Предложения за промяна в закона!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Мнение от kff »

Вярно е,че няма да е лесно,но ако се тръгне от там,че България е подписала всички споразумения касаещи членството и в Асоциацията на държавите през които минава Дунав/незнам точното име на това сдружение но ще го потърся,защото има такова/ тогава най-вероятно ще се окаже,че само ние и румънците не го спазваме.Т.е закона може да е вече подписан,остава само да бъде приложен.Иначе за твоите "малки"цели бих се подписал веднага...С удоволствие!
Казвам се Чавдар Куманов,няма да сменям профила за сега.
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

Румънците пък бяха забранили всякакъв вид риболов по Дунав до тази година :roll: и при тях е един батак.
Аз мисля, че може поне да се изкаже мнение за забрана на стопанския риболов. Пределно ясно е че целта няма да се постигне току така. Все от някъде трябва да се започне. Бих помогнал с всичко каквото мога за тази кауза.
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Някой знае ли колко процента е рибата,уловена(по официални данни),в Дунав в сравнение с общия улов на страната-става въпрос за стопанския риболов?
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Мисля,че ще е най-рационално да се концентрираме върху двете прости
и ясни искания. Ако почнем да се обясняваме за разумните минимални
размери на рибите,няма да постигнем достатъчно популярност и бая ще размътим мозъците на основната маса от рибари,а техните гласове ни трябват.И сега законът в частта му за минимални размери масово не се спазва,контролът в това отношение не е голям..поне моето впечатление е
такова..В липсата на ефективен контрол е основният проблем, а не толкова
в сантиметрите,вписани в книгата..

За забраната на ,,стопанският риболов,, по Дунав..Има ,,Организация за сътрудничество на страните по поречието на река Дунав,,
или нещо такова..Всичките им инициативи обаче,имат пожелателен характер и досега ,в Силистра, не съм видял реален знак за присъствието им.. :roll: Боя се,да се окажат поредните бюрократи,седнали на софрата
на европейските фондове..?!
Борбата за нашата инициатива за промените в закона,които сме замислили,обезателно ще мине през срещи с точните депутати, парламентарни комисии и прочие..В разговорите с тях ще опипаме почвата за подобна забрана или поне за някакво реално ограничение
върху улова и контрол върху ,,стопанските риболовци,,

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Ярослав Ставрев
Мнения: 265
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 13:48
Местоположение: Кюстендил
Обратна връзка:

Мнение от Ярослав Ставрев »

Димитър Тодоров написа:И сега законът в частта му за минимални размери масово не се спазва,контролът в това отношение не е голям..поне моето впечатление е
такова..В липсата на ефективен контрол е основният проблем, а не толкова
в сантиметрите,вписани в книгата..

Едно време в билета имаше илюстрации на рибите за да знаят хората коя как изглежда. Бяха описани и минималните размери на рибите които можем да задържим. А сега ... Горкия рибар от къде може да знае клен ли е хванал или уклей? От къде да знае колко сантиметра трябва да е рибата за която и без това се чуди дали е шаран или каракуда за да я задържи?
Пръскачите идват от руски лаборатории в които е създаден и пърхута.Терористи от самолети сипят пърхут който атакува веждите на човека, а пръскачите пречат на риболова.Причината: “За да ти е гадно, за да си циганин, за да имаш пърхут и да не хванеш риба!"
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

Ярослав Ставрев написа: Едно време в билета имаше илюстрации на рибите за да знаят хората коя как изглежда. Бяха описани и минималните размери на рибите които можем да задържим. А сега ... Горкия рибар от къде може да знае клен ли е хванал или уклей? От къде да знае колко сантиметра трябва да е рибата за която и без това се чуди дали е шаран или каракуда за да я задържи?
Ми горкият рибар като иска да лови, да бъде така любезен зда се научи да познава рибите. Къв рибар е, ако не знае, че каракудата няма мустаци?
Иначе съм за, обаче да се преформулират нещата, и да се пхредложи готов вариант за промяна. В смисъл: точка еди коя си да се промени така и така, а точка тази и тази - еди как си. Иначе нищо няма да стане, вие да не мислите, че закона за рибарството се прави от риболовци. Нищо подобно - прави се от лаици и некомпетентни хора, изключая Пешо Шарана, ама той май че вече не е депутат.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Здрасти,Станиле..

Ще го направим така,както казваш- ще цитираме конкретни точки и членове. Това, в предложението си и разговорите с депутатите..
Когато иде реч за нашего брата,риболовеца,мисля,че ще е по-добре да поднесем нещата по-просто ,както съм опитал да се изразя в
обръщението.. :roll:

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Димитър Тодоров написа:...няма да постигнем достатъчно популярност и бая ще размътим мозъците на основната маса от рибари...
Мда, прав си, не съм го дообмислил :oops: Писал съм го с усещането, че всичко е Форум и Форумът е всичко. Определено общата ви със Станил идея за един по-популярен и един юридически издържан документ около двете искания е най-добра, давай!
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Мнение от kff »

Бих искал да отговоря на cecko за реалият улов на риба по Дунава.За района около Силистра имам реални впечатления.Миналата година излизаха масово шарани по около 250-300 г които никой уважаващ себе си рибар не би прибрал,но в същото време на мен ми се хвалеха ребари занимаващи се със "стопански" риболов,за по 200 кг от едно хвърляне точно на такава риба.Цената беше паднала до 2 лв на кг и ги копуваха масово.Изобщо за какъв "стопански" риболов може да става дума след като всичко се продава или замръзява,а парите отиват в джоба ти?Това не е риболова от Бай Тошово време с който се занимаваха 2-3 лодки,рибата отиваше в магазините,улова беше планов и под контрол,а рибарите на държавна заплата?Всичко друго освен риболовната мрежа беше забранено.Сега само на една лодкостоянка можеш да преброиш над 30-40 лодки,навсякаде е заградено със станоци,винтери,монтажи от над 50 куки и то по местата кадето нормално би застанал всеки един от нас с въдица в ръка.Това ли е "стопански" риболов?
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

Не отговаряш на цецко , но няма нищо.
Важното е да намерим вярната организация. Много ще ми е неприятно ако хвърлим труд и връзки и не постигнем нищо. Предлагам да излъчим на първо време лидер. За мен е ясно кой е. Тои ще ръководи дейноста, а останалите ще изпълняваме!!!
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

Аз мисля, че ще трябва да се регистрира "Гражданско сдружение" :roll: Ако има юристи да помогнат.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Цецо,не мисля,че е нужно да сформираме ,,гражданско сдружение,, ,нито пък да излъчваме лидер.. :) Далеч по-добре ще е,ако всеки от нас приеме
идеята присърце и помисли как би могъл да помогне..
Предлагам да правим нещата стъпка по стъпка,не бързаме за никъде..Процесът ще е бавен,но,надявам се,успешен!

Вероятно клубът ,чиито член съм и аз , спининг клуб ,,Стари Видри,, ще застане официално зад идеята и се обозначи като автор на инициативата.
Ще се радвам много,ако официално ни подкрепят и други клубове и всички
риболовци,които припознават идеята като своя..

Чавдаре,знам за какво говориш.. Болно ми е да гледам толкова много и различни форми на бракониерстово по Реката..За вътрешните водоеми също знам,че нещата не стоят по-добре..сигурно са и по-лоши..
Правилната посока я виждам,когато риболовците осъзнаят,че заедно са силни! Тогава клубовете ще добият реално влияние и думата им ще се чува и тежи. Всичко това тръгва от малките неща,а именно-нашият личен пример на брега на водоема.Това е и смисълът на форумите-предаване на опит и личен пример. Борбата ни за тази промяна ще е поредната ,,малка,, крачка във вярната посока.Пътят е поредица от ,,малки,, крачки..

Аз виждам и първите светлинки в тунела..Забележи-край Силистра вече се срещат риболовци,които връщат рибки обратно..Нима ги имаше преди две-три години..Процесът е бавен,но вярвам,необратим.. :roll: :)
И далеч не е задължително рибата,която връщаш,да попадне в мрежите
на ,,стопанските риболовци,,! :wink:

Поздрави!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

Димитре, на първо четене не можах да те набутам с организацията. :lol: :lol: :lol:
Само с взимане присърце на идеята нищо няма да се получи. Мен примерно отдавна ме вълнува този проблем и съм изказвал мнение много пъти, но резултатът е никакъв.
Ако клуб "Стари видри" поеме инициатива ще е много хубаво, но аз съм останал с впечатление, че техните инициативи и политика са далеч от Дунава.
Без публична организация, остава да излезем на пътя да спираме движението, за да ни обърне някои внимание. Като че ли не съм за този вариант. :roll:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Ей го колко просто изглежда - просто трябва да отпадне червеният текст.
Чл. 24. (4) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2005 г.) Любителският риболов, с изключение на пъстървови риби, се разрешава само през светлата част на денонощието през всички дни на седмицата, извън периода на забраната по чл. 32, ал. 1 .
(5) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2005 г.) Любителският риболов на пъстървовите риби е разрешен през светлата част на денонощието само в събота, неделя и в празничните дни, извън периода на забраната по чл. 32, ал. 1 .
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Краси,благодаря! :)


,,Ако клуб "Стари видри" поеме инициатива ще е много хубаво, но аз съм останал с впечатление, че техните инициативи и политика са далеч от Дунава. ,,

Цецо,категорично грешиш! Най-малкото защото, русенци и аз също сме членове на Клуба и живеем на Реката! :) :wink:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”