Кус-кус

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
Гост

Кус-кус

Мнение от Гост »

Колеги , кажете някой начин за приготвяне на кус-кус за стръв.
Благодаря Ви! :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

 - Кус-кус - 150-200 мл. вода, 1 с.л. царевично брашно, варене 3-9 мин., 1 час в отворено бурканче, после в хладилника. Или: 250 мл. вода, като заври - 3 с.л. кус-кус + 1/2 ч.л. сол, ври 4-5 мин., с проби с пробождане, изцеждане и подсушаване с шепа царевично брашно, за да не се слепват. Или: след сваряване и промиване - веднага в гореща мазнина за изпържване. Може преди това да се намажат с олио против слепване или да се овалят в брашно с пудра захар, а после в жълтък. Или: разбива се едно яйце със 1 с.л. хладка вода, прибавя се 1 с.л. кус-кус, разбърква се добре, за да се овалят, отново кус-кус, пак бъркане, докато остане 1/4 от яйцето. След това 30-40 минути само се бърка, за да попие добре в зърната. Получените топки се слагат в тавичка и следва сушене на слънце с периодично раздробяване. Съхранява се в хладилника. За риболов се сварява 1 с.л. в 150-200 мл. Посолена с 1 ч.л. сол вода, за около 8-10 мин. Пресича се в цедка със студена вода, прецежда се и пак в хладилника. Или: при варенето задължително лъжичка сол и захар, също щипка сладкарска боя - червена, жълта, оранжева. :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Милен
Мнения: 1982
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:08
Местоположение: София

Мнение от Милен »

Корсмена имаше рецепта трепач за кус-кус. Не си спомням точно колко минутки се вареше, но важната подробност бе, че за стръв трябва да се купи от гръцкия кус-кус, а за захранване може да се свари от българския!

Само да добавя, че по рецептата на Корсмена направих 1 доза и лових на яз. Доспат. Кус-куса се държеше страшно стабилно на кукичката!

Наслука!
Последно промяна от Милен на Сря Мар 09, 2005 13:59, променено общо 1 път.
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

Извинявайте , госта съм аз ! :oops: :oops: :oops:
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Забравих да спомена, че не съм ловил активно на кус-кус, нямам нерви. В такива случаи винаги съм предпочитал да си забъркам тесто. :oops: Рецептите, заедно с други полезни неща съм си ги преписал от рибешките издания и си ги държа в компа за всеки случай. Наслука :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
keho
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 11:36
Местоположение: Габрово

Мнение от keho »

от българския кус-кус е добър на "Меркурий П&П"
не че им правя реклама като са Габровска фирма де, ама наистина не се разварява и разкашква, според мен спокойно може да замести гръцкия
абе нашо лошо няма :lol:
Аватар
Иво
Мнения: 908
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:50

Мнение от Иво »

Има един ама не съм го виждал скоро на "Загоре" -Ст. Загора , много едър. :wink:
bobsana
Мнения: 602
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:25
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsana »

Този доктора е цял готвач бе, като направиш кус-куса по неговата рецепта обезателно на куката да закачиш и етикет за сведение на рибата
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

bobsana написа:Този доктора е цял готвач бе, като направиш кус-куса по неговата рецепта обезателно на куката да закачиш и етикет за сведение на рибата
Стига се майтапи, бе не една, а са четири рецепти и не съм ги измислил аз, а съм ги преписвал. Пък и нали сега си имаме кулинарен ПиАр, трябва да сме на висота :D Между другото, дали някой ще ми обясни какво го кара да се гърчи с кус-кус, като може просто да си забърка тесто на клечка, освен може би за дъно? :roll: :roll: :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Иво
Мнения: 908
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:50

Мнение от Иво »

... тестото пада, а с ДОБРЕ сварени я кус-кус можеш да заменеш много повече пъти!! :wink:
brazilian
Мнения: 372
Регистриран на: Съб Фев 19, 2005 20:33
Местоположение: софия

Мнение от brazilian »

колеги ако мога да споделя моито скромно мнение е . аз преди да го сваря го запьржвам и точно като почне да побелявя му сипвам вода варя до като набабне и после в студена вода и няма падане и не се слепва ако не искааш цял ден ще меташ с едно зарно
nasluka na vsichki
bobsana
Мнения: 602
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:25
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsana »

Да ти кажа Докторе, аз веднъж само съм ловил на кус-кус и то беше 100% некълвинов ден. Бях го сварил самостоятелно и много се израдвах, че го бях уцелил- изобщо не падаше, вардеваса го сменях по-често от кус-куса. Идеята ми дойде от шестото чувство за некълвино и се приготвих с всякаква стръв. Защо го ползваме кус куса? Защото когато кълве примерно на Арката, местните риболовци направо съсипват бабушката, ама казвам ти по толкова много вадят на кус кус , че и домашните животни да нахрани с риба пак ще му останат, докъто ние си ловим на нащите традиционни пинки и т.н. и хващаме по 2-3 кила
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Кус кусът си е голяма работа. Има няколко предимства пред тестото (в определени ситуации).

Първо ако е добре направен може да стои стабилно на куката и по този начин да се ползва с щека. За да направите същото с тесто трябва да му добавите памук.

Второ, кус кусът е малък и компактен и за плашливи риби е много удачен. Имал съм случаи по Струма есенно време при бистра вода да се хващат страхотни кефали, докато на тесто нямаше никакъв ефект. Тестото провисва и куката се оголва след няколко хвърляния. За разлика от него, кус куса непрекъснато покрива кукичката, докато не падне изцяло.

Относно приготвянето аз се придържам към най-простата рецепта. Във вряща вода, задължително с малко сол, пускам кус куса и го проверявам почти непрекъснато дали от вътрешността е изчезнало твърдото. Веднага го махам и го фиксирам със студена вода и го прецеждам. Това е. Аромати и бои по желание. За да стане жилав избирам възможно най-белия кус кус.
Nikolaj_bg
Мнения: 69
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 13:20

Мнение от Nikolaj_bg »

Често ползвам кус-кус на "Златен Клас"-според мен е най-добрия.
:wink:
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

Nikolaj_bg написа:Често ползвам кус-кус на "Златен Клас"-според мен е най-добрия.
:wink:
И Аз го ползвам и съм много доволен но го правя по рецептата на Доктора :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”