Капан за шаран

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
blow
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Мар 21, 2009 15:18

Капан за шаран

Мнение от blow »

Колеги кой е най удачния капан за шаран по платените язовири???
fero
Мнения: 424
Регистриран на: Чет Мар 09, 2006 20:18
Местоположение: София

Мнение от fero »

Не знам колега дали тук ще намериш отклик на темата "капан".Това си е чиста форма бракониерство ако става дума за риболов на свободен водоем с повече от 2 куки и някакси неспортсменско дори и на платен водоем.Най добрия метод за риболов на шаран за мен си остава фидера и днес това се потвърди за пореден път на един платен гьол до София.
Хвалу и клевету приемли равнодушно,
И не оспоривай глупца.
А.С. Пушкин
(Exegi monumentum 1836)
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Колега, темата ти не е за този подфорум. Капанът спада към монтажите а в този се обсъждат храните и начините на подхранване. Но така и така се обсъжда ще ти кажа моето мннение.
Капанът сам по-себе си е много сполучлив начин да уловиш шаран, но определено, не е спортменски. С промяната на отношението ни към рибите и риболовът, надявам се, да отпаднат и други подобни методи. Сигурно се чудиш защо така ти скочиха колегите? Първо защото, формално погледнато, "капанът" заради многото си куки (поне 4) попада сред бракониерските методи. Другото и най-важно е, че когато се закачи уловената риба винаги има поне 2 куки, които остават извън устата на рибата. Не рядко при ваденето те се закачват в разни закачки и капанът се къса без рибата да има възможност да се освободи и измъкне от него. Така се похабяват млади или трофейни риби и умират в мъки от задух и глад. За това не сме фенове на риболовът с капан. А пък и удоволствието да се научиш какви са специализираните видове шаранджииски монтажи и да ги правиш е много по-голямо. Тънкост е и на водоема да прецениш кой от тях да използваш и как най-добре да си презентираш стръвта. А когато с взимането на стръвта рибата се закачи и сигнализатора ти изпищи... нема такъв адреналин, момче! За това залягай да ги учиш монтажите и сам ще се убедиш, че сред тях има много по-ефективни за улов на шаран.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
gsp
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Юни 11, 2010 6:23

Мнение от gsp »

hobby написа:Колега, темата ти не е за този подфорум. Капанът спада към монтажите а в този се обсъждат храните и начините на подхранване. Но така и така се обсъжда ще ти кажа моето мннение.
Капанът сам по-себе си е много сполучлив начин да уловиш шаран, но определено, не е спортменски. С промяната на отношението ни към рибите и риболовът, надявам се, да отпаднат и други подобни методи. Сигурно се чудиш защо така ти скочиха колегите? Първо защото, формално погледнато, "капанът" заради многото си куки (поне 4) попада сред бракониерските методи. Другото и най-важно е, че когато се закачи уловената риба винаги има поне 2 куки, които остават извън устата на рибата. Не рядко при ваденето те се закачват в разни закачки и капанът се къса без рибата да има възможност да се освободи и измъкне от него. Така се похабяват млади или трофейни риби и умират в мъки от задух и глад. За това не сме фенове на риболовът с капан. А пък и удоволствието да се научиш какви са специализираните видове шаранджииски монтажи и да ги правиш е много по-голямо. Тънкост е и на водоема да прецениш кой от тях да използваш и как най-добре да си презентираш стръвта. А когато с взимането на стръвта рибата се закачи и сигнализатора ти изпищи... нема такъв адреналин, момче! За това залягай да ги учиш монтажите и сам ще се убедиш, че сред тях има много по-ефективни за улов на шаран.
Колега много си прав за повечето неща, но има начин да се елиминират негативите за тозивид монтаж. Аз си правя капанчетата само с две кукички. Задължително поводчетата с по-слабо влакно от основното което при мен е минимум 0.50. По мое мнение си работи добре въпреки че е само с две кукички и не съм имал късания до сега. Комбинацията от две плочки кюспе и между тях ароматно тесто е голям специалитет за шарко и за това не съм се отказал от този монтаж.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

Колега, защо не пробваш с метод хранилки? Шаранът обича да рови в храната :)
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”