Въпрос към професионалистите

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Въпрос към професионалистите

Мнение от Iso »

Здравейте колеги, след отминаване на зимата се налага да се заема с отстраняване на причините за овлажняването на стената между банята и спалнята в къщи. За да е по ясно пускам една схема на разположението на двете помещения.

Изображение

Стаята е 10 кв.м. Отоплението е с радиатори, локално, прозореца е трикрилен с ширина 180см. и само средното крило се отваря. Сградата е с външна топлоизолация. от двете страни на разглежданите помещения има по още една отопляема стая, но няма съседи отдолу и отгоре.
В банята зад вратата има лира, а в ляво от вратата е отдушника и кухината през която минават тръбите за чиста вода и канализацията. От там по стената между банята и стаята минава тръбата за студена вода захранваща апартамента. Тръбите са полипропиленови, предполагам са без изолация. Стената е итонг в банята с плочки, а в стаята със шпакловка, латекс и пред нея има гардероб с надстройка. През зимата ми замириса на мухъл и като отместих гардероба установих, че стената, от към стаята е станала на юфка и мухлясала на височина от 40-50см. до пода. На тази височина долу-горе минава тръбата за студената вода. Предполагам е конденз защото е почти по цялата дължина на стената. На въпросната стена в банята е разположен моноблока и душа.

След дългото описание въпросът ми е как да се справя с влагата и мухъла????

Заглеждам прозоречни вентилационни клапи за дограма, не мога да се ориентирам в предлаганите възможности и ефикасността им. Така че помагайте кой с каквото може. :(
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от Павел Иванов »

Вентилационни клапи .... би ли ми пратил на ЛС снимки на упоменатият прозорец отвътре и отвън :roll:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от Алеко »

Имахме и ние подобен проблем. Първата ми мисъл също беше за конденз, но се оказа спукана тръба. Не искам да те плаша, ама може да се наложи да разбиеш стената между банята и стаята и да провериш тръбата.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от Бай Иван »

Гардеробът в стаята плътно ли стоеше до стената или има някъкъв луфт от перваза?
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от babydoctor »

Алеко написа:Имахме и ние подобен проблем. Първата ми мисъл също беше за конденз, но се оказа спукана тръба. Не искам да те плаша, ама може да се наложи да разбиеш стената между банята и стаята и да провериш тръбата.
Послушай го, преди да предприемеш друго. Нещо, което е зазидано/замазано няма как да дава конденз...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от Iso »

Бай Иван написа:Гардеробът в стаята плътно ли стоеше до стената или има някъкъв луфт от перваза?
Да гардеробът беше плътно край стената.
Алеко написа:Имахме и ние подобен проблем. Първата ми мисъл също беше за конденз, но се оказа спукана тръба. Не искам да те плаша, ама може да се наложи да разбиеш стената между банята и стаята и да провериш тръбата.
Това ми е ясно, но първо искам да елеминирам по-лесно поправимите неща.

Само в тази стая по прозореца кондензира влага през зимата.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от sleepwalker »

И в нашата спалня през зимата по прозореца става конденз. Но е разбираемо - двама възрастни и дете цяла нощ дишат в малко помещение, вдига се влажността и става конденз.
Бай Иван е попитал уместно за отстоянието на мебелите от стената. Миналата година в хола се появи мухъл в ъгъла, който се пада външна стена. Там плътно бяхме прилепили диван. В последствие дръпнахме дивана на 10-15 см от стената и след изчистването мухълът повече не се появи. Тоест, доброто проветряване помага в някои случаи.
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от Бай Иван »

Ако под ювка визираш само латекса, минаваш със Savo, изчакваш да унищожи всичко, нова боя и гардероба го местиш на другата стена.
А, ако мазилката се е скапала, оправяш първо нея и следваш горните стъпки.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от Златев »

Бай Иван написа:Ако под ювка визираш само латекса, минаваш със Savo, изчакваш да унищожи всичко, нова боя и гардероба го местиш на другата стена.
А, ако мазилката се е скапала, оправяш първо нея и следваш горните стъпки.
Като допълнение ще кажа, че след Savo преди латекса може да се приложи импрегниращ препарат против плесен, по магазните има различни. Няколко сезона изкарва без мухъл.
Но без отстраняване на причините за наличието на влага, проблемът ще персистира в дългосрочен план.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от Павел Иванов »

babydoctor написа:... Нещо, което е зазидано/замазано няма как да дава конденз...
Красе , радвам се , че и по това стана "професионалист" :lol: Алеко е дал един вариант какво би могло да бъде , кондеза през полипропилен съчетан с итонг си е съвсем реален проблем дори и без теч . Във всички случаи къртенето няма как да се избегне . Иначе се радвам , че възкръсна кът феникс , ама айде нема нужда :wink:
пп - нещото което съм цитирал от словоблудствата ти е тотолна глюпост , вервай ми :11:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от babydoctor »

За образуването на конденз са необходими два фактора – влажен въздух и студена повърхност
Има още много в Нет-а, може да се образоваш. А ако ми намериш горните два фактора при нещо зазидано и замазано, ще пиеш Джим-бим-бум или квото си харесаш. Току що ме докараха от болницата, спах там и не ми се водят глупави спорове. В заключение само ще повторя, че най-добре е направо да се кърти, иначе ще се вади зъб на части...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от GE6_HUNT »

Алеко написа:Имахме и ние подобен проблем. Първата ми мисъл също беше за конденз, но се оказа спукана тръба. Не искам да те плаша, ама може да се наложи да разбиеш стената между банята и стаята и да провериш тръбата.
Подобен проблем имах и в къщи.
Тръбата не беше спукана, но уплътнението на батерията (смесителя) не беше качествено поставено от майсторите и чистата вода се пропиваше в общата стена със съседната стая. В резултат на това влагата избиваше в нея и дори се образува мухъл.
Смених гуменото уплътнение и стената изсъхна, а мухала го отстраних естествено със Savo.

Успех!
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от koi4a »

Нещо променило ли се е във въпросното жилище през изминалата зима в сравнение с предишните години? Ако е конденз той би следвало да е константа. От друга страна ако е теч със сигурност трябва да има следи по стените и тавана на долния етаж(не е задължително да е по вертикал), проверете и това.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от Павел Иванов »

babydoctor написа:...не ми се водят глупави спорове...
И на мен така , особено с човек който хал хабер си няма ако и да прави справки с нета :lol:
Демек , спри да ръсиш глюпости насекъде , молим тъ :wink:

Тъй по темата относно тръбата , за джама мисля , че се уточнихме на ЛС. Както споменах варианти много . Значи в случаят ако има теч не е задължително да има следи по стените и тавана на долният етаж , особено ако теча е лек .
Какво имаме в случаят ? Тръба която ако и да е полипропилен , респективно с много по-нисък праг на конденз от металните и събратя , то трябва да имаме предвид няколко фактора :

- за да мине тръбата е изкопано легло в итонга което последствие не е изолирано , ако и въздуха като такъв да се явява изолатор но пък сам по себе си има свойството при различни температурни условия да отделя водата си като ни я сервира под формата на конденз .
- при теч влагата се утаява по "леглото" , итонга я "пие" и разнася по места къде най-му изнася , в случаят по прокопаното "легло".
- дори и без теч с прилепено тяло , как гардероб в случаят , плътно до стената , без възможност да "диша" , имаме предпоставка от няколко температурни аномалии които биха довели до влага , респективно конденз по дължина тръбата отличаваща се с по-ниска температура от тази в стаята , респективно тази за студената вода .
- при положение , че при самото "влизане" на тръбата в стаята от към основната такава не е уплътнено , то имаме допълнителна температурна аномалия която продължава по цялото "легло" предизвикваща отделянето на конденз .

Най-лесната проба е да се оставят няколко сантиметра между стената и гардероба с цел естествена вентилация , преди това мястото да се обработи със САВО и след известно време да се провери наново има ли я проблемацията . Ако я няма екстра , ако я има ... чук , длето и манго , се наричат Канго и генерално решаване на всички евентуални проблеми които биха се разкрили :D
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Въпрос към професионалистите

Мнение от babydoctor »

Как не те домързе да пишеш толкоз, Павлети. Макар, че този път си прав за някои неща. Ще съм кратък:
1. За никви прозорци и ЛС-та немам хабер, аз конденз си нямам.
2. Писах, че нема ли въздух, нема и конденз. Така както няма ръжда във вакуум. Справка - учебниците по физика и химия за 7-8 клас.
3. Пак ще кажа, ако не иска да си вади зъба на части, крътевье му е майката. Ако може сам да го свърши с последващо замазване добре, ако трябва да вика майстор, нещата се уси.ат. Както и да е, желая му успех :tup:
4. Аз започвам първомайските празници - предимството да си пенсионер и нямам никакво намерение да си меря каквото и да било с когото и да било. :D В болницата ще ме приберат за 2-3 дни чак на 2-3-ти май, та дотогава мисля кротко да празнувам, което желая и на всички вас :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”