича и горивото до мястото)....например.
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”