А ла Рекс Хънт!

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

А ла Рекс Хънт!

Мнение от docenta »

Здравейте,колеги!
Спомняте ли си Рекс Хънт? Оня симпатичен австралийски риболовец, дето го даваха по всякакви телевизии. Та онзи ден на връщане от работа гледам в един рибен магазин нещо като каракуда, ама по 10,80 лева килото - прясно охладена риба, очите й блестят като на сулка. А на етикета пише - барамунди! :D :D Питам продавача, дали я карат чак от Австралия тази риба, а той вика, че е от Бургас, имало ферма там за развъждане. Гледам хрилете червени, очите - бистри и си купих едно парче половин кило, да се престоря и аз на Рекс Хънт.
Люспите се свалят лесно с лъжица, корми се също лесно и личи, че е морско чедо. Махнах главата, разцепих рибата на две покрай гръбнака, поръсих със сол, смлян чер пипер, стрит босилек и риган и сока от един лимон. Престоя така половин час, после леко овалях в смес от царевично и бяло брашно и хайде в тигана с малко олио, в което бях счукал , по-скоро натиснал няколко скилидки чесън. Като се зачерви и от двете страни я сервирах в чиния, а в малкото останало олио с чесъна лупнах половин връзка нарязан копър и дръпнах от тигана, а после добавих сол и сок от лимон.
Получи се, нема да ви казвам какво, ами да го покажа:
Изображение
Снимах го с бира и български байрак, да не мислите, че съм в Австралия :D
После залях рибата с оня сос от тигана. Малий-й, агнешко ли, да го не помириша повече :D
А и без екстри месото е леко и вкусно, без кости и според мен си струва парите.
Кака Доцентица беше в командировка и не можа да се дореди, а като разбра какво е пропуснала, още на следващия ден ме спеши да взема две килца барамунди. Ама беше свършило, пустото,та сега ще дебна пак...
Наздраве!
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от Коце »

Доценте, не се учудвай, барамундито е интересна риба. Може да се развъжда и в солена, и в сладка вода. Препоръчва се за скара. Лично аз я нареждам по-напред от ципурата! Ням ням ням :wink:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от ecoplast »

по вкус месото доближава ли се до вкуса на някоя от нашите риби?
Дзен-учителя Башо:Който знае, не говори!
“Който постъпва честно, не живее лесно.”. Радой Ралин
"Бъдещето е внимателно обезвредено настояще." А. и Б. Стругацки
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от docenta »

ecoplast написа:по вкус месото доближава ли се до вкуса на някоя от нашите риби?
Ами преди да сложа сосчето, пробвах от месцето така -много интересно съчетание, няма типичния рибен дъх, по-скоро прилича на нещо средно между вкуса на младата щука и костура. Има някакъв специфичен не остър аромат, но е леко месо, не е мазно. Все пак екземплярът беше около половин кило, отде да знам какъв е вкусът на по-едрите. Все си мисля, че ще опитам отново, но този път ще взема по-големи риби, имам някакви кулинарни идеи :D :D Интересно, щом се въди и в сладка вода, дали не може да се интродуцира в някои водоеми за спортен риболов?
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от wertus »

http://www.ribarstvo.eu/akvakultura/tec ... ti-na-vida" onclick="window.open(this.href);return false;
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от docenta »

Wertus,
направо ме разсипа с този линк, който ни даде по-горе. Аз може и да съм самозван доцент, но никога не съм подозирал , че
"С достигане на шест - осем годишна възраст (85 - 100 cm TL) австралийските мъжки barramundi сменят пола си и остават женски до края на живота си. В аквакултурното производство родителските екземпляри могат да се държат в плаващи клетки или в резервоари от фибростъкло или бетон. Те се поставят в морска вода преди размножителния период, което подпомага процеса на окончателното съзряване на половите жлези. Определянето на пола и репродуктивното състояние на рибите се прави в процеса на тяхното съзряване и развитие, защото барамунди нямат видими външни полови белези.

Все едно аз, както съм сега на 58 години, до края на живота си да остана женска Доцентица, па и да живея във фибростъкло, мали-й-и, пу-пу :D :evil:
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от zee »

Барамундито наистина е интересна риба -хермафродит е и си сменя пола. За ядене най вкусни са тези около 1-2 кг. една испитана рецепта за приготвяне на барамунди - филето се осолява,малко лимонов сок. отделно се приготвя една смес - разбиват се 2-3 яйца с сметана или мляко,брашно за да се получи гъста смес, добавя се лимонов сок,сол,черен пипер,копър,чесен. филето се оваля първо в пшеничено брашно,топи се в сместа ипосле се оваля отново в брашното /по добре е в кръмбал - нещо като едро счукани сухари/,а може и в царевично брашно втория път/на мен така по ми харесва/ пържи се в нагорещено олио. За барбекю или скара на фурна барамундито не е най подходящия начин за приготвяне.
dididbg76
Мнения: 44
Регистриран на: Сря Окт 05, 2011 17:16
дал Браво: 246 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от dididbg76 »

zee написа: /по добре е в кръмбал - нещо като едро счукани сухари/.
Само да поясня малко по въпроса: :)
Това "кръмбъл" предполагам колегата е искал да каже breadcrumbs, което си е смляна галета или panko breadcrumbs-което е Японска лека сипкава бяла едра галета.
А самата дума crumble се използва обикновено за десерт приготвен от някакъв плод,който е леко термично обработен (сотиран или поширан), след което посипан със смес от захар,галета и масло и запечен .
Десетки свещи могат да се запалят от една,без да съкратят нейния живот.Щастието не намалява,ако се споделя.
Yes,London.You know:fish,chips,cup‘o tea,bad food,worse weather,Mary fucking Poppins LONDON.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от zee »

dididbg76 написа:
zee написа: /по добре е в кръмбал - нещо като едро счукани сухари/.
Само да поясня малко по въпроса: :)
Това "кръмбъл" предполагам колегата е искал да каже breadcrumbs, което си е смляна галета или panko breadcrumbs-което е Японска лека сипкава бяла едра галета.
......
Мерси колега, да точно за breadcrumbs става на въпрос, моля за извинение за неточноста ми ,но и аз съм един готвач , но иначе рецептата си е точна и става ямииии...Става и за други видове риби но те май липсват на БГ пазара - снапер,таракихи...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: А ла Рекс Хънт!

Мнение от babydoctor »

Коце написа:Лично аз я нареждам по-напред от ципурата! Ням ням ням :wink:
Малиииии и аз ще дебна за таквоз.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”