Преотстъпване на автомобил - отговорности

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Преотстъпване на автомобил - отговорности

Мнение от stoev »

Здравейте,

Едва ли е най подходящото място, но понеже нямам познати юристи моля за съвет по следния казус.

Ако предам автомобил (регистриран на мое име) на приятел за безвъзмездно ползване, какви главоболия може да имам свързани с това. Навремето беше честа практика да се продават автомобили без прехвърляне на собствеността с цел да се избегнат плащания на такси по прехвърлянето и регистриране в КАТ.

Приятеля ми е пълнолетен, има шофьорска книжка, допускаме че ще плаща данъците, гражданска отговорност и ще преминава редовно технически преглед. Притесненията ми са основно мога ли да бъда подведен под някаква отговорност ако автомобила бъде въвлечен в ПТП, с него бъде извършено някакво престъпление или се случи нещо друго подобно?

Преди известно време имаше промяна на законодателството във връзка със застраховането. Не съм добре запознат но се чудя ако моя приятел регулярно прави нарушения, ПТПя и бива често глобяван, това може лида да се натрупа, като негатив върху мен и да повлияе на премията на застраховки на друг автомобил регистриран на мое име?

Благодаря предварително!
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Преотстъпване на автомобил - отговорности

Мнение от баш майстора »

Ако операцията не е съвсем наложителна и не си на 1001% сигурен в човека, на който ще дадеш колата - не ти препоръчвам да го правиш! Всички снимки за превишена скорост се трупат на твоята сметка. Има някаква процедура по обжалване на актовете свързана, с доказване, че не ти си карал, но едва ли ще ти се иска да влизаш в такива филми...
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Преотстъпване на автомобил - отговорности

Мнение от lubobg »

Сега едно прехвърляне е стотина лева. Една снимка е това .Не е кой знае какво.


От догодина стартира бонус-малус.Тази година е нулева както знаеш.
Да не вземе много да ти се увеличи гражданската?

По-добре прехвърлете колата.
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: Преотстъпване на автомобил - отговорности

Мнение от stoev »

Въпроса не е да се спестят пари от прехвърляне. Заради синята зона е зора. От едната крайност в другата. Така го направиха, че дори и да си готов да си платиш целодневен престой, просто не може! 3 часа е максимума.
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”