Дискусия за спасението на река Дунав

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от Плашилото »

sestrata написа:
zx7r написа:


Това, за което си 100% прав е, че КОНТРОЛЪТ е слаб или НАКАКЪВ, ако няма сигнал или показна акция. Именно от тук трябва да се започне..
КОНТРОЛА не е слаб или никакъв,а по -скоро отрицателен защото ИАРА активно участват в унищожението на рибата.Никога не съм уважавал тази институция,както и НИКОГА не съм бил проверяван сериозно от нея.ВИНАГИ е било формално.Това е за 20 години!НИКОГАза тези 20 г. не съм чул да е съставен акт за повече въдици,за маломерна риба,за повече улов над разрешения.Хората от ИАРА си живуркат на наш гръб,вземат си заплатите и се чудят откъде да хапнат БЕЗПЛАТНО рибка.Това са паразити,смучат докато могат.Как да си обясня,че във Видин има риболовец с прякор,,Тони токаджията,,?ИАРА пази гърба на тези хора и те си правят каквото си искат.А покрай тях и всички правят каквото си искат защото никои не им държи сметка!Така е в Северозапада,ако искаш за мрежите в забраната ще пиша другия път.
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от Плашилото »

sestrata написа:
zx7r написа:


---
На довода ни "няма вече риба в Дунав", ако стопанските риболовци отговорят: "как да няма - вижте пазара" и "не можете да я ловите, затова си мислите, че няма"? Дума срещу дума...
Коя е думата-три въдици с по две куки срещу километрите мрежи?Ако имаш интереси в стопанския риболов е редно да кажеш,ако не, не разбирам позицията ти.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от sestrata »

Плашилото написа:Никога не съм уважавал тази институция...
А някоя институция изобщо уважаваш ли? А някой човек уважаваш ли? Погледни си постовете в този форум. Всички са изпълнени с омраза. Един път не си написал, "момчета отидох за риба, хванах еди -какво-си, беше голям кеф" или "бях на реката, нищо не хванах, но ми беше хубаво да съм сред природата". Един път!
Затова сме на този хал. Защото няма уважение и респект към никоя институция. Скоро не само рибата в Дунава ще изчезне. Ще изчезнем и като държава.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от zx7r »

Колеги, много ви моля! Нека не влизаме в тази спирала. Ако се разделим в това начинание за пореден път ще вкусим горчилката на провала. Темата може да предизвика жестоки спорове, но личностни атаки не трябва да има. Също и голата критика, която не е подкрепена с предложения за решения и действия е абсолютно деконструктивна. Отдавна нямаме държава, нито адекватни институции, нито контрол върху спазване на собствените ни закони, но това не може да служи за оправдание за собствените ни действия или бездействия. Липсата на контрол не е причина за безобразията, на които сме свидетели, но е чудесното оправдание. И преди ви казах - личностният принос, малък или голям, е най-важен. Ние сме главните участници в театъра наречен "българска съвременна действителност" и трябва да спрем да играем ролята на жертви.
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от Плашилото »

Колега sestrata,щях да ти отговоря,но zx7r е прав,не трябва.Пожелавам ти да бориш бракониерите с любов,аз явно съм различно устроен,мразя ги! :evil:
Рано или късно стопанския риболов ще се забрани,колко рано е зависи от нас.Не съм съгласен че това ще остави без препитание много хора.Същото се говореше когато забраниха кърмаците,с които се ловеше моруна.Тогава пак бяха засегнати интереси,в цифрово изражение по-големи защото кг. черен хайвер беше 500+$ до 1000$.С риск пак да ме обвиниш че съм черноглед ще кажа че тогава се ловяха моруни,а се зарибяваше показно с руска есетра,на която хайвера като качество и цена е няколко пъти по-евтин.Делаверка някаква беше това зарибяване.По спомен забраната беше наложена от Европа,у нас нищо не се случва без натиск отвън.Значи можело!
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от Плашилото »

[quote="sestrata"]


---
На довода ни "няма вече риба в Дунав", ако стопанските риболовци отговорят: "как да няма - вижте пазара" и "не можете да я ловите, затова си мислите, че няма"?
Преди 30-40 години цената на сома е била 3лв,а на свинското месо 4-5 лв.Сега свинското е на същата или малко по- висока цена,а сома е 10лв.Икато видим пазара,увеличила ли се е рибата :shock: ?Според мен е намаляла три пъти.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от sestrata »

Плашилото написа:Колега sestrata,щях да ти отговоря,но zx7r е прав,не трябва.Пожелавам ти да бориш бракониерите с любов,аз явно съм различно устроен,мразя ги! :evil:
Престани да внушаваш лъжи, че почва да ми писва. Къде видя любов към бракониерите у мен? Бракониерството и стопанския риболов са две съвсем различни неща. Не може да се нарича "бракониер" някой, който лови риба съгласно закона. В момента бракониерите по Дунав са без билети или с любителски билети (да вземем тогава да забраним и любителския риболов, а?). За какво му е на бракониера билет за стопански риболов? Как ще намалеят бракониерите, като забраниш стопанския риболов при сегашния контрол? НИКАК! Напротив - ще се увеличат! Да не би да спрели да пускат кърмаци, бомби и ток, като са забранени?
Сухия режим в САЩ не намали употребата на алкохол. Увеличи печалбите на контрабандистите. Забраната на леките наркотици не намалява броя на наркоманите. Увеличава печалбите на наркодилърите. Борбата с тютюнопушенето не намалява пушачите. Увеличава печалбата от контрабанда. Забраната на стопанския риболов няма да увеличи рибата. Ще увеличи печалбите на бракониерите.
Единствено засилване на контрола и строгостта на наказанията може да дадат частичен резултат.
---
Аз спирам участието си в тази дискусия. Каквото имаше да казвам го казах.
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от quietriot »

sestrata написа:
Плашилото написа:Колега sestrata,щях да ти отговоря,но zx7r е прав,не трябва.Пожелавам ти да бориш бракониерите с любов,аз явно съм различно устроен,мразя ги! :evil:
Престани да внушаваш лъжи, че почва да ми писва. Къде видя любов към бракониерите у мен? Бракониерството и стопанския риболов са две съвсем различни неща. Не може да се нарича "бракониер" някой, който лови риба съгласно закона. В момента бракониерите по Дунав са без билети или с любителски билети (да вземем тогава да забраним и любителския риболов, а?). За какво му е на бракониера билет за стопански риболов? Как ще намалеят бракониерите, като забраниш стопанския риболов при сегашния контрол? НИКАК! Напротив - ще се увеличат! Да не би да спрели да пускат кърмаци, бомби и ток, като са забранени?
Сухия режим в САЩ не намали употребата на алкохол. Увеличи печалбите на контрабандистите. Забраната на леките наркотици не намалява броя на наркоманите. Увеличава печалбите на наркодилърите. Борбата с тютюнопушенето не намалява пушачите. Увеличава печалбата от контрабанда. Забраната на стопанския риболов няма да увеличи рибата. Ще увеличи печалбите на бракониерите.
Единствено засилване на контрола и строгостта на наказанията може да дадат частичен резултат.
---
Аз спирам участието си в тази дискусия. Каквото имаше да казвам го казах.
Павле, то хубаво да се засили контрола , ма кой ще го прилага ??? Иара е доказала, че не се справя или не иска да се справи , с какво лостове ще промениш това ???? Аз мисля че няма такива , поне в сегашната ситуация ! По строги контрол наказания , ок , ИАРА ги прилага , пише актове за адмистративни нарушения , засега няма криминализация на нито едно такова деяния май , ма съда ги оневинява , мисля Боби Ломски като юрист ще има примери за това и пак нещата се обезмислят, не говоря пораженчески , прост разсъждавам обективно.
Единствено цялостна забрана за стопански риболов и то при сезиране еврокомисия може да се отстоява по някакъв начин и що годе да се контролира дори и с частни форми на опазващи организации или НПО -та ако щеш , както пазят Пясъка и Копринка и Жребеца.
Разсъждавам си на глас .....
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от b_lomsky »

Контролът наистина е най-важен, а при нас никакъв го няма.В краткосрочен план предлаганата поправка от Сестрата, щом може да се приеме е добре. Все пак мисля, че крайната цел е забрана на стопанския риболов и то не само в р.Дунав. Лошо ще е , ако има спортни риболовци, които са против такава забрана. Нека се действа и по двата начина. Надявам се да има резултат. На ИАРА въобще не разчитам, откакто преди години им се обадих за една мрежа, не дойдоха, аз я извадих и им я предадох, а те после я върнали на бракониера.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от babydoctor »

Многократно съм го писал, както казва Павката, стопансият риболов със съответните разрешителни е законен, с това се препитават по Реката бая хора. А контролът е много по-лесен на брега - дали е маломерна рибата, дали е извън сезона, документи за произхода й...Вместо да ги гонят по нощите из Реката, да им дпрат кранчето от другата страна, много по-лесно е - и това за рибарски магазини, ресторанти и т.н. На Женския пазар от 2 години не съм ходил в София, но преди това сулки - педарки се намираха по всяко време...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от zx7r »

sestrata написа:В момента бракониерите по Дунав са без билети или с любителски билети (да вземем тогава да забраним и любителския риболов, а?).
Трябва да се знае, че това не е съвсем коректно. Всички бракониерстващи по един или друг начин, но с лодка, включително и най-опасните токаджий и бомбаджий по реката, за които съм чувал, познавам или виждал с очите си, притежават разрешителни за стопански риболов.
sestrata написа:За какво му е на бракониера билет за стопански риболов?
1. За да узакони улова си при случайна проверка.
2. За да продаде по-лесно рибата, когато е в прилично количество.
3. Защото не му коства нищо.
В други части на страната, това може и да не е така. Дали е вярно едното, другото или истината е по средата е без никакво значение, така че е ненужно да задълбаваме.
sestrata написа:Аз спирам участието си в тази дискусия. Каквото имаше да казвам го казах.
Дискусията, що се касае до исканията, е изчерпана, но ще продължат да се обсъждат други въпроси, затова се надявам да вземеш участие. Нужен си, както и Плашилото и всички останали. Трудно е, когато се повтаряш, а срещаш неразбиране, но остани заради другите и най-вече за общата цел, която вярвам си приел присърце. Няма да те убеждавам. Ти сам решаваш.
Ето, мен, а виждам и други колеги, дискусията ме убеди, че забраната на стопанския риболов, която приех за панацея в началото, е несправедливо искане и няма да реши основния проблем, който ни задушава. Съвсем отделен е въпросът, че практически е непостижима и то точно заради ЕС и многото свързани с това програми. Един ден, когато станем Австрия на Балканите, а оцеляването на нашите родители, дядовци и баби не зависи от кило уклеи, може да стане и друго. Не са малко тези хора, но и ЕДИН е достатъчен.

Определено дискусията свърши своята работа и е на финала си. Като цяло се изясни общата картина и едва ли има, какво повече да се добави. Остана да структурираме искането си и изградим стратегия за следващите действия. Тези дни ще пиша за вариантите, които виждам.
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от Плашилото »

Не искам. да засегна никои,но много хора не са наясно със стопанския риболов,и аз не съм експерт но съм по в час защото съм имал приятели,занимаващи се с това.
Стопанските риболовци са обособена група,която е единна,когато става въпрос за проверки,и не толкова,когато става въпрос за индивидуалния им интерес.Не са рядкост случаите когато един друг си пребъркват мрежите,но рядко се стига до ексцесии,у нас да се краде се счита за нормално :lol: .Мрежите или се залагат стационарно,или с тях се тъче(пускат се по течението на повърхността са тапите,а мрежата върви вертикално).Където дъното е подходящо,това се прави в продължение на няколко километра.Рибата може да се оттърве само ако има рязка промяна в дъното но няма шанс защото тези хора са местни,риболовстват в един участък от няколо километра(до 10) и познават дъното както двора си.
В тоя ред на мисли, предложенията на sestrata не стават.Винтерите са разрешени,ако един човек пуска примерно 5 винтера.(а те се пускат на специфични места) през 200-300 м,при кой ще стои?Или може би на другите ще сложи табелки? :D .Ясно е че ще плати за един а ще пусне пет,така че и за фиска ползата не е голяма.Плюс това рибата в тях не се разваля,жива е.Опасно е ако рязко спадне реката,защото се виждат и някой може да ги гепи заедно с рибата.Винтери се пускат когато е висока водата-няма бряг или около островите,пак при висока вода.Виждат се само две пръчки стърчащи над водата.
С мрежите положението е същото-как ще накараш човекът да стои до мрежите си когато те се залагат в един ден,а се проверяват на другия?
А ако са повече мрежи?Времето на казармата отмина!При въдиците стоим ,за да не ги гепи някои,но там сме на брега.
ЗАщо казвам че стопанския риболов и бракониерския са едно и също?Да,има бракониери и при любителския но те са с много по-малка тежест -тоест нанасят щети но не унищожават поголовно рибата.Някои виждал ли е как се проверява припон или кърмак?Това не може да стане с гумена лодка,трябва дълга лодка и то специално оборудвана.А кой има такива лодки,любителите ли?Също така е явно че тези уреди(припони и кърмаци) ги имат стопанските риболовци. от времето когато са били разрешени,а и тези ,уреди трябва да се проверяват регулярно защото се засипват и ловят клони или цели дървета(кърмаци),или да се зареждат със стръв или да се чистят от водорасли(припони).Ако не си местен,как ще го правиш?Ще си като черна овца.
От няколко години ходя на риболов с лодка в Дунав и ми прави впечатление,че от българска страна Реката е явно по-пресирана откъм лодки,кльонкаджии в пъти,да речем 1към 3 или 1 към 4 примерно.Явно при румънците има ред!
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от Плашилото »

Ще се опитам да обобщя причините за катастрофалния спад на рибата в Дунав:
1.Джерап 1 и 2

2.Стопански риболов-никакъв контрол

3.Бракониерство-никакъв контрол

4.Любителски риболов-никакъв контрол

5.Естествени вредители-корморани и попчета

Според мен причините са в този ред.Т.2.3.4 можем да ги обединим в една-Риболов и бракониерство-без контрол.Ако сметнем колко хора от Видин до Силистра получават заплати за това свят ше ни се завие!Т. 2 и3 също могат да се обединят в една,няма да е грешно.
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от zx7r »

Има много неща за подобряване, но трябва да започнем от контрола, за който всички говорим. За пълната му липса трябва да се алармират европейските институции. Това трябва да е основен фокус. Всички останали проблеми да се оставят на заден план и за решаване на по-късен етап. Подписка адресирана само до българските власти е безсмислена. Така смятам и затова предлагам, преди да сме започнали с петицията или каквото и било друго, да уведомим възможно най-много европейски институции, NGO-та и всякакви други организации с цел колаборация и съдействие.
Ето една много ключова:

Европейски Съюз на Риболовците / European Anglers Alliance (EAA) http://www.eaa-europe.org
Организацията участва и като консултативен орган на ЕС по въпросите за рибарство и околна среда. Работи в близко сътрудничество с EFTTA. Членове на EAA са риболовни дружества и федерации от 17 европейски страни http://www.eaa-europe.org/about-eaa/members.html, но за съжаление няма български и румънски такива. Общият брой на риболовците в този съюз надхвърля 3 млн.
На 19-април-2016 са организирали форум в Европейския Парламент – ЕП по повод критичното състояния на Дунав и околната среда в дунавския басейн. На фокус са поставени проблемите свързани със застрашения статус на дунавската пъстърва – Huchen и несъвместимостта на гъстата водноелектрическа мрежа с опазването на тази и други мигриращи риби, които са представени, като барометър за състоянието на реката.
Присъствали са редица членове на ЕП, комисии, неправилтествени организации (вкл. и WWF), учени от много държави и т.н. Няма да навлизам в подробности и да преразказвам, само ще дам линкове към събитието - http://www.eaa-europe.org/european-parl ... um-events/
Тук, ще прочетете думи, които са достатъчно красноречиви:
We don’t need new rules but more political will”Не се нуждаем от нови правила, а от повече политичска воля.
Познато, нали? Не мисля, че за да заработи ИАРА са нужни непосилни средства. Още повече, че има откъде да се вземат, но няма политическа воля, за да се изработи стратегия. Причина за последното е недостатъчният обществен натиск.
Линк и към доклада - http://www.eaa-europe.org/files/report- ... 6_7695.pdf
Направи ми впечатление, че в Австрия положението било много тежко. 2/3 от електроенергията се генерира от вец-ове, които са към 5 000 и още стотици са пред строеж.

Ще им драсна едно неформално писмо, в което ще опиша накратко проблема, инициативата, която организираме и помоля за съдействие. Целта е да се започне някаква комуникация. Лошото е, че писмото ще бъде еднолично от мое име. Дори да напиша, че зад думите ми стоят десетки хиляди риболовци и граждани, как мога да го докажа? Ако писмото излезе от някой клуб или от сдружение на клубове, ще звучи и ще се приеме по друг начин.
За съжаление изобщо не съм запознат с клубовете и федерациите в Б-я, нито познавам членове на такива. ЕАА могат да изискат членство, т.е. пари, все пак са съюз и защитават интересите на членовете си, нямам представа. Давайте предложения в тази посока. Ако няма такива в близката седмица-две и дискусията зацикли ще действам по мое усмотрение и както преценя за добре. Това ще е лош сценарии, но по-добър от никакъв.

п.п. Да направим темата важна?!
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Дискусия за спасението на река Дунав

Мнение от Плашилото »

Не може ли да се направи някаква подписка?Ако може да се включи криминализиране на бракониерството,още по-добре.
Ако се бездейства е по-лошо.
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”