Боядисване на суха смес за захранка

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от Милен Динков »

Здравейте, искам първо да поздравя всички, коиито полагат усилия и ентусиазъм в направата на домашна захранка. И аз си правя често такава.

Искам да ви попитам следното: знае ли някой с какво боядисват купешките захранки, става дума за българските, че са целите в червено, жълто или зелено още докато сместа е суха? Аз например слагам в сухата смес боя за захранка или боя за айца и след навлажняване захранката се боядисва в желания от мен цвят. Обаче мен ме интересува как мога да си боядисам сместа докато е суха и да бъде с наситен червен или друг цвят?

Днес ползвах една българска захранка, която беше в червен цвят още суха. След овлажняване ръцете ми станаха червени, все едно съм бъркал в кофата с боя. Е, с какво боядисват сместа, какво слагат вътре?

Благодаря ви предварително за отговорите!
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от Д-р Дулитъл »

Баси мълчанието ,а и на мен ми е интересно...Ако гадая-единия вариант е със разните пигменти,използвани в строителството.Напиши в Гуглето ,,строителни пигменти" и глей кво става. Другия вариант са множеството ,,Е"-та,използвани като оцветители на храни.Ето на първо четене:
https://trimart.bg/produkt-kategoriya/ocvetiteli/

НО...във всички случаи съм сигурен ,че се използва нещо суперевтино.Както беше написал преди време един уважаван от мен колега и съкурсник от ВИЗВМ Стара Загора,подвизаващ се под ника ,,Doktor-5",основната част от захранката е ,,комбиниран фураж за кокошки-носачки".... :mrgreen:
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от Милен Динков »

Много благодаря за отговора! :tup:
Наистина никой не пише и не казва.
И да, трябва да е нещо евтинко, че сметката им ще излезе крива. :D
Аватар
bobopeli
Мнения: 462
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 882 пъти
получил Браво: 1466 пъти

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от bobopeli »

Не знам как става :D но бая съм работил с бои и пигменти.Върти ми се варианта оцветяваш с хранителна боя(или пигмент),овлажняваш до някаква степен за да се оцвети сместа и след това изсушаваш. Може да се ползва и директно воден разтвор на минерален пигмент.
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от Д-р Дулитъл »

Второто,с готов воден разтвор на пигмент е по-вероятно.Примерно за един шарж/доза/ на смесителя определено количество боя ,подадена по време на смесването.Не знам как решават проблема за автоматизиране на процеса,примерно дали впръскват течният пигмент през дюзи,монтирани на смесителя,които да работят по време на самото смесване,или сипват боята с канчето по време на разбъркването.Иначе при първия вариант изсушаването пак е разход ,макар че ,една влажност на готовата захранка от около 10-12% въобще не трябва да е проблем.Може само да гадая дали добавят консерванти и особено антиоксиданти,за захранка с голямо количество мазна бисквитена галета гранясването би могло да бъде проблем.Ще чакаме някой по навътре в нещата да се изкаже по темата,ако не са толкова секретни нещата :mrgreen: .
Иначе ,за сведение,в класическия фураж за кокошки носачки има 8-9% креда/калциев карбонат/,който е просто баласт в случая.
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
Аватар
bobopeli
Мнения: 462
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 882 пъти
получил Браво: 1466 пъти

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от bobopeli »

Д-р Дулитъл написа:...............................................................................

Ако сушенето е въздушно разхода няма да е много голям.Вариант е и някакъв % от микса да се доведе до по голяма влажност и след това да се добави останалото количество което ще върне влажността в желаните граници.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от kriki »

Незнам защо, но се пазят в тайна тези оцветители и от тези които произвеждат червеи (бял) и от тези които произвеждат захранки:

Това са оцветителите които ви трябват:
https://trimart.bg/produkt-kategoriya/ocvetiteli/

Понякога правят чудеса!
Има и доста други интересни съставки които стават за захранки в този сайт.

Някои не са безвредни за хората, така че внимателно!
Fish friendly
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от Д-р Дулитъл »

bobopeli написа:
Д-р Дулитъл написа:...............................................................................

Ако сушенето е въздушно разхода няма да е много голям.Вариант е и някакъв % от микса да се доведе до по голяма влажност и след това да се добави останалото количество което ще върне влажността в желаните граници.[/quote
Едва ли ще почнат да измерват влажност поточно,тя работата става много сложна,а и всяка манипулация след миксирането дава фири...
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от swyfti »

kriki написа:Незнам защо, но се пазят в тайна тези оцветители и от тези които произвеждат червеи (бял) и от тези които произвеждат захранки:

Това са оцветителите които ви трябват:
https://trimart.bg/produkt-kategoriya/ocvetiteli/

Понякога правят чудеса!
Има и доста други интересни съставки които стават за захранки в този сайт.

Някои не са безвредни за хората, така че внимателно!
Колега, сам си си отговорил на въпроса.
Това е и причината в Холандия(и не само там ) да са забранени оцветените червейчета.
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Боядисване на суха смес за захранка

Мнение от Doktor-5 »

Ето ти колега с това се боядисват подхранките.
Струва стотинки.
bayferrox.jpg
bayferrox.jpg (11.99 KiB) Преглеждано 4078 пъти
bayferrox-synthetic-iron-oxide-pigments-661.jpg
bayferrox-synthetic-iron-oxide-pigments-661.jpg (17.43 KiB) Преглеждано 4078 пъти
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”