Продажба на нелегална риба в магазин

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
niau
Мнения: 243
Регистриран на: Сря Юни 07, 2006 16:58
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 22 пъти
Обратна връзка:

Продажба на нелегална риба в магазин

Мнение от niau »

Гледам и чета тук всевъзможни сигнали за разни бракониери. То хубаво ама не може ли да ги подхванем от другия "край" - т.е магазината мрежа.

Не ми е ясно какво трябва да се направи като човек види съмнителна риба в някой магазин. На кого трябва да сигнализира и какви биха били евентуалните санкции за магазина? Съответно след като сме сигнализирали кого да търсим за обратна връзка?

Колкото до самият сигнал вече за втори път въждам да се продават сулки в магазина за риба до пазар Ситняково, на ул. Шипченски проход в София. Сулките от оня ден изглеждаха яко подути т.е пълни с хайвер. Едва ли са законни, но и да са както се казва проверката е висша форма на доверие.
Ой Рибо Рибо ...
https://andytruffles.com
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Продажба на нелегална риба в магазин

Мнение от Д-р Флекс »

niau написа:Гледам и чета тук всевъзможни сигнали за разни бракониери. То хубаво ама не може ли да ги подхванем от другия "край" - т.е магазината мрежа.

Не ми е ясно какво трябва да се направи като човек види съмнителна риба в някой магазин. На кого трябва да сигнализира и какви биха били евентуалните санкции за магазина? Съответно след като сме сигнализирали кого да търсим за обратна връзка?

Ами, много е просто. Подава сигнал в БАБХ - агенцията по контрол на храните.
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Продажба на нелегална риба в магазин

Мнение от zampo »

Чл. 49. (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2005 г., бр. 36 от 2008 г., бр. 59 от 2012 г.) В заведенията
за обществено хранене и в търговската мрежа се забранява доставянето, предлагането и
продажбата на риба и други водни организми без:

1. копие от декларация за произход и документ за първа продажба - в случаите,
когато се извършва първа продажба на риба и други водни организми, или;

2. търговски или платежен документ - във всички останали случаи.

Чл. 49а. (Нов - ДВ, бр. 94 от 2005 г., изм., бр. 36 от 2008 г., бр. 59 от 2012 г.) Копие от
документите по чл. 49 се представя при проверка на контролните органи на ИАРА и на
Българската агенция по безопасност на храните.
Правилно е да се сигнализира първо в ИАРА , тях ги интересува произхода на рибата , ма най-добре и на двете места !
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Аватар
lishev_64
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Мар 07, 2014 0:54
Риболов: Най-вече шаранджийски, но и плувкарския, съчетан с фидер!
Местоположение: Варна
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Продажба на нелегална риба в магазин

Мнение от lishev_64 »

niau написа:Гледам и чета тук всевъзможни сигнали за разни бракониери. То хубаво ама не може ли да ги подхванем от другия "край" - т.е магазината мрежа.
....................................................................................................
Аз също много пъти съм се замислял по този въпрос: колко е лесно - вместо да махат крачоли тия от ИАРАта по водоемите (и без това все се оплакват от липса на кадри и средства), отиват съвместно с представители на БАБХ и полицията на който и да е пазар и правят проверка - "Я бе байо, от де ти е забранената риба, дето я продаваш?" "Ами имам си документ." "Я дай да го видим ние тоя,дето ти го е издал тоя документ." .....И така по веригата. Ако няма документ - конфискация и яка глоба (защо не и кауш - да полага обществено полезен труд), пък да видим после ще продава ли незаконна риба. Ако има редовно издаден документ - продължава се по веригата. Лесно и ефикасно!
Но после сам си отговарям защо не се прави. Нали се сещате като се тръгне по веригата, до къде ще се стигне? До някой мастит управник, който ще вдигне телефона и .......приказката бе до тук. :cry:
Затова не се ходи по пазарите, ами се гони Михаля по гьоловете и се хваща на босия цървулите!
Уви, такава е действителността, в която живеем.
И няма светлина в тунела! :(
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 205 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Продажба на нелегална риба в магазин

Мнение от shaman »

Мдаа..
Звънял съм няколко пъти на ИАРА за маломерна риба и "Прясна дунавска" по време на забрана.

Резултата винаги е бил следния:
Имат документи.
Ама дали са истински ?
Отговор: ИАРА не може да проверява за истинност на документ, тя само проверява дали има такъв, и ако има смята, че всичко е наред!
--------------
http://www.starividri.org
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Продажба на нелегална риба в магазин

Мнение от Златев »

Понеже и мен често ме хващат лудите, докато ходя из пазара и търговксите вериги, как трябва да се действа, когато видим да се продава маломерна риба?
Защото за нея какви документи могат да представят? Тя си е маломерна и толкова. Щучки по няма и 30 санта, бели рибки 25-30 санта...
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 205 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Продажба на нелегална риба в магазин

Мнение от shaman »

Златев написа:Тя си е маломерна и толкова. Щучки по няма и 30 санта, бели рибки 25-30 санта...
Казва се "Случаен прилов" :( Имат право на 5% прилов - т.е. да задържат толкова маломерна риба.

Другото обяснение беше, че рибата е от рибарник, където "поради високите температури и ниското ниво на кислорода арендатора извършил разреждане".. Нищо, че единия път беше ноември месец :(
--------------
http://www.starividri.org
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”