Предложение -да зарибим реките и язовирите

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от Алка »

Здравейте,търсих във форума подобна тема ,но не открих.
Можем ли да осъществим такъв проект в България съвместно с ИАРА и Държавата.Преди много време....периодично се зарибяваха водоемите ни с риба,забраняваше се даденият участък за известно време да се лови там .Може примерно във всеки край-район да се отделят пари от билетите или допълнително да се вземе по някой лев към билета и парите да отидат за зарибителен материал-хищна и мирна риба .И в уречен ден,час и т.н официялно да се зарибят местата по региони и райони,които могат да се определят от местните риболовци и запознати хора с миграцията и живота на конкретните риби,особенностите на реките и язовирите.
Иска ми се да върнем една държавна политика в едно с хората които обичат чистият въздух и адреналина при ходеното за риба.
Нека по умни глави помислят по осъществяването на проекта -Създай си хоби- Риболов ,заведи внуците си на риба.Нещо като -опознай България за да я обикнеш.Крайно време е не само да рушим и да бъдем бракониери или да гоним бракониери,а да даваме нов живот в нашите реки и язовири.Законите да станат и по строги-драконовски за бракониерите-хората с тока и мрежите.
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
Аватар
k.stanchev
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 18:14
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Несебър

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от k.stanchev »

Аз съм съгласен с предложението ти колега.
Нека да зарибяваме, но как да го направим е въпроса?
Няколко пъти си пиша с пресцентъра на ИАРА, но ми казаха че нямат достатъчно средства за зарибяване.
Ако някои предложи или сподели мнение как да се направи аз съм сколонен да пробвам.
Знам, че колегите от "Спининг клуб старите видри" работят успешно по този въпрос.
Ако, може да споделят мнение? :D :fish15:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от bai ves »

И Спининг клубовете и риболвците от край време зарибяваме със собствени средства. Ако се пази както трябва ще имаме, ако ли не ,,керванът си върви, а кучето си лае......,,
Аватар
k.stanchev
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 18:14
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Несебър

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от k.stanchev »

Това е ясно за собствените средства.
Аз също искам да организирам подобна дарителска кампания, но за един от водоемите, които за мен е със сантиментална стойност.
Там направих първите си стъпки в риболова.
Но като частно лице не изглежда сериозно.
Каква трябва да е организацията (фирма, спортен клуб или др.), която събира средствата?
Какво е необходимо за да съществува и др.?
Има ли подобни вече съществуващи в обл.Бургас?
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от Алка »

Без Държавата да е ръководител на проекта нищо не може да стане.Тя трябва да се заеме със събирането на средствата,да се допита до опитни риболовци-хора които му разбират-специалисти, къде да се зарибява,как и с какво-разбира се че във всеки регион и всяка река и язовир-които са държавни,за да не е никой риболовец ощететен .Без арендовани,под наем ,частни и т.н..Да осигори или възложи строга охрана,да приложи стриктно законите при нарушение на забраните.Това начинание може да се осъществи само чрез Държавата-като шеф.Може към билетите да се прибави допълнително пари и да си останат в региона.Кой колкото събере.Ако не достигне има бракониери хванати по места,осъждане по бързата процедура,да им се конфиксува движимо и недвижимо имущество и да се разпродаде на търг със спечелените пари да се купи зарибителен материал.Има хора на които им чатка главата в тази насока нека те помислят и да попитаме държавата и държавните органи отговарящи за тези неща,да направим предложение и да видим ще има ли българи, които милеят за децата си да са на чист въздух и с приятно хоби или...Да не излезе така ,че всичко хубаво което е било и си е останало по време на социалистическата власт.А ние вече 22 години само рушим....
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
Аватар
k.stanchev
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 18:14
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Несебър

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от k.stanchev »

Съгласен съм че трябва да се да се включи държавата.
Но въпроса е как да го направим?
По какъв начин трябва да ги направим съпричастни с нашата кауза?
На моя въпрос относно "зарибяването" от ИАРа ми отговориха " Относно зарибяването тъй като Агенцията няма достатъчно бюджет съвместно с клубове по риболов и рибовъдни стопанства извършва зарибявания. Това се прави на държавни водоеми. Такива са направени във вътрешни язовири на страната. Ако има как да се организирате мисля, че никой няма да Ви откаже съдействие, включително и инспекторите на ИАРА. Както може би добре знаете ИАРА не стопанисва язовирите, така че ние не поставяме охрана. Това се прави от общини или частници, които са взели водоема."
На въпроса ми: Защо аз като любител риболовец през близките 10 години не съм проверяван нито веднъж на яз.Порой( Оризаре) и яз.Ахелой ми отговориха " Относно проверките по язовир Порой и Ахелой, нашите инспектори в Бургас и казаха, че са правили, но не толково често, тъй като по-сериозен проблем с бракониери има на езеро Мандра, а и докато важеше забраната за улов на калкан услията бяха съсредоточени в тази посока. За всеки случай Ви изпращам телефон на главен инспектор Владо Комененов от ИАРА Бургас - 0887 213 221 на който може да подавате сигнали при нередности, както и на Янчо Янев - началник отдел Бургас 0885 111 806."
Какво да правим след като не им стигат хората?
На кого да се оплакваме?
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от naso »

Зарибявай си Станчев колкото можеш, и не разчитай на държавата. Сега имало някаква криза и нямало пари за такива работи.
Така разправят
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от asp-erman »

Еех, колега Алка! Прекрасни са ти помислите, но звучат прекалено утопично. Аз загубих надежда, за сега не виждам светлина в тунела.
Ако ученика е готов,учители се намират!
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от sentinel »

Добра е идеята да зарибяваме, със или без държавата. Но, като стана дума за държавата - нейната роля в това трябва да е опазването на водоемите от бракониери. Иначе зарибявайки осигуряваме риба на бракониерската измет. Гледах на скоро филм по Нешанъл джеографик, как в щатите действа тяхната ИАРА. Та хванаха двама с лодка точно когато си прибираха мрежите. От хванатата риба взеха една, разпориха я и извадиха хайвер, който премеририха на кантар. Излезе 2 кг. Което означава според техния закон 8 години затвор. Когато в България се промени закона и в него има наказание - затвор за бракониерство, тогава зарибяването би имало смисъл.
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
k.stanchev
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 18:14
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Несебър

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от k.stanchev »

И какво да правим?
Да се предаваме и да чакаме някои отгоре да дойде и да ни свъши работата.
Ако не се разбере че на някои му пука за опазването на рибните популации във нашите Водоеми.
Никой от нашите мили управници няма да си мръдне пръста!
Аз имам желание да се направя месно сдружение на рибарите или нещо подобно!
Имам желанието да се боря, защото ми омръзна всеки да си измива ръцете с другия.
Ако, някои има опит в тази сфера?
То моля да го сподели!
:D
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от sentinel »

Какъв е реда да се внесе предложение за промяна в закона и да се иска наказание - затвор за бракониерство? Подписка ли трябва? И ако е подписка , колко подписа са нужни? И въобще, каъв е шанса да се осъществи това?
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
k.stanchev
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Юли 20, 2012 18:14
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Несебър

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от k.stanchev »

Май ударихме на камък с темата на нашия разговор! :!: :!: :!:
Знаели някои отговор на нашите въпроси? :?: :?: :?:
:D
Аватар
jazzmena
Мнения: 4594
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от jazzmena »

Не сте ударили на камък господин Станчев. Във въпросите ви се съдържат и част от отговорите. Отдавна вече не сме в годините, когато чакахме някой друг да спусне нещата отгоре или направо да ги направи вместо нас. Всичко е в нашите ръце (респективно във вашите).

Не става с много писане и скандиране по форумите, а с реални действия. Не виждам вие от къде сте, но....
Вземете прочетете за нашия клуб като пример. Ние сме се събрали, написали сме си правила, действаме по нашата си програма и правим нещата. Те се и случват. - зарибяваме; чистим около реките и езерата; учим младежите какво трябва да се прави и как; борим се срещу бракониерите; съдействаме си смного други клубове и организации.
По същия път в една или друга част вървят и много други. С риск да пропусна и обидя някого - познавам и уважавам "Балканка", "Стримерите", "Хач"...... Вижте ги и те какво правят.

Вземете ако имате желание да направите нещо полезно, съберете се със съмишленици от там от където сте. Премислете какво искате да направите и почвайте. Иска се много воля - най-лесно е при препятствията да теглиш една дебела псувня и да се откажеш. Много по-трудно е да продължииш и да го направиш.
Говорите за зарибяване: ами вижте вие какви пари можете да съберете, направете сметка къде има рибарник за зарибителен материал, как може да се вземе и пренесе рибата и къде ще пускате. Потърсете местни фирми и организации, които да се включат и да помогнат - да пуснете повече риби. Хванете местните власти - не гледайте на тях като на врагове. Ако във вас е инициативата, те ще се присъединят - да им се напише и тяхното име и да се чуе че и те правят нещо (даже и само за това биха се включили). Те ще ви помогнат къде с транспорт, или да извикат медиите, или пък да осигурят охрана....
Попитайте ИАРА и БЛРС ако може - кажете им за плановете си и предложете ако сами нямат ресурс, да направите зарибяването заедно..... та така.....

Ето снимки:
Зарибяване сомчета: http://starividri.org/album/thumbnails.php?album=123" onclick="window.open(this.href);return false;
Пъстърви: http://starividri.org/album/thumbnails.php?album=129" onclick="window.open(this.href);return false;
..... в нашите албуми има още по някоя снимка....http://starividri.org/album/" onclick="window.open(this.href);return false;


Ето ви пример за сдружаване с други клубове и организации: на тази еко-акция по почистването на язовир Огняново освен нас участваха и читалището и хората от с. Голема раковица, и клуб по рафтинг
http://starividri.org/album/thumbnails.php?album=132" onclick="window.open(this.href);return false;

Та ето отговорите, които мога да дам. На първо място искам да ви кажа - ако действате с негативизъм, отрицание и гневно крещене, до никъде няма да стигнете. В този форум има доста писано по въпроса. Потърсете темите и се поучете от тях.

Прав е sentinel, че трябва ефективен контрол и възмездие за тези, които рушат. Но и от нас зависи ако на местно ниво действаме за да има контрол и някакъв ред.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от Димитър Тодоров »

k.stanchev написа:Май ударихме на камък с темата на нашия разговор! :!: :!: :!:
Знаели някои отговор на нашите въпроси? :?: :?: :?:
:D

Относно иара,клубовете и зарибяванията.

По закон иара е длъжна с 25% от стойността на билетите да извършва зарибителни мероприятия.
Поради това, че ,,парите били малко и не стигали,, , от иара извършват зарибявания селективно - в различните години в различни области. В нашата област Силистра,ако не греша,последното
зарибяване е от 2009-та година. Тази година писах писма до изпълнителния директор на иара по въпроса,отговорът беше - да,имаме планирани зарибителни мероприятия,но първо трябва да си съберем парите за билетите от клубовете,магазините и лицата,които издават билети
от наше име. Това кога ще се случи аз не знам,затова реших сами - аз и колеги-съмишленици да извършим зарибявания в нашата област. Ще си съберем парички сами,ще си купим рибки и ще зарибим есента. Колкото- толкова, винаги е по-добре от нищо! А ,че е нужно зарибяване за вътрешните водоеми - това се вижда с просто око.

Та така..иара имали желание,но не можели да си съберат парите от билетите.
Затова много не чакайте от администрацията по въпроса със зарибяванията.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Предложение -да зарибим реките и язовирите

Мнение от zampo »

Та така..иара имали желание,но не можели да си съберат парите от билетите.
Мите , до 10-то число но месеца всички които издават билети са длъжни да се отчетът и да преведат парите иначе им се отнема правото да издават , така , че ...... :roll: :wink:
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”