Дали е било така?

- Рибата прясна ли е?
- Не знам, аз съм тук от три месеца.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Дали е било така?

Мнение от Leo »

Допих кафето си опрян на стената.Никопол спеше.Спеше и Дунава вяло помъкнал водите си на изток.Светлините от румънския бряг се отразяваха във водата като дълги жълти ивици.Дори и те не трепваха.Откъм лодкостоянката долетя тропот.Погледнах натам.Пълен мрак.Вероятно някоя лодка излизаше за риба.Тласнах малката дървена лодка и загребах за да изляза от плиткото заливче,чудейки се дали не съм забравил нещо.Двигателят бе стар руски Ветерок и вероятно поради тези две причини се чувстваше задължен да киха,кашля и трака около десет минути.След което палеше.Този път обаче запали на третото дръпване.Мощен рев раздра мрака.Може да е стар и руски но поне придаваше на лодката напълно прилична скорост.Понесох се по течението.Мотора навлезе в номален ход и равномерно запя.С него запя и душата ми.Часът бе пет без петнадесет.Имах достатъчно време да стигна до остров Ири кум заедно с изгрева.Остров Ири кум както го наричаха местните се намира на около петнадесет километра от Никопол.По средата му има неголяма низина и там се бе кротнало защитено от ветровете и рибарските такъми малко блато.Изтегляйки се след пролетното пълноводие Дунава оставяше там част от водите си.И много риба.Защитено ама не чак толкова.На няколко пъти заварвах блатото опасано от мрежи.Все пак поради отдалечеността си и нуждата от моторна лодка мястото бе слабо посещавано и имаше какво да се лови.Времето мина неусетно.В далечината се появиха тъмните очертания на острова.След малко лодката със съскане проряза пясъчната ивица на брега.Завързах я за едно дърво,прибрах бензина под седалката и поех по тясната пътечка.Блатото не бе голямо но на места имаше дълбочини от по 3-4метра.Намира се на около 60-70метра навътре в острова.Поради близоста му с реката никога не пресъхваше,макар че намаляваше нивото си наполовина през летните горешини.От едната страна брегът бе полегат и тук там обрасъл с върби.Нямаше подводна растителност и коренища.С две думи мечта за риболовеца.Но само ако стоиш до десет-единадесет часа.След това слънцето така напича оголените брегове,че риболовът се превръща в изпитание.От другата страна брегът бе висок стръмен и силно обрасъл.Имаше само няколко удобни места,две от които бях направил аз.Миналата година дойдох и заварих блатото кръстосано от мрежи.Без да свалям багажа се изтрелях обратно до дома.Грабнах щилката и се върнах обратно.С голям кеф свалих три тополи направо върху мрежите.Мрежите отдавна ги нямаше,тополите обаче си стояха потъмнели и натежали от водата.Зачудих се къде да се паркирам.Ако разпънех въдиците откъм чистия бряг изключвах възможноста от неприятни изненади.Мястото бе чисто и рибите нямаше къде да се оплетат.От друга страна след два три часа прекарани под жаркото слънце започваш да се питаш какво всъщност правя тука.Гъстите дървета и храсталаци опасващи другия бряг предлагаха дълбока и прохладна сянка.Беше истинско удоволствие да седиш под тях дори и без въдица.Само че същата тази прохладна сянка и близоста на блатото предлагаха и идеални условия за развъждането на цели армии от комари.Нападайки безспирно всичко живо, те в крайна сметка пак пораждаха в мен съмнения относно стойноста на риболова като удоволствие.Макар,че в раницата имах два различни препарата за защита от малките гадинки отърване нямаше.Единия препарат даваше десетминутен ефект и то след обилно изкъпване,след което започваше такъв сърбеж че предпочитах да ме смучат комарите.Другия “антикомарин” беше нещо изключително.Производителите му вероятно бяха решили да променят коренно традиционните методи за защита от кръвосмучещи насекоми.Веществото което бе получил,несъмнено след дългогодишни лабораторни изследвания привличаше комарите кото луди вместо да ги отблъсква.Това не беше чак толкова лошо.При положение,че изсипеш съдържанието му на двадесет метра от себе си можеш да ловиш риба необезпокояван от нищо което хапе,жили и смуче.Само,че тази подробност не бе изписана на опаковката и използвайки го по традиционния начин се бях почувствал като кръводарител.А някои твърдяха,че риболовът е удоволствие.Разпънах въдиците на чистия бряг.Запалих цигара и се заех да огледам водоема.В единия край двуметров килим от нападали листа покриваше водата.Бяха натикани там от същия вятър заради който не можах да изляза три дена на Дунава.Тук там се издигаха редки сутрешни изпарения и придаваха призрачен вид на блатото.От време на време огледалната повърхност се нарушаваше и с тих плясък подскачаше някоя риба.Тишина.Красота.Сепнах се.Парчето което изпляска на отсрешния бряг бе доста голямо.Сигурно бе щука.И май бях дошъл за риба а не само да съзерцавам природните красоти.Трескаво извадих кутийките със стръвта.На триметровия телескоп сложих бял червей.На четворката торен.Извадих от калъфите двата телескопа с водачи които приготвих за щуки.Докато ги разпъвах плувката на триметровия затрептя и се плъзна по водата.Засякох и извадих десет сантиметрова бабушка.Още не бях я откачил и другата плувка изчезна.Сигурно беше по едро.Измама разбира се.Костурчето беше по дребно и от бабушката но пък бе идеално за стръв.В случай че оцелее след хирургическата интервенция по изваждане на куката.Още една бабушка на тройката.Нямаше да стане така.Кълвеше почти веднага и две въдици бяха много.Оставих настрана единия телескоп.Трябваха ми две костурчета за стръв.Не беше никакъв проблем.Проблемът беше да хванеш костурче което да оцелее след като го изкормя с куката.Заметнах на торен.Щях да засека след първото трепване на плувката.Така и стана.Хванах две рибета сравнително леко закачени.Костурите са идеална стръв за щука.Имат твърда кожа и тяло,което позволява с плитко закачане да се държи здраво да се замята далече.На всичко отгоре малките красавци са толкова издръжливи,че обикалят с голямата плувка из цялото блато.Първото костурче цопна близо до другия бряг на метър от падналата топола.Видя ми се прекалено близо и го издърпах около метър.Такова замятане обикновено завършва с оплитане около клоните и предположения за големината на щуката.Второ замятане и рибето цопна точно пред листата струпани в края.Готово.Заскубах здраво мирните обитатели на блатото.Белия червей подаден на около метър дълбочина вършеше чудеса.Бабушки,платики и червеноперки пълнеха равномерно живарника.За разнообразие излизаше и по някой едър уклей.Смених на торен и увеличих дълбочината.Костур,слънчак,костур,слънчак.Операция след всяка риба.Жестоко но нямах избор.Макар да бях извадил едната въдица пак беше трудно.Замятане,кълване и операция.Реших да променя нещата.Вързах набързо по голяма кука и нарязах едно рибе наситно.Супер стръв за едри костури.Големия костур е силна и борбена риба.Трябва да приложиш доста сила за да го изкараш от водата.Е,сила имах достатъчно.Сега оставаше да дойдат и едрите костури.Малко закъсняваха но затова пък темпото се успокои и успях да запаля цигара.Дори похапнах малко, но вероятно за да ме предпази от преяждане плувката подскочи два три пъти и задълба към дълбокото.Бърза засечка и телескопа се огъна яко.Рибока с изненадваща сила натисна към дъното.Напънах по силно,в същия миг рибата се предаде и с плясък излетя от водата.Костур около половин кило с ярки червенооранжеви перки.Красавец.Погледнах в устата му,влакното изчезваше някъде в дълбините на ненаситния му стомах.Пак операция.За около час извадих още четири яки костура.Слънцето се издигна и започна да напича.Ярките му лъчи осветяваха водата и тук там се виждаха риби плуващи на повърхноста.Приличаха на уклеи или малки распери.Щукарската плувка вляво от мен изведнъж реши,че достатъчно се е препичала на слънце и без никакво предупреждение се гмурна под водата.Появи се след малко надигайки струпаните в края листа.Хищникът се чувстваше на спокойствие под листата.Измама разбира се.Обрах свободното влакно и засякох силно. Усетих тежеста на рибата.Направи два три опита да спре обирането при което аванса едва доловимо изскърца.После без съпротива тръгна към мен.Потърсих кепа.Кепа разбира се сгънат и сух се подаваше от раницата.Какво пък толкова.Нека да дадем последен шанс на противника.Измама разбира се,шанс нямаше.Стиснах я зад главата и я огледах.Така се беше зашила,че дори да бях я изхвърлил на брега като уклей пак нямаше да се откачи.Закачих друго костурче и пак заметнах.От някъде долетя голяма бяла чапла.Спусна се към блатото и кацна в плитчината.После сякаш стресната от непривичната гледка,тежко се отлепи от водата и се скри зад върховете на дърветата.Някакво движение вдясно привлече вниманието ми.Голям кафявозелен жабок подскочи два три пъти и закова на педя от водата.Вгледах се по внимателно.От устата му стърчеше рибешка опашка.Явно не бях единствения рибар тук.А в училище ни учеха ,че жабите се хранели с насекоми.Хубаво ама как никой не спомена че разнообразяват и с мръвки.Заплеснат с мисли по хранителния режим на жабите едва забелязах движението отсреща.Голямата бялозелена плувка до тополата се събуди.Заклати се и заподскача на място.Сигурно костурчето бе събрало сили.После се понесе към клонака.Е,това вече не беше костурчето.Нямах избор.Трябваше да засеча,иначе след малко щях да се опитвам да изтегля при мен отсрещната топола.С моите камъни по моята глава.Затегнах аванса и засякох.Пръта се огъна до счупване.За момент помислих,че е успяла да оплете влакното в първия клон, но за моя изненада клонът изведнъж оживя и се понесе наляво към чистото.Регулирах аванса и започнах да обирам.Имах чувството че вадя крокодил.Пак смени посоката и заби към дънера.Издърпах я насила от клоните.Затегнах почти до края и бавно поведох нещото към мен.Когато дойде на около три метра го видях.Не беше крокодил.Но разликата бе само в цвета.Дебела щука близо метър и половина се беше изпружила пред очите ми.Ако ме свържеха с кардиограф писецът щеше да изрисува Хималаите.Пресегнах се за кепа.Виждах тройката забита от страни на муцуната и.Изглеждаше миниатюрна.Очаквах да обърне назад и да забие отново към дълбокото.Вместо това тя бясно се замята,тройката се откачи и излетя над главата ми.След миг пред мен имаше само голям облак мътилка.Бавно седнах все още държейки ненужния кеп.Чудех се дали да не го нахлупя на главата си.Как щяха да зяпат градските щукари ако пльоснех туловището пред тях.Вместо това обаче аз зяпах с отворена уста бавно утаяващата се мътилка.Имах нужда от почивка.Оттеглих се на сянка под върбалака.Наоколо всичко бе замряло.Въдиците не помръдваха сякаш заметнати в домашен басейн.Нямаше вятър.Нито плясък на риба.Дори и птиците подтиснати от жегата бяха замлъкнали.След два часа лежане,отпочинал и поуспокоен реших да пристъпя към по активни действия.Сложих по тънко влакно на въдицата която така и не бях заметнал.Монтирах голяма сребриста клатушка.За момент се изкуших да сложа малка въртяща блесна и да заскубя писалките из блатото.Отказах се.Имаше и големи щуки,знаех го от опит.От горчив опит.Започнах от далечния край,постепенно приближавайки към въдиците.Десетина замятания и се премествах.На второто спиране усетих удар но рибата изобщо не се закачи.Продължих нататък.Около десетина метра преди въдиците силен удар ме извади от унеса.За момент рибата увисна на блесната после изведнъж олекна.Обрах и заметнах на същото място.Нов удар.Този път видях дългото жълтеникаво тяло,което яко изпъна влакното и без да се закачи изчезна в дълбокото.Сякаш на блесната изобщо нямаше тройка.Озадачен седнах и разгледах клатушката.На пръв поглед всичко си беше наред.Тройката беше там и бе достатъчно остра.При по внимателно вглеждане обаче забелязах ситни драскотини в предната част.За отрицателно време сложих още една тройка на предната халка.Пробвах клатушката във водата.Беше голяма и втората тройка не оказваше влияние.Не уцелих същото място от първия път.Втория път обаче нямаше грешка.Почти веднага последва удар и засякох рязко.Изкарах я на плиткото докато полегна и я стиснах зад хрилете.Вълна на успокоение ме заля.Хубава щука около три килограма и закачена за предната тройка.Прибрах рибата и сгънах въдиците.Можех вече да си тръгна.Замислих се.Можех ли наистина.В блатото кротуваха неизвестно количество щуки и поне........................... един крокодил.Е, нека си кротуват и дебелеят.Ще се върна пак някой ден.Бавно прибрах багажа.До вечерта имаше много време,но бях изгорял достатъчно.Пък и раницата тежеше доволно.По обратния път спрях до един дънер който видях на идване.Пак щях да дам своя принос за опазване на рибното богатство от бракониерските мрежи.С усилие и на почивки завлякох дънера до чистия бряг.Изправих го и под напора на собствената си тежест дънера пльосна шумно във водата.Бутнах го още малко навътре.Готово.След време дървото ще се напои с вода и да натежи като камък.Надявах се кандидатите за лесен улов да оставят половината си мрежи увити около него.Изморен от борбата с дънера тежко помъкнах раницата към лодката.Заварих я почти цялата във водата.Реката прииждаше,и то много.Двигателя вероятно доволен от целодневния мързел запали още на първото дръпване.Доволен от това почти интимно общуване с природата се понесох се срещу течението ободрен от насрещния вятър.Наближавайки сивите очертания на градчето,унесен от монотонния рев на мотора взех решение.Няма да кажа на никой.Няма да ми повярват.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Мнение от MapuaH »

Супер :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
nanga
Мнения: 263
Регистриран на: Чет Ное 02, 2006 20:22
Местоположение: Sofia
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от nanga »

Тук разказите и историйте са толкова малко, че всеки нов опит трябва да се адмирира :D
Затова- поздравявам те, колега, все така!
За добронамерени анализи и мнения- след другия опит! :D
Успех! :D
Единственото извинение на господ е, че не съществува!!
-----------------------------------------------------
"Расовият клитор трябва да е като кобургски нос!"- обобщи Жан-Пиер
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Тва не знам кой го е писал,ама който и да е-евала!
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
miron
Мнения: 474
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 22:52
Местоположение: Sofia,Скравена,Sunny Beach

Мнение от miron »

:shock: Бравосссс ,Евала ,Страхоооотно
Аватар
райчо китов
Мнения: 1273
Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 18:57
Обратна връзка:

Мнение от райчо китов »

Както ми липсва Дунава сега и аз бях там и аз лових редом с тебе...
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Лео, чак сега видях това... Разби ме! Просто искам да ти стисна ръката... Без думи!
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
osaev
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Май 15, 2007 13:34
Местоположение: София, Кюстендил
Обратна връзка:

Мнение от osaev »

Аз пък не исках да си тръгваш толкоз рано :)
http://www.anglery.com/osaev" target="window.open(this.href);return false;

><((((º>
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

Лео нямам думи,продължавай в същият дух и публикувай -майстор си в истинския смисъл на перото и риболова ,благодаря за емоцията която ми достави :!:
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Сефте чета толкова дълъг пост. Просто неам нерви да се взурам. Хеле па на служебната поща, ако получа нещо подобно, моментално отива в траша. Този обаче ме изкефи! Евалата.
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

Евала.Още треперя от прочетеното.
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

Лео нещо ново няма ли,хайде пусни бе браточка :cry:
milen
Мнения: 955
Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 11:01
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от milen »

да каже за амура:)
Аватар
ZLAK
Мнения: 2586
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:42
Риболов: ..?...О , да !
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 103 пъти
получил Браво: 137 пъти
Обратна връзка:

Мнение от ZLAK »

Лео , страхотно е братко !!!
Все едно че АЗ бях за риба.
Имаш голям талант да пишеш. Не го пропилявай!
" Рано или късно всеки рибар стига до спининга."
Алберт Айнщайн

Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен

Всички се оплакват от липсата на пари, а от липсата на ум - никой.
Еврейска мъдрост
atanasov2004
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 11:11

отговор...

Мнение от atanasov2004 »

Колега голямо,голямо браво и от мен :D Невероятно!!! Не знам дали е
така както си мисля,но наистина си добър въдичар,а имаш и талант
ДА пишеш-кратко,образно,детайлно изразяване,просто преофесионал-но писане. Стила е подобен на Ем.Станев-просто БРАВО! КОЛЕГА! :)
Публикувай отговор

Обратно към “Забавни рибарски лакърдии”