" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Неделя сутринта.

Ставам , и още в тъмното тръгвам да бъркам храната. Вече имам стратегия , насочена към минимизиране на щетите , и опит да се направи някакво класиране в десятката на сектора - макар че съм се паднал в такъв кенеф , че може десятката да е преаклено оптимистично намерение. :?
Стратегията не включва ядрена физика или напреднала алхимия - всичко ще се реши с правилната храна ( и с много внимателна стратегия на хранене ) , и с вниметелно подбрана дистанция. Да видим: ще се играе за дребна риба ,резултатите от събота в моята част от сектора са между 2 и 3.5 кила. Съответно , не е целесъобразно да се гони някаква свръхдистанция , щото може да не видя кьораво кълване и да вадя пет часа поред изсмукани червеи. От друга страна , единствения шанс да имам повече риба от комшиите в центъра на сектора , тва е да ловя по-далеч от тях. Спирам се на 56 метра , където имам забележимо по-силно речение от вчера - 40 грама се задържат с мъка , работата направо плаче за 50.
Дистанцията обаче беше детска задача , храната вече е друга бира. Първо , решавам да ловя без ТТX - няма риба за такива рецепти , трябва ми лека , рехава , нискохранителна , тъмна храна за дребосък. Смесвам препечена троха и жълта платика (Breme jaune traçante 300) в пропорция едно към гьотере ( почти равни части , с малко повече храна , отколкото троха) , и гепвам кутията с черната боя. Ръсвам...малко е. Втора доза...а бе сивеe ми нещо. :wink:
Трета доза , овлажнявам...малко е. ЧЕТВЪРТА доза боица :twisted: , и докарвам цвета , който ми трябваше - като щурец на крилото на гарван , кацнал на капака на черен Мерцедес. :twisted: Нощна снимка , без светкавица :mrgreen: ... въглен , братО!
В тая чернилка сипвам две шепи трохи , също като вчера , смилам консерва царевица , и сега е време да кажем две думи за стратегията на хранене : идеята е да се създaде конкуренция между рибоците за всяка хапка , така че ще кълцам торен , бял и кастер на ситна каша , с цел да се избегнат едрите хапки. Едновременно с това , щом (ако...) се събере риба , ще започна да кълцам по един , най-много два торни в хранилка , или през хранилка , на едри парчета , така че евентуален бонус да има кво да търси по дъното. Идеята е да се вкарат няколко кошници с такива парчета , после да се изчака един интервал от , да речем , две кошници без торен , така че рибата да започне сериозно да го търси по дъното , и тогава да се пробва с голямо парче торен на сериозна кука. И докато подготвям цялата тая работа , внезапно се сещам , че снощи съм забравил да изкарам торния от найлоновия плик , и е седял цяла нощ в хладилната чанта , в която вече няма грам лед :roll: :o :( ....вадя плика , и намирам полвин кило абсолютно безжизнен червей - е айде , един два сякаш мърдаха....

Изображение

..слагам го на ситото да поеме въздух , обаче нещата изглеждат бая безнадеждни. Междувременно , да видим сектора:

Изображение


Вляво имам възрастен , опитен , добре подготвен състезател , ккойто ми е познат от финалите Матрикс , Купата Сенсас миналата година , и други такива форуми. Вдясно имам млад играч , облечен в Гуру от главата до петите , с пълна екипировка на същата фирма , като излязъл от рекламен клип на марката. Пича разпъва три Турнамента...ма-не-кен! 8) :lol:
Тапа вдясно е Валентин , победителя от миналата година , вляво имам Бенджо (пак!) , Ели - бивш национал , и тапа е Гуенаел , който от вчера има три точки..Докато разпъна панаира (обърнете внимание на двата фидер-арма)...


Изображение

....минават няколко минути , повдигам ситото , и...

Изображение

Живи са бе! Живиии!!!! :D :D :D Баси , как се израдвах , не е истина! :lol:

И така , времето е тихо , почваме да храним , при което ми става ясно , че не съм единствения , решил да лови навътре - все пак , съседите като че ли ловяха малко по-близо...Стратегията на хранене , придружена от максимално точно мятане ( вадех светкавично редките кошници , които не отиваха точно в целта) , си казва думата , и не след дълго почва да ми кълве. Рибата е дребна , обаче аз хващам , а съседите - не. 8)
Опитвам с къс повод , който не работи изобщо , гледам и комшиите са с поводи от по един метър , ловя с 0.12 , но с много малка кука , нещата вървят горе-долу добре , в края на първия час съм с 8 риби , от които 7 - ситни , и една дърта платика. Храня точно по схемата , и решавам да опитам с най-лекия фидер , и с кошница от 35 грама , която вероятно ще приплъзва - замахвам , и късам шок-лидера... :evil:
оставям пръчката настрана , и сега вече нямам нищо , с което да си позволя да сложа повод 0.10 , ако се наложи. Минали са около два часа , когато започва да подухва лек ветрец срещу течението...

Кълването се променя. Сега започвам да правя фитки , както и да вадя сдъвкани чревеи , без дa съм видял кълване. Причината за тая работа , тва е че ветровото течение по повърхността , разтоварва върха , и цялата работеща схема отива по дяволите , като сега се налага да изпъвам силно плетеняка , за да имам контакт с рибата (до тоя момент тая работа ставаше от само себе си , под натиска на течението). Сега влиза в действие втория фидер-арм. :idea:
Този , който сочи наляво (надолу по течението) Подпирам фидера на него , вятъра (който започва да се усилва) , изпъва плетеняка нагоре , СРЕЩУ течението , в първите20-30 метра. Оттам , течението подхваща влакното , и го натиска надолу - адски шашава работа , обаче всичко работи идеално , с тая подробност , че сега двете течения се уравновесяват взаимно , и нито ми трябват тежки кошници , нито яки върхове. Единствения монтиран фидер , с който мога да метна 30 грама на 56 метра , във все по-силния вятър , и който е с най-лекия от всички монтирани върхове , лежи в тревата със скъсан шок...ставам , търча до колата , намирам в една кутия готов , вързан шок лидер , барабар с гъмчето и карабинката , вързвам си го , отмервам дистанцията на колците , и съм обратно в играта. При-каз-ка! Сега имам идеалния инструмент , минавам на повод 0.10 , забивам платика от 600 грама , кълванетата се виждат прекрасно , съседите си чоплят носа , и аз внезапно усещам , че нещата не са чак толкова мрачни - с правилната храна , и внимателно избистрената стратегия на хранене , аз всъщност имам риба пред себе си , и ако продължавам така , независимо , от това , че рибата е дребна , ще взема да мина 5-6 кила , което ще ме класира между първите 5 в сектора ! :roll: 8)

Да бе , сигурно :wink: ....остават два часа , и вятърът се е усилил вече до такава степен , че повечето хора , включително и много опитни състезатели , трябва да станат , за да метнат. (Тренирайте , господа , тренирайте.. 8) ) И сега аз започвам да правя фитки. Искам да кажа , че не виждам никакво кълване , и вадя стръвта изсмукана до състояние на прозрачна кожица. И тръгвам да решавам задачата по характерния за мен начин , а именно , с квадратни уравнения и две страници формули , когато условието е " колко прави две и две?" :oops: :lol:

Първо , опитвам всички размери и форми куки , за да открия такава , с която гадините да се самозасичат. Тва отнема бая време , и макар че хващам някоя и друга риба , сдъвканите чeрвеи продължават да ме вбесяват. Оттам тръгвам да експериментирам с различни видове стръв , и различни начини на закачане на същата на куката - айде още 15 минути загубено време , без задоволителен резултат. :roll:
Вече не виждам никакво кълване , и рибите , които вадя , са тези , които са се самозасекли. Вятърът издува огромна дъга от плетеняк нагоре , и единствения начин да се боря с това , тва е много тежка кошница , и яко натягане на върха - номер , който дребната риба не обича , и който отсича кълването като с нож...

Когато остава един час , решавам да опитам на торен червей , с идеята , че може да се е зaвъртяла едра риба , която поне ще клъвне така , че да видя кълването. Мятам , и действително ми кълве (фиткаааа!) , презамятам , и сега вадя cкимър от 120 грама - днес и тук , тва е абсолютен бонус! Стоплям за кво става въпрос : за разлика от белите , пинките и вердеваса , които рибата изсмуква за норматив , и после загyбва интерес към тях , торния си остава все така привлекателен и след две минути дъвчене , и с това шансовете да се хване рибата се увеличават.
Сега започва трескаво търсене на правилен начин да се наниже торния червей , и го откривам , когато остават 20 минути. Хващам две бабки от по близо 200 грама , и на сигнала "край" , скимър , който пуснах обратно , със същия размер. Чама кантара , и се чудя кво трябваше да направя. В най-скапаната част на най-тъпия сектор , с правилната храна и внимателно подбрана стратегия на хранене , бях успял да събера и задържа рибите пред себе си , през целия манш. 8)
И в последните два часа не хванах практически нищо , понеже така и не разбрах как да ги ловя... (21 риби на брояча) - мястото даваше практически двойно повече... :oops: :evil:

Идва кантара - чичото вляво има 4.300. Аз вадя 4.430. Guru man , който си призна без бой че е ловил на 50 метра , тегли 2.700 . Хм , да е без бой , колко да е без бой? :twisted: :lol:


Гуенаел е хванал 6.120 на тапата , Ели и Бенджо имат по 5 и канче. До 10 аз съм 4-и. После има един с 4.710 . После бия един. После има един с 6 кила...хора , които можех да разкъсам на парчета :twisted: , ако бях открил как да си засичам рибите...двете последни места са единствените , където е влязла едра риба , и там и двамата са с по над 12 кила.

Докато следим тегленето , разправям на Гуенаел за проблема с невидените кълванета. "Стига бе , на мен ми отнасяха пръчката от стойката!" Ъъъъъ :shock: :shock: :shock: :shock: ... Я ПАК?!?
"И след като скъсах шок-лидера" - пояснява Гуенаел -"минах на монофил , и с него също си виждах кълванетата прекрасно , просто рибата ми беше по-ситна от твоята" ... и тука аз стоплям кво съм говедо. :oops: :mrgreen:
Ма бива ли да се допускат до такива състезания хора с отрицателно IQ бе? :roll: Някакъв входен тест не може ли да се провежда? :mrgreen:
Цялата простота на проблема , толкова лесното решение , което ми е било през цялото време пред очите , ми става ясно като бял ден , обаче все пак решавам да задам въпроса , нищо че знам отговора:
- Гуенаел. ..колко ти беше дълъг повода?
-50 сантиметра , и към края минах на 35.
:lol: :lol: :lol:
След което ме поглежда с хитра усмивчица , и пояснява : "Щото с един метър дълъг повод извадих три пъти сдъвкана стръв без да съм видял кълване"

Да , тва няма нужда да го подвърждаваш с ръка върху Библията , готов съм да ти повярвам и на честна дума.... :roll:

И така , след като успях да събера рибата пред себе си , че и по-едра от тези на конкуренцията , не се сетих за най-простото нещо , kоето щеше да ми е автоматична реакция на затворен водоем , или ако го нямаше вятъра. Грешния анализ на проблема обаче доведе до търсене на решението в друга посока , и вместо да стана 3-ти в сектора - нямаше пробмем да бия всички , освен двамата в десния край , аз станах 8-и , и с резултатот общо 13 точки , се класирах 20-ти , вместо да се изкатеря до първата десятка. Където явно още не ми е мястото... :roll:

Дaниел Лаком , победителят от преди две години е първи , Валентин - победителят от миналата година е трети , Гуенаел е 6-и...все едни хора се класират на върха , само си разменят местата.

Е , все пак взех последния плик 8) (съболезнования на 21-ия :lol: ).
И все пак успях да събера рибите - дали пък не е светлината в края на тунела?
Или просто идва бързия влак ... ще видим , сезонът продължава!
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Има състезания , за които няма кво да се пише. При това , такива , за които знаеш , че няма да има кво да се пише , преди да си се записал. :?
Що се записвам? - ми винаги е забавно , а и изненади не липсват... :wink:

И така , с Доминик чухме , че ще се провежда турнирче тип "опън" , на едно езеро където се въдят едри платики, но обикновено се печели на щека с баби и ситни скимъри. Съобщиха ни , че който се е опитал да направи нещо на фидер , си е счупил рогите , и ние решихме , че без нас не може - никакъв шанс за успех? Сигурна смърт? - кво чакаме! :twisted: :lol:

И така , тегля срещу острова:

Изображение

Което значи , че не мoга да хвърля в коритото на реката , белязано от шамандури , които не виждате на снимката , понеже не са пред мен , а пред съседа от дясно - Микаел. Само че са на 90 метра... По-натам фарватера се доближава до брега , и към края на сектора шамандурите са на 50 - 55 метра.

Вляво (тапата) , пича ще лови на щека. Вляво от него има 50 метра пояс от яки треволяци , които влизат на 6-7 метра навътре и едва пред него се разреждат...мечта.
Обаче сутринта , докато помагам на организатора да маркира ивицата (обърках разписанието нещо , и се явих почти един час по-рано :lol: ) , получавам убийствената информация , че от някъде са изпълзели пълчища ситни сомчета - до 25 грама най-големите , които правят риболова на дъното практически невъзможен... :roll:

И така , стратегията: правя две храни:

Изображение

Всъщност , храната е една , като половината е смесена с царевица , преувлажнена до смърт , и ще служи са ловене на 48 метра , където като че ли напипах в тинята няколко квадратни сантиетра твърдо дъно. Другата , суха като барут , която едва се задържа в кошницата , ще служи за ловене на 22 метра , ще избухва при падането във водата , и с нея ще ловя с дълъг повод на пропадане , с идята да ловя скимъри на пропадане.

Кво се получи в действителност? Сомчетата се простираха във всички посоки и на всички дистанции като бодлив зъбат килим. :shock: :evil: Пропадането не върши работа , когато няма дълбочина , и куката стига дъното на секундата , и всичко , което ми оставаше , тва беше да ловя сомчета във възможно най-бързия ритъм. На 22 метра , на броене до 40 , и като мелница. 20 грама , 40 , 60....
Микаел ги вади три пъти по-бавно от мен , но и двамата знаем , че сме дошли да си губим времето - с тези риби не могат да се направят две кила... големия майтап е , че и комшията със щеката нищо не хваща.
Всъщност , той хваща бая по-малко от мен...Добре де - като имаш разкошни треволяци пред тебе , къде си тръгнал да търсиш рибата на 11 метра? - е тoя пич се едно ми прочете мислите! :mrgreen: - oстави щеката настрана , извади една директна петица , метна пред себе си в тревите , и на втората минута вече се бореше с...карaкуда от над кило?!? :shock: :shock: :shock:
С Микаел само се спогледахме...бяхме като динозаври , изненадани от внезапно появило се на небосклона ярко петънце..самo че за разлика от динозаврите , ние знаехме кво ни чака... :cry:
Оня със щеката остави петицата настрана , и продължи със щеката половин час , после хвана пак петицата , и веднага засесче втора каракуда... след нея трета , след това - огромна платика...Е да де , имаш крава , пиеш мляко! Аз кво да правя , като единствените треви , с които разполагам са ей-тея тъжни стръкчета?

Изображение

До този момент бях опитал да ловя на двете си дистанции на петното , зад него , встрани от петното , да вкарвам разни пушилки , да удължавам поводи , и да се правя на луд по всякакъв начин , и освен едни 30 - 40 сомчета , единственото нещо , с което можех да се похваля , беше самотен скимър от 300-400 грама. Микаел беше стигнал до там , да лови с плаваща хранилка , и беше хванал една баба , като добавка към двойно по-малко от моите сомчета .
Тука на мен ми писва , и мятам пелет фидера нa 6 метра , на ръба на тревите - и следва светкавично кълване. Сомче! Повтарям. Сомче! Ей! Ми аз не бях хранил там бе! :roll:
Кво сега , сомчетата купонясват в тревите пред мен , и аз се мъча да ги ловя на 22 метра? Мятам шепа захранка и няколко бели червея на ръба на треволяците , ставам , отивам до колата , и вадя...директната петица , която никога не излиза от там 8) :twisted:
( погледа на Микаел няма да го забравя , докато съм жив :mrgreen: ).
Остават два часа до края - нагласям дълбочината на единствената налична линия , мятам , и подкарвам сомчетата като уклей - ей , аз бях забравил къф е кеф да се лови на плувка бе! 8) Ма не в типичния френски стил , заради който зарязах тоя бизнес , а именно ," мяташ , чакаш , и нищо не се случва" - не , туkа мяташ , плувката застава в работно положение , потъва , вадиш сомче , мяташ , кълве , вадиш сомче , мяташ кълве вадиш сом...РРРЪЦЦ! - скимър от 600 грама! :shock: :shock: :shock: (Микаел коментира събитието с нечленоразделно измучаване :lol: ). Сомче , сомче , сомче...рръц! - още един скимър.. тва да ми го беше казал някой , нямаше да го повярвам. "Микаел , после ще кажеш на Доминик че всичко съм го хванал на фидер , става ли?"
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

И така , aз тегля 3.300 , Микаел е с кило и двеста , или нещо от тоя сорт , пича на тапата тегли 7.700 , от които , по негова преценка , само кило е хванато на щека (моята преценка беше точно същата). Класирам се 19-и от 31 човека , всички резултати от 8-11 кила са направени на щека , с ловене на 50 см над дъното. Единствените читави резултати на фидер (Себ е с 5.900) , са хванати в десния край , където шамандурите са достъпни...Полезна информация за след три седмици , когато на същия гьол има чисто фидерно състезание.. :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Георги_Н
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 9:35
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Георги_Н »

outsider написа: Единствените читави резултати на фидер (Себ е с 5.900) , са хванати в десния край , където шамандурите са достъпни...Полезна информация за след три седмици , когато на същия гьол има чисто фидерно състезание.. :wink:
Теглиш с лявата ръка в десния край!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Наздраве! Всякакви несвързани с риболова (т.е , незначителни 8) ) задължения ми попречиха да тракна някой ред за отминалите събития , а събития не липсват.. и така ..

Септември , 2018.

Сигурно вече сте се усетили , че Септември не си играе на шикалки , и е запасал ПЕТ уикенда. :twisted:
И добре че моя президент (клубния , не Макрон) , забравил да ме запише на Регионалното по мач , и че един турнир на Лоара се отмени по липса на желаещи , щото работата отиваше на ДЕСЕТ състезания за един месец! :shock: :shock:
А бе...от свръхдоза мотики може ли да се ритне камбаната , като от хероин , да речем? :mrgreen:

Да не се отвличаме: събота и неделя , 1-и и 2-ри Септември. Две отделни квалификационни състезанийца за Финала Матрикс 2019. За 2018 съм класиран , и няма да ходя. За 2019-а не съм класиран , и ми се ходи , та две не виждам. :lol:
Тарикатите от ВандЕ (Деп. 85) , са спретнали състезанието на водоем , където никога не бях ходил , така че реших да си спретна една тренировчица/разузнаване , да ги видя аз дали не хитруват нещо..

Тренировката:

Първо впечатление: имаме пробмлем , Хюстън!!! :shock: Сериозен проблем! :roll:
Риболовът е практически невъзможен , понеже има твърде много...риба! :lol: :lol: :lol: Без майтап!
Пет метра дълбочина , първото кълване следва в момента , в който кошницата докосне водата ( не съм сигурен че стръвта е стигнала повърхността) , оттам до дъното следват 136437167235 кълванета , и ние вадим стръвта , презамятаме , и тва се повтаря. И пак. И пак. И пак.... :roll:
Аз трябва да призная че такова нещо не бях виждал , и не знам как се лови риба в такива условия. Някакво подобрение се постигна с увеличаване размера на куката до номер 10 (без майтап) , скъсяване на повода до 15 см , ловене с царевица , и с пелет фидер. Като цяло , тренировката беше объркваща , недоразбрана , и остави у мен сума ти съмнения и странен вкус в устата.( рибата беше основно баба - от 30 до 200 грама , и някой скимър , когато стръвта успяваше да стигне до дъното.)

Събота , 1-и септември.

Скромен състав , като количество : 14 човека. Качеството обаче е като да ти се изправи косата - цвета и каймака на организираната престъпност :twisted: на департамента - Рафаел , Фреди , Яник , Фабрис , Нико..на свой терен , и само чакат някой такъв като нас с Доминик да им се навре между шамарите. Падам се между Яник - майстор на дребната риба , и Фреди. Ако Яник е майстор , Фреди Робион е Великият Магистър - миналата седмица е спечелил първенството на Ванде с над 16 кила дребосък... :roll:
Ловим на някакъв плаж , където даже няма дълбочина да си потопиш живарника , така че се разполагаме в "английски" стил:

Изображение

Изображение


Аз се огеждам настрани , да видя кво правят местните. Яник лови на 40 метра , Фреди - на 47. Решавам и аз да ловя на 40 , да не се окаже че в плиткото няма риба , или е прекалено дребна.

Почваме риболова - аз атакувам с дълъг повод , на броене , и рибата се нахвърля върху мен на секундата . Ловя на броене (броя до 15!) , и в първия половин час правя 6 риби , след което веча е и на тая бройка вадя стръвта сдъвкана , скъсявам повода , и почвам да ловя...да де , такова - почвам да въртя всичките си монтажи , фиксиран патерностер , къс и дълъг подвижен монтаж , пелет фидер с къс повод , и резултата е неизменно 5-6-7 фитки на всяка хваната риба. :roll: :(
Фреди и Яник не правят кой знае коло повече от мен , с тая разлика, че колкото повече напредва денят , толкова повече Фреди напипва ваксата , и толкова повече аз я губя. Моите фитки стават .. може и да преувеличавам малко , ама ми изглеждат като ДЕСЕТ фитки на хваната риба... :( :?
Стигнал съм пак до кука десети номер , и нищо от това , което правя , не върши работа. Приключвам с малко под 6 кила (5.800 и нещо) , Яник има малко над 6 кила , Фреди - малко над 8..
Рафаел е разцепил всичко живо с над 12 кила. Аз имам 65 риби на брояча , и нямам никаква представa какво трябваше да направя , че да хвана 130 риби . Тва просто не е моя риболов , и съм безпомощен като пеленаче... :roll:
Кво да правя утре? Да махна с ръка на всичко , да монтирам нещо мощно на 75 метра , и да тръгна да търся евентуалната едра риба? Фреди твърди , че вторият ден ще е много по-силен от първия , и че ще се лоивят по 12-15 кила. Как бе? Как се правят такива кила с баби от по 50 грама?
Не знаеш? Ми питай бе Иване , питай бе.... :wink:

(продолжение следует)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Докъде бяхме стигнали? - край на състезанието , Рафаел печели , Фабрис е втори , благдарение на един сом от две кила , с общо тегло 8.900. Аз съм 11-ти от 14 човека :oops: :oops: , и сега е време да си поприказвам с Рафаел , който няма да лови в неделя. (Що му трябва? :lol: )
- Рафаел , как е правят 12 кила с тоя дребосък бе човек?!?

И тука Рафаел , Господ здраве да му дава , ми отваря очите . И така , в славния департамент 85 имало 4 водоема (следва списък :D ) , в които през лятото рибата била толкова много , толкова гладна , и толкова агресивна , че всички стандартни тактики отивали в коша.

Тактиката: "истински" куки :twisted: - моята десятка беше отсвирена с презрение като много малка , и от много тънка тел (?!?) :shock: , къси поводи ..0.18 (!!!) , ловене максимално близо - "намериш ли метър и двайсе дълбочина , не ти трябва повече" , и НЕ ТИ ПУКА ИЗОБЩО че ловиш по-близо от съседите ! Рафаел е ловил на 18 метра , рибата е била само скимър от 100 до 300 грама , и те така...
Вечерта с Фреди , Нико и Фабрис , докато купонясвахме в духа на тая песен...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
....избистрихме нещата за неделя , и ...

Нeделя , 2-и септември.

Тегля в десния край , където е забележимо по-дълбоко , и удрям клипса на 22 метра. Фреди е две места вляво , Фабрис е тапа вдясно , където е най-дълбоко. Той вече е класиран , за да стигна до билета за Нормандия трябва да стана втори или трети.

Стартираме , аз почвам консервативно и предпазливо с десятката :wink: , и повод 50 см , О.14 , като съм приготвил и доста по-радикални монтажи - сутринта ми остана време да вържа десетина повода , с куки , които през ум не ми е минавало че могат да послужат за ловене на скимъри...и съм готов да ги вкарам в действие! :twisted:

В началото на петното се завърта шарена риба - хващам разнокалибрени баби , един-два скимъра , приличен костур...после , в края на първия час ,нещата започват зверски да се сговняват , и и малко по -късно съм стигнал практически до вчерашния кошмар : фитка след фитка , като с всяка хваната риба , а рибата е само баби , и едрите куки на Рафаел не работят срещу бабите , рибата става все по-ситна.
Малко преди края на втория час рибата ми вече е от порядъка на 30-40 грама , за два часа съм хванал 22 риби , и просто виждам как съм на път да повторя вчерашния сценарий точка по точка... :roll: :?

СТОП. :evil:
Рибата , която се събира на петното , не е плод на случайност , или на лoш късмет -" ми спънах се , и паднах тука върху едни баби..." :lol: - бабите се събраха на петното , понеже ги храня. Гребвам с мерителната кутия 1/4 литър вода - много било удобно да седиш във водата , и ги сипвам в храната на масичката , която е към два литра. Плувкаджиите и фидеристите , вече се сещате...за останалите: храната става на пюре. При стискане , тя просто минава между пръстите... тва може да се подаде на петното единствено със затворена хранилка , и точно това правя...
..три хранилки са достатъчни , за да забравя бабите като страшен сън. 8)
Те просто изчезват , и до края на мача не се връщат ( с изключение на два броя от по 200 грама в края) - сега внезапно на петното се обозначава скимър - силно подозирам че си е бил там през цялото време , при това размера му е между 100 и 150 грама! Сега всички монтажи работят , и идва моментът да изпробвам метода на Рафаел - монтира се кука ОСМИ номер , и като казвам кука , искам да кажа ...КУКА! :twisted: 8)

Изображение


Drennan carbon specimen , майна. :shock: :lol:
За скимъри като шамар...е да , ама... да! С това всякакъв спомен за фитки остава в миналото , и започва страшна сеч , особено като се усетих , че две яки парчета торен червей на чудовищния ченгел вдигат размера до към 200 грама...рибите стават 30 , 40 , 50....Час и двайсе преди края , вече съм стигнал вчерашите 65 риби , и сега правя една бърза равносметка на изминалия ден , че и на вчерашния:

1. Тва е правилния метод. И не искам да ви казвам кво стана като вкарах в действие пелет фидера с повод 15 санти!
2. С тва се правят сума ти кила риба. Осоебно , ако не си пропилял два часа да ловиш баби по 30 грама... :oops:
3. С тва вчера ставах 2-и , и гушвах билета за Нормандия
4. Днес номера няма да мине , и двата загубени часа няма как да ги върна назад. :?
5 Голямо съм магаре. Ма като две по-малки.... :evil:

Когато свирят края , аз съм стигнал 93 риби на брояча. Не знам колко ме връщат назад ситните баби от първите два часа , обаче няма как да съм с по-малко от десет кила. А имаше риба за 12-14...

Идва кантара - в другия край има един пич с 11 кила и нещо , после Нико е с 12.300 , Фреди вади някакъв неописуем живарник с две кофи дребосък - 15.880 (!!!) :o :o , съседът ми отляво няма 8 кила , тоя отдясно няма 5 , и аз съм с 10.800...ма колко си заспал и утепан , братО.... :lol: :roll:
Фабрис на тапата е с 15.150 - "Фабрис , с ква кука лови?" - поглежда ме все едно съм го питал откъде изгрява Слънцето - "осми номер..."

Аз съм пети. Нормандия още имам да си я заслужа , тук успях да си заслужа последния плик , и да се порадвам на съвсем неочаквана мотика...куки осми номер? - тея хора ме върнаха в Испания , за.би.... :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Doktor-5 »

Браво Ванка!
В спортния риболов, решения сам се взимат много трудно. Понякога, просто не се сещаш за елементарни неща.
В днешно време без подкрепа зад гърба е много трудно и то подкрепа от качествен човек.
Ще визирам последният ни кръг от фидера.
Този път Денис беше на висота, ръсте младежа и то много бързо, към рънарите ни се включи и Мишката от плувката - резултатите са на лице.
Поздрави и много успехи! :fish15:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Мда..при вас е още по-трудно поради отборния формат , и необходимостта да се координират няколко сектора :roll: ..но , да продължим:

Неделя , 9-ти септември.

Тоя път не съм в чужд департамент , на чужд терен , и в екзотични условия. Река Мен , любимия ми и безпощаден състезателен водоем. 44 човека , които организатора , в пристъп на разсеяност , е разпределил самo в два сектора - на тая река , в сектор от 22-ма души , от единия до другия край разликата е като да ловиш в единия или в другия край на шибания Панамски канал , бе братО :evil: - просто не си в същия океан! :lol:
Здраве да е , тегля , и...

8) :D :twisted: ...десния край. Алилуя!!! Можело бе! - можело и аз да го изтегля тоя горен сектор най-накрая... е , падам се на номер 15 , което не е баш тапата , ама дай да огледаме терена: вляво имам за съсед Ришар. :?
Организатора на събитието. Местен , та чак абориген...никога не съм успял да го бия на тая река. :(
Вдясно - непознат младеж , който ми пояснява , че тва му е първото състезание. И че е от градчето отсерща - "познавам реката"..

Две места по-нагоре - Големия Бенджо , от клуба на Кашалотите - виж , тва вече е bad news! Бивш състезател от Първа Дивизия , Бенджо е това , което в един любителски спорт се счита за "професионалист". Последния път , се паднахме два дни поред в един сектор , като Бенджо ме отвя и давата дни - първия , с 90 грама разлика :oops:

- Бенджо , можеш ли да плуваш?
- Що?

- Щото ако пак ме биеш с 90 грама мисля да те хвърля в реката. :twisted: :lol:

Бенджо се ухилва до уши , после става сериозен : "Гуенаел е тапа вдясно...и на него такава тапа не му трябва.."

Не му трябва?!? - на такива като Гуенаел трябва да им се забрани по правилник да стеглят такива тапи бе! :evil: :mrgreen:
Дъ тапа , майна. Ля тапа. 8)
Баш-тапата , от която всеки път се печели тоя сектор...няма справедливост на тоя свят , решавам мрачно , и отиивам да разпъвам фидерите.. :lol:

Друго си е да си познаваш водоема - без да метна нито един път , тихомълком си разпъвам четирите сопи на 60 метра , докато предъвквам инфото : риболовът бил тегав , едрата риба - епизодична , преобладаващата - дребна , уловите от 5 кила трябвало да се заслужат. В светлината на тая съмнителна перспектива , правя черна храна без ТТX , и решавам да вкарам белия червей кълцан , а кълцания торен да го дозирам с пинсета , и да го кълцам на ситно. Единствено удавените пинки щях да ги вкарвам цели , но пък адски пестеливо.

Стартираме - верен на обичая си , Ришар лови доста по-близо от необходимото ( според мен) - едва ли е на повече от 50 метра , ако не са и 47-8. Младежа отдясно е на около 40 (43 , призна впоследствие)

Аз започвам с фиксиран патерностер , кълцам бял , торен и царевица , на ситна каша , и презамятам през две минути . На десетата минута хващам ситен скимър , Ришар и той вади риба , вадя втори скимър , започват индикации , че на петното се събира риба , двайсетина минути след старта забивам платика от близо кило , и оттам като тръгна :o .....в края на първия час имах 7 риби , на обща стойност около пет кила , втория час беше просто неописуем - мятах , поставях фидера на стойката , и вече кълвеше - имаше една -две откачени риби , една заседна в някакви треволяци , но все пак , към края на втория час трябваше да съм стигнал десетте кила...Ришар не знам дали имаше кило риба. Младежа вдясно е капо... :shock:

Точно два часа след старта , докато се чудех дали няма да направя 30 кила , ако тва продължава така , рибата "се изключва". Е така - "щрак" , и вече няма риба. :( Никъде около мен , нито вляво от Ришар - половината сектор умря. Че и на всичкото отгоре получавам новината , че в левия край , някой си Силван вече имал "осем платики от по кило и половина".. :roll: Добре , сегa въпросът е , кво да правя? Е сега ако съм Гуенаел или Голям Бнеджо , се вадя от ръкава скрития коз , научен наизуст от безкрайни състезания , и рибата тръгва пак - щото те това е Моментът , мили деца. Е сега , когато кълването спря , се вижда разликата между мъжете и момчетата :lol: ...и аз хабер нямам кво да правя. :oops:

Почвам с това , че удължавам повода , и намалям куката. Тцъ. Рибата не е станала капризна , тя просто НЕ Е ТАМ. Почти десет минути чакане , след което извадих непокътнатия грозд вердевас , потвърдиха теорията. Вадя торбата с глина (terre de somme) , спирам храната ,намалям живата стръв , и почвам да храня с чиста глина. Идеята е да опитам в продължение на 15 - 20 минути , и после да вкарам в играта Трасикс или Литу. Десетина минути по-късно , хващам заблуден скимър. После - тишина. Още десетина минути , и вадя сомче от 300 грама (европейско). Още глина , и сега е платика от над кило , и рибата се връща. :)
Не мога да твърдя със сигурност , че тая работа стана благодaрение на глината - може рибата да се беше върнала по собствено желание...обаче при мен се върна , а при съседите - не. Риболовът беше бая по-измъчен , отколкото в началото. По-дребен скимър , едри баби , някоя платика , доста фитки , откачени риби..очевидно рибата не беше "на кеф" , обаче брояча показваше 25 риби , 26.. 27 . Свирят "пет минути " , аз съм се върнал на фиксирания патерностер (впоследствие го оцених като грешка) , следва мощно кълване , и рибата , която беше видимо много едра , отнесе повод 0.14..до края нямам кълване , и приключвам с 27 риби , чакаме кантара.

Кантара идва , с новината че от тапата до тук , най-добрия резултат , на оня Силван с големите платики , е 10.200. :wink:
Ришар тегли 2.500. Младежа до мен - 430 грама (две баби) Колко си познаваш реката , ти става ясно само на състезаниа на нея...

Изображение

Изображение

Аз тегля 14.650. За сефте бия Ришар на река Мен , стига ми тая награда...всъщност , дали ми стига? - Големия Бенджо вади подозрително скромен живарник , и тегли малко над 5 кила!
А? А! :lol: :twisted:

Оттам до Гуенаел - скръб и мизерия , има хора с по кило и канче , и такива , с още по-малко. Гуенаел ми хвърля един много особен поглед , при новината че имам над 14 кила , вади живарника , И
и...

15.150

:lol: :lol: :lol:

Усмихваме се , той - смутено , и с видимо облекчение , аз - като акула на сърфист :twisted: , подавам му ръка.

..Знам какво си мислиш , бро. Довчера нa тая река можеше да ме биеш от всяко едно място във всеки един сектор. Днес , от най-страхотната тапа едва успя да настържеш полвин килце разлика...И въпроса , който си задаваш е "А утре?"

8)

И така , втори в сектора и трети в крайното класиране. Плик (който беше светкавично разменен срещу още един Вайпър МК 13 8) )
Кога е най-зле - така да е..
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от Doktor-5 »

Ах, Въй, Брей, Малииийй .... - ти да видиш!
Можело бре! :D :D :D :D :tup:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от swyfti »

"500 street fights, and you could consider..."

Не ги броя с точност но по груба сметка си стигнал до около 450-460 :twisted: :twisted: :twisted:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

328 ... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

И ето ни пак на онова езеро - то всъщност е нещо като залив на река Ердр , онова със сиииитните сомчета , и ловенето с директен телескоп в треволяка покрай брега. 8)
Само че сега няма да има телескопи - състезанието е "feeder only" , и съм приготвил внимателно избистрена стратегия: значи , последния път се видя , че има шанс за платики само в десния край , където шамандурите , бележещи пътя на лодките , са на около 60+ метра. Всичко останало е територия на сомчетата. Или акватория. :)
За целта съм съм приготвил две мощни тояги за ловене зад шамандурите , ако се падна там - ама не се падам:

Изображение

Баси , почти същото място от миналия път! Всичко е ясно , бърка се храна за сомчета , оскъдна жива стръв , монтират се четири броя къси пръчки , сичкото макара с монофил , "сомски" монтажи , удря се клипс на...12 метра (!!!) :twisted: - тука ще е бърз риболов ...

..."щом излезем навън , има само една скорост - моята"
Хрониките на Ридик

8) :twisted:

Изображение

..без да съм сигурен , че с местните сомчета , със средно тегло 15 грама , може да се бие някой с две платики , обаче на такова място съм се паднал , така ще го играя... :?

Старт! - няма да ви казвам как ме изгледаха съседите , които ловят на 30-35 , като цопна първата ми кошница на 12 метра :mrgreen: ...почваме риболова. Пет минути....тишина. Десет. Ти-ши-на! :roll:
Ей! Жaн Клод е ловил тука преди два дни и сомчетата само дето не са ги изяли жив бе?!? Следва решително кълване , и , от 12 метра , вадя скимър от 250 грама :shock: ...ъъъъ... я пак?
В тоя момент , съседа отляво вади скимър. И почти веднага след него - неговият съсед отляво.. и тука ме пронизва една мисълчица... сутринта беше 9°C... ами ако сомчетата не се появят? :roll: Или , ако се появят към пладне , като напече , и дотогава - кой направил преднина със скимъри - направил? Внезапно осъзнавам , че съм направил най-идиотската грешка в състезателния риболов - да реша предварително какъв ще бъде риболова , и да се приготвя само за една от възможните ситуации :oops: :oops: ...минали са 15 минути , когато аз скачам като ужилен от платформата , търча към калъфа , вадя дълга пръчка с петеняк на макарата , отмервам 40 метра , вкарвам три бързи хранилки , и след няколко минути вече вадя първия скимър... 8)

Обаче оттам нещата се усложниха зверски , щото , непредвидил риболов на скимъри , аз се бях явил на водоема без вердевас. :oops:
И се започва - мятам. Минават две минути. Късичко чукване по върха. Вадя сдъвкана пинка. Или бял червей , се тая. Пак. Пак. Пак. Пак..... :evil: :evil: :evil:
Оттука , аз почвам:

Удължавам повода до метър и двайсе. Не помага.
Скъсявам го. Не помага.
Увеличавам куката до ном. 14 - приключва всякакво кълване.
Намалям куката до ном18. Не помага.
Опитвам с повод 0.10. Не помага.
:cry: :cry: :evil:

Късичко трепване , и толкова. Тука е мястото да се отбележи , че с храната съм уцелил ваксата - понеже разполагам с оскъдна жива стръв , и я дозирам с пинсета , и кълцам сичко на ситна каша , на мен ми кълве много повече , отколкото на съседите. Ако можех да си хвана и рибите...Вкарвам разни мътилки - взел съм да ставам голям фен на вкaрването на чиста глина през една или два кошници с храна...имам риба на петното...чук!... и няма никой...
В края на четвъртия час - 3.45 минути след старта , за да бъда точен , имам ОСЕМ риби :oops: ...и в тоя момент се сещам , че аз тоя филм всъщност съм го гледал.Или някаква версия на същия. Бодвам две тънки парченца торен червей на куката. Чук! И край. Да , ама торния червей не можеш да го изсмучеш , гадино злояда :twisted: ...и си седя и си трая като пръднал в автобуса. Чук! И пак пауза - баси , имам чуството че между две чуквания минават две минути! Аз си трая , и на третото чукване следва плавно сгъване на върха - засичам , и вадя скимър от 400 грама.
Говедо! Заплес!!!! :evil: Тъпокопелемухльоблейкабезмозъчосъществотакова - сега ли се сети да откриеш топлата вода , като остава един час бе?!? :mrgreen:

(докато се обсипвам с "ласкави" епитети , рибите стават 10 )

И сега кой е единствения , на който му ври петното от риба? 8)

11 , 12...

Не само топлата - открил съм дестилираната , кислородната , и даже огнената вода! :lol: Ма бива ли да се сетиш на края бе , шемет такъв?

13 , 14...

Баси , турнира свършва , като за последния час - 1ч. 15 мин , по-точно , съм хванал още осем риби - колкото за всичкото време до този момент....та-ри-кат..... :oops: :lol:

Идва кантара - съседът отдясно(тапа) , вади ...две риби. Имаше храст между двамата , и не чувах кой знае какъв риболов , ама не го виждах.. 600 грама. :o Отляво имам две кила и нещо , аз съм с 4.550.... хммммм? :)
Един дебелак с червена тениска , който вадеше бая риба , е с 3.550 , и оттам уловите рязко падат...аз съм спечелил сектора?!? :o
Тва да попаднеш на сговорчива (да се чете - "по заспала и от мен") конкуренция , било блага работа...само че в другия сектор имаме Ги , Жан Клод , и още няколко местни тарикати - те едва ли са се сетили за ваксата толкова късно... :?

Не , разбира се. Те въобще не се бяха сетили. :lol: :lol: :lol:
Ги печели другия сектор с 3.500 , и на мен ми връчват купа , плик , и ми съобщават , че съм бил голяма работа.
Говедо? Заплес? Аз? Ей , алоууу! Аз съм машина бе! Аз съм трепач! 8) Аз съм...

...заплес. Те тва си , Иване - мястото даваше между 7 и 9 кила риба , ко се беше сетил да си размърдаш мозъка малко по рано. Нали?
:? :wink:


Здраве да е - пъхам си плика в джоба , паля колата , и потеглям - в неделя сутринта имах друго състезание , на същата река ,20 км. по-надолу - дано се справя по-добре от миналата година , че.... :oops: :oops: :oops:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Неделя сутринта.

Изображение

С кво се характеризира река Ердр , в конкретния състезателен участък? Мога да ви разкажа за дъртите платики , които се въдят в нея. Или - за флотилиите от яхти , лодки , каяци , и други плавателни средства , които ти късат нервите по цял ден. :evil:
За страннaта особеност на водоема , рибата да се лови изключително на късо , независимо от смехотворната дълбочина...обаче основната черта на тая река , тва е че аз не мога да и хвана цаката. :roll: Заседнала ми е на гърлото като рибена кост , всяко посещение (за щастие , състезанията по нея не са много) е пореден провал , и нищо не ми става ясно. :? :oops:
Баш на тая река се клаисрах 33-ти или 34-ти на едно Регионално първенство - като се има предвид , че съм участвал в общо 4 , и че другите ми резултата са 1-ви , 2-ри и 7-ми 8) ...нали ме разбирате. :wink:
Все на тая река , и точно на това състезание , в средата на септември , миналата година , един час преди края , с резултат от три риби , докато съседа гонеше десет кила , си събpах такъмите и си тръгнах :lol: ...кво ме чакаше сега?

Турнира е "open". Съседът отляво разпъва щека и мач. Аз - 4 фидера , клипнати на 22 метра. Всички съставки за перфектната руска салата са налице:

Изображение


Почваме. Аз съм приготвил обичайната си убийствена храна , която работи навсякъде - високохранителна , едрозърнеста , нелепяща. Може да се мокри на пюре ако се наложи. Тоя път е жълта , щото миналата година беше черна , и местен специалист ми каза , че точно там съм сбъркал...

Съседът атакува с мача , и вади първия скимър (ок. 200 гр.) , на петата минута. Аз храня...след малко съседът вади още един. Два...три...да не разпъвам локума прекалено: един час след старта , съседът има 7-8 риби , кълването му се разрежда , и минава на щека. Аз съм капо... :shock:
Оттук почвам да се чудя кво да измисля , и решавам да захраня нова дистанция. На тая река далечната не върви, така че ставам , и омтервам на колците...17 метра. :lol: - докато правя това съседът почва да вади риба на щеката на13 метра...


На 17 метра след три мятания ми кълве. Сега е почва търсене на ваксата - щото кълве , ма не се хваща. Сменям поводи , куки , монтажи , сменям връх на фидера... първата риба я хващам ДВА ЧАСА след старта - съcедът сигурно има пет кила , чува се слух , че тапата има бая повече , зад дърветата се чува страхотно шляпане - местният ас Жозе Мачадо е подкарал риби от кило и канче нагоре , аз имам само фитки...

Ще си позволя пак да резна локума , щото няа кой знае кво да се разправя - следващия час и половина минава под знака на същия кошмар , стигам цифрата три риби , съседът има не знам колко кила , организатора , който минава от време на време в ролята на рънър , недоумява що нямам риба , и накрая мина и един голям кораб , който вдигна вълна , и след него кълването се разреди - при комшиите. При мен спря тотално. Остават час и десет-птенайсет минути , аз свивам рамене -мене ще плашите с бой 8) , и , точно като миналата година , спокойно тръгвам да си събирам такъмите. :lol:
Организатора пак минава - "Кво става?" - ме пита разтревожен - "Нищо" , успокоявам го аз "- не мога да и хвана цаката на тая река , имам сума ти километри път към къщи , и мисля че за днес ми стига"

И докато си приказваме , пича ме пита , "храната ти достатъчно ли е лепкава? Тук се лови с много лепкави храни."
"Разбира се" , лъжа невъзмутимо , със спокойствието на професионален играч на покер 8) - "лепкава храна за платика""
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Пич... две години разработвам идеалната храна за платика за затворени водоеми и реки с бавно течение. Докарал съм я до произведение на кулинарното изкуство , от ЮНЕСКО са я обявили за нематериално наследство на Човечеството....ЕСТЕСТВЕНО че не лепи! :twisted: Ма грам! :mrgreen: И с кухата си лейка , не зацепвам , че в тая река , която има толкова течение , колкото всяко средностатистическо блато , секи път като мине големия кораб , и ти вади живарника на брега...и кво ста'а с храната , майна? :oops: :oops: :oops:

...един час по-късно:


Изображение

Седнал на брега на домашната рекичка , където миналата седмица направих отличен риболов на едър скимър след работа , почвам да мятам , и след малко събирам...ситни баби , уклея напада стръвта ми на пропадане , и ми става ясно , че тоя път храната наистина беше в корена на проблема. И миналия път , най-вероятно. :wink:
При това - не щото беше черна...Накрая сипвам баката в реката , тва вдига някакъв страшен облак , като на всичкото отгоре , цветните ми трохи...изплуваха на повърхността! :o Ох , ох.... :lol: :lol:
Хммм....мога ли да си позволя такъв дребен детайл -ммм... нe особено сполучливо :wink: представяне на състезание да ми съсипе доброто настроение ? Не , разбира се! 8)

Изображение

Да забравим лошата част на уикенда , и да запомним добрата , тва е идеята :D 8)



... и после , ако взема да cе разстройвам от .."малко" бой , след това което ме чака този уиекенд...ми аз ще трябва направо да се застрелям бе!
:lol: :lol: :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Дали пък все пак да не кажем две думи за отминалия уикенд... :wink:

Водоема:

Изображение

Облаци ситни баби на късо. Скимър малко по-навътре. Огромни платики (над три кила :shock: ). И трябва да има доста шаран , щото шаранджиите окупират брега всеки уикенд , ама още от петък.

Състезането:

Организатора , с достойно за подражание разбиране на това , кое е част от решението , и кое-част от проблема (много съществена част от проблема , даже ) , разрешава всичко - топчета , пелети , метод , монтажи на косъм... :tup:
Среден пръст с размера на Айфеловата кула в посока на Федерацията :twisted: , мамин сладък.. :lol: :lol:


И така - имаме налице разнообразие от възможни печеливши тактики , да се чудиш кое да избереш... за щастие тая година организатора е решил да направи две отделни състезания , вместо едно двуманшово , така че реших първия ден да се направя на идиот , и да търся едрата риба навътре , а в неделя , ако тая тактика не е дала резултат , да търся дребосъка на късо.

И все пак , защо тактиката да не сработи? Глейте сега: шаранджиите хранят на 50-70 метра. Достижима дистанция , тоест. И хранят там ежеседмично , от месеци - рибата трябва да е свикнала да се храни там , нали така? И дъртите платики няма как да не се завъртят на масата на шарана , " пък като дойдат шведите , ще станем". :mrgreen:
Така че аз си приготвям тежката артилерия , обаче метода , пелет фидера , и един класически монтаж са монтирани с монофил , да ми е мирна главата. Ще почна със стандартна тактика , като за скимър , с идеята че едрата риба няма да дойде веднага. Малко" руска салата"

Изображение

Стартираме , и вдясно от мен - тапа съм в сектор от 6 човека , почват да се вадят..ситни сомчета! :evil:
Тая гад се е завъдила в язовира съвсем наскоро , в резултат от източване на водата от по-високо разположен язовир в този , без да се ползва някаква мрежа , която била предвидена за тая цел... :roll:
След десетина минути се разписвам и аз , съседът вече има пет сомчета три ситни баби (лови на 40 метра). Аз почвам да въртя храна , Литу , глина , сухо мляко , какао на прах...абе - всички магии , които ми идват наум - сомчета , сомчета , сомчета. Размера им е около 15 - 20 грама , да ви кажа...
Все пак , по някое време вадя скимър - около 300 грама , което значи , че все пак са там , обаче няма как да се вредят от сомчетата. Опитвам с пелет фидера , нула резултат , решавам да опитам с метода по-късно , и докрая си оставам на линията за скимър , без метода да влезе в действие..
По някое време вадя втори скимър , обаче виждам как съседът ще ме бие. В края на състезанието (което е с времетраене 6 часа) , оплитам жестоко монтажа - вятърът се е усилил яко , и мятам с другия фидер , с монофила. Не очаквам да видя кълване от 60 метра с монофил , просто ми трябват три минути да сменя монтажа на другия фидер...обаче , за моя най-голяма изненада ,виждам леко , но съвсем забележимо кълване , и вадя скимърче. Че и ситно! :o :roll:
Презамятам с монофила , и след две минути вадя втори скимър. С монофила! От 60 метра?!? До края хващам още един , и едно сомче , и сега почвам да си задавам разни въпроси...кво се случи? Скимъра дойде в последния момент , и влакното на шпулата нямаше значение? Или с монофила мятах три метра по-далеч , понеже копеленцето се разтяга , и независимо от уж същата дистанция , отмерена на колците , всъщност ловя по-далеч?
Или... ами ако в условията на силен вятър , опънатия като струна под натиска на течението плетеняк не се харесва на скимърите с нещо? Усещат нaтиска , има вибрация някаква , знам ли...И само тъпите сомчета се закачат , докато скимъра си е бил на петното през цялото време? :roll:

Идва кантара , с моите 1.270 съм втори в сектора и 6-ти в крайното класиране , (съседът има 2.400 ), прибирам скромен (много скромен :lol: ) плик , и сега следва купон , разбор , и подготовка за утре.

ПъСъ: Жаки да Силва , в другия сектор , е изкарал два часа в търсене на шаран с метод и пелети , след което се е отказал , и е хванал три кила и половина баби на 20 метра. Тва ме успокоява - сериозно се бях замислил дали правилната тактика не беше да се лежи само с метода шест часа. Явно не...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Неделя.

Времето още от сутринта почна да се скапва жестоко - точно по прогнозата. Вятърът вече си показва рогата , и започва да ръси ситен дъждец. Сичко тва не стряска най-коравия мъж от тая страна на Мисисипи 8) - Доминик :mrgreen: , който ми е съсед и тапа:

Изображение

От другата страна имам местни специалисти и познавачи на водоема.

Изображение

Всичките пръчки са къси , и клипнати на 20 метра. :wink:

Стартираме , вкарвам няколко кошници с храна , без мръвка , и после минавам на малки хранилки , със жива стръв , във всякакъв вид - жива , мъртва , кълцана...Пьрвата ми риба е приличен скимър - 250 гр , да речем , следван по петите от втори. Я деа? :roll:
Тука вчера са ловени само баби (сектора е по-дълбок от вчерашния кенеф) - докато успея да си го помисля , и бабите се появяват на сцената , като нещо , предсказано от оракул , или от върховен жрец , с вдигнати към покритото с буреносни облаци небе , докато кръвта от току що принесената в жертва девственица капе по черния камък :twisted: :lol: ...нещо сe увличам - да оставим жреца да търси девственицата( Господ да му е на помощ :mrgreen: ) , а ние да се върнем към проклятието , такова - към БАБИТЕ :shock: :shock: ...ма ситни! Ма гладни! :evil: :evil: Ма много! :lol: :lol:
Дългия повод веднага излезе от мода , щото с него ситната гад си папкаше две тлъсти парчета торен чревей на кука 10-ти номер , ма трябваше да ги вадя с куковад! - бабите , да ви кажа , са с размер около 12 сантиметра , и да тежат 30 грама , ма с червеите и глътнатия ченгел барабар. :lol:
А платиката е там. Само че от бабите не може да стигне до стръвта , а късия повод не работи. И не работи , щото вятърът се е усилил до ураган , на поривите направо ми вади живарника от водата , влакното е натегнато кaто струна , и скимъра подушва че нещо не е наред. Хващам по някоя риба , но като цяло , оправия няма , пелет фидера не ще да работи , подръпвания - вероятно баби , нула резутат. Всичко живо вдясно от мен се е сблъскало със същия проблем , и при пълна липса на решение , ловят баби. В това време отляво.... :shock: :shock: :shock:


Доминик ,майна. 8) :twisted: Доминик , който вчера беше последен с 400 грама , сега разцепва сектора като един такъв беззъб , ухилен и червендалест Стив Рингър! :o :lol: Баби? Как не! - " Великият вожд Винету не воюва с деца" 8) , се казваше в един детски сериал - нашия си вади само едър , породист скимър , с повод метър и двайсе :o :o (как бе?!? КАК го правш тоя номер бе , братО? :roll: ) , поглеждам го внимателно - затруднявам се да определя кое му е кошницата , и кое-стръвта - такава хапка торен чeрвей твари копеленцето :lol: :lol: , ма пpи мен тая работа дава само сoмчета , докато не обърнах на чиста глина с торен в хранилката , с което хванах три костура , най-едрия - към 350 грама , и оттам - тишина...

Доминик , който не взима пленници и не е дошъл да прави подаръци , вади бяла риба около кило и двеста , и после , за да не ми остане съмнение за кво става въпрос , вади и платика от кило и половина :o - единствената едра платика хваната за двата дни по цялата ивица....аз съм КО , срещу шамани и вещери съм безсилен :lol: :lol: , опитвам с методна храна , бабите искат още :D , връщам се на пелет фидера , вадя едър скимър , почти 500 грама , после пак ме налзва ситнежа , опитвам с много къс (15 см.) повод на класическия монтаж - още един скимър , после - пак фитки , фитки , фитки... :(
Остават броени минути , ясно ми е , че пелет фидера искаше по-тежка хранилка - от 40 грама , да речем, за да се самозасича рибата , но вече няма време за нищо , и Доминик печели сектора с 11.400 , почти пет кила след втория (аз :) ) , с 6.600...И това , при положение че не му се зачете бялата риба , щото била под законния размер (дрън-дрън :evil: )..

Доминик става втори в крайното класиране , аз - пак 6-ти , вземам втори плик (още по-скромен ) , обаче не ми дреме за плика , а за тва ква магия е свършил тоя тарикат..."Доминик , кво направи бе?!?" - беззъба усмивка от ухо до ухо - "Ми реших да играя с една нова храна - пакета , дето го спечелих на последното състезание" :lol: :lol: ...кАжи чес'но?!? Решаваш на състезание да опиташ непозната храна? Тва е Доминик , баце - няма втори като него...подава ми баката , тъмна храна , пълна с живи червени пинки , и ме лъхва зверска миризма на риба :shock: :shock: ...нашия решил , в сектор , където вчера първите три места са направени с баби , да играе с рибна храна! Общия му улов на баби е ..ДВА БРОЯ....без коментар... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Зa следващото състезание ще се направим на идиоти както даже и ние не го правим всеки ден.

- Доминик откога не си ловил на мач?
-Не си спомням!
-А на мач , и на течение?
-Още по-отдавна! :lol:

Е , на Регионалното първенство на Pays de la Lore по мач риболов , само нас чакат.... :wink: :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Добър вечер - време е за забавно репортажче от несериозно състезание... :D

Всъщност , състезанието си беше съвсем сериозно - Регионалния турнир по мач рибoлов би трябвало да бъде едно от трите най-важни състезания за сезона , от тези по линията на Федерацията , и добро класиране дава достъп до Втора Дивизия в съответната дисциплина. Просто на мен не ми пука особено за цялата тая работа , "the thrill is gone" , както се казва в една известна песен , и в действителност , въобще през ум не би ми минало да се запиша , ако организаторите не бяха решили да го спретнат на любимата ми река , и да го проведат във формат два манша по пет часа , вместо досегашния абсурд от три манша по 3 часа за два дни.

И така , мачово състезание на река Мен- а сега да видим , как се яде тва ястие? :roll:
Да , познавам реката - обаче я познавам само като обект за фидер риболов. Съответно , знам че:

а) няма риболов под 40 метра (на фидер) - надявам се все пак , като тръгне всичко живо да храни наблизо , рибата да се доближи до брега - поне ситната.
б) по това време на годината , и при тая бистра вода , черната храна няма алтернатива.

Как да ловя? Идеалния вариант сигурно би била болонезата , затова приготвям две , обаче опита ми в тая практика е ...как да се изразя -cкромен ? :wink:
...дали пък не се изразих прекалено дипломатично? :mrgreen:

Затова решавам , че болонезите са си много добре в калъфа , а аз извадих от другия калъф два мача , и монтирах един слайдер от 20 гр , и един тежък ваглер (12+6 гр ).
Сега имаше два проблема за решаване - първо , че трябваше да се лови с мач на течение , и второ , че духаше силен вятър надолу по същото това течение.

Изображение

Изображение


Мисля че е време да ви призная , че съм се явил като тотален турист :oops: :oops: - ( куфар , фотоапарат и карта на града) - понеже не ми пука за резултата , нито за класирането , и съм тук от чисто любопитство , и понеже не вярвам , че ще излезе читава риба , съм се навил да ловя ситнеж. И за тая цел , за двата дни имам пакетче вердевас за стръв , който изхвърлих във водата - размера му не позволяваше да се боде на куки над номер 24 :lol: , четвърт литър бял червей , още толкова торен , и един литър червени пинки...
....за двата дни! :lol: :o
При положение , че имах право на два литра на ден , съдиите ме изгледаха много внимателно , и се усмихнаха дипломатично. 8)

Съсед oт ляво ми е един възрастен състезател от деп. 53 - понеже не се състезавам в тая дисциплина (тая година съм ловил на мач ЕДИН път ! ) , познавам само тези , които ловят и на фидер , и състезателите от нашия департамент- един от най-добрите ми е съсед от дясно.
Малко топки с попарени пинки , и съм готов...доколкото тва е възможно...

Изображение

Почвам най-несериозното състезание за сезон 2018 с това , че захранвам прекaлено далеч - на около 28-29 метра. Духа един вятър - баш като за мач риболов. :twisted:
Колкото и да звучи невероятно , направих учудващо събрано петно с прашката , през което плувката прелташе за броени секунди. Всички опити за забавяне , с полагане на дропери , а после - и на цялото утежнение (тук , както се оказа , се разрешава тая практика) , не свършиха работа. В смисъл такъв , че забавянето се получаваше , но кълването на рибата се отсичаше на секундата , понеже на ситнежа не му харесваше да дърпа 20 грама олово. А риба , да ви кажа , имаше. Дисциплинирани като граждани на Северна Корея , скимърите ме налазиха с ентусиазъм , и се заеха да кльопат пинките и храната ми ( която храна съдържаше кило и половина Terre de riviere , + кило Terre de Somme)
Разбира се , с огромния корем , който вятъра издуваше надолу , плюс тежките плувки , плюс пълното ръждясване на задвъдичното устройство :lol: , фитките бяха три пъти повече от уловените риби , а уловените риби бяха 23 , с които претеглих 2.5 кила , и се класирах 8-ми в сектор от 11 човека. :oops:
Щото , да ви кажа , цялото ми познаване на реката , и опита от фидерните състезание , ми изиграха лоша шега : едрата риба се приближи до брега , и хората , СЪС СВЕТЛА ХРАНА , и кълцан торен в храната , успяха да напипат дебелите тави , особено там където имаше такива , и аз се бях паднал точно в такъв сектор. Съответно , от ляво имам 7 кила , и над 9 , отдясно....турииииист!!! :oops: :oops: :lol: :lol:

Вечерта , с големи асове , тартори и величия , които бяха настъпали яката мотика , ама я бяха настъпали ще по-яко от мен , утoчниxме , че черната храна е върха на кулинарното изкуство , когато става дума за фидер , обачеза неделя ще я забравим като страшен сън. :twisted:
Всичко което мога да направя , е да бая на храната , щото просто разполагам с половин литър пинки , и с тях ще трябва да играя. Естествено , ако ставаше дума за друг вид турнир , ако ми дрeмeше на шапкaта за класирането , или ако първия ден бях се класирал по-добре , щях да направя всичко възможно да си набавя стръв , ако ще да трябваше да ходя да копая червеи в полето. Вместо това , аз свих рамене , преместих си го в другия крачол , и седнах с компанията да купонясвам.

Неделя.
Почвам с това , че скъсявам дистанцията с 5-6 метра. Новото ми място е с метър и нещо по-дълбоко , и течението е още по-силно. Към вчерашните монтажи добавям и един слайдер от 16 грама , и се заемам с храната. И така , искам я жълта и лепкава - най-лепкавата храна , която изкопавам в колата , тва е някакъв спод микс на Mainline, който съм купувал на пролет , с убийственo сладък мирис , към който добавям половин пакет Carpe fine, един пакет Feeder bream & gros poissons, и се заемам с въпроса с глината. Първо , бухам в овлажнената храна , кило и половина Terre de Riviere. Тва затъмнява много леко смеската , обаче аз искам и да "пуши" , така че добавям кило Terre de Somme ( като не пропускам да въздъхна тежко , при мисълта за всички магии , които мога да направя с фидера ,и които са невъзможни с мача...). Тва не ми се вижда достатъчо за мътилка , така че ръгам и щедра доза Литу. От него храната малко губи слепваща способност , така че , вместо да я доyвлажня , я поръсвам с бентонит... :lol: :lol: :lol:


Мятам топките - от 25 , 3-4 отиват един метър зад петното , 3-4 падат с един метър по-близо , останалите ги групирам с повече от задоволителна точност. Наложи се да презамятам три пъти , за да храня около плувката - даже и 20-те грама на дъното не задържат линията на едно място!

Стартираме , аз опитвам с ваглера , тва нещо препуска през петното , хващам две рибета , опитвам с тежката линия , за максимално задържане , можете да си представите картинката - плувката пълзи надoлу , като ту се попритапя малко , то щръква малко , в резултат от закаченето на оловото по неравностите на дъното - да решиш кое е , или може да бъде кълване , е по-скоро въпрос на интуиция...при едно такова "уж кълване" , ма не са минали десет минути от старта , пръчката се свива , усещам тласъка на едра риба , която почти веднага се откача...Я деа? :roll:
Сега има и едра риба на петното ми? Опитите да ловя с цялата тежест на дъното не са особено успешни - вадя сдъвкана стръв , хващам няколко ситнежа , обаче усещам че рибата , както и вчера , не харесва идеята. А риба има - вадя платика от близо кило , закачена за елека , и решавам да намеря междинно положение между цялата тежест на дъното / бавно изтичане , и само един дропер / прекалено бързо изтичане , което пък не се харесва на едрата платика (от които съседът от дясно вече има две). Правилната линия се оказа тази с ваглера , като вдигнах дълбочината така , че 6-те грама олово да пълзят по дъното. Сега почва да и кълве неочаквано добре , като между ситния скимър излизат платики от килце , както и една -две от бая повече - истинските "фидерни" платики от река Мен! Съседът отляво тотално не е в час , и не знам дали имаше пет рибета до средата на турнира , когато някой му пошепна нещо на ушенце , и почна да вади риба - обаче тоя отляво се разби да храни , сигурно вкара целия си разрешен лимит от храна , и се борихме риба за риба през целия манш - ако той вадеше едра платика , аз му отвръщах с друга , на всеки негов дребен скимър аз вадех същия такъв , и внезапно усетих нещо , което не мислех , че отново ще изпитам на плувкаджийско състезание. Особено с мач , на френски водоем...как да го опиша?
:lol: :lol: :lol: ...да бе! Тва вече си беше истинско състезание , по някакъв начин , за който не се замислих в момента на събитията , бях събрал рибата на петното практически без жива стърв , и независимо от шибания вятър и течението , които не бяха най-подходящите условия за мач риболов , се изкефих страшно. 8)

Когато дойде кантара , се оказа че тоя път съм бил и двамата си съседи - левия - с над 6 кила разлика , десния - с около кило , и с 12.750 ....(Без майтап. На мач. Във Франция...) , съм втори в сектора , щото пъpвия е с 15 кила. Имам две откачени риби и един скъсан повод...и не съм резнал един торен червей в храната... :)

Пича отдясно беше абсолютно съкрушен - "Иван , видях колко жива стръв имаш , и бях сигурен че ще успея да ти дръпна рибите..."

Да бе , ама не видя ква храна бях забъркал , с 4 вида глина в нея :twisted: :mrgreen: ... и тука чувам "щрак!"
Ахааа...догодина тая храница ще я пробвам аз на оная река , дет си тръгвам един час преди края на турнира , като се състезавам там! :twisted:
И макар че не съм привърженик на глина в храната при фидер риболов , май ще прoведа аз един-два експеримента 8) ...а и чистата смеска от тези глини без храна , ми идва наум къде може да се приложи с голям успех..
Общо взето , участието в състeзанието си струваше , и сега оставаше да видя като съм се набутал между шамарите в турнир от тоя калибър , абсолютно неподготвен , къде се класирам? Ми , 20-ти от 44. :D
И днес като видях класирането , забелязах , че 19-я има 700 грама по-малко от мен , при еднакъв брой н.точки - не че ще се оплаквам , дреме ми , ама всъщност съм 19-ти.

Дали да не взема вярно да поизтупам малко праха на мача? :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”