слънчак

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Re: слънчак

Мнение от ogi70 »

Наистина съм сгрешил.Проверих в Google слънчака е от сем. Слънчеви рибки.Но сулката и кустура са от едно семейство - Костурови
Наличието на риболова, ракията и добрите приятели е доказателството, че господ ни обича!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: слънчак

Мнение от Коце »

Е айде някой да покаже тия кюфтета, че ми се доядоха! :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: слънчак

Мнение от Мунчо »

Аз обичам големи пържени часовници, но наистина големи - говорим за риби от порядъка на 15 см и ги намирам за много вкусни, да не говорим за кефа даа ги ловиш. На едно язовирче до Габрово имаше ОГРОМНИ часовници по педя, няма да ви казвам как след пърженето им отиваше сос от лимон, зехтин, чесън и морска сол...

п.с. Пепи, мерси! Предложението ти за кюфтенцата е много примамливо, ще ги пробвам!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от antivik »

Мунчо написа:Аз обичам големи пържени часовници, но наистина големи - говорим за риби от порядъка на 15 см и ги намирам за много вкусни, да не говорим за кефа даа ги ловиш. На едно язовирче до Габрово имаше ОГРОМНИ часовници по педя, няма да ви казвам как след пърженето им отиваше сос от лимон, зехтин, чесън и морска сол...

п.с. Пепи, мерси! Предложението ти за кюфтенцата е много примамливо, ще ги пробвам!
Потвърждавам като нагълтат куката на дънната, тия де са по педя, после вярно си е вкусотия, че и лесно се чистят :wink: .
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
mircho10
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Мар 21, 2012 23:12

Re: слънчак

Мнение от mircho10 »

Тея слънчаци излезнаха много вкусни бе. След забраната ще ги пробвам и на кюфтаци и на тиган, с огромно количество студена бира...... :D
на платено не е интересно
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: слънчак

Мнение от Plat1ka »

Пробвайте ги сега по време на забраната. АКо има някой водоем където е разрешен риболова и в него има слънчаци си ги наловете. Сега докато са с хайвер. Хайвера им е най-вкусния който съм ял. Като ги порнеш вътре си седи в една торбичка леко оранжев е на цвят. Събирате 50-60 торбички с хайвер и ги пържите в тигана. Това е уникално мезе. После както казва мучно с малко лимон, чесънче и ...... отивам за слънчаци .. неможе така ....
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: слънчак

Мнение от Мунчо »

Само да не пуснеш репортаж :!:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: слънчак

Мнение от bae »

mircho10 написа:Тея слънчаци излезнаха много вкусни бе. След забраната ще ги пробвам и на кюфтаци и на тиган, с огромно количество студена бира...... :D
Щото не си ги пробвал :lol: Не си батисвай бирата залудо. Мунчо, приятелю, ако ти покажа какви слънчаци (цасовници тип стенни с кукувиче) се ловят на попер в Кипър ще се потресеш брутално и даже ще се просълзиш. :lol:
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: слънчак

Мнение от Мунчо »

Чувал съм аз, но докато не видя фото, не вярвам! :lol: :P
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
dekata
Мнения: 826
Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 15:25
Местоположение: гр.Карлово
дал Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от dekata »

Сега се зачетох в темата и ми стана интересно-с каква машинка или по-точно решетка ги мелете тези риби?Трябва да е доста ситна за да смели добре костиците :roll:
I’m your truth, telling lies
I’m your reasoned alibis
I’m inside open your eyes
I’m you

Sad but true

http://www.snimka.bg/?profile,albums" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: слънчак

Мнение от jagger1 »

Слънчака си е слънчак - както всяко друго живо същество. Става и за пържене, става и за кюфтенца, става и за храна на домашните любимци. Много лесно се приготвя: Малките слънчаци - цепят се на две, след като се изчистят и се препържват малко повече. Големите слънчаци - за кайма: Чистиш, миеш, леко осоляваш, приготвяш една тенджера с вряла вода, пускаш ги вътре, докато леко се сварят (да остане твърдо месото), вадиш от врялата вода, чистиш костите, мелиш, подправки, малко хляб в сместа, малко истинска кайма (на 1 кг. рибно месо, слагаш 2 филийки хляб, 250 гр. кайма, лук - 1 или 2 глави, 2 яйца, подправки), месиш добре, оставяш да почине около 1-2 часа, правиш кюфтенцата, овалваш в брашно, пържиш и........ Изображение, Изображение Изображение
Да ви е сладко.
Поздрави.
Аватар
dekata
Мнения: 826
Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 15:25
Местоположение: гр.Карлово
дал Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от dekata »

jagger1 написа:...чистиш костите, мелиш...
Е,да де, ама като изчистя костите защо да я меля-направо ще си я пържа :D Не става ли да се смели с костите...по наситничко :roll: :D
I’m your truth, telling lies
I’m your reasoned alibis
I’m inside open your eyes
I’m you

Sad but true

http://www.snimka.bg/?profile,albums" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: слънчак

Мнение от jagger1 »

Ами аз мелачка не използвам. Костите ги чистя, за да не станат кюфтенцата с "клечки за зъби" :D . Иначе, ако я пържиш, просто я цепиш на две и я припържваш.
Специално за кюфтета, аз си отделям костите, след като я сваря леко - толкова, колкото да остане твърдо месото и в същото време костите да се отделят лесно. Получава се надробено месце от слънчака. После месиш по горната рецепта, пържиш и броиш бирите (само в началото :lol: ). Вярно, че е малко играчка, докато се отделят костите, ама кюфтенцата стават превъзходни. Пърженото си е пържено, кюфтенцата са си кюфтенца. Аз просто ви дадох една рецепта. Който иска - да опита. Наздраве на всички.

п.п.: Меленето е, когато използваш вместо кайма месо за добавка. Тогава месото го меля заедно с изчистените от костите слънчаци. Иначе, с готова кайма като добавка - смесваш и месиш всичко заедно, без да се мели.

п.п.2: Каймата се добавя, за да "слепи" рибното месо и кюфтенцата да не се разтрошават при пърженето. А пък и леко ароматизира кюфтенцата :D .
Аватар
dekata
Мнения: 826
Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 15:25
Местоположение: гр.Карлово
дал Браво: 3 пъти

Re: слънчак

Мнение от dekata »

Благодаря за полезните съвети :D
I’m your truth, telling lies
I’m your reasoned alibis
I’m inside open your eyes
I’m you

Sad but true

http://www.snimka.bg/?profile,albums" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
jagger1
Мнения: 3179
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: слънчак

Мнение от jagger1 »

Сега се сетих, че някой беше написал по-горе, че е добре да се смеси месото от няколко вида риба. Когато ги има, напълно съм съгласен.
То, между другото има едно неписано правило:
Най-хубавата рибена чорба, най-хубавите рибени кюфтенца и най-хубавата рибена мешана скара стават от няколко вида риба заедно.
Да, ама за мен от известно време такъв берекет е само мечта :lol: . Нещо, все разделно ми се получават нещата :lol: . Иначе, е много вярно горното.
Поздрави на всички.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”