Въпрос за готвене на охтопод.

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
zz33
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Окт 15, 2016 15:08
Риболов: морски , речен , подводен и с каяк
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 7 пъти

Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от zz33 »

Здравейте колеги, знае ли някой изпитани рецепти за охтопод? Хванах няколко и са във фризера. Изчистени са , бити около 50 пъти (докато месото се отпусна и цветът им стана сив) и са мити докато спряха да пускат пяна.
Аватар
Godfather
Мнения: 1076
Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 11:14
Риболов: спининг риболов
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от Godfather »

Не е било нужно да ги биеш-"садист" такъв :)

Сега сериозно-не е нужно наистина, замазяването и отмразяването са ти достатъчни.
Слагаш октоподи колкото пецениш в тенджера само с вода, като вариш на бавен огън. Пробваш с вилица-както като вариш картофи!!!
След като а готови режиш ги на пипала, всяко да е отделено и цяло.
Правиш си една смес 50/50 зехтин и лимон, слагаш и босилек малко. Мариноваш октопода и мяташ по избор-на тиган оребрен, скара или бърбекю за по 1-2 минути леко да се "журнат". После ги заливаш със същата марината, отваарях си една УЗО и НАЗДРАВЕ!!!
Варене печене и наздраве най много 1 час отнема.
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от баш майстора »

Размразяваш и в тенджера с вода на котлона. По дебелите книги пише, че в тенджерата трябва да се сложи и коркова тапа, щото при варенето корка пускал намсикъв ензим, дето правел месото по-крехко... бла-бла-бла... Аз слагам само едно листо дафинов лист. Ако приемем, че октопода е около килограм (по-голям не ми е попадал и не съм готвил) го вариш около 40 минути, в тенджера под налягане и 25-30 ще са достатъчни. Изваждаш го от водата и го нарязваш на пипала. Да не вземеш да изхвърлиш главата, нарязваш я и нея на парчета. Аз ползвам тефлонова плоча, но и в грил-тиган би станало не по-зле. Нагрявам плочата и преди да сложа октопода, капвам няколко капки зехтин. Обръщаш от всички страни, за да хване загар (не повече от 2-3 минути трае цялото печене). Сервираш в чинията, отново малко зехтин, прясноизцеден лимонов сък и поръсваш с риган. Voilà! :D
10996033_10206842677854171_8952833376962844909_n.jpg
10996033_10206842677854171_8952833376962844909_n.jpg (74.91 KiB) Преглеждано 9921 пъти
13537811_10209947285547423_8477108006588969238_n.jpg
13537811_10209947285547423_8477108006588969238_n.jpg (82.6 KiB) Преглеждано 9921 пъти
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Ivailo87
Мнения: 104
Регистриран на: Вто Авг 26, 2014 0:27
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от Ivailo87 »

Аз за моя от тук четох: https://www.24chasa.bg/Article/2326700

Моя го изчистих и го варих в тенджера на газов котлон. За около 30 минути стана готов. Така сварен го нарязах на парченца и така си го ядох. Имаше вкус на солена вода.
Моя изчистен беше 960-970 грама.

Неуспях да си го прибера.... Един Грък като се затича като го извадих... Грабна ми го от ръцете, бодна го между очите, изчисти го, удари го 2 пъти в земята и ми го връчи :lol:
Благодарен съм на Гръка!
...
20160925_170640.jpg
20160925_170640.jpg (97.39 KiB) Преглеждано 9882 пъти
20160925_185021.jpg
20160925_185021.jpg (150.64 KiB) Преглеждано 9882 пъти
Daiwa BG PILK 802HFS + DAIWA BG 3500 + Daiwa J-BRAID X8 - 300м #2.0
valkil
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Окт 01, 2016 20:07
Риболов: морски, речен
Местоположение: Маказа
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 69 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от valkil »

Да дам и аз съвет, на съм Ути Бъчваров но от опит дет се казва .. :) Ако ще се яде в деня на улова трябва да се бие наистина с чукче за пържоли или сто пъти в бетоня :) Ако ли не, го почиствате, като обръщате коремчето му както се обръща чорап. Изкарвате карантията, и ще забележите, че октопода има три сърца /защо три - умните глави още умуват/ , натискате с два пръста човката му дето се намира по средата на пипалата му, от там пуска мастилото. Тя изпъква но ако не можете с пръсти да я изтръгнете използвайте малко ножче. Остава да отстраните само очите, правите два успоредни среза за да махнете едновременно и двете очи и е готов. Използвайте много добре наточен нож защото октопода освен ,че е жилав е и много лигав и за да си спестите псувните за майката на октопода и за майката на производителя на ножа .. :) Слагате във фризера, дори да престои само една нощ, все едно сте го млатили сто пъти. За готвенето, изкарвате го от фризера да се размрази на нормална температура и тогава го слагате в тенджерата да ври около 40 мин. за размери 0,700 до 1,500 кг. За по малките и по големите времето е по различно. Каква грешка можете да допуснете ако директно от фризера сложите да варите октопода, Кожата му се смъква и остават само голи пипала. След като е сварен вземате октопода и измивате всичко тъмно по него претривате го с пръсти на мивката за да добие розовият цвят, нарязвате го както ви харесва. Запържвате го за 2-3 мин. в зехтин с босилек и риган или на скара и се получава добре. Какво става не мога да кача снимки... по дяволите..
valkil
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Окт 01, 2016 20:07
Риболов: морски, речен
Местоположение: Маказа
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 69 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от valkil »

Ето го перфектният цвят ...
okt1.jpg
okt1.jpg (68.6 KiB) Преглеждано 9744 пъти
а това е сафрида дето го хванах на Порто Лагос ...

okt2.jpg
okt2.jpg (68.02 KiB) Преглеждано 9744 пъти
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от баш майстора »

Кратко разказче в картинки. Днес се прибрах от гръцкото черноморие и привечер подхванах да сготвя един октопод и един калмар за вечеря на фамилията. Октопода е около кило, калмара не знам точно, може би 200-300 гр.

Изображение

Първо задължителното чистене. Карантии, гръбнак, човки и сяква друга гнус - в коша.

Изображение

Изображение

Октопода го сложих в подсолена вода с дафинов лист и коркова тапа да се вари за около 40 минути.

Изображение

Калмара така, както е суров, го нарязах на парчета с идеята да го мента и него на скарата покрай октопода.

Изображение

След сваряването и нарязването на пипала, октопода изглежда така и е готов да посети скарата/тефлоновата плоча/грил-тигана.

Изображение

Капнах на плочата малко зехтин и като зацвърча всичко отгоре за минута-две от всяка страна.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Следва аранжиране и сервиране. Тук и жената удари едно рамо с украсата, че аз съм малко... разбирате ме! :oops:

Изображение

Изображение

Еми тва е! Добавихме само лека салатка от маруля, бейби-панак и рукола с маслини и царевичка, полята обилно с дресинг от зехтин, мед и балсамов оцет. Нататък е ясно! Дишам тежко!!! :wink:

Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от Златев »

Не им разбирам на главоногите и да питам - сол не видях да слагаш. На собсвената соленост на месото ли се разчита?
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от Златев »

Оп! Извинявам се! Подсолена е водата на октопода! :oops: :oops: :oops:
А за калмара? :oops:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от баш майстора »

Ванка, досолявам ги и двата дивеча при сервиране. На тия пущини в зехтин и лимон няма как да им дойдат в повече, така че солта идва малко на второ място. ;)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от za4o75 »

Не разбирам много от приготвяне(и ловене) на октоподи,обаче мисля ,че няма уважавано заведение в Гърция,което да вари октоподите предназначени за скара!Бити-пребити,на простира да съхнат и от там на скарата.Смята се,че с варенето се убива вкуса му.Иначе има и рецепта за варене с чаща вино и някакви зеленчуци се пускат цели(морков ,картоф,лук) ,също става много вкусен(може да се сервира и с картофено пюре).Също при варенето му за мариноване,повечето хора не слагат никаква вода в тенджерата,той си пуска.....или добавят съвсем малко.
valkil
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Окт 01, 2016 20:07
Риболов: морски, речен
Местоположение: Маказа
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 69 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от valkil »

Абсолютно си прав колега, и моите впечатления от таверните в Гърция са, че те са издигнали в култ сервирането на морските деликатеси. Винаги пресни, уловени на същият или предишният ден. Там им е силата - винаги прясна храна. Географска даденост и лодки прибиращи се всяка сутрин с пресен улов. При гърците обедите и вечерите могат да продължат няколко часа, спокойно, бавно, методично :D , плющят здраво и ако са с децата няма да чуете реплики от сорта /не пипай солницата!, не се върти на стола!, дръж вилицата правилно!/ Но да се върнем на темата за готвенето, за риболовците от България, които са дошли през уикенда да си пробват късмета, и ако имат такъв, улова по някакъв начин трябва да се съхрани, ако няма да се готви на деня трябва да се замрази. Калмарите и октоподите след фризера искат варене. Да споделя нещо и за другите морски риби, ако няма да ги ядете същата вечер и ще ги слагате във фризера не ги почиствайте, стават сухи и губят много от полезните мазнини. Ако съм бил полезен - Благодаря :)
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от za4o75 »

Мисля,че става след като му се начупят кокалите и отърка докато спре да пуска пяна,да се сложи във фризера .....,след като се извади да се простре да изсъхне ,и накрая на скарата като трябва да се внимава с печенето....изтървеш ли го става жилав(когато е добре изсушен го пекат много малко),макар че аз предпочитам жилав ама вкусен отколкото крехък ама ...
Що ми се струва .че не са само сафридчета по-горе ...,май виждам леферчета и лавраче или се лъжа?!?
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от bat.galin »

...Да споделя нещо и за другите морски риби, ако няма да ги ядете същата вечер и ще ги слагате във фризера не ги почиствайте, стават сухи и губят много от полезните мазнини....
Леферите и сафридите, които са предназначени за скара, е добре така и да се приготвят - с вътрешностите.
Почистването обикновено става след като са готови - този подход не е изненада, но вероятно ще има и лек психологически момент.
valkil
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Окт 01, 2016 20:07
Риболов: морски, речен
Местоположение: Маказа
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 69 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос за готвене на охтопод.

Мнение от valkil »

Интересна рецепта колега, ще се пробва. Благодаря за идеята. И аз съм виждал да ги простират и сушат като пране. А относно "сафридчетата " :D уловени са на чепаре и сред тях няма лаврачета ..
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”