Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерство!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Paparaka
Търговец
Мнения: 2153
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:28
Местоположение: Sofia-Plovdiv
Обратна връзка:

Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерство!

Мнение от Paparaka »

Народното събрание прие измененията и допълненията в Закона за рибарството и аквакултурите. С промените в Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА) се цели по-ясна регулация на обществените отношения в областта на рибарството, избягване на нелоялната конкуренция на пазара на риба и рибни продукти и подобряване на условията за контрол върху стопанската дейност.

Основните промени в Закона са:
Забранява се извършването на стопански риболов във вътрешните водоеми на страната с цел разграничаване на риболов на естествен ресурс в река Дунав и Черно море и на произведената в изкуствени условия продукция.

Отпада възможността стопански риболов, развъждане и отглеждане на риба и други водни организми, дейност като регистриран купувач, както и други дейности по ЗРА да се извършват от физически лица. Същите могат да се осъществяват само от юридически лица и еднолични търговци. Това се прави с оглед диференциране на пазарния субект и фискално проследяване на продуктите от рибарство.

Въвежда се възможност за издаване на специално разрешително за усвояване на ресурс от квотиран вид риба. Промяната е обусловена от необходимостта да се идентифицират риболовните кораби, придобили право за усвояване на квотирани видове. Застъпени са редът и основните условия, на които следва да отговаря риболовният кораб за получаване на специално разрешително за улов на квотиран вид риба.

Разширяват се хипотезите, при които е възможно прекратяване на разрешителното за стопански риболов и отписването на кораба от регистъра на риболовните кораби на страната, като по този начин се създава предпоставка за по ефективно прилагане на европейското законодателство.
Актуализира се съдържанието на разрешителното за стопански риболов и удостоверението за усвояване на ресурс от риба и други водни организми.
Въвежда се точкова система за нарушенията, въз основа на която при извършено нарушение, титулярът на разрешителното за извършване на стопански риболов получава определен брой точки за съответния риболовен кораб. При достигане на максимален брой наказателни точки разрешителното за стопански риболов на съответния кораб може да бъде прекратено.

Завишават се изискванията при издаване на разрешително за улов на риба с научноизследователска цел, като се конкретизират изискуемите данни, необходими при подаване на заявлението за издаване на разрешителното. С новите текстове се въвеждат основания, при които изпълнителният директор на ИАРА, респективно министъра на земеделието и храните могат да откажат издаването на разрешително за риболов с научноизследователски цели, когато искането не е достатъчно аргументирано по закон.

С цел опазване на рибните ресурси, в раздел «Любителски риболов» се забранява използването на «тройни куки», които са откровено бракониерски като средство, освен в случаите на риболов с изкуствена примамка или на хищна риба с жива стръв.
С цел постигане на по-висока ефективност при осъществяване на контролната дейност, имуществените санкции и глобите за нарушения на ЗРА се завишават средно два пъти.
http://:)" onclick="window.open(this.href);return false;
От А до Я за спортния риболов у нас и в чужбина
-------------------------------------------------------
Да работят тези, които не могат да ловят риба
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от topsoft »

Не бързайте да се радвате толкоз и когато се обсъждаха промените го казах и сега ще повторя - лайнарите ще си косят под претекст, че имат жива стръв на куката, има ли го това като вратичка, нещата ще са си по старо. Трябваше изрично да се каже, че тройка може само на воблер и то без контри и така, ама.....
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от LVitchev »

topsoft написа: че тройка може само на воблер и то без контри и така, ама.....
Защо не се занимаваш с други неща,ами вкарваш интриги с тези недомислици ???
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от topsoft »

LVitchev написа:
topsoft написа: че тройка може само на воблер и то без контри и така, ама.....
Защо не се занимаваш с други неща,ами вкарваш интриги с тези недомислици ???
Щото цяла зима съм на реките и знам каква свинщина е, за това. Знам, че за сомаджийте е недомислица, дано да сработи закона или поне малко страх да внесе.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от LVitchev »

Да,стана ми интересно как ще си ловя сомове без контра :roll: :roll: :roll: И аз гледам неща дето не ми харесват,ама ще ревнат други,всеки си гледа от неговата камбанария а всички единствено ни вълнува да се преборим с бракониерите,мрежи и тоци да се сведат до минимум а не да се изядем между нас :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
venci72
Мнения: 1999
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 19:06
Риболов: на леб...

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от venci72 »

нищо па нема да стане ,не е това начино ,че закачи едно парче сланина и че маа цел ден ,горските я минат един път у седмицата я не ...друго требеше да стане ,примерно се знаят местата каде се лови на тройка зимата ,говориме за зимата ,летото рибата не е групирана и да ловат и на 2 тройки ако искат...пример невестино ,побиват горските 2 табели с надпис риболова с тройка забранен от декември до март ,ама с тройка ,а не с тройка без стръв ...тапанарите ,глоба 500лв примерно,едната табела се побива на пресевната или на барището ,другата на фабриката и това мислим да е напълно достатъчно ,вече и от мосто горскио може да види на що лови ...нема да засега нито примамки с тройки нито нищо ,у сегашнио си вид е се едно нищо...че закачи една тройка с некъкв силикон или лека блесна и че си скубе у групираните риби цел ден и като дойде горскио и му напрай забележка и че му каже епа те не ми е гола тройката не видиш ли ,и горскио че се повръти като пръднал у рейс и че го заебе ,защото нема що да му каже ...ама това требе горските да го направат ,ама требе и акъл малко...
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от Doktor-5 »

Не табели Венци, а затвори трябва да се строят и то здраво. Натикай го по бързата процедура и да видиш как цялата страна ще я опашем с магистрали без да имаме нужда от евро фондове!
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Pol™
Мнения: 615
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 9:24
Риболов: шаранжийски - МИНИМУМ
Местоположение: шоплука
Обратна връзка:

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от Pol™ »

Много по практично е да се следи спазването на закона в частта му за количеството риба, отколкото да се гледа кво има по куките и какви са самите куки.

А някой да си пише излетите и количеството риба ? Това също е част от начина да се справим със ситуацията ? (И аз не пиша - не бойте се - не се правя на света вода ненапита.)

Но ... каквото по пътищата (магистралите) това и по гьоловете - тарикати бол.
Всичко друго, но не и лицемер.
Може да ме настроите, но не и да свирите на мен!
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от antivik »

:? Колкото до сега са ми проверявали броя на куките, толкоз ще проверяват и къв вид са. Да не говоря, че на 2-3-4 години я минат веднъж да проверят билетите я не. За мрежарите де са в комбина с контролните да не говорим. Иначе хубаво решение, но маи ще си остане ялово.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от Станимир »

Pol™ написа:А някой да си пише излетите и количеството риба ?
Аз да. :oops:
Не за друго, ми после забравям и на следващата година почвам да се чудя кога аджеба тръгнаха едисикоиси риби едисикъдеси и си правя справка :mrgreen:
Само яко ме дразни, че таблицата е някаква такава нюню и ако хванеш повече от 1 вид риба няма как да го опишеш... Старите билети като че ли бяха по-добри в това отношение. Ма то и в старите паспорти имаше къде да напише нещо човек при зор-заман, а и билетче за трамвая и два лева за бира да мушне в калъфчето... :mrgreen:
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от Станимир »

venci72 написа:нищо па нема да стане ,не е това начино ,че закачи едно парче сланина и че маа цел ден
Бате Венци, мисля, че някой по-окумуш горски може да ги хване те по тоя текст:
Създава се нова ал. 2:
„(2) Използването на тройни куки се разрешава само при риболов с изкуствени примамки и при риболов на хищни риби със стръв - жива или мъртва рибка.
Демек требе по един пръскач да забучат на тройката :) Не че па не става, тарикати се че се намераа, ама един-двама да изгорАт, се е нещо...
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от sentinel »

То, и използването на мрежи, бомби и ток е забранено ... и к'во?? Да не би да са спрели да ги използват? А ние си спазваме закона, някои от нас си пишат уловите а на бракониерите им е все през к...
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от shaman »

Paparaka написа: Бях пуснал линк към цялата статия, но модератора прецени, че правя реклама! Хубаво е да се прави разлика, кога става дума за новина, кога за реклама.
Цялата информация я има публикувана в сайта ............................ както и във фейсбук страницата на сайта...............................
Ето цялата информация:

http://parliament.bg/bills/41/102-01-31.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
--------------
http://www.starividri.org
gevrek
Мнения: 38
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 19:50
Местоположение: София

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от gevrek »

Няма да може да спори защото стръвта е уточнена - "жива или мъртва рибка", каквото и друго да слага или да обяснява - сеч. Така че вече пълна непримиримост към тях. Яко скандали и звънене на 112. Досега беше забранено косенето с тройка но можеше да си вържеш и да си ловиш с плувка, но вече това не може да стане. Като се напишат 50-тина акта и сами ще си хвърлят тройките.
Аватар
Кротушка66
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Юни 20, 2012 22:17
Риболов: речен и морски

Re: Риболовът с гола тройка признат най-после за бракониерст

Мнение от Кротушка66 »

Като се напишат 50-тина акта и сами ще си хвърлят тройките.
Няма да стане тази работа,защото търмъкчиите късат влакното и ...няма нищо.По-важното беше да се забрани свободната продажба на мрежи,защото това са уреди за стопански риболов и трябва да се продават САМО на лицата,които имат лиценз за този вид дейност.
Si vis pacem, para bellum.
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”