Отново проблем с река Зл. Панега

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Plat1ka »

А ДАНО ХВАНА написа:Нещо става на Панега!
Получих информация от колега който е минавал и е видял че ВЕЦ-а не работи.Големия канал който го захранва е затворен и е на сухо.Отворена е дупката отстрани и реката изтича от там.Но там нивото е по ниско и е изчезнал големият вир под Лукойла който захранваше канала на ВЕЦ-а.Дълбочината е станала около 50см и в тинята са се виждали 2 кепа.Колегата не е ходил нагоре под рибарника където беше копал багера да отбива.Ако някой знае нещо да каже.
Нищо не става най-вероятно е дошло време за профилактика на водосборното езеро. Понеже този вец няма шлюзове от които да източат водата са изкопали тая дупка за да източат езерото. После става най-лошото. Влиза багера и избутва всичката тиня от езерото надолу по реката като ебава майката на всичко по пътя километри след веца. После дупката се зарива езерото се пълни на ново и веца си работи нормално.

А цялата тази работа се прави за да има водонапор на турбините и да текър паричките. На Роман съм го виждал няколко пъти и последиците са ужасни дори и за тази голяма река. Не ми се мисли какво ще се случи на всички диви места под веца където все още се срещаше по някоя рибка.
Аватар
А ДАНО ХВАНА
Мнения: 407
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 12:45
Местоположение: София
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 454 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от А ДАНО ХВАНА »

Plat1ka написа:...... Понеже този вец няма шлюзове от които да източат водата са изкопали тая дупка за да източат езерото. После става най-лошото. Влиза багера и избутва всичката тиня от езерото надолу по реката като ебава майката на всичко по пътя километри след веца. После дупката се зарива езерото се пълни на ново и веца си работи нормално. .....
Мисля че не е изкопавана дупка а си я има в бетона с преграда, но може и да изкуфявам въпреки че съм ходил много пъти,но понеже това за което говориш не съм го виждал и ми се стори супер странно.И какво ли е станало с едрите рибите в този вир.Не знам нагоре дали е имало възможност за бягство след намесата на багера и отбиването,а надолу през тясното пространство....... :( .
http://www.youtube.com/watch?v=cLeW3PRrv3g" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=cPRdfhkonJI" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=BL2IBtU ... ZQmGs#t=65" onclick="window.open(this.href);return false;
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Plat1ka »

А може и да си има щлюз през който да източват езерото не съм виждал бента изцяло. Просто от твоя текст останах с впечатление, че дупката е направена сега. Щом обаче е в бетона значи си я е имало..

А за рибите .... не ги мисли вече .. Има варинат да са изтекли през дупката но едва ли работниците на веца са ги оставили ей така да си заминат надолу по реката.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Бат Стан »

От документацията, с която разполагам, лицензът на Веца е издаден през 2007 г. и важи до 31 декември 2012. Да не би да го закриват? Дето се вика: ха дано, ама надали.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от bae »

Лиценза им се подновява на всеки 5г. :mrgreen: И не мога да разбера колко време ще ви трябва да разберете, че за читави пъстърви се ходи поне в Сърбия, а и подалеч, но там на червеи не се лови. :evil:
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Д-р Флекс »

bae написа:Лиценза им се подновява на всеки 5г. :mrgreen: И не мога да разбера колко време ще ви трябва да разберете, че за читави пъстърви се ходи поне в Сърбия, а и подалеч, но там на червеи не се лови. :evil:
Е ти сега какво искаш от хората, за какво да ходят до Сърбия и по-далеч, като там не се лови на червеи - за да ги гледат само ли? Има си и тука читави пъстърви, е, Емо Петрунов, колкото пъти съм го срещал по Панега, винаги е имал поне една риба 2 кг в кепчето да мърда...
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Бат Стан »

Значи получили са се първите отговори на жалбите, те са във връзка с изхвърлянето на умряла риба в реката. Едното гласи, че сигналът е подаден да се разгледа от ловечкото подразделение на ХЕИ или там както се води сега еди кво си по храните. Другото е от ИАРА Ловеч. Твърдят, че са извършили проверка в реката и не са намерили умрели риби. Съдържателят на рибарника е предупреден и е подписал протокол, че ще изгаря умрелите риби в екарисажа.
Все още няма отговор за безобразията на веца и отбиването на реката в канала.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Христо Златев »

В събота се след обед се разходих покрай вира под рибарника и наистина не видях умрели американки, а дано все така да я караме.
ВЕЦ-а си поправят канала( в горната част имаше на няколко места където пропускаше) и в момента река върви през старото си корито. Това не мога а преценя дали е хубаво или лошо. От една страна ще мигрират риби нагоре по течението , от друга страна, когато пренасочат водата в канала част рибите ще останат на сухо в стария участък :( .
Помня когато пуснаха ВЕЦ-а, какви капитални риби останаха на две педи вода :( .
Аватар
S.Mankov
Мнения: 624
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 20:54
Местоположение: с.Бистрица
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от S.Mankov »

И аз така им отговорих, че благодаря за извършената проверка и искрено се надявам да няма умрели риби за напред. Защото ние НЯМА да сперм да подаваме сигнали...сега тъкмо започваме ...

Поздрави
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Бат Стан »

Пресни и хубави новини от Панега! Днес колегите Славчо Мънков, Данчо Савов и Чепето са ходили там заедно с проверката на инспекторите от Басейнова дирекция - Плевен по нашия сигнал за Веца. Било е брутално!!! Съдържателят на централата първо почнал да лъже, че видите ли, ей са секи момент ще текне водата в рибния проход. Обяснено му било, че няма "ей са и секи момент". Накаран е бил да подпише протокол, че в растояние на 14 дни ще събори рибния проход и ще пусне достатъчно количество вода да си тече свободно през реката! Този взел да заплашва, че ха е видял риболовец в землището на веца, щял да го гърми през краката с пушка. Както и да е, там работата изглежда свършена, след две седмици ще отидем да видим дали е съборил прохода и е пуснал водата.
За отклоняването на вода в канала на мелницата - кметът на Златна Панега взел да го усуква, че някой си там нещо си, ама то един собственик бил, па го дал под наем на друг, а той така па иначе... В крайна сметка виновникът бил идентифициран като някакъв от Тетевен, само не се разбрало на №7 ли живее или на №9, но това било лесно да се констатира. Инспекторите са казали, че ще пресекат и това самоуправство.
Проверили са района под рибарника. Няма умряла риба, за което се и борихме да се случи.
Ами това е засега, мисля че специално за веца е спечелена голяма победа. Браво на всички клубове, които застанаха зад жалбите и персонално на Мънков и Данчо Савов, които изнесоха по-голямата тежест от нещата!!!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
blader2
Мнения: 1245
Регистриран на: Пон Май 08, 2006 16:06
Местоположение: София
дал Браво: 85 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от blader2 »

Браво на геройте за усилията, които хвърлят в борбата!
Дано наистина съхраним може би единствената не апокривна пъстървова река! Аз лично на други почти не съм ходил и въпреки всичко си я харесвам...
http://www.starividri.org/

Спининг клуб "Абичи"

Спининг, Тенис и Сноуборд
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от pux »

Като говорим за Панега - не знам някой дали е обърнал внимание, но в момента се строят 2 пречиствателни станции в непосредствена близост до реката! Едната е в Румянцево, на поляната малко над рибарника, а другата е веднага след края на Петревене - в полето. Все ми се струва, че нищо хубаво няма да излезе от тая работа :evil:.
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Христо Златев »

Освен дето са до реката в крайна сметка тръбата ще се излива в реката, поне така ми обясниха работниците на строежа в Петревене :x . Добарали са пари от Европа и "строят" и в други села от региона. Избират една улица и полагат колекторна тръба по дължината и, също така правят връзка до вратата на всеки имот на същата. Ако живеещия на адреса пожелае да има баня и тоалетна с течаща вода, трябва да се свърже за своя сметка, което си е голяма инвестиция за пенсионерите и циганите, които основно населяват селата. Та от тази гледна точка, пречиствателните станциите вероятно няма да имат много работа . От друга страна колко надеждно ще пречистват, божа работа :? ?
Проблема е, че Панега се третира като всяка една друга река, ако може да се преборим да получи някакъв статут . Примерно "Най-големия карстов извор с уникална екосистема " и никой да не може да строи покрай нея :? .
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Мунчо »

Христо Златев написа:...
Проблема е, че Панега се третира като всяка една друга река, ако може да се преборим да получи някакъв статут . Примерно "Най-големия карстов извор с уникална екосистема " и никой да не може да строи покрай нея :? .
Има си хас да я направят резерват... :?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Отново проблем с река Зл. Панега

Мнение от Христо Златев »

M-да това не го бях помислил :oops: :) , ако я направят резерват няма да можем да :fish15: .
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”