Методът "ZLAK", за направа на воблери, стъпка по с

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Методът "ZLAK", за направа на воблери, стъпка по с

Мнение от Lubo »

Аз тук нямам грам авторство. Поради интереса на съфорумците, реших да пусна метода на колегата Злати Крумов - ZLAK за направата на воблери, естествено с неговото специално разрешение. Аз самият завършвам първите си воблери, именно по това ръководство.
ZLAK написа:Ето и всичко - стъпка по стъпка:


1. Взимам трупче(сухо) от липа. Може и ябълка , но в никакъв случай чам.
Изображение


2. С фино трионче го прорязвам до средата
Изображение


3. С нож го пооформям до вид подобен на този .
Изображение


4. Дооформям го с пила за дърво и го шлайфам с фина шкурка.
Изображение


5. После правя втори прорез за лопатката на 45 градуса от първия.
Изображение


Погледнат фронтално трябва да бъде абсолютно симетричен.
Изображение


6. От 8 мм. неръждаема тел (от мосю Бриколаж) правя скелета...
Изображение


...и го поставям във воблера , така че да се виждат само халкичките
Изображение


7. Оформям лопатката (тук забравих да я нарисувам) от стар триъгълник , а ако воблера е по-голям от 10 см. - от 3 мм. плексиглас и я поставям във втория прорез.
Изображение


8. Утежнявам със сачми , които напъхвам в надлъжния прорез , след което го оборудвам с халкички и куки.
Изображение


9. Като го поставим във вода трябва да изглежда така :
Изображение


...не така...
Изображение


...и не така:
Изображение


10. Погледнат фронтално не трябва да се накланя в ляво или в дясно
Изображение


...а трябва да изглежда така :
Изображение


11. Ако се накланя на една страна - издълбавам жлеб и го утежнявам със сачми докато се оправи. След това запълвам неравността с кит за дърво и шлайфам с шкурка. След това го лакирам веднъж за грунд , шлайфам и накрая рисувам.
Изображение


12. Правя S - образен тел с който закачам воблера за единия край и го натискам в кутията с яхтен лак. Преди това свалям халките с куките.
Изображение


13. Оставям го да се оцеди и изсъхне за 2 дни , шлайфам отново с фина шкурка , закачам го за противоположната халка и отново го потапям в лака.
Изображение



Накрая го оборудвам с халките и куките.
Ами това е всичко. Надявам се да съм бил полезен.
Накрая още нещо от мен. Правенето на воблери не е спестяване на пари и време. Това е хоби и въпреки че никой сериен воблер не може да замени ръчно направеният, серийните са по-удачни за риболов, защото времето в което сте изкарали 6 лева за да си купите воблер, е много по-малко от времето за направата му. Но пък нищо не може да замени удоволствието от гледката и тестването на воблер направен от вас.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Stefko
Мнения: 1361
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от Stefko »

Евала колега :!: :!: Страшно полезно четиво за всички по-сръчни колеги, имащи мерак и усет към направата на собствени воблерчета. Аз лично съм малко схванат в ръцете и едва ли ще седна някога да правя подобно нещо но... не разбрах с какво запълваш прореза, в който поставяш скелета от неръждаема тел, след като поставиш сачмите :oops: ?!
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Злати Крумов запълва с Poxipol. Шамана с едно друго дето не знам как се казва, а аз запълних първия път с Poxipol, ама за втория залепих телта с Bizon Super Glue - каноконлит - ама наблъсках голям слой постепенно на няколко пъти, и после отгоре за фасон запълних с кит за дърво. Перфектно стана.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Един приятел си е направил над 300 воблера- на две и три части, малки, средни, големи, червени, жълти- абе всякакви. Та той запълва дупките само с Епоксидна смола!!!!(ако съм сбъркал името се извинявам)- като стегне няма мърдане!!! :D
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

SHEFA написа:Един приятел си е направил над 300 воблера- на две и три части, малки, средни, големи, червени, жълти- абе всякакви. Та той запълва дупките само с Епоксидна смола!!!!(ако съм сбъркал името се извинявам)- като стегне няма мърдане!!! :D
poxipol-а е на основата на епоксидната смола, но е по-здраво. Поне на рекламата. Бай ви Пигов ще да е човека дето би могъл да ни осветли професионално.
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

Браво Любо.Уважавам упоритите и кадърните.
Много риби да дръпнеш с тез автентични воблери.
П.С.Досега никъде не съм срещал толкова семпло и ясно обяснение за DIY на воблери.Обикновено в простите неща се крие прогреса.
На слука!
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
Докера
Мнения: 1436
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 16:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от Докера »

6. От 8 мм. неръждаема тел (от мосю Бриколаж) правя скелета...
Едно малко въпросче за уточнение :wink:
Диаметъра на телта да не е 0,8мм ? Щото 8мм е арматурно желязо :shock:
Няма нищо лошо в това да си говориш сам - лошото идва , когато започнеш да си отговаряш !
Селяните казаха: Ей,да вържем попа,та да е мирно селото.
Попа отвърна: Ааааа не,чада мои - Вържете си булките, че да е мирен попа.
Аватар
Hito®
Мнения: 1415
Регистриран на: Съб Яну 29, 2005 23:43
Местоположение: Самоков....и София...за жалост :(

Мнение от Hito® »

Аз да попитам :oops: Материалът задължително ли трябва да е липа или ябълка :?: С дъб или бук ще стане ли? (Знам че са малко по твърди за обработка,но за сметка на това имам доста дърводелски инструменти)
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Един приятел ги прави само от топола(суха). Материалът е много лек и мек, и лесно се обработва :)
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 204 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Мнение от shaman »

Hito написа:Аз да попитам :oops: Материалът задължително ли трябва да е липа или ябълка :?: С дъб или бук ще стане ли? (Знам че са малко по твърди за обработка,но за сметка на това имам доста дърводелски инструменти)
Изображение

Този е от някакво мнооого твърдо дърво - предполагам точно дъб или бук.
Голям зор видях да го направя, ама мисля, че стана добре :wink:
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Еее вие ме разбихте направо ... можем 1 изложба да спретнем, а след това търг с явно наддаване :))) Наистина има шедьоври...
kalin_vraca
Мнения: 133
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 0:49
Местоположение: враца

Re: Методът "ZLAK", за направа на воблери, стъпка

Мнение от kalin_vraca »

Lubo написа:11. Ако се накланя на една страна - издълбавам жлеб и го утежнявам със сачми докато се оправи. След това запълвам неравността с кит за дърво и шлайфам с шкурка. След това го лакирам веднъж за грунд , шлайфам и накрая рисувам.
Изображение
воблерите са супер,ама за да започна и аз да се правя на маистор,трябва първо да ме светне някои от къде мога да си купя това нещо за дълбаенето,дето Любо прави жлебове с него? :oops:
и още нещо-с кит за дърво мога да запълвам прорезите нали...?
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Това са резци за линолеум ... Не знам обаче дали все още има такива в Книжарниците .. :?

Другият вариант е да си купиш специално длето за дърворезба. Виждал съм такива в магазина за художници на Шипка6 в София
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
kalin_vraca
Мнения: 133
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 0:49
Местоположение: враца

Мнение от kalin_vraca »

а с какви бои боядисвате тия воблери....
Аватар
Hito®
Мнения: 1415
Регистриран на: Съб Яну 29, 2005 23:43
Местоположение: Самоков....и София...за жалост :(

Мнение от Hito® »

Това "нещо" на снимката ако не се лъжа е резец или там как му беше името :oops: .Едно време се продаваха в книжарниците,а може и още да ги има там.
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”