Дискусия за спасението на река Дунав

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от zx7r »

b_lomsky написа:Попрочетох какво се е случило в Унгария и какво се случва в момента в Сърбия. От 30г.в унгарския участък на р.Дунав е забранен стопанския риболов, а от 01.01.2016г. е забранен стопанския риболов във всички естествени водоеми....
Мисля, че това е пътя и пред нас.
Допада ми кардиналният ти подход :tup: Така се решават проблемите и подкрепям с две ръце това искане да бъде водещо в подписката. Това ще е голяма борба, направо революция, но вярвам всички я искаме. Подписката трябва да е силно подкрепена. Ще информирам родбилдъра Андрей Сава, които е име в риболовните среди, за да внесат и румънците такава. Ще го помоля за контакти с техни организации или лица, които са приели този проблем присърце.
Направете го и вие. Митко Тодоров четох, че има такива познати. Нека се включи и той.
В този случай първите две точки, които написах, се обезмислят. Другите две, ако искате, могат да останат. Давайте още предложения, аргументи, мнения....
Quietriot - не е рано за петицията към ЕК. Нали сме на мнение, че нашите институции няма да живнат без ритник от вън. А и по нея ще има месеци работа преди да се внесе. И румънците трябва да ги накараме да пуснат такава.
Милене, хайде сменяй топика :D. Желанието ти за подписка започва да се сбъдва :D
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от babydoctor »

Пичове, много сте прави, особено Васко с първия си пост. Но допускате и грешка - втренчили сте се във водата и в ИАРА...Тази риба се продава нерегламентирано на сушата, а за там има още няколко институции, които отговарят, но не си вършат работата - било поради мързел, било поради корупция....Знаете, че няма ли търсене, няма да има и предлагане...С Дунав съм свързан от 52-ра година, преди не беше така, в Лом имаше Хали с жива риба в огромни аквариуми и се спазваха забраните. Сега ще ви дам пример с Йовковци - всичките къщи за гости край него имат в менюто си пресни сом, бяла риба, щука, костур и уклей. Е, да не би собственикът да ги е ловил с въдица през свободното си време? Така е и на куп други места...Та няма как да се спрат браковците, ако има келепир в тази работа. Как да спреш наркодилърите, като куп народ е зинал за дрогата? И парите са си пари, заслужават си и риска, и подкупите, че и малките войни...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от zx7r »

babydoctor написа:...
Разбирам те, но ако тръгнем с флангови атаки ще трябва да минем през всички звена на държавната администрация, а накрая ще се сблъскаме с неработещата съдебна власт :D

Отминалата нощ е имало токаджийска акция на две лодки. Обходили са участък от 3-4 км. от двете страни на един остров. Същият е резерват. Уредите вече са такива, че не е нужно и да се кльонка. Обсега им е с радиус 30+ м. Нямат уловена риба, но са заредени с оптимизъм с оглед предстоящото понижаване на нивото. А аз се чудех, как е възможно през 200 - 300 м да виждам по някоя заблудена риба на сонара. Явно съм бил късметлия и съм попадал на гъсти риби. :roll:

Не забравяйте да подавате сигнали. Важно е.
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от Майстор Саки »

Не знам на колегите от другите градове какви са наблюденията, но в района на Свищов куцо и сакато влачи мрежи – преди, по време на и след отпадане на забраната. Хора, останали без работа, се захващат със стопански риболов. На въпроса защо? – естествено, защото нормативната уредба е стара и неефективна, контролът практически липсва, а стойността на билета се „избива“ за две излизания. Освен тези, има и една друга, немалка част, които са на постоянна работа, и то не каква да е – работещи в химическия комбинат, в полиция и т. н.… Това са хора, получаващи достатъчно стабилни за региона заплати, за които далеч не може да се каже, че едва свързват двата края, и които си докарват допълнителни доходи с мрежарстване и всякакви други бракониерски прийоми. Допускам, че по другите места ситуацията не е по-различна…

Не просто би било добре, а е ужасно наложително да направим всичко възможно, при това в кратки срокове, за да се ограничи тая свинщина, която от години се случва по Реката. Ясно, че няма да е лесно. Ясно, че може би няма воля у голяма част от управляващите за това. Ясно, че повечето хора са налегнати от такава апатия, че да ги размърдаш е почти невъзможно. Но все пак почти... Ясно, че ще бъдат засегнати нечии интереси, но друг начин няма. Вместо да си бърборим сладко за най-новите технологии при производството на риболовно оборудване и да се надпреварваме кой си е взел по-скъпа и лъскава макара или пръчка, да вземем дружно да свършим нещо наистина полезно, важно и от значение. Иначе, нищо против хубавите макари и пръчки, само дето в съвсем скоро време няма да има къде и за какво да се ползват, и това не е пресилено…

Освен с общи усилия да се коментират и формулират конкретни искания за промени, да се инициира подписка – да се говори, коментира, обяснява – при това повсеместно, трябва да се направи всичко възможно и да се използват всички ресурси тази подписка да бъде подкрепена от максимален брой заинтересовани колеги – визирам практикуващите любителски риболов по река Дунав, и да бъде прокарана с помощта на точните хора. За себе си твърдя, че ще съдействам с желание по всички възможни начини.

По отношение на идеите…

- Понеже темата е провокирана от наистина безполезната при това ниво на контрол в този си вид забрана, споделям мнението на колегите преди мен за премахване на поетапните забрани за риболов през размножителния период и замяна с една обща забрана за по-дълъг период от време, вариращ според годината. Например от 01.03. до 01.06. Щом ИАРА бездейства, понеже няма ресурс (дежурното обяснение), т.е. щом не може да се упражни толкова интензивен контрол, колкото е необходимо да бъде, ще се премахват всички вратички, които могат да бъдат използвани. Видно е за всички, че поетапното вдигане на забраните за риболов на распер и щука (конкретно за настоящата година - от 01.05.2016 г.), и скумрия и бяла риба (от 15.05.2016 г.) е само параван, за да се пускат необезпокоявано мрежи и ловят всякакви риби, без значение от размер и вид. Смятам, че една такава удължена обща забрана е правилна и необходима, макар и малка крачка към опита за възстановяване на рибния ресурс в реката.

- Изцяло подкрепям изложеното от колегите преди мен и по-конкретно идеята да се търси вариант за тотално изкореняване на стопанския риболов по реката. В случай, че тук усилията ударят на камък да се търси резервен вариант от типа на разделяне на реката на зони (от км X до км Y, примерно) около всяко населено място по поречието с конкретен брой хора, на които е разрешено да извършват стопански риболов. Говорим за брой, сведен до минимум. Това да се съчетае с корекция на стойността на разрешителните и различните такси за промишлен риболов. Корекция в пъти нагоре! Според „ТАРИФА за таксите, събирани по Закона за рибарството и аквакултурите“ годишните такси за мрежени уреди и винтери са от порядъка на 120-180 лв. Пак да подчертая – това са годишни такси и могат да бъдат компенсирани за няколко излизания. А през останалите, примерно, 360 дни от годината?!? Според същата ТАРИФА , Чл. 18. „За маркиране на мрежен риболовен уред за всеки сектор от него с дължина до 100 м се събира такса в размер 2 лв.“ Аз ли нещо не разбирам, два лева за сто метра мрежа! :shock: Абсолютно безсмислена такса в този размер. Нали са необходими средства на ИАРА, за да бъде ефективна – ето перо, от което могат да се увеличат приходите!

- Пълна забрана за влизане през нощта с лодка в Реката. Все пак е любимото време от денонощието за токаджии, бомбаджии и всякаква такава пасмина. И в тази връзка, преди беше подета инициатива да се разреши спортния риболов през нощта, през 2013 г. имаше разрешени за целта участъци по реката, но явно изводите, които се наложиха, са, че, видите ли, не може да се упражнява достатъчно добър контрол. Тогава за какъв контрол върху онези изроди говорим, които само чакат да се свечери и потеглят във всички посоки?! Значи за едни не може, за други може…

- Криминализиране на бракониерството - колегата zx7r бе повече от изчерпателен...

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от babydoctor »

Милене, много си прав, но това за криминализирането на бракониерството ще си остане кристалната ни мечта, дано внуците го доживеят, ако не си останат в Англия...Помниш, надявам се, как залавяни с шашки тротил в зората на демокрацията се оправдаваха, че са тръгнали да ловят риба и ги пускаха...А опитай се да се оправдаеш така в Щатите, ще ти се прииска да си казал, че искаш да взривиш Белия дом...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от zx7r »

babydoctor написа:това за криминализирането на бракониерството ще си остане кристалната ни мечта, дано внуците го доживеят, ако не си останат в Англия...
Няма ползва и не му е тук мястото за такива внушения или тънко тролене. Не пренасяй личната си обезвереност, така характерна и за твоето поколение, върху други хора. Какво е било, как е било, ми вече не е 52-ра. За внуците ти в Англия си виновен и ти :D Ако мислиш, че има и други отговорни и бездействащи институции в сферата на твоята компетенция, както написа в предния си пост, чувствай се социално ангажиран да ги сезираш. Аргументи, че нещо няма да се случи мога да ти донеса и от сто кладенца вода. Коментираме, какво да направим, за да се случат нещата, а не обратното :D И без сръдни, моля :11:
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от zx7r »

Майстор Саки написа:Например от 01.03. до 01.06
Подкрепям идеята за удължената обща забрана за любителски риболов. И срока също.
Майстор Саки написа:- Изцяло подкрепям изложеното от колегите преди мен и по-конкретно идеята да се търси вариант за тотално изкореняване на стопанския риболов по реката. В случай, че тук усилията ударят на камък да се търси резервен вариант от типа на разделяне на реката на зони (от км X до км Y, примерно) около всяко населено място по поречието с конкретен брой хора, на които е разрешено да извършват стопански риболов. Говорим за брой, сведен до минимум. Това да се съчетае с корекция на стойността на разрешителните и различните такси за промишлен риболов. Корекция в пъти нагоре!
Какво ще спечелим от районирането на реката? Разрешителните дори да са малко на брой са прекалено много, ако ми разбираш мисълта :D
Факт е, че в момента Реката няма рибните ресурси за извършване на промишлен риболов. Никакъв. И всяка година е по зле. Какво чакаме, да изчезне и уклея ли? Не трябва да има отстъпване от искането ни за забрана за стопанския. Мен ако ме питаш трябва да се забрани и любителския за 5 години, но и само мрежите са едно добро начало :) Ситуацията в момента е такава, че във всяко населено място има по няколко закоравели престъпници-бракониери (в Лом-Козлодуй-Оряхово са в пъти повече), които бият с ток и унищожават препитанието и на останалите рибари. Последните нямат избор освен и те да хванат тока, защото иначе не хващат нищо. Но са имали избор - можеха да не допускат тази ситуация, като подават сигнали или се саморазправят с тях на местно ниво, но те избраха да ги прикриват и бракониерстват с тях, защото им изнася повече, а и е по-лесно. Рибата намалява, цената се вдига и само токаджийте ловят по нещо. Нашите браковци научиха и румънците да бият с ток. Първите устройства дори им ги подаряваха безплатно. Ето, затова не трябва да има компромиси.
В тази връзка не очаквам подписката да има голяма подкрепа в крайдунавските населени места, особено в по-малките. Там всички се познават и си лижат гъзовете. В същото време се псуват зад гърба си. Подкрепата ще я съберем от големите градове, така мисля.

Някой знае ли, колко точно са регистрираните "промишлени" рибари по Дунав? За колко души говорим, че ще бъдат "оставени без препитание"? Попаднах на един румънски доклад към европейския фонд за морско дело и рибарство, където се цитират за 2012 г. :
"1 679 вътрешни водни плавателни съдове са регистрирани за стопански риболов. Броят на упълномощените
рибари, съответстващи на тези, регистрирани плавателни съдове е 3 115, от които 50% са от областите на Дунав."

Нашите очаквам да са повече, нищо че покриваме само 470 км от Дунав, но сме с по-голямо население покрай реката, а и лакомията ни е голяма. Няма да се учудя, ако общият брой на нашите и румънците е 7-8 стопански на всеки километър. Значи, ако ЕС ги компенсира с част от милионите евро, които дават само за проекта за опазване на естровите риби ефектът ще е поразителен и рибите ще се възстановят, а и ние покрай тях. Останлите средства за поддържане на контрола чрез местните агенции. При всички положения говорим за една шепа хора, но способни да нанасят големи поражения.
Майстор Саки написа:- Пълна забрана за влизане през нощта с лодка в Реката.
Тук не знам, какво да кажа. Доводите ти са абсолютно верни, но все пак Дунав е и транспортна река. Не съм сигурен.
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от Плашилото »

:tup: ,напълно съм съгласен със забраната за стопански риболов.В Свищов щом е така си представете какво е в Северозапада!Масово бракониерство от мрежари,токаджии,любители и каква ли не още паплач,с и без билет!По памет,регистрираните за стопански риболов са около 120 човека,при около 60 км брегова ивица се падат по двама човека на километър извършващи пак повтарям,стопански риболов!Те тъчат по няколко километра с мрежи,и пак не ловят много.Силата им е през зимата и през пролетта,когато се размъти водата и се качи рязко .Това е изтребване,на едно пускане на мрежи се ловят стотици килограми,и то риба,готова да хвърли хайвер.Постоянно пред Кауфланд имаше касетки с распер за продаване,но явно ИАРА не им се занимава,макар че инспекторите им умират да си пазаруват в работно време(тяхното,не на хипермаркета.
Отделно от това са винтери,кърмаци,припони,немаркирани мрежи,цапала,парашути,салми,цигани и каквото още се сетите пособия за изтребване на рибата.
А за ИАРА-за мъртвите или добро ,или нищо,но нищото за тях е по-добре!Нищо не вършеща контролна институция,подобна на ДАЙ,КАТ и др. подобни изроди ,съществуващи и вземащи заплатите си на наш гръб! Инспекторите от ИАРА си гледат само собствения интерес, а той е минимум конфлики,максимум аванта(риба).
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от Милен Динков »

Готов съм за действия и е хубаво да се хванем всички за да постигнем тотална забрана на стопанския риболов!
Ако трябва започваме подписка. Много сме риболовците, всеки негодува срещу това, което става пред очите му. Вярвам, че много хора ще се подпишат!


От друга страна, тия мрежари нямат касов апарат - на никой не се отчитат, не плащат данъци, нищо! Е, защо така?
rado_123
Мнения: 62
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2010 7:40
Местоположение: Родом от Силистра, живея в Свищов
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от rado_123 »

Няма да кажа нищо повече от вече казаното. Искам само да подкрепя идеята за тотална забрана на така наречения стопански риболов. Действително, унищожават не само рибата в реката, унищожават екосистемата като цяло. Неграмотни и алчни изроди.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от b_lomsky »

Това е превод на сръбската петиция,префасонирана като за България :

Петиция/подписка/движение на българските спортни риболовци

С настоящата заявяваме желанието си пред надлежните власти/Правителство, Министерство на околната среда и водите, Европейска комисия/ за забрана на стопанския риболов във всички естествени водоеми /р.Дунав и всички останали реки, езера и язовири на България/ с оглед на застрашителното намаляване на рибите в последните 20 години. Време е рибния фонд да се възстанови. Ние, риболовците сме изключително загрижени и нашето искане е в съответствие със законодателството в повечето страни в ЕС. Считаме, че безконтролния и без ограничения в улова стопански риболов е основна причина за намаляване на рибната популация и застрашава околната среда. Подписвайки този документ искаме да бъдат предприети спешни мерки в законодателството за забрана на стопанския риболов.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от babydoctor »

Добре, градски, все не можем да се засечем с теб... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от sestrata »

Има и по-лесно решение. Трябва само да се забранят стационарните риболовни уреди и нещата ще си дойдат на мястото.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Забраната в момента е пълна простотия

Мнение от Майстор Саки »

zx7r написа: Какво ще спечелим от районирането на реката? Разрешителните дори да са малко на брой са прекалено много, ако ми разбираш мисълта...
Предложих и компромисния вариант с районирането и намаляването на броя на стопанските риболовци, изхождайки от два позитивни момента, свързани със завишаването на изискванията към тях и с по-високите такси за плащане, от които да се формира финансов ресурс, който би могъл да се използва пълноценно. Но, наистина, пак ще са много мрежарите за снижения до минимум потенциал на Реката, съгласен съм. От това следва и негативната страна на този вариант - изисква много по-дълъг период, за да се видят някакви резултати...
zx7r написа:Тук не знам, какво да кажа. Доводите ти са абсолютно верни, но все пак Дунав е и транспортна река. Не съм сигурен.
Реката може да е транспортна, но все си мисля, че има начин да се изпипа текста така, че хем да се ограничат мрежарите през нощта, хем забраната да не засяга останалите, които пътуват/работят по Дунав.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
люско
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Окт 31, 2013 14:25
Местоположение: Русе
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от люско »

Тези които работят по Дунава не пътуват с лодки,а браковците все още не са тръгнали с кораби да тарашат нощно време по реката,така че няма проблем ако се въведе забрана. Майтапа ще е ако се въведе забрана за лодки тия да изкарат корабчета до 20 бруто регистър тона и да продължат да обикалят островите!
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”