слънчак

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
mircho10
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Мар 21, 2012 23:12

слънчак

Мнение от mircho10 »

Здр колеги, имам едно малко странно питане
. Някой правил ли е кюфтета от слънчак , и имали такова нещо или са ме пуснали по пързалката. Някой някаде ми обясняваше че се правило не незнам дали е вярно.
Последно промяна от mircho10 на Чет Мар 22, 2012 21:48, променено общо 1 път.
на платено не е интересно
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: слънак

Мнение от Коце »

Аз съм чувал, че мелят месото и правят кюфтенца! :lol:
Ама дали е било истина или е било в Габрово...?
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
mircho10
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Мар 21, 2012 23:12

Re: слънчак

Мнение от mircho10 »

И на мен така ми казваха че се меле , ама ставали нещо или ........
Някой знаели някаква рецепта?
на платено не е интересно
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от antivik »

За мелене и кюфтета не знам, но когато набарах миналата година едни яки слънчаци по педя и нещо, директно ги пробвах в тигана. Като кулинарно качество = на костура, като чистене по-лесно от каракуди, перки и т.н./по малко черва, дере се и единствено по-трудно да се изреже твърдата гръбна перка/.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: слънчак

Мнение от bae »

Абсалютно не съм съгласен, че вкусовите качества на слънчака са сравними с тези на костура. Става на кюфтета, става и пържен, одран преди това, но месото няма нищо общо като вкус с това на костура. :mrgreen:
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от antivik »

Де да знам :? , на мен ми се видяха еднакви, сигурно що наблегнах на бирата. По ми ареса лесното чистене.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: слънчак

Мнение от bae »

Е това, че е заради Бирата го приемам на 100% :D
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от antivik »

Ако говоря честно, това го направих за да пробвам що за стока е слънчака, па ме беше и изнервил зял половин ден на едната дънарка на торен да ми тропа само той :twisted: , па почнаха да излизат и в доволно прилични размери, та реших да ги пробвам. В интерес на истината си става за мезе, хеле в горещо лято с добре охладено питие, а и фактора чистене не е за пренебрегване. За кифтаци до сега не съм ги млял, но от опита ми с други риби си правя сметката, че големите кокаляци ще трябва да се изчистят инак нямат мелене, все си остава някоя то - дълга да ти се ръгне във венеца :mrgreen: .
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: слънчак

Мнение от Bokser »

Миналата година до нас имаше едно цигане и щом хванехме слънчевка я взимаше и разправяше, че редовно си пържат от нея... :)
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Re: слънчак

Мнение от dzaekov »

Преди време, трябваше да хвана риба за тъща ми. Уловиха се само три слънчака но по около двеста грама. Одрах ги, отрязах им главите и и ги опържих в масло. Опитах-екстра филе, малко по-мазно от костур. Тъща ми яде като за последно, жена ми изяде цяло филе. Аз си пекох пържоли от свински врат на жар-нямаше достатъчно риба и за мене.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от antivik »

:lol: :lol: :lol: Ако е за тъща допитай се до хора от морската група, сигурно ще ти намерят някоя по-ефективна риба :mrgreen: .
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: слънчак

Мнение от Plat1ka »

Аз съм правил слънчаци на кюфтета. Даже ходя редовно да си ги ловя за тази цел.

Стават не вкусно а направо убииствено. Чистя ги само от червата и до колкото мога от люспите без да ги дера. Режеш перката или ако си със добра машинка направо я мелиш и нея. След като се смелят си добавяш каквото ти е кеф за кюфтета, лук, галета и прочие неща. Пържиш и зимаш достатъчно бири, че много вървят с тях.

Правил съм ги и с комбинация от някой клен или скобар дал фира при риболова стават чудесно. А ако искаш да са ти по мазнички можеш пък да вземеш един шаран от магазина да си направиш филета от него а от мазния корем да направиш кайма и да я прибавиш към кюфтенцата.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от antivik »

Съвсем вярно особено за качеството на машината. При моя кухненски робот след меленето на слънчак, бабушаци и нам къв още ситнаж, не бях изчистил кат хората костите и при консумацията се получи да консумирам кефтаците заедно с клечките за зъби в тях :mrgreen: .
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Re: слънчак

Мнение от ogi70 »

Никога не съм ял слънчак но няма начин да не става.Той все пак е братовчет на сулката и костура.
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: слънчак

Мнение от bae »

ogi70 написа:Никога не съм ял слънчак но няма начин да не става.Той все пак е братовчет на сулката и костура.
:lol: :lol: Какъв братовчед, те са братя, а пък със сулката са еднояйчни близнаци даже. Тъй и тъй не си ял :wink: Има начин да не става за готвене :mrgreen:
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”