Прясно, рибно и вкусно . . .

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Публикувай отговор
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Doktor-5 »

Тя твойта никога не е била лесна, ама както казва отец Унуфрия:
- То дедо поп за мъки е роден! :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Златев »

Коце... Коце... аз щях да се откажа на твое място...
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

РИБА В СМЕТАНА



За пълно съвършенство, рибата се оставя да отлежи ден-два в хладилника леко осолена.

Изображение

Загрявате малко мазнина в тиган (може и малка тенджерка).

Изображение

Запържвате леко рибата от двете страни.

Изображение

Изображение

След запържването и , вадите рибата и я отлагате встрани, като оставяте мазнината в тигана.

Изображение

Идва ред на картофите. Обелвате няколко по ваша преценка и според количеството риба .

Изображение

Запържвате и тях леко, в същата мазина от рибата, колкото да пожълтеят.

Изображение

В края на запържването им ръсвате леко черен пипер.

Изображение

След това ги заливате с ГОРЕЩА вода. Аз си кипвам малко в термо каничката за целта. В никакъв случай не трябва да се заливат със студена. Стягат се.

Изображение

След като поврят около 8-10 минути полагате и предварително запържената риба отгоре им.

Изображение

Всичко това къкри под капак още 8-10 минутки.

Изображение

Изображение

Именно в това къкрене на бавен огън се случва най-съществената част. Там общата мазнина от запържването, рибата и картофите, обменят сокове и аромати помежду си.
Идва ред на сметаната. Ползвате само тази и никоя друга. Точно тази масленост, точно тази марка. Има я във всеки ЛИДЛ. Казвам тази, защото високо-маслените сметани не са хубави и мазнината в тях ми е много съмнителна. Не се разтваря добре и няма хубав аромат. А тази 12%
ми дава най-добри резултати.
Та слагате около 200-250 грама в купичка и добавяте малко от горещия бульон от тигана в нея за да се затопли. Това е с цел да не се пресече.

Изображение

Изображение

Изображение

Заливате отгоре всичко и гасите котлона без да махате тигана или тенджерата от него. Без последваща термична обработка след заливането със сметаната. Просто я оставете на топло да се разтече и попие.
В началото е така :

Изображение

И след 15-20 минутки става така.

Изображение

Сега вече е готово за сервиране. Късчетата риба икартофи задължително се обливат обилно със сметановото сосче. Адсссккоооо еее ...

Странично изпекох и едн тлъст Български, черноморски ТУРУК (черноморския паламуд над килото и половина вече не е паламуд а му се вика турук). Малко под двете кила беше и за да запазя максимално неопетнен вкуса му само го асолих и обилно го изкъпах в екстра върджин зехтин. И така сол, зехтин, 220 градуса в предвариелно загрята фурна за около тридесет минутки и замириса всичко наокло на затоплена сметана и морска опечена риба.
Излизах уж за кратко а пък свърших в един клуб в 5 сутринта, след ужасни количства хубава водка. На супер пияна глава рано сутрин, като подпуках таз щука и тоз турук.... легнах си назобан с риба и се събудих абсолютна свежарка. Ибаси кефа.
Поздрави.


P.S.
Коце а иначе днес вечерям с тази уникална хубавица. Бие на прясно зеле след преглъщане , смахнато и много приятно. Сефте попаднах на такава руска водка.

Изображение

Наздраве.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Коце »

Класик! :)
Наздраве!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Коце »

Преди малко сътворих поредната кулинарна вакханалия...

Класическо китайско скумриено варено :)

Состав:
- 2 скумрии
- 2 картофа
- 1 морков
- 1 чушка
- 1 глава лук
- вода 0,75 л
Подправки: пресен джинджифил, лимонена трева, анасон, кориандър, сол, олио
40 мин под налягане

Стана....ммммммммм

Изображение
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Ииииии .... изглежда великолепно. Аплодирам.
От всичкото кухненско обурудване само хубав съд под налягане нямам. Трябва да проуча пазара за нещо качествено.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Д-р Флекс »

Комплименти и за двамата chef-ове :)
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Коце »

Asio написа:От всичкото кухненско обурудване само хубав съд под налягане нямам. Трябва да проуча пазара за нещо качествено.
Няма нужда от проучване. Тенджерата е само една - Fagor.
http://fagor.bg/index.php?item=302&group=13" onclick="window.open(this.href);return false;
http://fagor.bg/index.php?item=303&group=13" onclick="window.open(this.href);return false;
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
баш майстора
Мнения: 5837
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1643 пъти
получил Браво: 1791 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от баш майстора »

Тези също са добри. Нашата я тормозим брутално вече 10 години и не е мръднала. ;)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1096
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 473 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Павлин Калайджиев »

Аз пък съм доволен от тази:

http://www.tefal.bg/All+Products/Cookwa ... Modulo.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Asio »

Най-уважаваният от мен майстор готвач, Иван Лалето, за когото работих в иберостар, преди да започне работа, обяви, че работи само с кухненско обурудване от "фагор" . В процес на работа и аз се убедих , че е много удобна и солидна техника. Мечтая си за про конвектомат от фагор, който сам се почиства.....
Благодаря за опциите. Ще медитирам над тях.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от quietriot »

Asio написа:Най-уважаваният от мен майстор готвач, Иван Лалето, за когото работих в иберостар, преди да започне работа, обяви, че работи само с кухненско обурудване от "фагор" . В процес на работа и аз се убедих , че е много удобна и солидна техника. Мечтая си за про конвектомат от фагор, който сам се почиства.....
Благодаря за опциите. Ще медитирам над тях.
Асене, абе не се запича като хората в тия конвектомати бре , не е като да се препече на горен реотан и да си хване коричка. Във фонда ни готвят в с такива и не е като фурната.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5837
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1643 пъти
получил Браво: 1791 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от баш майстора »

Факт - правят читави уреди! Преди години имаха много сериозен вносител и сервиз. Тогава имах контакт с тях и ми предстоеше ремонт и обзавеждане на кухня и бях решил да взема всичко от тях. По някакво стечение на обстоятелствата напазарувахме уредите от Gorenje, после загубих контакта с тях и сега не знам какво се случва с тях, но пак казвам - заслужават си парите. :D Тва по въпроса с конвектомата.
За тенджерата - просто давам една значително по-евтина алтернатива, която, проверено лично от мен, върши не по-лоша работа от която и да е скъпа тенджера. Жена ми залита по здравословните хранения и готви основно в тази тенджера, което ще рече поне 3-4 манджи седмично Х 10 години... който иска да го смята колко пъти е ползвана... :lol:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от Коце »

Колайчо, тенжерата на Фагор е копие на старата руска тенжера под налягане. Никой не е измислил по-добра. Както и други руски неща, дето Асен потреблява! :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
баш майстора
Мнения: 5837
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1643 пъти
получил Браво: 1791 пъти

Re: Прясно, рибно и вкусно . . .

Мнение от баш майстора »

Съвецка, дорогой, съвецка! ;)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”