Искам да си ремонтирам счупена пръчка - моля за съвети

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
elektronchika
Мнения: 159
Регистриран на: Пет Дек 08, 2006 20:59
Местоположение: Варна

Искам да си ремонтирам счупена пръчка - моля за съвети

Мнение от elektronchika »

Здравейте! Купих си пръчка за риболов с бомбарда на морето. Въдицата има 2 подвижни водача, единият от които се движеше трудно и задра в пръчката като го напънах малко. Вчера като мятах бомбардата и върха се счупи там, където беше задрал водача, като се разцепи по дължината (може да я снимам довечера, ако не разбирате обяснението). Двете парчета се застъпват около 35-40мм. Пръчката не е скъпа, 40лв. струваше, но искам да я оправя. Четох във форума, особено съветите на Ivan VP, които са много полезни. Не съм решил да я ремонтирам с професионален конец и слома, а мисля да използвам здрав копринен конец и епоксидна смола. След всичко изписано въпросът ми е трябва да ли сложа някаква втулка отвътре на пръчката (и от какъв материал), там където е счупена или само с конеца и сломата да я ремонтирам?

Ще се радвам на всякакви съвети, относно отремонтирането на пръчката. Поздрави!
NStoianov
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 10:26
Местоположение: Варна

Мнение от NStoianov »

Здрасти колега. Ако съм на твоето място бих си взел от магазина нов връх направо. Не вярвам да са скъпи.
elektronchika
Мнения: 159
Регистриран на: Пет Дек 08, 2006 20:59
Местоположение: Варна

Мнение от elektronchika »

А как ще се пърне този връх? Нали има най-малко върхов водач, който ще пречи да се пъхне? Или има начин и за това?
Аватар
Markony
Мнения: 2008
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 32 пъти

Мнение от Markony »

Моя съвет е да си купиш един връх за директен телескоп. С пръчката отиваш в магазина и мериш кой връх ще пасне добре във второ коляно.

Нанизваш двата подвишни с моментно лепило лепиш един върхов водач и си готов :wink:
NOMINATIONS BUG ...
http://www.kenga-bg.info
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

С конец и лепило - епокси си ремонтирах така една счупена тояга и досега работи. Тя ми е и първата карбонка, още от 80 - та година. Подвижния водач по-добре го застопори - малко ще увеличиш транспортната дължина, но ще избегнеш други ядове.
Другото решение е нов връх - махаш връхния водач, нанизваш го и слагаш връх + където се полага втория водач.
Трето - съветът на Маркони. Успех.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
kikivc
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 21:59
Местоположение: Варна морето, сините вълни.

Мнение от kikivc »

По разумното е да си купиш нов връх от магазина за 5-8лв. и водач за него. нагряваш стария водач на върха със запалка и го вадиш. Махаш стария връх, нахлузваш новия и залепяш новия водач с моментно лепило.

Всичко това ще ти го направят в магазина за обща цена 10- 15 лева.

Ако все пак искаш да си я ремонтираш както каза колегата по-горе:
навиваш плетено влакно или конец около счупеното - да се ползва за армировка. След това си вземаш двукомпонентно лепило ПоксиПол и намазваш хубаво. Заглаждаш с плюнка или вода и след 30 мин можеш да ловиш.
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Мнение от jasonsmith »

babydoctor написа:С конец и лепило - епокси си ремонтирах така една счупена тояга и досега работи.
Здравейте, имам 5 метрова сопа, от три дни, мисля че е стъклопластова, тъй като струваше 13 лв :)... Въпреки че на нея пише карбон.. Тъй като ми е била в багажника без така, по някакъв начин и се е отчупил върха на около 10 см, та питането ми е- има ли смисъл да и слагам конец и да я превързвам, или направо да и сложа конектор на по-късата дължина?
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

За 10 см. Мисля че няма смисъл !
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”