Рибник - юли 2019

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Рибник - юли 2019

Мнение от чичо Док »

И тази година, традиционно с добри приятели посетих студените карстове на Босна, в търсене на капризните и борбени липани. Първата седмица на юли реката ни посрещна с ниско ниво, както винаги кристално чиста, стаила красота в ромон и птичи песни навсякъде. Не малкия опит от доста предишни излети тук ни даде възможност бързо да преценим правилно обстановката, и взехме адекватно решение относно тактики и мухи. В този период на сезона постепенно изчезват големите насекоми по реката, започват да преобладават малките майски мухи(бетиси, ацентрели, дребни сератели,малки крилати мравки и миджове. Появяваха се спорадични ритрогени и екдионуруси(от големите хептагении), но тях не ги отразяваха рибите въобще. Селективното хранене на рибите там е толкова специфично, че освен в различните часове, и на различни места по реката рибите вземаха различни имитации в рамките на един ден – наблюдаваш, преценяваш и действаш. Необходими бяха много малки имитации, на куки 20 и 22 номера, както тънки и дълги линии. Лових с лека 9 футова мухарка 4 клас с прогресивен строй, който ми даваше възможност да използвам флурокарбонови типети с дебелина 0.09 до 0.11 максимум и дължина метър и половина. Рибите се виждаха стаени в протежението на водната растителност, излизаха от укритията си да вземат мухата и всичко това ставаше пред очите ми... разкошен сайт фишинг на макс, с доста уловени риби с прилични размери. На нимфа закачих и големи липани, но поради малката вода те стартираха с много мощен рън директно във водната растителност, при опит за някакъв контрол имаше късане, и така на два пъти късмета ми изневери.. На няколко пъти имах поредни хванати риби на имитация на сладководен гамарус, и то в силно течение. При слънчев ден, под дървета и храсталаци беше забавно да ловим на сдс мравки на 22 номер, а привечер имаше по няколко десетминутни прозорци когато рибите събираха малки еднодневки и ручейници. В тези моменти сдс имитацията на малките еднодневки даде очакван резултат, като този път рибите предпочитаха сдс дънове с контрастен хотспот отпред. Когато рибите не събираха еднодневки удачната муха бе традиционния тъмен сдс ред таг на 20 номер. Неповторимите моменти с красиви борбени риби продължаваха до мръкване, като освен правилната имитация от голямо значение бе самото прзентиране и водене на мухата през силните течения на реката въпреки ниското ниво.
И така, поредната седмица на един от най-хубавите карстове на балканите отмина, остана спомена и малко снимки за разтуха след време.. 8)

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Рибник - юли 2019

Мнение от чичо Док »

memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Рибник - юли 2019

Мнение от jagger1 »

Док, това е друг свят, само на 800 -1000 км. от нас. Радвам се, че сте го открили и че за пореден път сте го посетили. Колкото пъти да гледам снимките, няма да им се наситя. Ама сте големи сладури с Драго. Гледам, че пак сте преподавали уроци на чуждоземците. И мухите ви - мухи, и рибите ви риби.

А бе, Док, как ги видиш тия дребни мухи, еле пък за вързването да не говоря. Аз вече на муха под #18 нито куката виждам, нито мога да я вържа, а за вдяване в ухото - ЪпсурТ. :oops:

Това нормалното ниво на реката ли е?

Яко сте си изкарали. :tup:
Благодарско за споделеното.
Поздрави.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Рибник - юли 2019

Мнение от Драго »

Отбелязахме подобаващо 10-годишнина от както за пръв път посетих Рибник в същия състав в който бяхме и сега. Аз започнах с ФК 0,09 и последните два дни лових с ФК 0.084. Имам две късания с последното но и аз бая понатягах линията при вадене за да не влизат рибите в водораслите. Първия ден лових с 3 клас 10 фута въдица, втория ден лових с 4 клас 8,3 и последните три дни лових с 3 клас 7.10 фута. Миро "уроци" не сме давали, но ловихме повече от прилично хващайки повече риби от повечето риболовци. На третия ден една позната, англичанка още докато си пиех кафето хвана под нашата тераса риба с първо замятане и ми каза с какво лови (CDC седж някакъв) и три поредни вечери съм си ловил с тази муха (Доки ми я върза) сменяйки я от време с мравка, която си закупих на място и CDC ориндж таг, който ми седи от предните години в кутиите. Първите три дена напълних три пъти прилично батушите с ледена водица от реката което комбинирано с следобедните дремки на климатик да се охлядя доведоха до това, че последните три дена ги изкарах на парацетамол, накрая дори и гласа си загубих но важното е че се отловихме доволно.

Ето малко фотки и от мен.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Поздрави на всички живи, здрави и да ви кълве :fish15:
Последно промяна от Драго на Чет Юли 18, 2019 13:46, променено общо 1 път.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Рибник - юли 2019

Мнение от чичо Док »

Привет, Миро.
Не може да се каже, че това е нормалното ниво на реката, обикновено е така към края на юли и август, но последните години там нивото спада още края на юни.. природа. При такова ниво рибите са много плашливи, отиват в богатите на кислород силни течения по разлятите части на реката, дебита на водата е спаднал(3-4 кубм/сек) и имат време да огледат добре мухата, ерго се иска максимално невидими линии и дребни мухи. Отделто тук рибите са силно пресирани, и от ловене и от газещи напосоки мухари без да знаят кое, защо и как..
Дребни мухи, принципно са предпочитани винаги тук защото на този карст е стълпотворение от всякакви насекоми, но липаните предпочитат винаги малките. При високо ниво обаче това е проблем, защото с малка нимфа не можеш да минеш добре заради големия дебит(нормално около 15 куб/сек). Оптималното ниво според мен е с поне 20 см горница, но всичко е късмет като отидеш.
При малко ниво се лови с нимфи с глави 1.5-2.0 мм, на 18 или 20 номер, като заради малките номера има и доста откачи. Тактиката е да вкараш нимфата в течението което да я доведе до исканите риби, нимфата трябва много естествено да "плува" и тогава липана се вдига или се стрелка странично да я догони и я взема - и всичко виждаш и това е забавата. :) При сухата муха с дълъг и тънък типет замяташ в струята където си видял да се дига риба, трудното са теченията през които трябвада извозиш линията, но и за това си има техника и се получава.
Ето ти фотка на предпочитаните нимфи и сухи мухи сега с които ловихме. На 20ка и на половината рамо на куката е обикновено сухата муха, и пак на моменти и се назландисваха..

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрав, и ти желая един ден и ти да стъпиш на подобна река :)
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Рибник - юли 2019

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:Привет, Миро.
Не може да се каже, че това е нормалното ниво на реката, ............................................................................................... При такова ниво рибите са много плашливи, отиват в богатите на кислород силни течения по разлятите части на реката, дебита на водата е спаднал(3-4 кубм/сек) и имат време да огледат добре мухата, ерго се иска максимално невидими линии и дребни мухи. .......................................................
Дребни мухи, принципно са предпочитани винаги тук ..........................................При високо ниво обаче това е проблем, защото с малка нимфа не можеш да минеш добре заради големия дебит(нормално около 15 куб/сек).
...................................
При малко ниво се лови с нимфи с глави 1.5-2.0 мм, на 18 или 20 номер, като заради малките номера има и доста откачи. Тактиката е да вкараш нимфата в течението което да я доведе до исканите риби, нимфата трябва много естествено да "плува" и тогава липана се вдига или се стрелка странично да я догони и я взема - и всичко виждаш и това е забавата. :) При сухата муха с дълъг и тънък типет замяташ в струята където си видял да се дига риба, трудното са теченията през които трябвада извозиш линията, но и за това си има техника и се получава.
......................................
Направи ми впечатление, че водата е изключително бистра, а дълбочините са доста малки. Гледам и докъде сте нагазили. Точно за това те попитах, дали това е нормалното ниво на реката. Гледах и размера на използваните нимфи и точно такива въпроси се родиха в главата ми - за теглото на нимфите и свалянето им в теченията. Въпроси, на които ти ми даде някои отговори, за което съм ти благодарен.

В другата тема ти споменах, че скобитата са българските липани за мен като някаква аналогия, ако може да има все пак някаква най-обща аналогия между тези видове. Но по отношение на свалянето на малки нимфи в изключително бързи течения, при каквито условия вчера и днес се пробвах на скобарите, нещата много загрубяват. Използвах няколко прийома, които си знам, получава се донякъде това, което искам, но силата на течението е много голяма, а пущините се държат най-вече в силното течение. Дори и забавено, нимфата минава покрай скобито за части от секундата. Много бързо течение. Отделно дълбочината е около 50 см. Голям дебит и с голяма сила на водния слой. Та пробвах и със задържане, пробвах и с утежняване на типета (0.10), пробвах и с утежняване на типета и допълнителна тежка нимфа в комбинация + основната малка нимфа, пробвах и други иширети ..... бързо е течението и с голям дебит. А скобитата не мръднаха от там. Това всичкото на разстояние една дължина на бланката + протегнатата ми ръка, с отвесно спуснат лидер-типет.

Още веднъж благодаря и на теб и на Драго за всичко споделено, за показаната красота, за мухиците и за споделения опит.
:tup: :11:

И нека 10-те години станат 20, а после поне 30. И да чествате с Драго всичките тези юбилеи, държейки здраво бланките. Искрено ви го пожелавам.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Рибник - юли 2019

Мнение от чичо Док »

Още малко фотки от прекрасната река

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

:fish15:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Рибник - юли 2019

Мнение от Д-р Флекс »

Прекрасен репортаж от групата !!! :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Рибник - юли 2019

Мнение от jagger1 »

Манекени. Как пък не снимахте едно найлоново пликче или хвърлени фасове, ами все красоти? :D :tup:
Ово е рЕка, овое стАндатрт. Сигурно и дюлевата им ракия, крушовата и малиновата са им чисти и кристални, както водата в реката. Друг свят. :11:
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”