Премахване на "блатен" дъх

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Iliya
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 21:55
Местоположение: Бургас

Премахване на "блатен" дъх

Мнение от Iliya »

Колеги, приемете и моя скромен принос към готварското изкуство, което виждам да се демонстрира тук.
Става дума за похват, който Л. П. Сабанеев е описал в книга, излязла за първи път през 1911 г., и продавана и у нас. Поне до сега не съм срещал колега, който да го е чел или чувал.
Обработката е изключително проста: преди да се стържат люспите на рибата се налива в устата и винен оцет - приблизително една супена лъжица на 1 кг. тегло. Изчаква се 5-10 минути. Рибата побелява вследствие на изхвърлянето на съдържанието от подкожните жлези. След това се стърже заедно с образувалия се слой.
Невероятно ефективно е. От много години го практикувам, включително върху риби, които другите колеги просто изхвърлят.
Опитвал съм и със ябълков оцет - става, но не съм попадал точно тогава на екземпляри със силен дъх, за да преценя доколко е равностойно.
Няма нищо общо със кисненето в оцет. Напротив, тогава оцетът разтваря съдържанието на жлезите и при проникването си в месото вкарва част от това съдържание там.
Преди "черпенето" с оцета измивам рибата, ако е изсъхнала, за да се овлажни кожата и. Вярно е, че много кулинарни виртуози изрично забраняват това миене, но в тези случаи човек или се примирява със загубата на някой витамин, или просто си търси друго за вечеря...
На слука на всички! И вкусна трапеза след слуката!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Чел съм ги тия истории на Сабанеев, ама за разлика от рибарските му съвети ми се сториха несериозни. Ама щом си пробвал, ще опитам и аз още първия път, когато отида на Чомаковци - там се ловят безумни количества риба, ама смърди. То добре, че по принцип не прибирам риба, ама от научен интерес ще ти пробам магията :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Мнение от dzaekov »

Докторе, аз проблема с блатния мирис винаги разрешавам на 100% и при това, изключително просто-връщам рибата в блатото... :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

dzaekov написа:Докторе, аз проблема с блатния мирис винаги разрешавам на 100% и при това, изключително просто-връщам рибата в блатото... :D
Ми и аз така, ама ми се иска от научен интерес да пробам - до сега всякакви такива обезмирисителни рецепти не са давали резултат. А долу на Искъра /или където и да е/ като отида с жената за 3-4 дни, единия ни е за пържене на риба - специално ловя възможно най-дребната, по възможност уклей :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”