Малко помощ относно Воблеростроенето

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Публикувай отговор
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 467
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 43 пъти

Малко помощ относно Воблеростроенето

Мнение от Kaloyan87 »

Колеги , някой може ли да сподели с какви други материали, освен дървения(тей като незнам къде да намеря балса), може да се изработват хубави качествени воблерчета и най-важното как или откъде бих могъл да се снабдя с тях ? Дълга се очертава зимата , та поне една хубава работа да свърша ако успея :wink:


Поздрави Калоян
Аватар
dimow
Търговец
Мнения: 854
Регистриран на: Нед Авг 20, 2006 18:01
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от dimow »

Поздрав Калоян,
личи си от далече , че не си падаш много по четенето.
В темата под твоята има мнения за "разпенено ПВЦ"
малко по надолу има също поне десет теми започващи /или съдържащи/ "воблеростроене".
Умаловажаваш труда на много от воблеротворците споделяли многократно начини и тънкости. Аз лично имам няколко. За съжаление работех предимно с дърво /балса,липа, и други :wink: /, но това защото са най-лесно намираеми и съответно лесни за работа и оцветяване.
Надявам се да приемеш мнението ми лично и след като попрочетеш да продължиш да задаваш СМИСЛЕНИ въпроси, бъди сигурен, че ще получиш достатъчно отговори.
Успех

п.п. и да не забравиш да ни покажеш какво си направил :!:
п.п.2 Жокери за търсачката: Дурафом, Лексан, ПВЦ, Поликарбонат
Ръкоделско студио "Димови"
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 467
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 43 пъти

Мнение от Kaloyan87 »

Признавам се за виновен !! Идеята ми беше все пак да намеря начин да се сдобия с материала (от магазин или от нет-а) и какви размери биха били подходящи :roll: Намерих този сайт http://steldi-air.com/catalog/product_i ... cts_id=248 но незнам с тази дебелина от 8мм дали не е много малка за направата на един кренк примерно :roll:
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Gradski,
Dimow е прав.Но ще те улесня.
Аз, а и много хора ползваме липа.В Русе липи БОЛ.Има и улица само с липи! Мисля, че Видин се казваше улицата ..едно време..
Сега в студовете сухите липови клони (те яката са почернели) даже и падат около липите.А може и да си откършиш - личат си.Кората им е дебела..затова след обелването Ф--то на дръвцето е добре да е поне 15-20-25 мм, за да има мегдан за дялкане.
Трябва да ги изсушиш яката - може и във фурна на печка (70-80 градуса), нарязани като парченца по размера, който ти трябва 7-12 см...Като издялкаш воблвра, пак ще ги сушиш.
Стават много добри воблери !
Аватар
dimow
Търговец
Мнения: 854
Регистриран на: Нед Авг 20, 2006 18:01
Местоположение: софия
получил Браво: 1 път

Мнение от dimow »

Е все пак може и да се получи дискусия.
Балсата която си "намерил'' е перфектно решение. Купувал съм от същия магазин /близко ми е/ 20 мм дебела Балса, почти няма примамка която да не може да се изработи. Ако поръчаш 8 мм то не се притеснявай да ползваш лепило. Също така по-тънкия материал дава възможност за работа на двете половинки на примамката поотделно / по методите на Чуруликпенчо/ :idea:
Работата с Липа също е удоволствие, малко различно е дървото, но носи достатъчно много утежнение. Влажността е много важна тъй като ако дървото е влажно / сурово или мокро/ работата е трудна и в последствие качеството на примамката е под въпрос.
Пробвай /след като прочетеш разбира се/ и вариантите с Лексан и Дурафом/ или както му казват разпенено ПВЦ/ предполагам ще намериш от опаковки.
Успех
Ръкоделско студио "Димови"
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 467
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 43 пъти

Мнение от Kaloyan87 »

Та имам и още няколко глупави въпросчета :oops:
1-во - сдобих се с малко чам на първо време ( тези дни ще пообиколя и за липи да намеря нещо) който си го взех от едно магазинче до у нас ! Материала изглежда сух, но трябва ли примерно като оформя тялото , да го сложа във фурна за да доизсъхне на 70-80 градуса ?
2-ро - какви оцветители да използвам - маркери , флумастери , боички някакви , че да не се размият или у мешат като ги топна в яхтения лак по късно ?
3-то - кой според вас е най-добрия материал за лопатката ?
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Fisherman66 »

Чакай и аз да се включа.... чама става... с някои уговорки : ако е сух няма нужда да го сушиш допълнително, малко е труден за финна работа заради редуването на твърда/мека част при по-едри линии ...
За оцветяването: имаш колкото искаш варианти.... съветвам те за начало да положиш бял матов грунд преди боядисване (боя, спрей, т.н.) - върху нея се получават много по-добри тонове при рисуването. Аз ползвам за оцветяване главно автоспрей (бачкай на открито, че трови), лак за нокти, акрилни бои и др. С маркери рисувам хриле, точки и друго каквото се сетиш....
За лопатки най-добрия материал е лексан!
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Аватар
бай Мецан
Мнения: 286
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:27
Местоположение: Русе
дал Браво: 2 пъти

Мнение от бай Мецан »

Калояне прочети това от А до Я , че и малко след това:http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=2073
също и това:http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=21&t=12640

След това звъннваш и идваш да ти дам материал, каквото имам това. След три седмици показваш, какво си сътворил и черпиш една черна бира :D
"Душата на непиещия е изсушена и свита, непорочната му поза на трезвеник е прикритие за анонимни и отвратителни постъпки". Джон Стайнбек
Аватар
Taro
Мнения: 566
Регистриран на: Сря Яну 16, 2008 22:42
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от Taro »

Fisherman66 написа: С маркери рисувам хриле, точки и друго каквото се сетиш....
Тео,би ли споделил какви точно маркери използваш и с какъв лак завършваш воблерите,че имам малко проблеми с разтичане на маркера.

п.п. Ч.Р.Д. Жив и здрав да си!
No Kill
trout bum,perchoholic,chub catcher...
C&R
stenli
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Яну 14, 2009 13:06
Местоположение: Русе

Мнение от stenli »

Колега на улицата зад магазина на Сунай на ъгъла на пресечката до сервиза има едно ателие за рекламни материали. От там съм си купувал дураформ и го имат в различни размери. Отиваш питаш и казваш колко искаш и какъв размер, аз си бях взел едно парче 13мм дебело на 20/150 см и ми излезе около 20 лв. Обработва се лесно,е не е като балсата, но е по добър вариант от дървото. Ако не можеш да намериш никакъв материал, пиши ми на ЛС и ще ти дам от моя на първо време да имаш занимавка.
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 467
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 43 пъти

Мнение от Kaloyan87 »

Засега съм намислил и имам нещо впредвид колега , но ако ми се провалят плановете ще потърся и там :wink: Мерси за отзивчивоста
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Fisherman66 »

Taro написа:
Fisherman66 написа: С маркери рисувам хриле, точки и друго каквото се сетиш....
Тео,би ли споделил какви точно маркери използваш и с какъв лак завършваш воблерите,че имам малко проблеми с разтичане на маркера.

п.п. Ч.Р.Д. Жив и здрав да си!
Здрасти френд и мерси за честитката... :wink:
Маркерите, които ползвам са на ф-ми EDDING и Faber-Castell. До момента нямам разтичания..... ако владееш тънкото рисуване става и с четка и туш (или с рапидограф), но трябва да внимаваш да не замажеш линиите преди лакиране.... а, и основата трябва да ти е матова, за да хване туша.... :wink:
Колкото до лака... ползвам най-обикновен нитроцелулозен на ЛЕКО...
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Бащицата
Мнения: 263
Регистриран на: Пон Юли 28, 2008 10:28
Местоположение: София
дал Браво: 7 пъти

Мнение от Бащицата »

До тук споделиха положителен опит, аз от личен да споделя малко отрицателен :) Направи един, и още преди да го боядисаш и нащариш, го пробвай как ще играе... Аз от ентусиазъм направих 10, боядисах ги и се оказа, че не стават за нищо/абсолютно нищо свързано с риболова/, евентуално за туичване, но с предварителната уговорка да си много добър в трепетливите движения и върха на пръчката ти да е обучаван предварително.Успех и да споделиш резултата :)
Поддръжник на http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;

....it is not the imitative strength or general good looks of the fly that makes it a killer. It's its weight. Simple as that...
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Бащицата,
Виртуалний тате..ако мога така да се изразя :lol: Напълно подкрепям съвета ти.И аз съм ги вършил подобни.Но ако ще пробва предварително трябва да се погрижи с някаква лека хватка да предотврати воблера да не "глътне" вода.Много бързо се овлажняват и натежават ...и никаква балансировка, а и игра не можеш да проследиш както трябва.
Що се отнася до това:
евентуално за туичване, но с предварителната уговорка да си много добър в трепетливите движения и върха на пръчката ти да е обучаван предварително.
Може - ако е нервен, неврозен, паралитик - туичинга ще стане от само себе си :wink: И колкото по не фаща, толкова по-зверски ще туичи !
Аватар
бай Мецан
Мнения: 286
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:27
Местоположение: Русе
дал Браво: 2 пъти

Мнение от бай Мецан »

Pedro написа:Но ако ще пробва предварително трябва да се погрижи с някаква лека хватка да предотврати воблера да не "глътне" вода.Много бързо се овлажняват и натежават
Лека, лека, колко да е лека хватката, направо си го лакирам две ръце и тогава водните проби. След това съм нямал проблем с боядисването, когато го правя със спрей, при работа с акрилни бои шкуря със ситна шкурка, за да наруша гланца от лака и тогава мацам. Проблема се явава при оцветяване с лак за нокти, лакът на ЛЕКО не понася ацетона от дамския лак. Получават се рошавонакъдреди воблери, служещи за появата на психични отклонения при хищника. :D :D :D
"Душата на непиещия е изсушена и свита, непорочната му поза на трезвеник е прикритие за анонимни и отвратителни постъпки". Джон Стайнбек
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”