Предложения за промяна в закона!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от Markony_RS »

Мина срещата на представители на русенските клубове с медиите и ръководството на ИАРА.Ще има промяна за нощния риболов 2013 г. .Част от реката в Русе(около 5км.)ще бъде разрешена експериментално за следващия сезон.Дали ще бъде и за другите години зависи от редица обстоятелства - най вече от нас риболовците.В страната ще се изберет 6 водоема 3 северни и 3 южни,според предложение на клубовете.
Най-важното от срещата е ,че има диалог и някой ни чува.Дали ще има ефект зависи от управляващите...ИАРА само предлага промяна в закона не го решава.
Всички бяха съгласни с тезата ,че в момента най-големия проблем е бракониерството.Господин Господинов заяви,че няма да се зарибява докато не се реши този проблем:
Цитат::"Не може държавата да дотира бракониерството със средства на любителите риболовци"

Както знаете 25% от билетите излизат от бюджета и се полага по закон за зарибяване.Надявам се след време да видим тия пари в формата на риба из нашите водоеми.Не е зарибявано от 2009 г.

Бяха засегнати проблемите и със стопанския риболов.
Уточнено бе ,че бюджета на агенцията е 5 млн и отива за заплати осигуровки,поддръжка наеми и горива.Един инспектор получава средно 700-800 лв месечно възнаграждение.

Направи ми впечетление ,че медиите не са запознати с проблемите...май там сме виновни ние!

Неприятното в случая е ,че Агенцията се се явава буфер между управляващите и риболовците.Необходими са промени в законодателството и обещаха да направят всичко възможно.Не слагам кавички-дефакто всичко зависи от правителството.Агенцията е контролен орган върху съществуваща морално остаряла правна база.

Господин Господинов заяви,че е вдигнал мерника на местните звена и ще иска резултати под формата на актове.

Още подробности от срещата ще има в медиите и предполагам от другите представители на клубове.Брифинга беше сниман от БНТ.
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от babydoctor »

Markony_RS написа:Един инспектор получава средно 700-800 лв месечно възнаграждение.

Бахмааму - аз съм на 720 :twisted: :twisted: Лошо няма, де, стига да има резултати...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
валето259
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Мар 28, 2011 16:39
получил Браво: 1 път

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от валето259 »

ДА се внесе предложение за използване на чепаре на една от въдиците за р.Дунав
или щом имаш право на 3 бр. въдици да може да използваш една с 6 бр. куки пак е
някакво решение иначе на фона на тези които ловят с мрежи карагьоз да не може да
хвърлиш едно чепаре е повече смешно.Нека ИАРА да обърнат внимание на бакониерите
по Дунав ние любителите няма да изловим рибата.
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от zampo »

Напълно подкрепям :!:
Не виждам причина в Черно Море да може да се лови карагьоз с чепаре , па в Дунав да не може.
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Welsmeister
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 18:42
Риболов: спининг
Местоположение: централно
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от Welsmeister »

След един дълъг престой около яз. Копринка с редовни излети, предложението ми е да поскъпне билетът и просто да се спазва закона. Като човек живял достатъчно дълго извън България ми прави впечатление, че при българина угодия няма, философи и всезнайковци много, свършена работа малко - съответно и никакъв ред няма. Но важното е електоратът да прави каквото си поиска, за да не ни се ядоса.
Конкретно ми прави впечатление следното и е смешно:
- за 2 месеца на Копринка нито веднъж не видях проверяващ от ИАРА съответно и мен не са ме проверявяли !
- не видях да проверяват лодките, които видимо излизат понякога с много над разрешения дневен улов. Някои с това печелят - щом никой не им пречи на дневната норма...Бас ловя, че и те са пълни с идея и претенции за правилата
- цигани (и не само, но те масово са БЕЗ) без билети са редовно по брега
- риболовът до стената е забранен и съм свидетел на ситуация, в която един от редовните лодкари се кара на пазача, че го приканва (как да не се умили човек,.. вместо да го арестуват и глобят дебело) да се маха от там. Всички други не правели "проблем", само този, видиш ли му пречел ...На какво? Да нарушава забраната.
- маломерките се пускат от малцина но това май е най-малкото

Според мен риболовният билет спокойно може да бъде поне 100,-лв и да има НЯКАКЪВ ред и достатъчно средства за да се следи спазването му. За ползване на лодка в такива затворени водоеми имам особено мнение, но това е друга тема. Както е навсякъде по света де. Ако ще водоемите да се стопанисват от съответните дружества с дебели такси. Като се изръся 200,-лв на година за да имам право да ловя на водоема ще ми се създаде правилно отношение и непоносимост към бракониерите и до бой ще се стига докато се създаде някакъв ред и се създаде уважение, към тези които плащат сметката.
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от jazzmena »

Здравей Welsmeister,

Само да вметна, че наистина първото, което идва наум е наистина да се увеличат таксите и така да има повече пари, които да се използват за промяната на статуквото..... НО

За съжаление това е утопия и не работи. ИАРА като орган, натоварен с контрола за спазване на закона, е бюджетна организация. Като такава - всичко което постъпва като средства - например от нашите билети или от актове на бракониери, всичко отива в приходната част на бюджета. Текущото правителство гласува бюджета за всяка следваща година и според това са и средствата, с които разполага агенцията. Добре или зле, това е положението.

Така и 200 лева да стане билета, това страхувам се няма да има желания афект. Според мен даже напротив - ако сега ... да речем 70% са с билет, тогава ще станат сигурно 20%. И реалните постъпления нищо чудно да паднат даже.

Иначе за това със стопанисването, ако знаеш колко си прав. Това е може би единствения прав път в тази ситуация.... но мечтиии :tup:
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от Алка »

http://www.norstream.ru/news.php?newID=194" onclick="window.open(this.href);return false;
трябва да направят подобни табели и по нашите водоеми ,че станахме за смях не само у нас ,а и по света.
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от shaman »

Алка написа:http://www.norstream.ru/news.php?newID=194
трябва да направят подобни табели и по нашите водоеми ,че станахме за смях не само у нас ,а и по света.
Такива ли ? ;)

Изображение

Изображение
--------------
http://www.starividri.org
Welsmeister
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 18:42
Риболов: спининг
Местоположение: централно
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от Welsmeister »

Здравей Jazzmen!
Аз мисля, че по принцип трябва да си сменим чипа що се отнася за ред и корупция - с по сериозни и безцеремонни насказания. Началото да дадат подходящи хора и всичко ще е ок, но няма как на тези ниски цени и много мераклии.

Масовото стопанисване на мен лично не ми харесва, защото видях следното:

- това означава на практика само частни водоеми. И румънците направиха така. И? Просто са раздадени за експлоатация природни ресурси на държавата
- дали дружество или арендатор, пак са хора с техните слабости: и сега има кофти частни водоеми. Кое да е дружество или арендатор може да си злоупотребява точно както в момента, но вече ще има собствена ограда на водоема и ограничен достъп за мен
- за мен риболовът означава: аз и природата, по възможност диво, по възможност усещане за свобода, а не кастинг в аквариум, избор на местенце, барбекю с приятели, добро настроение.
Моето лично усещане в Германия, когато съм за риба е:
- на всеки километър различни правила на различен стопанин: до 17 ч. можеш на силикон, след това и на риба,но умряла,но до 12 см, 100 м. по-нататък нямаш право да хвърляш на царевица ... и въобще: каталог на идиотизмите!
- загрижено уж любопитство на някви дребни хорица около теб на водоема, гледащи в канчето ти - в България с такива мишоци няма как да станем приятели, по-скоро обратното
- бюрокрация по издаване документи и чувство, че всеки момент ще минава кондуктор, за да му доказвам, че не съм виновен, защото по условие съм...
- отивам през работно време на 30 км да си купя карта за един ден за водоем намиращ се на 70 км за неделя, защото Дойчо в неделя не работи, ако ще и война да става, а карта не мога да си купя от друго място - защото е частно. И ако нещо излезе и ми попречи да отида?
- цените са последното което ме дразни, но са пълна тъпотия. 17 евро/ден за риболов за 2км по река Лех + 5 евро депозит, за да върнеш бележката с вписания улов...Хрантутиш някакви псевдо-правдолюбци, докопали се до водоемче...
- ловенето на риба с ток в Германия при определени условия е разрешено - най-вече за стопаните на водоема : http://xn--gewsserwart-n8a.de/grundlage ... fischerei/" onclick="window.open(this.href);return false;

Къде е свободата? Другото ...без свобода е едно нищо....за мен лично
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от jazzmena »

Благодаря ти Welsmeister за изразеното мнение.

Наистина аргументите ти важат. Дано никога не ни се случва германският модел 8)
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от sleepwalker »

Покана за работна среща във връзка с промени в Закона за рибарството и аквакултурите

ИАРА, кани всички заинтересовани лица: любители риболовци, клубове по спортен риболов, ловно рибарски сдружения, рибари, браншови организации и асоциации от сектор „Рибарство“ за обсъждане на предложенията за промени в Закона за рибарството и аквакултурите. Срещата ще се проведе на 10 юни 2014 г. /вторник/ от 14.00 ч. в залата на Растителна защита – приземен етаж в сградата на ИАРА.
Колеги, някой от тук пишещите присъствал ли е на тази среща? Знае ли се какво е било обсъждано и евентуално дали е постигнато някакво споразумение за промени в закона?
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от Pedro »

Мен постоянно ме преследват умни мисли... но аз съм по-бърз от тях
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от Плашилото »

валето259 написа:ДА се внесе предложение за използване на чепаре на една от въдиците за р.Дунав
или щом имаш право на 3 бр. въдици да може да използваш една с 6 бр. куки пак е
някакво решение иначе на фона на тези които ловят с мрежи карагьоз да не може да
хвърлиш едно чепаре е повече смешно.Нека ИАРА да обърнат внимание на бакониерите
по Дунав ние любителите няма да изловим рибата.
Защо,колега,трябва да е с 6 куки,а не с 10?Дали хората,плащащи билет за стопански риболов,който е 5-6 пъти по-скъп от любителския,ходят на риболов с 10-12 куки(пропорционално)?Не,с мрежи са ,много метри и каквато и риба да хванат нищо не се пуска.Лови се и доста сом,който се върти около скумрията.Но е 10-12лв кг, а карагьоза 2-2.5 лв.Да не е луд,човека с това си храни семейството.
Според мен,скобара трябва да е забранен за мрежи до края на общата забрана,а не разрешен преди началото й.През април е пълен с хайвер,а точно тогава е мрежарската жътва.Въобще,ако мрежите са разрешени по Дунав(а мисля,че трябва да се забранят,защото се черпи ресурс от реката,а никой не зарибява)срокът е до 31.03. и след края на забраната .
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от Плашилото »

От гледна точка борба с бракониерството забрана-2015 е пълен ташак.След 1.05. около Видин е пълно с мрежи,предполагам за щука и распер.След 15.05 пък се почва с мрежите за карагьоз.Излишно е да споменавам,че всичко в мрежите се прибира.Тотална липса на контрол.Всичко това,заедно с постоянно играещото ниво на Дунав и липсващото зарибяване ще направят от тази ще направят от тази река пустиня.Добре,Румъния и Сърбия произвеждат ток,но защо ние трябва да патим от това?Не може ли поне в размножителния период да се поддържа някакво що годе нормално ниво?Специалистите да кажат какво да е то,така че да не пречи на размножаването на рибите.Ако двете държави не могат да изпълнят това изискване,да платят,ние ще го направим.Мисля,че така е справедливо.
aglad
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 15:56
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Предложения за промяна в закона!

Мнение от aglad »

една брадясала тема
от Плашилото » Пет Фев 06, 2015 2:01
ДА се внесе предложение за използване на чепаре на една от въдиците за р.Дунав
или щом имаш право на 3 бр. въдици да може да използваш една с 6 бр. куки пак е
някакво решение иначе на фона на тези които ловят с мрежи карагьоз да не може да
хвърлиш едно чепаре е повече смешно.Нека ИАРА да обърнат внимание на бакониерите
по Дунав ние любителите няма да изловим рибата.
Мнение от zampo » Пет Май 17, 2013 17:03
Напълно подкрепям :!:
Не виждам причина в Черно Море да може да се лови карагьоз с чепаре , па в Дунав да не може.
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”