Моля за помощ- управление на стъпкови елдвигатели

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Моля за помощ- управление на стъпкови елдвигатели

Мнение от Д-р Най »

Другари, моля за помощ! Трябва ми схема за управлени е на стъпкови електродвигатели. Конкретно търся схема за управление на двигател с две навивки със среден извод на всяка. Порових в НЕТА и там харесах една схемичка с две интегрални схеми- 4070, която е четири елемента изключващо ИЛИ и 4027, която е два JK тригера, командващи ключови транзистори, но нещо двигателя се регулира в твърде малки граници, като при по- високите честоти просто си жужи и трепти без да се завърта. Стъпката се подава от прост генератор, изпълнен на 4011. Интересуват ме схеми на логически елементи, освен това ако може да ме ориентирате до какви максимални обороти може да се развърти подобен двигател. Възможно е да съм допуснал грешка при изпълнението на схемата, понеже я правя с "паешки" монтаж на експериментална платка. За двигателите кой знае каква информация не мога да дам, освен че са на 12волта и съпротивление на намотките 60, съответно 11 ома( пробвах с два двигателя и двата се държат по описания начин). Идеи с програмируеми схеми не ми вършат работа, че не им разбирам. Благодаря предварително!
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

До-то-ре,
Ето ти една схема.Ще си я доработиш - добавяш мощни транзистори, ако ти е як мотора.
За двуфазен мотор като твоя, схемата леко може да се модифицира.
Виж там как работи 74194 и действай...Q3 и Q4 отпадат...
-----------------------------------------------
Аз отдавна ги предпочитам тези неща на Микроконтролери.
Изображение
Успехи.
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Д-р Най »

Педро, огромно благодарско за идеята! Мисля, че схемата, която си дал е точно за моя случай. Мощни транзистори предполагам, че няма да потрябват, понеже 2003 си е точно затова. А двигателя е с две бобини със среден извод на всяка, вързани заедно. Искам само да те питам (извинявай за нахалството) какви са най- високите обороти на стъпковите мотори, ако не те затруднявам. Тези, с които разполагам са 20ВВ-Н151- 16 на 12волта 60 ома на всяка бобина и другия- Т1429602 85ома, от скенер. Благодаря!
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

За оборотите е трудно да се каже, понеже има 3 вида стъпкови мотори.Освен това при твоя случай - двуфазния, двуфазните биват 2 вида - униполярни и биполярни.
Зависи и от броя на стъпките за 360°,фазите,предназначението,зависи и от масата на движещите се части.Не са така по-строго дефинирани оборотите като на другите видове двигатели.
Ами ..дига обороти докато започне да изпуска стъпки.Ще пробваш..ще видиш.
Но при някои до няколко хиляди оборота, че и повече, могат да се достигнат.
Аватар
Д-р Най
Мнения: 1472
Регистриран на: Пон Май 15, 2006 22:30
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 203 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Д-р Най »

Педро, отново огромни благодарности!!! Ще продължа да човъркам и когато (ако :twisted: ) постигна успех ще докладвам.
"Проектчето" е доста интересно, но искам да го покажа в завършен вид.
...есть только миг
между прошлым и будущим,
именно он называется жызнь...
Таралежът е птица упорита. Не я ли ритнеш- не излита!
Аватар
solomon
Мнения: 345
Регистриран на: Пет Апр 08, 2005 11:02
Местоположение: Пловдив

Мнение от solomon »

разгледай тази тема. има много информация за стъпкови мотори.
http://napravisam.bg/forum/viewtopic.ph ... 3334c539bd
А... Светльо Президьон альоо альооо....А... Светльо Президьон альоо альооо....
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”