Бит хайвер

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Топчо
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 19:35
Риболов: Game fishing, Catch & Release
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Бит хайвер

Мнение от Топчо »

Повечето хора изхвърлят хайвера на рибата. Това е голяма грешка. Сега ще споделя рецепта, която ми показа херург от Велинград.
Нужно:
хайвер (от няколко риби)
около 500-600 грама олио
сокът от един лимон
1-2 филийки бял хляб
листата на една глава пресен лук
Начин на приготвяне:
Хайверът се почиства от ципите, поставя се в съд и се бие в продължение на 15-20 минути с дървена лъжица, като се прибавя на тънка струйка олиото. Ако се прибави много олио наведнъж, хайверът се пресича. Разбитият хайвер се подправя с лимонов сок. Към него може да се прибавят ситно нарязан лук и 1-2 филийки хляб, предварително накисната в прясно мляко. Разбива се още 2-3 минутки с лука и филийте и е готов за консумация.
Добър апетит и наздраве ! :)
Аватар
Дарон
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 14:28
Местоположение: до водата

Мнение от Дарон »

А сега съм аз. Моята рецепта е от бивш служител на кансервната фабрика "Славянка" в гр.Бургас. Хайвера от сладководни риби се събира в буркан/без ципата/ и се осолява обилно, дори много обилно.Той си поема колкото му трябва. След 40 дни зреене в хладилника следва:
За една яка дозичка трябват: 1-2 супени лъжици от хайвера, средата от половин хляб, сока от един лимон, една глава кромит лук - ситно нарарязан, половин литър олио, две скалитки чесън.
Всичко това пасирате яко в продължение на 10-15 минути./Става гъстичко и гледайте да не изгорите пасатора/. Получавя се една сива пихтиеста каша/гадна на вид и добра на вкус/ и в този момент добавяте бавно чашка студена вода и същевременно продължавате да пасирате. Хайвера става бял и пухкав.Ако имате подходяща опаковка може да го пласирате на момента в "МЕТРО".
Най - накрая аз лично добавям ситно нарязана маслина или пушена скумрия, като много леко ги допасирвам за да се чувстват парченцата. С препечен хляб и водчица, става ЯКО. Да ви е сладко.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Бит хайвер

Мнение от sharo1 »

Топчо написа:Повечето хора изхвърлят хайвера на рибата. Това е голяма грешка. Сега ще споделя рецепта, която ми показа херург от Велинград.
Нужно:
хайвер (от няколко риби)
около 500-600 грама олио
сокът от един лимон
1-2 филийки бял хляб
листата на една глава пресен лук
Начин на приготвяне:
Хайверът се почиства от ципите, поставя се в съд и се бие в продължение на 15-20 минути с дървена лъжица, като се прибавя на тънка струйка олиото. Ако се прибави много олио наведнъж, хайверът се пресича. Разбитият хайвер се подправя с лимонов сок. Към него може да се прибавят ситно нарязан лук и 1-2 филийки хляб, предварително накисната в прясно мляко. Разбива се още 2-3 минутки с лука и филийте и е готов за консумация.
Добър апетит и наздраве ! :)
Топчо,Топчо,добре че не ти я е казала баба ти,щото тоя ,,хЕрург,, от Велинград,колкото и добре е оперирал,май е збравил да ти каже къде се слагат листата от пресен лук.

И оцед,оцед,оцед...
И ляб,ляб,ляб... :(
Аватар
Bimmer
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Мар 24, 2005 18:20
Местоположение: София

Мнение от Bimmer »

Дарон написа:А сега съм аз. Моята рецепта е от бивш служител на кансервната фабрика "Славянка" в гр.Бургас. Хайвера от сладководни риби се събира в буркан/без ципата/ и се осолява обилно, дори много обилно.Той си поема колкото му трябва. След 40 дни зреене в хладилника следва:
За една яка дозичка трябват: 1-2 супени лъжици от хайвера, средата от половин хляб, сока от един лимон, една глава кромит лук - ситно нарарязан, половин литър олио, две скалитки чесън.
Всичко това пасирате яко в продължение на 10-15 минути./Става гъстичко и гледайте да не изгорите пасатора/. Получавя се една сива пихтиеста каша/гадна на вид и добра на вкус/ и в този момент добавяте бавно чашка студена вода и същевременно продължавате да пасирате. Хайвера става бял и пухкав.Ако имате подходяща опаковка може да го пласирате на момента в "МЕТРО".
Най - накрая аз лично добавям ситно нарязана маслина или пушена скумрия, като много леко ги допасирвам за да се чувстват парченцата. С препечен хляб и водчица, става ЯКО. Да ви е сладко.
T'ва е рецептата обаче пропускаш маслините и скумрията,а добавяш на върха на лъжицата неразбити зърна хайвер за цвят и вид. :wink:
Аватар
Дарон
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 14:28
Местоположение: до водата

Мнение от Дарон »

Ами криза бе брат, затова маслинки..................
Топчо
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 19:35
Риболов: Game fishing, Catch & Release
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Топчо »

Благодаря ти дарон, твоята рецепта звучи доста добре. Когата събера хайвер непременно ще я пробвам :wink: !
Аватар
evilduck
Мнения: 36
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 13:37
Местоположение: търговище
получил Браво: 1 път

Мнение от evilduck »

Сега да кажа и аз.Хаивера се почиства от ципите посолява се и се покрива с олио или зехтин и зрее докато стане оранжево червен може и повече от 40 дена , може и по малко.Другото колегите го казаха.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

evilduck написа:Сега да кажа и аз.Хаивера се почиства от ципите посолява се и се покрива с олио или зехтин и зрее докато стане оранжево червен може и повече от 40 дена , може и по малко.Другото колегите го казаха.
Напълно подкрепям! :)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

evilduck написа:Сега да кажа и аз.Хаивера се почиства от ципите посолява се и се покрива с олио или зехтин и зрее докато стане оранжево червен може и повече от 40 дена , може и по малко.Другото колегите го казаха.
По-добре да не се залива с олио или заехтин, защото гранясва. Обилно осоляване и съхраняване в хладилник е напълно достатъчно.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Дарон написа: и в този момент добавяте бавно чашка студена вода и същевременно продължавате да пасирате.
Пробвайте с газирана и ще се учудите на резултата. За зреенето Мунчо го каза най-добре.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

[quote="Дарон"]....
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Bimmer
Мнения: 44
Регистриран на: Чет Мар 24, 2005 18:20
Местоположение: София

Мнение от Bimmer »

Много вярно е това,'дето го приказва Мунчо за олиото. Тарамата се прави само със сол, може и да прекалите със солта-ред хайвер, ред сол . Не е проблем да се изкисне преди разбиване ,а ако ви е страх толкова да не се окисли-малко вода, колкото да го покрие отгоре и готово :wink:
- there is no replacement for displacement.

- Life depends on _uck !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”