Пролетна забрана 2012-та

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от sentinel »

kosatkata написа:От цялата работа не разбрах как да тълкувам написаното в сайта на ИАРА.Ще може ли да се ходи за бяла риба и щука по всички така наречени държавни язовири след 1 май или няма да може.
"София, 24 април 2012 г. – Във връзка с постъпилите многобройни запитвания от любители риболовци, относно улова на бяла риба и щука, Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури уведомява, че:

Риболов на бяла риба и щука може да се извършва след 1 май 2012 г. на разрешените за риболов водоеми по време на Забрана.
Свободните обекти за риболов може да намерите в Заповедта за Забрана на риболов през размножителния период на сайта на ИАРА http://www.iara.government" onclick="window.open(this.href);return false;.
Какво не ясно има??
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от bai ves »

:wink: На мен всичко ми е ясно, както ми е ясно, че ИАРА поема по прав път и разбраха, че обществото от риболвци е по силен фактор от самите тях. ИАРА нямат лодки, колкото мои познати и приятели имат. Тези хора- риболовци имат и финансови средства, а ИАРА нямат. Ползата идва от това, че обществото помага активно и ИАРА няма от какво да се страхува, че някой ще лови на спининг. По добре 100 въдици в реката , от колкото 10 мрежи и край....
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от LVitchev »

Има доста недомислици,написани от хора които не са хващали въдици в ръцете си,това е факт,иначе нямаше риболова да ни е на такова дередже.Има много кадърни,съвестни и начетени инспектори от ИАРА,но има и такива,които наистина си правят свободни съчинения и са скарани с четенето,трудно четат,камо ли да научат и да прочетат техните книги.Стискайте палци да седне някои и да напише нещо ново и свястно в закона за рибарството и аквакултурите, че да се рахатясаме.Да променят и правилата и да вкарват бракониерите в затвора.Те не могат да се справят със свободните водоеми,вие искате и с арендованите да се занимават,което не им е работа.Само се моля,да не взимате написаното от мене за някакво заяждане,аз казах и повтарям,ако някой иска,да заповяда да изкарам малко пари,другото е бош-лаф :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Zander
Мнения: 6273
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Zander »

LVitchev написа:Има доста недомислици,написани от хора които не са хващали въдици в ръцете си,това е факт,иначе нямаше риболова да ни е на такова дередже.Има много кадърни,съвестни и начетени инспектори от ИАРА,но има и такива,които наистина си правят свободни съчинения и са скарани с четенето,трудно четат,камо ли да научат и да прочетат техните книги.Стискайте палци да седне някои и да напише нещо ново и свястно в закона за рибарството и аквакултурите, че да се рахатясаме.Да променят и правилата и да вкарват бракониерите в затвора.Те не могат да се справят със свободните водоеми,вие искате и с арендованите да се занимават,което не им е работа.Само се моля,да не взимате написаното от мене за някакво заяждане,аз казах и повтарям,ако някой иска,да заповяда да изкарам малко пари,другото е бош-лаф :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink: :wink: :wink:

Любо е много прав, точно така е.
Казвам го от личен опит от работата ми с ИАРА! :idea: :idea:
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от jagger1 »

Във връзка с мнението ми, което написах на 13-та страница от тази тема по въпроса: Имаме ли право да ловим на арендовани водоеми през периода на забраната (до 01.06.2012 г.) свободно и без проблеми и поради противоречивите тълкувания на заповедта на забрана, както и на закона, свързано с арендованите водоеми, позволих си да изпратя следния Е-майл до ИАРА-София, с молба за официален отговор относно законноста и различните тълкувания на заповедта и закона. Пускам пълния текст на изпратения Е-майл, като искрено се надявам да има официален отговор до няколко дни (до днес, 25.04.2012 г. все още няма публикуван отговор.).
Ето и текста на изпратения Е-майл:

"Здравейте.

Казвам се Мирослав Димитров от София.

От години съм риболовец – любител. Запознат съм с текстовете на заповедта за забрана за риболов през размножителния период, както и с текстовете за забрана на щука и бяла риба до 01.06.2012 г., а така също и за условията за улов на пъстърва.

Член съм на няколко риболовни форума, в които от няколко дни се разисква законността на практикуването на риболов през периода на забрана за водоеми, които са арендовани. В текстовете на закона и на заповедта за забрана на риболов през размножителния период, арендованите водоеми не присъстват като коментар в смисъл на законността от практикуването на риболов през забраната на тях.

Във форумите се появиха редица противоречиви мнения от колеги във връзка с това, дали е разрешен риболовът на такива водоеми (арендовани) по време на забраната или не, след като те не фигурират в списъка на разрешените за тази цел (свободни) водоеми, упоменати по региони в заповедта. Привеждат се и примери, в които се посочва, че на арендовани водоеми след 17.04.2012 г. са извършвани проверки от ваши колеги и са последвали глоби за риболовците, които са ловили на тях през периода на забраната (говоря само за арендовани водоеми). В същото време са изисквани и риболовни билети, издадени от ИАРА за риболов, независимо, че на съответните арендовани водоеми е била заплатена еднодневна такса според изискванията на арендаторите.

Моля за вашето компетентно мнение по следните въпроси:

1. Имат ли право риболовците да посещават арендованите в страната водоеми през периода на забраната (от 17.04.2012 г. до 01.06.2012 г.) и ако не, по силата на кои правни основания?
2. Изисква ли се задължително притежаването на риболовен билет, издаден от ИАРА на арендован водоем заедно със заплатената такса според условията на арендатора и ако да, по силата на кои правни основания?

Моля още веднъж за вашето компетентно мнение, което може да бъде публикувано и на сайта на ИАРА, откъдето всички заинтересовани да получат необходимата информация.

Пожелавам Ви много успехи в борбата с бракониерството и много съвместно сътрудничество с нас – риболовците.

С уважение: Мирослав Димитров, гр. София
"

Искрено се надявам, че ще бъде публикуван отговор на моето питане, с което да се отговори еднозначно на казуса.

п.п.: Специални благодарности на колегата Зандер за полаганите усилия и многото отделено лично време, за да тръгнат нещата и да се получат. Благодаря и поздрави от мен.
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от sentinel »

Колега, много добре зададени въпроси. Сега трябва само да ги прочете някой, който знае отговорите.... Дано в ИАРА има поне един, който ги знае.
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Алеко »

Всички проблеми идват от това, че всички юристи по цял свят не умеят да се изразяват така, че да ги разбере обикновения човек. В това число, естествено, са и юристите на ИАРА, които пишат заповедите за забрани и други такива поднормативни актове. Явно в юридическия факултет ги учат да говорят витиевато, за да има различни тълкувания на приказките им. Иначе нямаше да има и нужда от юристи. По този начин те си защитават хляба.

Колко по-лесно би било да се напише:

Забранява се риболова на пролетно размножаващите се риби от... до...
Изключения:
1. Пъстървовите видове са разрешени.
2. Разрешен е риболовът на всички видове риби в следните водоеми:
а) Разрешени водоеми по списък по области, посочен по-долу.
б) Водоеми, отдадени под аренда.


Ама не. Те изписват сума ти страници, от които никой обикновен човек не разбира нищо.

Докато бях ПР на Агенцията, се опитах да въведа друг начин на писане, но юристите щяха да ме изколят. Излишно е да казвам, че нито един от тях не беше виждал въдица, освен на картинка.
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от sentinel »

Ами как да види въдица на живо... В длъжностната им характеристика няма такова условие. А трябва да има! И навярно тогава няма да пишат двусмислени глупости и да четат закона, както дявола евангелието.
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Бат Стан »

Само една ремарка за щуката. Мой познат е бил проверен от ИАРА тези дни на една от разрешените кариери около София. Инспекторите са му казали, че може да лови в тези водоеми съвсем спокойно щука и бяла риба, тъй като в тях забраната до 30 април не важи. Така че утре и в неделя може да се ходи за щука на въпросния вид водоеми, които са позволени от ИАРА за риболов през забраната.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от bai ves »

А защо тогава при с Крушето, където са били проверени и съставени няколко акта на хората, които са ловили на разрешен водоем?
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Бат Стан »

bai ves написа:А защо тогава при с Крушето, където са били проверени и съставени няколко акта на хората, които са ловили на разрешен водоем?
Не знам! Тука даже единият от инспекторите е извадил въдица за щука и е мятал около час на водоема, след като са направили проверка на билетите. Даже се учудил колко риба има, след като колегата уловил две щуклета пред него.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
jagger1
Мнения: 3177
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 751 пъти
получил Браво: 1168 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от jagger1 »

На основание запитването, което направих до ИАРА, относно възможността за практикуване на риболов на арендованите водоеми през периода на забраната, както и дали се изисква притежаването на риболовен билет за любителски риболов издаден от ИАРА на арендован водоем, получих следния официален отговор по компетентност от ИАРА:

"Здравейте г-н Димитров,

Изпращам ви отговор на нашите експерти от Дирекция "Рибарство и контрол" на поставените от Вас въпроси:



Съгласно чл. 2, ал. 2 и 3 от Закона за рибарството и аквакултурите правото на собственост върху рибните ресурси във рибностопанските обекти, които са предмет на този закон, принадлежи на собственика на съответния обект или на лицата, на които са предоставени права за ползване на рибния ресурс по силата на договор или на друго правно основание. Правото на собственост върху рибните ресурси в обектите и съоръженията за развъждане и отглеждане на риба и други водни организми принадлежи на лицето, регистрирано за производство на аквакултури по реда на чл. 25 от ЗРА В тази връзка риболовците имат право да посещават тези водоеми през периода на забраната.

Съгласно чл. 3., ал.2, т.3 от ЗРА обектите по ал. 1, т. 2 и 3 от същия се ползват за стопански риболов и аквакултури; същите обекти могат да се ползват и за любителски риболов при условия и по ред, определени от лицето, което притежава разрешителното за стопански риболов, или от регистрираните по чл. 25 лица. Поради тази причина не би следвало да се изисква и билет за любителски риболов.



Надявам се да сме Ви помогнали.



Хубава вечер!"


Мисля, че с това се изчерпва спора, дали можем да посещаваме арендованите водоеми през забраната, както и дали се изисква риболовен билет за тези водоеми.
С уважение към всички колеги и много красиви излети.

Текстът на запитването ми до ИАРА е публикуван няколко поста по-горе.
Поздрави на всички и наслука.
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Венелин Радушев »

jagger1 написа:.....
Добра работа! Дано и публикуват становището на сайта си, та да стане ясна официалната позиция на агенцията и на регионалните звена.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от LVitchev »

Това се знае отдавна от хора като мене,но се чудя,дали господин П.Иванов няма някакво стъклено ивинение за мене :lol: :lol: :lol: Аз по принцип не пия когато съм си в Пловдив,в момента обаче в които скъсам синджира и забегна на язовир или на някакъв мохабет,пия колкото ми е сладко и колкото искам.Така че,ще намеря начин да му приема стъкленото извинение вътрешно :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Пролетна забрана 2012-та

Мнение от Павел Иванов »

bai ves написа:А защо ...
Тия актове ще отпаднат по подразбиране . Хвърли едно око на тази точка - ВАЖНО! Риболов на бяла риба и щука , от тук - http://iara.government.bg/" onclick="window.open(this.href);return false; .


Любе , стъклото да ти е проблема :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”