Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от smog »

Стамене, дали има разлика меджу дива и рибарникова риба? Чисто информативно питам, защото нещата в рибаник не са тези в реката.
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от stamen »

Мите, това което знам е че в рибарниците толерират най-много балканките до 1.2-1.5 кг, те се водят за най-фертилни. След това репродуктивните способности почват да спадат. Иначе не толкова размера е определящ колкото възрастта, след определена възраст рибите се бракуват.
Иначе не знам дали има разлика между диви и рибарникови риби по отношение на репродуктивност.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от Д-р Флекс »

ribata402 написа:Хм..ако знаете ,колко риби американки са уловени над две кила..Олеле..главата щеви заболи е тва го връщам само тиганя.....
Бате шефе, тук изобщо не дискутираме американките, а балканките.... иначе няма и трима души в цела България да не знаят, колко американки над 2 кг си дръпнал на тролинг на Доспат :D
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от naso »

:lol: Личи си, че идва зимата
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от Д-р Флекс »

Стамене, това, което пишеш за рибарниците, и аз го знам, и не го оспорвам. Просто смятам къде балканките над 2,5 кг са оцелели по реките в достатъчно малък брой, та статистически да не изкривяват моето твърдение, че големите риби и поколението от тях са значително по-ценни за популацията, и т.н. ....
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от LVitchev »

Повечето риби в рибарниците са хибриди,демек не вадят поколение :lol: :lol: :lol: Вкарват от Америка,Русия и от скандинавските страни хайвер и ги люпят тук :idea: :idea: :idea: Малко са рибарниците които имат собствен генофонд и да вадят рибки.Така че двете неща нямат нищо общо.Рибарниците и реките са две различни неща,даже съм убеден че рибите пускани от Вас с които зарибявате са също хибриди,внесени,излюпени и продадени за зарибяване :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от bae »

stamen написа:
Д-р Флекс написа:...обаче от големата пъстърва (женска) може да се очаква повече поколение (и по-здраво), отколкото от 10 току-що полово узрели....
Флекси, това си го чел някъде или просто предполагаш? Защото мога да те уверя, че една балканка 2.5 кг има репродуктивни способности като на 70 годишна жена. Можеш да попиташ в някой рибарник за всеки случай... При американката разбира се е малко по-различно.
Същото е и при американките, некъде на тея кила ги бракуват.
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Аватар
А ДАНО ХВАНА
Мнения: 407
Регистриран на: Сря Яну 13, 2010 12:45
Местоположение: София
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 454 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от А ДАНО ХВАНА »

smog написа:Големите риби са по-ценни от дребните, лично мнение. :D
Д-р Флекс написа:.... обаче от големата пъстърва (женска) може да се очаква повече поколение (и по-здраво), отколкото от 10 току-що полово узрели. ...
Аз съм точно на същото мнение.
stamen написа: Флекси, това си го чел някъде или просто предполагаш? Защото мога да те уверя, че една балканка 2.5 кг има репродуктивни способности като на 70 годишна жена. Можеш да попиташ в някой рибарник за всеки случай...
Това сигурно също е вярно няма спор ,но все пак нас ни интересува не какво се случва в рибарника а в реката,и един последен цитат:
stamen написа:...... Иначе не толкова размера е определящ колкото възрастта......
Апсолютно точно.Една 2.5кг балканка от Панега например където има риби 5+ е в разцвета на силите и е много важна за популацията за разлика от по малки реки където на тези кг. би била в края на живота си.Според мен е добре закона да защити едрите риби не само заради популацията,но и да имаме шанса да ударим по някоя "стара лачена чанта на 70" или 2-3кг+ в разцвета на силите. :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=cLeW3PRrv3g" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=cPRdfhkonJI" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=BL2IBtU ... ZQmGs#t=65" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от mitioto »

Аз явно не съм от най-можещите, щот имам само една риба над 2 кг у тоя живот :lol: Явно това ще ми остане рибата на живота за българската действителност, при условие, че не ловя на Панега и подобни яки дестинации :D

Въпроса не е там, какви риби ще се взимат, дали над 20, 30 или 50 санта. Въпроса е там, че нищо не требе да се взима. Не сме дораснали до там да си прибираме по 2 риби за вечеря, както става някъде. Щом не можем - нищо не требе да се взима.

По реките по които ловя такива риби съществуват само хипотетично, така че все ми е тая дали ще ги забраняват. Нека обаче разрешат прибирането на американките, които кой знае кой абдал, отвреме на време пуска у дивите реки.

Ходещите по Панега да му мислят :lol:
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от sentinel »

По принцип, трябва да има закон за това, кой, какво и защо пуска в реките. И такива, които следят за спазване на закона. Но сме в България - прекрасна страна, в която никой не спазва законите.
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от javor_st »

stamen написа:
Д-р Флекс написа:...обаче от големата пъстърва (женска) може да се очаква повече поколение (и по-здраво), отколкото от 10 току-що полово узрели....
Флекси, това си го чел някъде или просто предполагаш? Защото мога да те уверя, че една балканка 2.5 кг има репродуктивни способности като на 70 годишна жена. Можеш да попиташ в някой рибарник за всеки случай... При американката разбира се е малко по-различно.
Колега сигурен ли си в това, което си написал ??? Аз абсолютно нищо не разбирам от отглеждане и развъждане на пъстърви, обаче съм виждал с очите си дива балканка с тегло точно 3.5 кг., уловена в средата на лятото пълна с хайвер до козирката, който изглежда в повече от прекрасно състояние. Това със сигурност го знам и за още 3-4 риби по над 2 кг. Да не би да искаш да кажеш, че този хайвер за нищо не става щото рибата е стара и че от него няма да се излюпят рибки ? Не се заяждам, съвсем сериозно питам! Иначе естествено, че голямата риба, ако може да се възпроизвежда е 100 пъти по ценна от малките. Предполагам няма никой толкова заблуден да си мисли, че ако оставим пъстървите на мира да си живеят до дълбока старост всички ще станат по 5кг. Та от гледна точка на генетиката ако баща ти е бил 2.10м 160 кг има голяма вероятност и ти да си такъв или поне с подобни размери, а ако е бил 1.30, 43кг с мокри дрехи вероятността ти да си 2м е .... да кажем нищожна.
minimum STRESS
maximum BLESS
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от naso »

javor_st написа:Колега сигурен ли си в това, което си написал ??? Аз абсолютно нищо не разбирам от отглеждане и развъждане на пъстърви, обаче съм виждал с очите си дива балканка с тегло точно 3.5 кг., уловена в средата на лятото пълна с хайвер до козирката, който изглежда в повече от прекрасно състояние...
Къде я виде тая балканка бе колега :roll: Би ли споделил
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от stamen »

javor_st написа: ....обаче съм виждал с очите си дива балканка с тегло точно 3.5 кг., уловена в средата на лятото пълна с хайвер до козирката, който изглежда в повече от прекрасно състояние. Това със сигурност го знам и за още 3-4 риби по над 2 кг. Да не би да искаш да кажеш, че този хайвер за нищо не става щото рибата е стара и че от него няма да се излюпят рибки ? ....
Здрасти колега. Това че рибата има хайвер в "прекрасно състояние" съвсем не е гаранция, че той няма да има много нисък процент на оплодяемост или впоследствие висока смърност на личинките. В рибовъдната практика рибите-майки след определена възраст ги бракуват - не защото нямат хайвер, а защото броя произведени рибки за единица тегло почва да намалява.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от Мунчо »

mitioto написа:Аз явно не съм от най-можещите, щот имам само една риба над 2 кг у тоя живот :lol: ...
За твое успокоение, аз и такава нямам! :lol: КАкто се пееше в онази иммортална чалгия "Ей животе - идиоте..." :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Ingos
Мнения: 537
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 13:44
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Новият ЗРА забранява прибирането на трофейни пъстърви!

Мнение от Ingos »

Аз съм ЗА промяната в закона :)
Тази година имам една риба над 2 кг, която мисля да хвана пак;)
feelin' frisky?

Brucia la terra...
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”