По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Разправят, че не всичко било риболов.
Публикувай отговор
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

Дам...и аз видях статията. Рисът се опитва да се върне в България, но бракониерите всячески му пречат.

Доки, не съм чула за подобно нещо тук. Дано да няма. Но и в района хората, които гледат повечко овце или кози не са много. Може да съм малко чалната, но не пускам всеки в кошарата. Тази година ще трябва да купуваме 2-3 кочлета и от сега започвам проучване на ферми. Честно казано ми настръхва косата, като знам какво може да си вкара човек сам в стадото. Ваксинирам, обезпаразитявам редовно и предпочитам ежегодните кръвни изследвания да са реално взети от всички животни. Опитвам се каквото зависи от мен да е направено както трябва, пък дугото - Божа работа.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от Д-р Флекс »

Преди две години, пътувайки по високопланински път през Западните Родопи път видях съвсем отблизо една много голяма котка, с черни топчета на ушите, която не се притесни особено от колата и се отдалечи бавно, бавно... Много приличаше на риса от снимката в "България днес".
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

Най-типичното нещо за риса е късата опашка с черен край. Както и четките на ушите, но от далеч те по-трудно се забелязват. Дивата котка е доста по-дребна.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от babydoctor »

На котката опашката наистина е по-дебела, по-дълга и на напречни райета. Но общо взето, ако сте успели да разгледате нещото, на 90% е рис. Ако само ви се е мярняло, със сигурност е котка. Те трудно се и мяркат. 1-2 пъти съм виждал за миг в живота си, никакъв шанс да вдигнеш пушката, докато рисове съм виждал 10+. И съм снимал. Това все в западния Балкан...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от Златев »

Дива котка съм имал шанса да видя веднъж. Доста масивно зверче. И все пак, според мен поне, няма как да се сбърка дива котка с рис.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от Doktor-5 »

nina написа:.

Доки, не съм чула за подобно нещо тук. Дано да няма. Но и в района хората, които гледат повечко овце или кози не са много. Може да съм малко чалната, но не пускам всеки в кошарата. Тази година ще трябва да купуваме 2-3 кочлета и от сега започвам проучване на ферми. Честно казано ми настръхва косата, като знам какво може да си вкара човек сам в стадото. Ваксинирам, обезпаразитявам редовно и предпочитам ежегодните кръвни изследвания да са реално взети от всички животни. Опитвам се каквото зависи от мен да е направено както трябва, пък дугото - Божа работа.
Точно това е правилният начин за отглеждане на животни.
Спазвай си профилактичните програми и ще се радваш на здрави пухести, вълтести, млекодаващи, рогати и тн зверчета. :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

По следите на котешките лапички..
Така започва една мъркаща приказка за добрината!
Моята котка се казва Кестенка. Тя е прибрано коте. Не е кастрирана, исках да роди веднъж преди кастрация. И.... се получиха котенца. Когато роди, видях пост на момиче във ФБ, за новородени, изхвърлени котета, които без нейната грижа щяха вече да са звездички. Разбрахме се къде да ги взема.Вкъщи мама котка от вратата ми ги отне, занесе ги при другите и ги нахрани.
Кестенка бе най-добрата майка. Цялата изпохапана, наранена от котетата, но със себеотрицание и болка ги кърми, подрежда и проверява дали са цокали всички.
Котетата вече са на три месеца. Обезпаразитени, игриви, лакоми и любопитни, но не нахални.С двете осиновени котета общо станаха седем. Едно единствено успях да наместя при сестра ми.
Та тъй! Който иска да направи добрина, или прото си търси коте, нека ми пише или звънне - 0878122696. Котетата са отбор юнаци - всичките са мъже.
...
DSC02651.JPG
DSC02651.JPG (222.11 KiB) Преглеждано 3246 пъти
DSC02629.JPG
DSC02629.JPG (200.09 KiB) Преглеждано 3246 пъти
DSC02623.JPG
DSC02623.JPG (196.71 KiB) Преглеждано 3246 пъти
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от Златев »

Преди около месец ми попадна информация за мечка край яз. Стамболийски. Препратих сигнала към момчета от група за наблюдение, маркиране и преместване на мечки (мисля, че са към БАН). След потвърждение на сигнала от други места между язовира и Велико Търново, най-накрая имаха възможност да отидат на терен, да проучат, проследят, заловят и по възможност преместят мечката, за да не си създават взаимни проблеми с населението на околните села. В крайна сметка безхаберието на институциите, чието задължение е този проблем и медийната крайна некомпетентност, изразена в ефир, ще доведат до 5-тата убита мечка в Предбалкана за няколко дни.

...А ние недоволстваме за бракониери и отрови по водоемите...

Поставям и линк към изказването във facebook.

https://www.facebook.com/vladimir.todor ... 0351500242
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от babydoctor »

Щекотливи теми, които не са за лаици...Извинявай, ако работиш нещо такова. Това с преместването е като да те изнеса от Варна и те пльосна във Видин - все е с "В"...Пък ти се оправяй с прехрана, жилище и т.н...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от Златев »

Говоря за професионалисти, на които това им е работата. Естествено, че не е като да надърпаш таранки от баластриерата и да ги пуснеш в съседната.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от babydoctor »

Благодаря - извинявай, грешно съм те разбрал :oops: Просто ми е писнало от нашенци, които разбират от всичко - медицина, образование, политика, екология, кво ли не...Още веднъж извинавай.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от nina »

В Бг. единственото опасно животно е човекът.
...
DSC02945.JPG
DSC02945.JPG (227.13 KiB) Преглеждано 2130 пъти
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: По следите на вълка, кафявата мечка и риса.

Мнение от Златев »

Само в Бг? Щом сте рекли. :)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”