Някой да е сушил сладководна риба?

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re:

Мнение от Коце »

fori написа:Жоро, ти ме разби. Никога не съм знаел че зарганът и корюшката са едно и също :oops: Човек се учи докато е жив.
Правилно! Жоре обаче има да учи!

Изображение

И един модерен метод за сушенето и:

http://hlebopechka.ru/index.php?option= ... c=144289.0" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от joro_olyмпус »

Мош фаш "красный карандаш"! Нищо общо с корюшката от Балтийския залив! За приликата със заргана - сбърках - вярно!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от Коце »

Жоре, има и подвидове. Не знам ти какво си кльопал! ;)

Европейска
Изображение

Балтийска
Изображение
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от joro_olyмпус »

Всъщност имат много общо със заргана. Съжалявам, нямам снимки от онова време. Тогава чичо ми беше старши механик на риболовен траулер, с който направихме околосветско пътуване и аз бях в ролята на Васко Да Гама от село Рупча. Това, което яко похапнахме мязаше на риба игла с издут корем от хайвер. В Русия правят чирозите с червата барабар. Викаха му корюшка, сега виждам - че не баш корюшка - защото тя е сладководна.Корюшката е ендемичен вид в Балтийският залив и е сива, докато рибките които правихме на чироз бяха соленоморски и приличаха на дебели игли или малки заргани. Бяха оранжеви на цвят и мноооого вкусни.
Аватар
Lemuria
Мнения: 683
Регистриран на: Пон Фев 12, 2007 10:09
Местоположение: София

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от Lemuria »

joro_olyмпус написа:...Това, което яко похапнахме мязаше на риба игла с издут корем от хайвер. В Русия правят чирозите с червата барабар. Викаха му корюшка, сега виждам - че не баш корюшка - защото тя е сладководна.Корюшката е ендемичен вид в Балтийският залив и е сива, докато рибките които правихме на чироз бяха соленоморски и приличаха на дебели игли или малки заргани. Бяха оранжеви на цвят и мноооого вкусни.
Гърците пък правят по аналогичен начин никак-не-лош опушен карагьоз.

Изображение

Изображение

Изображение
http://www.youtube.com/watch?v=2SaFL1ss80k" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от Мунчо »

Има си хас да е лош... :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от dzaekov »

По-миналата година, въодушевен от същата тема, опитах да суша клен: рано пролетта лових добри кленове по Росица, осолих ги за един ден в наситен разтвор на сол, отцедих ги, пак за един ден и ги окачих в комина на огнището да съхнат и да се пушат. Обаче не се получи нищо, азщото май топлината им дойде много от една страна, от друга не бяха изсъхнали и се свариха, почти. Миналата година, пак по Росица пак лових рано на пролет клен и морунаж, пак ги солих за няколко дни в наситен разтвор на сол, после ги суших цели но не я докарах до ядивност рибата, от една страна защото беше яко солена, от друга защото вътрешностите не се мумифицираха моментално а поразложиха месото по долната част на корема. Тази есен направих нов опит-няколко клена по 400-500 грама изчистих от люспи и вътрешности, попарих в кипяща вода за десетина секунди, поставих в наситен солен разтвор за малко по-малко от два часа и окачих да съхнат на балкона, увити във вестник/да не се прашат, както и да не изкушават котките, че имам два броя.....понже за десетина дни си останаха меки, качих ги на тавана и съм ги забравил..... ако се сетя тази вечер ще видя как са и ще пиша.....
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от dzaekov »

Видях ги-чистички и твърди като дърво..... Свалил съм една риба, сложил съм я на стайна температура и влажност да се отвърне, довечера ще я нагрея докато зацвърти мазнината, ще я начукам, ще извадя месото и ще го накисна с оцет и зехтин. Ако някой знае нещо по-добро, да каже.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от LVitchev »

Ето ви,току що направени сушени Каракуда по 300-500 гр и Бяла риба 1.5 - 2кг. На другата снима са цели толстолоби по 6 кг,а отзад се вижда направени филета от толстолоб сушени и намазани с чимен,също като филе Елена.Няма риба която да не може да се направи,сушена,пушена или маринована,иска се само да му се занимава на човек и да знае как !!!!

Изображение

Изображение
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от Коце »

Любо, да ти давам ли адреса за пратката? :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от Мунчо »

Коце, ще даваме двамата! :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от LVitchev »

Няма проблем,ще ви пратя по едно парче,не ми се свиди :wink:

Муне,колко време ви пазих Уискито,кофичките и лопатките на тебе и Иванов,ама пусто не дойдохте :lol: :lol: :lol: Колко сушена риба щяхте да ядете,ама изтървахте :lol: :lol: :lol:

Ако искате,само кажете и ще ви кажа начина по които моите пичове си ги правят,нали разбирате че не ги правя аз, само ги консумирам с бира,много бира.И аз сега като видях как целите толстолоби ги направиха,направо се втрещих,ама стават и са много вкусни !!!Иначе,каракудата става точно като чируз,както го правят по морето но с тая разлика че има повече месо :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от Коце »

Мен точно толстолоба ме интересува!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от LVitchev »

Давайте с Мунчо адреси да ви пратя по половин толстолоб :lol: :lol: :lol: А от филетата с чимен ще ви разделя едно парче на две,че останаха само две парчета :wink: :wink: :wink: А,и по две- три каракуди ша ви пратя,да ги опитате :lol: :lol: :lol: Бялата е само една,освен и нея да ви разделя че да има да говорите после какво сте яли :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Някой да е сушил сладководна риба?

Мнение от Златев »

Коце написа:Мен точно толстолоба ме интересува!
Баща ми една година експериментира и направи фамозен кайзер от толстолоб. Рибето беше около 2-те килца, но видимо по-подходящи са риби от порядъка на 3-4кг. За да не напиша някоя глупост, довечера ще се консултирам с него за конкретната технология и ще споделя. Страшно мезе се беше получило.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”