Как се чисти риба?!

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Сори ,че не е по темата,но преди месец научих двама чичковци(40-50 год),които са супер запалени рибари от маса време да чистят риба.Те процедираха така както се вижда на снимката по-горе-режат главите с нож и коремчетата и вратните пържоли ги хвърлят с главите :twisted: :twisted: .Добре че са печени и възприеха моя метод въпреки че съм младок,но ми е преминала бая доста рибица през ръчичките,и вкъщи винаги аз я чистя.
Методът по който аз я чистя без значение какъв е размера на рибата е следния:
1.Елеменирам люспите,когато няма се кефя до безобразие :P
2.Поря корема без да махам червата
3. Късам с пръсти мястото от долната страна на рибата където хрилете се свързват с коремчето,(областа е близо до гръдните плавници) ,ако е необходимо при по- големи риби 6-7+ кг прерязвам внимателно с ножче ,но и с пръсти без затруднение се къса,защото е съвсем малък този участък.
4. там където е порена рибата с нож продължавам с ножа поскока глава докато се пререже докрай коремчето
5.Тук е основния момент!!!Доста трудно ще успея да го обясня.Хващам главата с едната ръка(така че пръстите ми да обхващат хрилете,а дланта ми се пада точно на устата,а туловището в другата и обръщам главата назад като ръката с която държа туловището всъщност държи местността до първия прешлен на рибата.Главата се обръща назад(все едно да си захапе гръбната перка)докато изпращи първия прешлен и посла се доскъсва с пръсти съвсем лесно.
6.Исмивам доста обилно(миенето ми отнема повече от 50% от цялото чистене)
Най-хубавото на метода е че гърдите и вратлето остават на туловището,а повечето чарва излизат с главата.Метода е почти 2 пъти по бърз от този с ножа.
Така го обясних че.....едва ли някой ще го разбере,но предполагам че главния смисъл е ясен-без нож
Успех!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”