Форум - "по принцип" и "дефакто"

Книга за препоръки и оплаквания.
Заключено
Аватар
koragroup
Мнения: 1435
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 21:52
Местоположение: Русе
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Форум - "по принцип" и "дефакто"

Мнение от koragroup »

Почетох... помислих... па ми дойдоха едни мисли, които реших да споделя.
Каква е презумпцията са съвременния "Форум"?
Отговарям си - да обединява еднакво мислещите. Това е макро рамката.
На микро ниво обаче, в голямата група има различни идеи. Както е в нашия форум. Плувка, дъно, спининг, муха, лодка...
И ето след обединението идва разделението. Но в контекста на изчерпателността това разделение е здравословно. В края на краищата всеки има своите приоритети, които определят интересите и поведението му.
Дотук добре. От общото към частното - принцип залегнал къде ли не.
Но идва логичният въпрос - Къде е границата?!
Без подфоруми се раждат теми от по 40-50-60 страници, които са всеобхватни и трудно за четене и следене.
Ако пък има супер специализация на подфорумите, те ще се нароят и рано или късно ще има предложения по видове риби, по водоеми и не-дай-си-Боже по това с коя ръка държим въдицата...
Решението според мен е специализация на темите в подфорумите (съществуващите).
Примери: "Мухи за кефал", "мухи са пъстърва" в муфарския подфорум, За распер по Дунава в спинингарския, Сомове по Марица - пак там, С плувка на река, Фидер - активни на дъното.... и т.н. и т.н.
По същия начин дискусиите "За и Против" и "Коя марка е по-по-най" няма да са в къде ли не, ами в "макари", "въдици", "кутия за принадлежности" и пр.
С две думи, говорим за правила, но и за тяхното спазване. Малко по-активна роля на модераторите - по редакция и преместване на теми и мнения и не на последно място, твърда ръка спрямо лошия тон... но това е тема за друго разсъждение.

И за да няма само философстване, ето едно конкретно предложение:

Предлагам на Pike, ако е възможно да изключи от "Актуалните мнения" всички теми от "купувам-продавам". За мен те са спам, тъй като посещавам Форума за да науча нещо, а не заради алъш-вериша, тип "купих на далавера от Ибея и гледам да изкарам некой лев" или "продавам вирбел, воблер и 13 метра плетеняк - ЧИСТО НОВИ!!!"

Поздрави.

П.П. Доста писах,трих,четох,трих,трих,трих... но все пак реших да "пратя". Дано има смисъл.
Красота и спокойствие.
http://www.pepelina.com

http://www.starividri.org

"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

Разумът започва да натделява и в нашия форум.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

lorda написа:Разумът започва да натделява и в нашия форум.
Е, все някой трябваше да започне....
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

едно време имаше идея която на мен лично ми допада ..Става въпрос за обособяването на още поднива.В смисъл :
Риболов на муха
Риболов на муха -пъстърва
Риболов на муха -кефал
Риболов на муха -Распер
Риболов на муха -Други
Риболов на муха - оборудване
Горе долу така .Мисля че ще има добро категоризиране и откриване на информацията .За жалост се оказа ,че програмата не позволява това .
Като недостатък малко повече цъкане ( 1-2 ) повече .
та така
hobie revolution 13
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Аз например, "по принцип" ще съм във форума понякога, но "де факто" минавам в "стенд бай" режим и ставам "мъртва душа", или най-малкото такава в "клинична смърт"! :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Мнение от minkata »

Oще в темата за каякарите предложих да се организират нещата дървовидно на повечко нива, но явно софтуера на форума не го позволява. Абе Мунчак и ти почна със "Сбогом приятели"? :lol:
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Мунчо написа:Аз например, "по принцип" ще съм във форума понякога, но "де факто" минавам в "стенд бай" режим и ставам "мъртва душа", или най-малкото такава в "клинична смърт"! :D
Еее, не. Сори, ако причината е предложението ми за пъстървовия форум, на секундата оттеглям идеята и моля всички да я забравят веднъж завинаги. На мен приятелството ми е по-скъпо от къвто и да било форум.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Бат Стан написа:
Мунчо написа:Аз например, "по принцип" ще съм във форума понякога, но "де факто" минавам в "стенд бай" режим и ставам "мъртва душа", или най-малкото такава в "клинична смърт"! :D
Еее, не. Сори, ако причината е предложението ми за пъстървовия форум, на секундата оттеглям идеята и моля всички да я забравят веднъж завинаги. На мен приятелството ми е по-скъпо от къвто и да било форум.
Ще ми се да видя представителна извадка от "спининга" на тези теми, в които някой е споделил нещо конкретно за риболов на пъстърва. Не места и локации, а примамки, начини на воденето им според конкретен случай и други такива... Ама кой ли съм аз, та задавам такива тъпи и лаишки въпроси...? Един катил, който няма закачена балканка през живота си и има три пъстърви общо, хванати на зарибено състезание... Демек - никой!
Ай със здраве! :evil:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

..................

Мнение от krasi.ko »

8) ето за това иде реч приятели :wink: ..............................................Мунчо написа:
Аз например, "по принцип" ще съм във форума понякога, но "де факто" минавам в "стенд бай" режим и ставам "мъртва душа", или най-малкото такава в "клинична смърт"!

:а Бат Стан написа:
Еее, не. Сори, ако причината е предложението ми за пъстървовия форум, на секундата оттеглям идеята и моля всички да я забравят веднъж завинаги. На мен приятелството ми е по-скъпо от къвто и да било форум........приятелството над всичко :wink:
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Мунчо написа:Аз например, "по принцип" ще съм във форума понякога, но "де факто" минавам в "стенд бай" режим и ставам "мъртва душа", или най-малкото такава в "клинична смърт"! :D
Абе Аз казах по едно време, че нещата не отиват на добре, ама Станил не ми повярва..... :?
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

Мнение от milo69 »

абсолютно съгласен с колегата корагруп-в раздела за спининг става голяма мешаница с питания за макари, пръчки,излети и т.н.,значи вариантите са два-или се спазват сегашните правила питането за макара да бъде в подфорум "макари",съответно за пръчка и т.н.,споделяне на излет в съответния подфорум без значение дали е ловено на спининг,муха,плувка и т.н. или махаме подфорум "излети" и всеки решил да пусне репортаж го пуска в съответния подфорум в зависимост от това на какво е ловил "спининг","муха","плувка" и т.н.същото и с макари и пръчки ...
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

milo69 написа:...се спазват сегашните правила питането за макара да бъде в подфорум "макари",съответно за пръчка и т.н.,споделяне на излет в съответния подфорум без значение дали е ловено на спининг,муха,плувка и т.н.
Подкрепям с две ръце написаното по-горе.


koragroup написа:Без подфоруми се раждат теми от по 40-50-60 страници, които са всеобхватни и трудно за четене и следене.
Съвсем не е заради липсата на подфоруми. Появата на "километрични" теми е резултат от доста други фактори, като ненавременна намеса още в началото на темата - за "вкарването" й в правилната посока, преместването в подходящия раздел, обособяването на част от дискусията в отделна тема когато се налага. Прекомерното желание у някои колеги да понатрупат (без)полезни мнения във форума също не е маловажно.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

Не съм съгласен, че дългите теми са нещо лошо, когато има какво да се разисква в тях.
По скоро ме плаши наличието на стотици теми от два, три поста, които по никакъв начин не комуникират с останалите и са плод на мързела на някой да натисне търсачката.
Скимнало му на ... да пита за нещо си и веднага се изявява.

Ей това е тема :)
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=23473

Да ти е драго да я прочетеш цялата на един дъх, а не като изцепките пълнещи форумите.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
koragroup
Мнения: 1435
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 21:52
Местоположение: Русе
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от koragroup »

Лорде, праф си бате, ама до някъде.
Ако я разгледаш по-подробно, ще видиш че има доста страници като No62, където само Митака говори за риби, другото е честитки и препоръки за въдици...

Както казах и в началото, няма лошо да се разделят теми по места и риби, да речем. Аз примерно като отивам за риба на Дунава, в повечето случай знам за какво съм тръгнал. И така ще напиша "Дунав бяла риба" и хоп попадам в центъра на инфото...това ми е идеята. Кеф ти сом на Марица, кеф ти костури на Стамболийски...
Красота и спокойствие.
http://www.pepelina.com

http://www.starividri.org

"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

koragroup написа:Лорде, праф си бате, ама до някъде.
Ако я разгледаш по-подробно, ще видиш че има доста страници като No62, където само Митака говори за риби, другото е честитки и препоръки за въдици...
Ми праф съм я :D
То без това явно няма как да се разминем, но все пак всеки сам преценява на кое да обърне внимание.
Аз предпочитам да пропусна един, два некоренспондиращи с темата поста (което е по лесното) от колкото да отварям 10 нови теми на ден, които са обречени на забвение още в зародиша си или пък стават популярни по ред причини които хич нямам желание да коментирам.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Заключено

Обратно към “За форума и сайта”