Напускане на работа ???

Разправят, че не всичко било риболов.
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Напускане на работа ???

Мнение от marinko7 »

Здравейте колеги имам няколко въпроса относно това как мога да напусна работа.Та значи в момента работя в една фирма но чакам предложение за работа от друга фирма с по голямо възнаграждение, в случай на отговор как мога да напусна сегашното работно място и да започна на новото в срок от няколко дни.Имали вариант в който работодателя може да ми направи мръсно и да не ме освободи и по този начин да попречи на назначаването ми в новата фирма?
Аватар
Ники Дончев
Мнения: 1567
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 2:54
Местоположение: София

Re: Напускане на работа ???

Мнение от Ники Дончев »

marinko7 написа:Здравейте колеги имам няколко въпроса относно това как мога да напусна работа.Та значи в момента работя в една фирма но чакам предложение за работа от друга фирма с по голямо възнаграждение, в случай на отговор как мога да напусна сегашното работно място и да започна на новото в срок от няколко дни.Имали вариант в който работодателя може да ми направи мръсно и да не ме освободи и по този начин да попречи на назначаването ми в новата фирма?

Едномесечно предизвестие от твоя страна,или работодателя ако е съгласен по рано,без предизвести дължиш едно обезщетение.
ВсЕкИ дЕн зА РиБа мИ сЕ хОди...ЛуД Ли Съм..ИлИ дА
Аватар
Докера
Мнения: 1436
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от Докера »

Пускаш си предизвестието , а ако се разбирате със сегашния си работодател , може да се договорите и да те пусне по-рано.
Ако новият работодател е сериозен , ще те изчака , докато изтече предизвестието или те освободи стария.
Има и вариант да си пуснеш отпуска за 2014 или ако имаш останала от миналата година и да започнеш на новото място , ако много бърза новия , но ще трябва да е с договор като за втора работа или без договор - не го препоръчвам... :wink:
Единственото , което може да направи стария работодател е да изчака пълния срок на предизвестието , преди да те освободи ...
Най-добре се договори с новия да изчака един месец , с уговорката , че може да те освободят и по-рано и тогава си уреждай нещата на сегашното си работно място.
Няма нищо лошо в това да си говориш сам - лошото идва , когато започнеш да си отговаряш !
Селяните казаха: Ей,да вържем попа,та да е мирно селото.
Попа отвърна: Ааааа не,чада мои - Вържете си булките, че да е мирен попа.
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Напускане на работа ???

Мнение от marinko7 »

Там е проблема ,че може би новия работодател няма да ме чака 1 месец :( Сега като чета май най добрия вариант е да се съгласи шефа да ме освободи по взаимно съгласие,но като го знам какво задно колело е ме съмнява да се навие без да се направи на тешкар
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от Мънцата »

marinko7 написа:Там е проблема ,че може би новия работодател няма да ме чака 1 месец :(
И ти искаш да работиш за такъв работодател? :roll:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 97 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от sandista »

Колега, изчакай офертата на новия работодател. Получиш ли я вдигни телефона и им обясни,че навярно ще ти е нужен месец(в някой фирми 2,че и повече) за да започнеш. Ако бъдещия ти работодател е коректен и те е харесал ще те изчака! И само след това говори с настоящия работодател(без job offer не предприемай нищо). Да не останеш между двата стола на земята.. Успех!
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от Plat1ka »

Аз имах подобен казус преди години с мой работодател. Бяха ми спряли половин заплата депозит за да не си тръгна без предизвестие. Стана така, че получих добра оферта за друга работа и трябваше да започна до 20-тина дни там. Опитах се да ховоря с работодателя ми да ме пусне по-рано от 30 дневния срок но той отказа с мотива, че ако си тръгна по-рано няма да си получа депозита. Общо взето изнудва си ме законно макар, че няма право да ми задържа половината заплата. Аз обаче съвсем законно се разболях 10-дни и му връчих болничен лист. В закона няма точка която да удължава 30 дневното предизвестие ако в рамките на същото се разболееш и ползваш болничен. Но най-добре и безпроблемо ще стане ако старият ти работодател се съгласи да те освободи по взаймно съгласие когато ти се наложи.

Иначе пазариш се с личния лекар и ти пуска един болничен и това е.
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от Ralitex »

Ето какво правя аз. Случвало ми се е няколко пъти да наемам работници спешно. Преценил съм, че работника е добър и надежден и му предлагам да му платя всички обезщетения, които биха му удържали за предсрочното напускане. Ако новият ти работодател е печен и мисли переспективно, би направил същото.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от babydoctor »

Ако ти е сигурен новият работодател, имаш и резервен вариант - просто не се явяваш на работа и старият те освобождава дисциплинарно. Това не носи негативи, както в соцвремената. Но най- удачен е вариантът с болничния. Мога винаги да те взема в болницата за 8 дни с последващи 15 дни дом. отпуск. Успех!
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 97 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от sandista »

И как ще гледат бъдещите ти работодатели на дисциплинарното уволнение в книжката ти? :roll: :roll: Вие бихте ли наели човек който в определен момент ви е казал- ми намерих си нещо друго-опрай сЪ! ?
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
rangel_bac
Мнения: 494
Регистриран на: Пет Яну 18, 2013 10:02
Риболов: Spinning
дал Браво: 164 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от rangel_bac »

Е, тя книжката се вижда от новия работодател едва след започване на работа :)
Стигнало ли се е до там ,вече работата е опечена. Пък то си е добре предварително да се обясни какво има и защо.
По КТ е 3 дни неявяване на работа без причина = дисциплинарно уволнение. Друг е въпросът дали по повод случая работодателят няма да се направи на интересен и да не уволни.

И моят съвет е, при оферта от новото място - предупреждение за евентуално закъснение и разговор с настоящия работодател с оферта тип "нали знаеш, че или няма да идвам, или няма да работя, нека не си губим времето".
Plat1ka написа: В закона няма точка която да удължава 30 дневното предизвестие ако в рамките на същото се разболееш и ползваш болничен.
Така е, 30 дни без значение има ли в тях отпуск, болничен или каквото и да е.
И най-вече съгласен съм с:
RALITEX написа:Ето какво правя аз. Случвало ми се е няколко пъти да наемам работници спешно. Преценил съм, че работника е добър и надежден и му предлагам да му платя всички обезщетения, които биха му удържали за предсрочното напускане. Ако новият ти работодател е печен и мисли перспективно, би направил същото.
По възможност, разберете се като хора. Но в крайна сметка никой не може да задължи друг да прави нещо против волята си.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Напускане на работа ???

Мнение от MapuaH »

sandista написа:Колега, изчакай офертата на новия работодател. Получиш ли я вдигни телефона и им обясни,че навярно ще ти е нужен месец(в някой фирми 2,че и повече) за да започнеш. Ако бъдещия ти работодател е коректен и те е харесал ще те изчака! И само след това говори с настоящия работодател(без job offer не предприемай нищо). Да не останеш между двата стола на земята.. Успех!
В моя случай е шест ! :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Напускане на работа ???

Мнение от Станимир »

MapuaH написа: В моя случай е шест ! :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
Мариански, за БГ работодател ли работиш??? Нещо не са допрочели КТ според мен...
Макар че всъщност може да работиш и на друго основание, не по КТ като се замисля... ШпЕонин примерно :mrgreen:
Чл. 326. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца.
По въпроса на колегата:
Обезщетение за неспазено предизвестие
Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
(2) Страната, която е предизвестена за прекратяване на трудовото правоотношение, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестие.
С две думи - стискате си ръцете с новия работодател (по възможност писмено!), подавате предизвестие с входящ номер при сегашния работодател и го уведомявате, че няма да спазите предизвестието. Съответно му дължите обезщетение. Все пак сме (малко) напреднали от феодализма и не сме съвсем крепостни селяни...
П.С. - Най-добрия съвет, който мога да дам всъщност е да се консултирате със специалист по Човешки Ресурси или в районната Инспекция по Труда.
Поздрави!
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Напускане на работа ???

Мнение от esox22 »

Колеги внимавайте с болничните. На един приятел жена му напусна работа и се изпокара, преди това си пуска болнични. Работодателя ги обжалва пред ТЕЛК, а пък тя обжалва обжалването пред НЕЛК. Лудница. Отделно роботадателя се обаждал в ТЕЛК да я плюе, може и връзки да е вкарвал.
Така ,че по-добре с добро, че лошото в България се движи по свои правила.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Напускане на работа ???

Мнение от MapuaH »

Станимир написа:
MapuaH написа: В моя случай е шест ! :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol:
Мариански, за БГ работодател ли работиш??? Нещо не са допрочели КТ според мен...
Макар че всъщност може да работиш и на друго основание, не по КТ като се замисля... ШпЕонин примерно :mrgreen:
Чл. 326. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца.
Здравей Станимире,
Не, не работя за БГ работодател. Дори не рабитя в БГ. При нас има постове, които срока за напускане е 12 месеца :) След това има забрана за работа при конкуренцията от още 12 месеца :)

Ебало си е мамата решиш ли да напускаш. Единствено, ако те те изгонят тогава си свободен като волна птичка.

Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”