Жълъдов червей

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Жълъдов червей

Мнение от stancom »

Интересува ме каде има такъв червей и на каква цена? Става въпрос за градовете Плевен и София.
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

В София обикновенно ги има само в жълъдите. :wink:
Аватар
nissana
Мнения: 2503
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 15:04
Местоположение: Sofia
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от nissana »

Жоре,не лъж,има ги и в кестените :lol: Стане има ги на Сливница в магазина на Алемите,бившия техен,де,сега го държи Левката.
Остави само стъпки,вземи само спомени.....
Аватар
plamen_lv
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:11
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Мнение от plamen_lv »

Защо не си направиш ... :roll:
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

plamen_lv написа:Защо не си направиш ... :roll:
Защото се погрижиха в района по лесно да намериш девствена 18 годишна, отколкото дъбова гора :twisted:

ПП Мерси Валка ! Ще измародерствам някои да ми вземе.
Аз не мога да ловя риба !!!
zmmax
Мнения: 345
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 22:42
Риболов: УЛ/Л спининг
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти

Мнение от zmmax »

Виждал съм и в РИБИ И ТАКЪМИ, май бяха по 0,05лв бройката...но скоро не съм минавал и не знам в момента имат ли.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Във В.Търново и Г.Оряховица са 40 ст. кутийката. Не, че в една кутийка има повече от 20-30, но...
Иначе може да си ги произведеш и сам, като напълниш на есен една кофа с жълъди, като на дъното сложиш няколко сантиметра песъчлива пръст или стърготини и я прибереш някъде на сухо място.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
zmmax
Мнения: 345
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 22:42
Риболов: УЛ/Л спининг
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти

Мнение от zmmax »

Ейййй, днес бяхме на яз. Огняново, там има дъбова гора и естествено жълади, желади, диви прасета...депутати с огнестрелно уружие... де да знаех, че така се "произвеждат" жъладови червей, да си бях насъбрал. Много полезна информация Мунчо :!:
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Мнение от stancom »

Мунчо написа:Иначе може да си ги произведеш и сам, като напълниш на есен една кофа с жълъди, като на дъното сложиш няколко сантиметра песъчлива пръст или стърготини и я прибереш някъде на сухо място.
Ице, технологията е малко по различна. Пълниш един живарник с жълъди и го окачваш над кофа на дъното на която има пръст и стърготини. За да не се налага, всеки път когато ти потрябват червей, да изсипваш цялата кофа и да ги търсиш :wink:
Аз не мога да ловя риба !!!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Taka де, пропуснах да отбележа, че би било удобно жълъдите да слагат се в някаква мрежа, за да е удобно изваждането им, без изсипването на кофата. Макар че едно време не ме смързяваше да я изсипвам на някой вестник. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

Има и едни малки подробности при "производството" на жълъдов червей.До колкото аз съм запознат има две версии:

1.Червейче си има във всяко едно жълъдче и ако не се събере окапалия жълад навреме ,то червейчето се заравя във земята и иди го търси :D .Иначе казано ако сега се поразходите и евентуално съберете жълади които дивите прасета не са изяли ,едвали ще има червей.

2.Когато жълъда е окапал го "наплюва" някакво насекомо(Не съм запознат как во е точно) и се иска определ период жълъда да стои на земята под дървото преди да се събере.

Не съм съгурен кое от двете е по вярно,но е факт че това е една превъзходна стръв с която се правят запомнящисе зимни излети.Може да се съхранява при подходящи условия даже и два три месеца.

Що се отнася до това което прочетох по горе-че го има и във кестените,се питам това сериозно ли е или колегата който го спомена се шегува :roll: ?
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

Мнение от milo69 »

и не само в кестените го има...и в лешниците е абсолютно същия...
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Мнение от Iso »

При нас има жълъдов червей по дюкяните - 4 ст./бр. или кутийка 1лв. за 40бр. Но половината от тези 40 бр. са толкова дребни, че едва могат да се нанижат на кука №16. Ако можете да си ги набавите сами е за предпочитане, защото ще си ги избирате по размер. Ева ле ще купя отново, по-скоро като ходя на риболов ще отделя час да си събера малко жълъди за червеи. :wink:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Iso написа:При нас има жълъдов червей по дюкяните - 4 ст./бр.

Меко казано "странно" ми изглежда нещо подобно да се продава на бройка... :shock: :mrgreen:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Значи, както е писал колегата Мунчо по-горе, жълъдите се събират при окапването на есен. Трябва да са цели, без дупки по тях и със следи от "наплюване"- това са малки, по-тъмни или по-светли петънца по повърхноста на жълъда. :idea:
Втората фаза е съда: класиката в жанра е стара тенекия от сирене, на която дъното трябва да е надупчено нагъсто, от вътре на вън, с едрокалибран пирон или шабър :idea:
Трета фаза: тенекията се пълни със жълъди и се поставя на 4бр дървени трупчета в тава, пълна на около 5-6см със ситен и силно овлажнен речен пясък :idea:
Четвърта фаза- това "устройство" се слага в мазето, гадинките се излюпват,пробиват жълъда и и тръгват надолу за да се закопаят в почвата за презимуване; минават през дупкоте и се заравят в чистия влажен пясък. Преди риболов, тенекията се вдига и в кутия се правят отбор юнаци(с пясък от тавата). После, тенекията се поставя пак върху трупчетата. :idea:

п.п. Хай-Тек технологията за производството на индустриални количества от тази сган е: жълъдите да се мелят едро с ръчна фуражомелка; снесените яица във всеки жълъд са няколкостотин, но в природата "технологично" не могат да се излюпят повече от 2-5/бр на жълъд. Останалата част е по процедурата по-горе :idea:

п.п.п. При закупено по-голямо количество такива ларви(в кутийки), те задължително трябва да се съхраняват в полиетиленови пликове(както са в кутиите) и пликовете в "зарзаватното" на хладилника, за да не изсъхват; така могат да изкарат цялата зима :idea:

Надявам се да съм бил полезен по темата :D 8)

п.п. тук са по 1 лев/ кутийката,като в нея има 25-30 бр, половината от които не стават за нищо :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”