Има-няма

- Рибата прясна ли е?
- Не знам, аз съм тук от три месеца.
nanga
Мнения: 263
Регистриран на: Чет Ное 02, 2006 20:22
Местоположение: Sofia
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Има-няма

Мнение от nanga »

Качи се по каменните стъпала, натисна излъсканата месингова дръжка и бутна дървената врата. Лъхна го старата и позабравена смес от опърпани миризми: на евтина ракия, евтини цигари, евтини гумени галоши.
Жуженето от разговорите на десетината старци спря- сякаш някой натисна въображаемо копче за намаляване на звука, и после го задържа- до пълно заглъхване.
- Ей, Софянец, ти жив ли си, бе?!- гласът на нетипично високия и слаб за професията си Кръчмар го накара да вдигне поглед от мръсния под.- Къде се затули, ка се сети след цела година да....?- и въпросът му увисна недовършен, срещайки присвитото лице на влезлия.
- Да си виждал тая сутрин Ванцата, имахме среща на площада в седем ? – попита спокойно Софиянеца.
- Ма не сам го видел от снощя, затворииме заедно, сигур спи, че след теа облаци....- Кръчмаря несигурно спря.
Софиянеца поклати глава, и поръча:
- Двойно кафе, с малък коняк- , сядайки на средния от трите стола пред бар- плота.
- Ма...кав коняк, тука немам... с лимонада нещо, или с алтай... не помниш ли?- засуети се Кръчмаря.
"Нищо не помня, а и не искам да си спомням!"- си помисли Софиянеца.
- Добре де, двойно кафе....с голяма мента!
Цялата кръчма го погледна с уважение.
----------------------------
227 км. Толкова измина за 4 часа- нямаше нужда да поглежда маршрута, завоите и скоростта- всичко се анализираше от собствения му автопилот.
По пътя си прожектираше един и същи епизод, с екран - от вътрешната страна на очите.Десетки, стотици пъти:
"Вечер, като всяка друга. Телевизия. Ключа отключи. Без да съблече палтото си, жена му влезе в хола, пусна чантата на пода и приседна на облегалката на фотьойла.
-Бременна съм... Не е от теб... Съжалявам, Емиле, аз…- гласът и се удави в хлипове, тя покри лицето си ръце.
Осъзна смисъла на думите, и се почувства в епицентъра на взрива. Хиляди малки японци в главата му изкрещяха предсмъртно при вида на голямата гъба.
С несигурни и бавни крачки подмина фигурата на жена си, която стоше с втренчени в пода мокри очи, като приседнала статуя, и се спусна в гаража. Искаше да избяга, да забрави, да спре проклетото време.
Запали двигателя, въздъхна и се облегна на седалката.
Почувства какво трябва да направи.
Набра Ванцата, и се разбра за среща в 7 . ”
------------------------------
С няколко глътки изпи ментата, и я прокара бързо с кафето- не беше свикнал да пие толкова рано, стомаха му се надигна. Слезе от стола, прекоси кръчмата пред учудено- въпросителните погледи на старците и излезе.
Наведе се до колата и повърна. Избърса устата си със салфетка, изправи се, затвори очи и пое дълбоко въздух. В ноздрите му нахлу онзи аромат на родопско утро, който помнеше толкова добре- миришеше на стари къщи, на билки, на смола . Миришеше на безвремие.
Отвори багажника, извади пръчката, облече елека, затвори и заключи. Подсмихна се, защото се усети нелепо- в селото има- няма двайсетина души, които не заключваха никога и нищо.
Спусна се между къщите, без да срещне жива душа, и пое по стръмната, криволичеща пътека. Пътем откъсна две диви круши и отпи вода от селския чучур. Скоро до ушите му достигна звука на реката, лъхна го прохлада и сенките на крайбрежните дървета превърнаха и него в сянка.
Винаги се учудваше на странното усещане за пълно разтваряне и загуба на самоличност в тези мигове- всички други мисли отлитаха, оставаха сетивата, които се изостряха и изтъняваха . Чуваше всеки шум, улавяше всяко движение, имаше чувството, че може да различи тялото на пъстървата сред отблясъците на прокрадналото се между листата слънце, дори и в най- дълбоката вода. Дойде точно заради това, и го получи. Превърна се в разумно- и едновременно с това в диво- животно.
Хладния полъх и падналия сумрак му подсказаха, че са минали часове и е време да тръгва.
В кръчмата го блъсна познатата миризма, примесена с пушека на недоизгорели, мокри дървета. Гърдите му се повдигаха учестено от уморителното изкачване.
- Дай студена бира,- провикна се от средата на помещението.
- Иии, Софянец, дека си бре, фана ли, фана ли?,- гласът на Ванцата го настигна тъкмо в мига, в който жадно надигаше изпотеното шише. Отпи на едри глътки, погледна младия селянин, кръстосал ръце на корема и изпружил крака по- близо до печката, и отвърна с утвърдително поклащане на глава:
- Хванах, хванах, я! И ти щеше да хванеш, ако беше дошъл, както се разбрахме!
- Ба, фанал си! Фанал си дедо поп за расото!,- с намигване към останалите отговори Ванцата и два- три гърлени смяха се присъединиха към неговия.
С бавно движение Софиянеца бръкна в кошчето, извади пъстървата и протегна напред ръка. После я постави внимателно на плота. Смехът секна.
Столът отхвърча назад, и гласа на Ванцата се извиси почти до крясък:
- Затуй ли дойдя, бре?!Да се подиграваш тука... Два месеца откак помаците от долното село фърлиха хлорна вар, изтрепаха и риба, и раци, нема и пеперуди даже! Колко съм одил, живот нема у ряката, ти ше ми я носиш от София, сеир да гледаш...- ръкомахаше наляво-надясно, вените на врата му се идуха и лицето му се напълни с кръв.
Софиянеца затвори очи , шибнат от думите. Наведе глава, повтаряйки си без глас, като в молитва:” Господи, не и това, не и тук, не ми отнемай и това, не и тук, моля те, мамка ти, не и това, моля те....!”.
Никой не обърна внимание на стария учител, който се приближи да Софиянеца, хвана рибата за опашката и я повдигна, за да я огледа.
- Седни! Седни си, ти казвам! Рибата е от нашите, Софянеца не лъже!- Ванцата продължаваше да вика.- Рибата е от нашите!,- повиши глас учителя и в кръчмата настана тишина.
Софиянеца бръкна в джоба, извади една двайсетолевка, разгъна я и удари с цяла длан по бар- плота.
- По едно от мен, за всички!,- и тръгна към вратата с бавни крачки.
- А рибата....?,- настигна го гласът на Кръчмаря.
- Опечи я на Ванцата,- подхвърли през рамо и излезе.
Натисна излъсканата месингова дръжка, и затвори дървената врата. Слезе по каменните стъпала. Застана до колата, заслуша се в песента на нощните птици и усети влага в очите си. “От недоспиване е”- помисли си, разтърквайки очи.
В края на краищата, не беше спал от има- няма 36 часа.
Единственото извинение на господ е, че не съществува!!
-----------------------------------------------------
"Расовият клитор трябва да е като кобургски нос!"- обобщи Жан-Пиер
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Добър натурализъм с балканските си ни изцепки. Липсваше само шкембе чорбата, добрия приятел - кучето + пушката и естествено Сивушка и бялата лястовица + три деня дъжд в дефилето. :wink:
nanga
Мнения: 263
Регистриран на: Чет Ное 02, 2006 20:22
Местоположение: Sofia
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Поради что се срамиш да се наречеш!?...

Мнение от nanga »

joro_olympus написа:Добър натурализъм с балканските си ни изцепки. Липсваше само шкембе чорбата, добрия приятел - кучето + пушката и естествено Сивушка и бялата лястовица + три деня дъжд в дефилето. :wink:
Стига! Махам всичко от предишното мнение, и оставям само това:
............................................................................................................
Честита ти Година Първа от Сътворението на света!
Последно промяна от nanga на Пет Яну 12, 2007 15:50, променено общо 1 път.
Единственото извинение на господ е, че не съществува!!
-----------------------------------------------------
"Расовият клитор трябва да е като кобургски нос!"- обобщи Жан-Пиер
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

ре

Мнение от ecoplast »

Хубав ти е разказа не се впрягай а пиши и други. Щом пишеш и пускаш за четене трябва да ти е ясно че не всички ще те похвалят. А в България сме св. шампиони по плюене
:lol:
Аватар
metalex
Мнения: 277
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 18:02
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от metalex »

И аз го харесах,братле,продължавай.
barabinara
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 16:42
Местоположение: Sofia i edin Marishki podmol ...
получил Браво: 1 път

Мнение от barabinara »

Дали ми хареса .....? :D Самия факт, че усетих всички онези неповторими миризми / " ... нахлу онзи аромат на Родопско утро, който помнеше толкова добре-миришеше на стари къщи, на билки и смола.Миришеше на безвремие. " / . За момент отидох на място на което никога не съм бил, видях хора които никога не съм виждал, пих вода от онази чешма, а реката ... дано са останали още пъстръвки ...
Надявам се скоро да отида!!! :wink:
Поздрави!!!
Последно промяна от barabinara на Пет Яну 12, 2007 11:42, променено общо 1 път.
Реалноста е само илюзия, породена от липсата на алкохол ...
http://www.youtube.com/watch?v=Dn8wGRyw ... re=related" target="window.open(this.href);return false;
Вече чувам как ми свири аванса ... или МАЙ това e THUNDURSTRUK
Аватар
toko
Мнения: 3277
Регистриран на: Съб Май 28, 2005 9:41
Местоположение: София (иначе от Казанлък)
получил Браво: 3 пъти

Мнение от toko »

nanga, не му се връзвай на Олимпуса. Едва ли е имал превид това което мислиш. А и така да е, кво ти дреме. Инак разказът е супер.
20 and counting.
...Ferguson is a fucking warrior. Fucking warriors don’t especially care if you like them or not. They care about winning...
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Моля ви, по-кротко, че инак удрям катанеца!
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

barabinara написа:Дали ми хареса .....? :D Самия факт, че усетих всички онези неповторими миризми / " ... нахлу онзи аромат на Родопско утро, който помнеше толкова добре-миришеше на стари къщи, на билки и смола.Миришеше на безвремие. " / . За момент отидох на място на което никога не съм бил, видях хора които никога не съм виждал, пих вода от онази чешма, а реката ... дано са останали още пъстръвки ...
Надявам се скоро да отида!!! :wink:
Поздрави!!!
И аз бях там с Барабинара.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
barabinara
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 16:42
Местоположение: Sofia i edin Marishki podmol ...
получил Браво: 1 път

л

Мнение от barabinara »

Сам съм, пак съм там,
по-добре да съм там,
там съм пак там,
ставаме трима с Бат Стан.
Реалноста е само илюзия, породена от липсата на алкохол ...
http://www.youtube.com/watch?v=Dn8wGRyw ... re=related" target="window.open(this.href);return false;
Вече чувам как ми свири аванса ... или МАЙ това e THUNDURSTRUK
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: л

Мнение от Fisherman66 »

barabinara написа:Сам съм, пак съм там,
по-добре да съм там,
там съм пак там,
ставаме трима с Бат Стан.
Трима сте с мене, бре.... :lol:
Честно, много ми хареса разказа!!!! .... много добър стил! :D
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
BTR
Мнения: 124
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 16:15

Мнение от BTR »

Чекайте малко бе, мене не ме ли видехте?
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Поради что се срамиш да се наречеш!?...

Мнение от joro_olyмпус »

nanga написа:
Стига! Махам всичко от предишното мнение, и оставям само това:
............................................................................................................
Честита ти Година Първа от Сътворението на света!
Въх, ма тва ти ли си го писал бе? Вземам си думите назад. Аз реших, че си го копнал някъде от нета и тук си го пейстнал. Сори..... :oops:
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Нямам думи
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Публикувай отговор

Обратно към “Забавни рибарски лакърдии”