ТЪП И УПОРИТ - АНКЕТА ОТНОСНО ИАРА!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.

Успява ли да си върши работата по предназначение ИАРА?

Анкетата свършва на Сря Сеп 07, 2005 22:10

Да
3
8%
Не
34
92%
 
Общо гласове: 37

Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

ТЪП И УПОРИТ - АНКЕТА ОТНОСНО ИАРА!

Мнение от Lubo »

Продължавам темата за свършената работа от ИАРА. За мен агенцията не си върши работата. И дори съвестните инспектори не отговарят на елементарни въпроси. Пак ще питам за пореден път- ЗАЩО НА ПОДАДЕНИТЕ ОТ МЕН СИГНАЛИ, НЕ СЕ ОТЗОВА НИКОЙ? А г-н Занков се биеше в гърдите в предаването с въдица и пушка, че ИАРА ходи само по сигнали. Глупости. И тогава не идват на проверка. Идва ми на акъла - дали да не уведомя някои медии, и да направим експериментална проверка с обаждане до ИАРА? Ма много ме загложди тая мисъл. Ето - отварям нова тема, не обиждам никой. Нека Съни бой си напише мнението по въпроса. Да направим непринудена проверка на звеното в Казанлък? А дали не и на софийското. Много ми е интересно какво ще стане? Резултата е ясен! Съни бой - пиши точно и ясно ЗАЩО агенцията има нужда от помощ. Не призовавай хората да стигат до саморазправа! Те ще патят от закона, а не ти! Затова смятам че всеки апел за саморазправа с бракониерите от страна на служители на ИАРА е манипулация. Тук искам да кажа че аз ИМАМ риболовен билет, и съм съвестен член на клуба. Всичките приказки за липсата на нужда от риболовен билет бяха майтап. Не че ми трябва наистина, но устава на клуба е непоклатим по този въпрос. Аз съм идеалист по въпроса. Дано повече хора се "заразят" от идеята. Но в никакъв случай не смятам че колегите от форума трябва да ви вършат работата. Естествено че смятам че ИАРА трябва да съществува като контролен орган. Само че засега полза НЯМА!

P.S. - Чакам отговор на тъмночервеният въпрос.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Iliya
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 21:55
Местоположение: Бургас

Мнение от Iliya »

Нека започнем да разплитаме кълбото сами. Какви функции, освен контролни, има ИАРА? Наистина не зная; мога и да го издиря, но ще е полезно за всички тук да бъде обяснено от някой по-образован по въпроса.
След като се реагира само на сигнали, къде и как се подават тези сигнали - така, че този, който ги е подал, да може да докаже това?
Иначе за какво си говорим?

Ще си позволя да припомня един брадат полуцензурен анекдот:
Син обявява на баща си: Тате, станах гей. Бащата: Сине, ти прочут художник ли си? Известен актьор ли си? Или виден модист? - Не, признава синът. - Ми сине, ти тогава си станал обикновен п******т!

Та ние, обикновените, докато не се появи опонентът, просто си говорим сами.

P. S. Да си говори човек сам е полезно, но не е престижно, и най вече - не върши работа за решаване на проблема.
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Re: ТЪП И УПОРИТ - АНКЕТА ОТНОСНО ИАРА!

Мнение от Samuil »

Lubo написа:...Идва ми на акъла - дали да не уведомя някои медии, и да направим експериментална проверка с обаждане до ИАРА? Ма много ме загложди тая мисъл....
Любо, сещам се за две много нахални журналистки от телевизията. Може да пробваме с тях - със сигурност ще има резултати след тяхното изследване!!!

Знаеш кои са.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Съни Бой отдавна си каза мнението за всички тези неща. Отговор на Любовия въпрос би следвало да даде самият г-н Занков /ясно, че някой друг ще го пише, ама поне да "идва" от него/ или в краен случай някой от подопечните му в "началото на клона".
А лично според мен, тук ясен и аргументиран отговор на този въпрос от подходящия и правилния за случая човек няма да последва, просто защото няма такъв.
Не човек, а отговор имам предвид.
:wink:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Hito®
Мнения: 1415
Регистриран на: Съб Яну 29, 2005 23:43
Местоположение: Самоков....и София...за жалост :(

Re: ТЪП И УПОРИТ - АНКЕТА ОТНОСНО ИАРА!

Мнение от Hito® »

Samuil написа:
Lubo написа:...Идва ми на акъла - дали да не уведомя някои медии, и да направим експериментална проверка с обаждане до ИАРА? Ма много ме загложди тая мисъл....
Любо, сещам се за две много нахални журналистки от телевизията. Може да пробваме с тях - със сигурност ще има резултати след тяхното изследване!!!

Знаеш кои са.
От доста време ми идваше на ум да ви предложа нещо подобно :lol: Според мен докато не се намесят медиите няма да има никакъв ефект от цялата ни раздумка :evil:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: ТЪП И УПОРИТ - АНКЕТА ОТНОСНО ИАРА!

Мнение от babydoctor »

Hito написа:От доста време ми идваше на ум да ви предложа нещо подобно :lol: Според мен докато не се намесят медиите няма да има никакъв ефект от цялата ни раздумка :evil:
Ми това за медиите го дъвчем от миналата година, ама :oops: Първо, съжалих, че Алеко заключи темата и се радвам, че Любо я възроди - да се надявам, че ще запазим по-умерен тон, въпреки вълненията си. Второ, ако с нещо съм засегнал Съни бой, било е неволно, така, че моля за извинение :oops: От цялата ИАРА докопахме един, дето явно си милее за работата и доблестно се изправи пред нас да си я защити. Трето, за тази година "Копринка" ми е в плановете и ще се радвам да се видя с Форумци там. :D :D :D А че не трябва да оставяме ИАРА-та, не трябва - но ръководителите, не изпълнителите. Какво е виновен колега на Съни бой, който не си върши работата или се е сдушил с бракониерите, виновен е този, който му дава тази възможност :evil: :evil: :evil: И последно, Съни, София не е България, вярно, но шуробаджанащината е най-вече в провинцията. Пример - в долното течение на р. Искър се залагат винтери от местни МВР-шефове, всички го знаят. И какво ще му направи ИАР-ецът? Ако не е блиц-екип от София, Пловдив, Казанлък ако щеш - е затова говоря, е затова трябва да се ръчка височайшето ръководство на въпросната агенция /писна ми да я споменавам/ :evil: :evil: :evil: Още веднъж прощавай и успех в работата :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
theater
Мнения: 646
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:17
Местоположение: София, България

Мнение от theater »

Отговор: НЕ !
Мисля, че няма нужда да се аргументирам ! :evil:
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Мнение от Алеко »

Понеже не се знае дали някой от ИАРА гледа тук, препратих линка към тази тема директно на г-н Занков. Ето какво му писах:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=1879

Уважаеми господин Занков,

На горния линк ще намерите тема от форума на Фишинг-мания, която засяга пряко работата на ръководената от Вас Изпълнителна агенция по рибарството и аквакултурите. В темата се развива дискусия по въпроса дали ИАРА изпълнява функциите си, или не. Поставени са и конкретни въпроси към Вас.

От името на риболовците, участващи в тази дискусия, Ви моля за отговор на поставените въпроси.

С уважение

Алеко Дянков
сп. "Меню"
Главен редактор
Ако не отговарям на писмата Ви - погледнете тук: http://6lyokavitza.org/mail


Да видим.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Много хора познавам , които са подавали сигнали(включително моята скромна персона), обаче никакво внимание...Цари пълно безхаберие в тази държавна агенцийка, която е създадена с цел да поумият рибарските очи. Кво ли си викат от ИАРА: "още малко рибица остана, дано бракониерите по-бързо я изчочонижат и нея ( и ние с квото може ще им помагаме) и ще мирясат, и вече няма да ходят по водоемите, защото нищо няма за хващане. Тогава ония абдали дето маат въдиците ще мирясат, защото няма да гледат незаконни работи и да се афектират. Е, вярно че нищо няма да хващат, ама то не може и риба да има, а да няма бракониери...".

Та тъй...на уцелилите джакпота да живеят в такава ненормална държава честито!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Гледам резултата досега е 20 на 1! Лошо няма, само дето ме притеснява въпроса - "кой е единственият гласувал, смятащ че ИАРА успява да си свърши работата по предназначение"? Тормози ме това че не е написал коментар по темата. С две думи - няма аргументи. Без думи от моя страна!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Няма грешка, аз гласувах, че ИАРА си върши работата.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

След забраната не си спомням деня реших да наобиколя култовия язовир Гачевци в околностите на гр.Габрово.Говорийки
с колеги ,забелязах лодка с токадижии -звъннах на Пламен-ИАРА-който се отзова хванаха ги с риба ,кепчето с кабела но без УРЕДА-хвърлели във водата и после Пламен ми ОБЕСНЯВА ,че нищо не можело да се направи ,ами да ви пикая на ИАРА бееееее :arrow: Та това е КОЛЕГИ и да пишем и да лаем пак ще сме потърпевши НИЙЙЙЙ-ОТ ТУК НАТАТЪК НИКАКВИ ОБАЖДАНИЯ -ПРАШКАТА И ............. :twisted:
Последно промяна от Божидар Иванов на Нед Май 15, 2005 18:26, променено общо 1 път.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

ето това отгоре

Мнение от Бат Стан »

Правилно - пикай. След това може да свършиш върху ИАРА и другата работа, онази по-голямата. Въобще в Бг има много специалисти по пикаене върху този и онзи, още повече, че в случая напиканият е дошъл и се опитал да си свърши работата. Много добре, направо нямам думи. А дори не се е намерил някой блюдолизец-журналист да отрази събитието.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Re: хай

Мнение от Lubo »

Бат Стан написа:Няма грешка, аз гласувах, че ИАРА си върши работата.
Ами добре ще е да обясниш защо така смяташ. Все пак си фактор в риболовните среди и мнението ти е много важно.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

хай

Мнение от Бат Стан »

Веднага обяснявам: когато се анализира някакъв проблем, никога не се ограничаваме само с констатацията, а за причините, довели до този проблем, защо се е случил той, и какво следва от този проблем по-нататък.
Според мен проблемът не е в ИАРА, а в държавата, парламента като законотворец и общините. Първите два обекта, които са най-важните, практически са абдикирали от риболова и опазването на рибните запаси. България има възможно най-смахната нормативна уредба по отношение на спортния риболов и опазването на рибните запаси, ама най-смахнатата. Тази нормативна уредба не генерира средства, с които да се плати за охрана. В резултат на това примерно едно регионално подразделение на ИАРА има примерно един инспектор, отговарящ за 10-12 затворени водоема и три реки. Инспекторът е на 8-часов работен ден, както си е нормално. Я сега се запитай в състояние ли е един инспектор да обиколи всичките затворени водоеми - примерно един голям държавен язовир, още осем кариери от типа на Богров, още няколко други гьола, и реки с обща дължина около 20 км. Ами естествено, че не е в състояние. Същият този инспектор трябва да ходи и нюха по рибарските магазини дали не се продава риба без сертификат, ловена по бракониерски начин.
Я сега си представи, че ти си инспектор от звеното в Монтана, и около 16 часа си на язовира и обхождаш водоема и гледаш дали "стопанските риболовци" са си пуснали мрежите на обозначените места, или са ги натопили някъде другаде, където не е зона за стопански риболов. И в този момент колегата Х на около 40 км по-нататък по река Ботуня като съвестен риболовец ти се обажда и ти казва, че в реката до село Стояново има некви, дето мяткат парашути, или мрежарят със срекме. Ами естествено, че няма да отидеш, не за друго, ами щото просто нямаш физическа възможност. Ето такова е положението навсякъде. Когато обаче се назначи риболовен инспектор във Вършец, който се занимава само с тази река и още два-три гьобла в съседните села, тогава вече може да изискваш от него да реагира като Бърза помощ и да дойде на момента. Тъй като няма пари обаче за инспектор във Вършец, в Ботуня има мрежи и парашути.
Откъде ще дойдат парите ли? Ами глей ся, трябва да смени целия режим на риболов по отношение на плащането. Билетите да се категоризират - да има талони за държавните язовири, плащане на ден за речен риболов, да се забранят големи участъци от реките, и всичко да се подчини на бизнес-основа.
Примерно - за Пънчака да има два вида режим на риболов: целогодишен с опции за билетче от един лев за отделен излет, карта за езерото от 10 лева за цялата година, или с билет за 150 лева, който ти дава право да ловиш във водоемите в цяла България от еди-коя си категория. За ученици - безплатно. И тогава ще има пари и за охрана, и за зарибяване, и за монтиране на пет осветителни тела на специални понтони във водоема, за да не може онези нощем да щъкат с лодките, щото охраната ще ги види.
Какво пречи да се направи един централен регистър на водоемите, където всички водоеми и водоемчета в Бг да бъдат описани много точно с текущия режин на риболов, примерно:
Река Искрецка, общ-. Своге:
- първа зона - от моста на Своге до картонажната фабрика - свободен риболов с такса 1 лев (ходи си лови мренки през лятото), талончетата се продават в денонощното кафене до автогарата.
- втора зона - от картонажната фабрика през землището на село Свидня до Ценин мост - разрешен е риболовът само с блесна с изпилена контра, изкуствена муха, както и естествена стръв с кука с изпилена контра с изключение на: хайвер, ручейник и малки рибки. Дневна такса пет лева (щото вече ще ловиш пъстърви) с право на задържане на пет пъстърви. Талончетата се продават от 7.00 до 19.00 часа в горско стопанско Свидня, заедно с тях получавате пет пломби, които поставяте на хрилете на уловена риба, която искате да завържите. Ако ви барнат, че имате повече риби или че имате непломбирана риба - 150 лева глоба.
- трета зона - от Ценин мост до моста на изхода на село Исрец - разрешен е риболовът само с блесна с изпилени контри и изкуствена муха. Такса пет лева. Талончетата се продават от 7.00 до 19.00 часа в селкоопа в село Искрец. Имате право да задържите пет пъстърви, пак пломби и т.н.
Забранен е риболовът от моста на изхода на селото до изворите на реката.
Сложничко нали? Ама като се размислиш, от тея пет кинта да остават 50 стотинки за дистрибутора, два кинта за охраната, и два за зарибяване и още 50 стотинки за общината, все е файда (данъци няма, щото тоя бизнес е в графата земеделие и е освободен). Може да се направи и схема с допълнително доплащане на по още два лева за риба с право на задържане, примерно ако ти трябват седем пъстърви. Може да има зона за три лева, ама с режим "но кил" и т.н., ама баш там да са свърталищата на най-големите риби и самият риболов да е атрактивен.
Та като се направи това, ще има и зарибяване, и охрана, и риби, и качествен риболов. В цялата работа мое да се включат и рибарски сдружения, и т.н. А не като сега.
Иначе си пикайте колкото искате по ИАРА, от това няма да последва нищо, абсолютно нищо. Безплатен обяд няма, не може да дърпаш риби целогодишно срещу 15 лева билет. Затова твърдя, че в този си вид ИАРА си върши работа - толкова са й възможностите. Някой ако си мисли, че ИАРА трябва да реагира като Бърза помощ или полицията, е в много груба грешка.
Впрочем защо никой не плюе по горското, нали и те имат задължения да пазят рибата?
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”