Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от BornToDrink »

Колеги, хванах се тези дни да си майсторя малко воблери.
След четене тук-там + проба грешка най-накрая докарах 2-3 читави бройки.

Дойде време за боя и да се изтарикатя взех 2 спрея от практикер, сребърен и бронзов, но не металиците, ами (като капачката):
Изображение

Разбира се не прочетох какво пише на етикета.
Пръснах воблерите, получи се свежо, става доста прилично и покрива добре.
Да, ама като ги топнах в прозрачен лак - греда.
Боята почна да се стича заедно с лака.

После прочетох - "Да не се покрива с прозрачен лак". :lol:
Отделно пише, че е за вътрешна употреба... Имаше едни за коли/джанти, явно на различна основа са правени.

Шах...
Иначе ако лака е изсъхнал (като основа) и пръсна отгоре със спрея, няма проблем.
Да, ама искам да го запечатам някак тоя спрей, щото изглежда неустойчив.

Та вариантите са .. 3:
1. Изхвърлям спрейовете
2. Слагам 1-2-3 слоя лак и отгоре за финал спрей - пък колкото изкара (така не мога да "запечатам" очите ако са с боя, например.
3. Казвате чалъм или тип лак, който няма да реагира с тая боя. :mrgreen:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от bai ves »

:wink: Докато намериш съвместим лак ползвай прозрачен спрей. Ползвай ацетатен ПВЦ разтвор и не си разваляй трудът. По принцип ако си китвал, боята трябва да е съвместима с кита, а и лакът трябва да застине върху боята. В товоя случай лакът яде боята.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от BornToDrink »

Благодаря за включването.

Не съм китвал, честно казано 1 слой лак върши чудна работа като основа.
Хром спрея седи по-добре на гладка повърхност и няма проблемс покритието.
Също и няма проблем като е нанесен върху изсъхнал лак.

Значи ще потърся това, за което говориш.
Можеш ли да ме насочиш каква точно е хавата с "ацетатен ПВЦ разтвор".
Може ли да не е спрей (да ти топвам директно, че става по-добре)?
Сори, ама не ги отбирам много химичните съедниения. :mrgreen:
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от pux »

Ползвал съм доста такъв спрей и даже бях писал тук във форума, за "ефекта", който си постигнал и сам :wink: ... както и да е - варианти:
- ползваш прозрачен, завършващ спрей от същата фирма - недостатък е, че прави тънък филм, трябват повече слоеве, и като цяло му липсва достатъчно пластичност - т.е. може да се напука при удар
- ползваш водоразтворимо финално покритие - след няколко слоя, може да завършиш и с друг тип лак - полиуретанов, нитроцелулозен
- ползваш 2-компонентна смола - с всички + и -, които произлизат от това :wink:

Поздрави
Аватар
don_misho
Мнения: 659
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 23:33
Риболов: Спининг
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от don_misho »

И аз преди време направих тая грешка да пръскам с хром спрей ,чудно става,но радоста ми треше докато топнах във финишен лак. :) Сега нямам проблем с акрилните бои,но спрейовете ги разтича.
Варианта е да пробваш преди финишен лак,след спрея да топнеш във акрилен водоразтворим лак някакъв и след като изсъхне да запечаташ с полиуретанов или какъвто ползваш за финиш.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от BornToDrink »

Ндаа, ще потърся такъв лак, който реално ще се явява буфер между спрея и последния лак.
Благодаря за насоките.
Иначе учудващо колко добре става с тези спрейове, мислех, че няма да покриват добре. :)
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от sleepwalker »

Симо, да не би да не си уцелил точната пропорция на двукомпонентния лак? Щото и аз като тебе вапцам, но чак да се е разтичал спрея не ми се е случвало. Да, става неустойчива боята, лесно може да си развалиш шарката ако го дернеш някъде докато е още незасъхнал лака, но пък може и с малко фантазия за ползваш тоя ефект и да си създадеш готини детайли с върха на клечка за зъби например :) Аз като внимавам и пипам тънко, боята се запазва. :)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от BornToDrink »

Ами виж, ползвам лака да 'запечатам' финалната версия.
Та директно топя воблерите в кутията с лак.
Снощи топнах 2 и не ми направи впечатление, но после видях капките, че са с цвета на спрея отдолу и като цяло не изглеждат добре.

А последния го изтървах с кутията с лак и докато го извадя с една тел се разтече яката. :lol:
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от Fisherman66 »

По принцип тез хром-никел-мед спрейове са адски нестабилни ... навремето ги ползвах, но се отказах .... едно че финиша няма нищо общо с блясъка от капачката, и второ - ти си го обяснил подробно ..... дори при запечатване с лак, който не разтваря спрея покритието губи блясък и потъмнява значително ..... този например (показания на снимката) ми става тъмно сив .... :roll:
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от BornToDrink »

Твърде неприятно ако и с междинен лак стане така.
Иначе ако пръсна само със спрея ефекта е доста добър, има блясък и всичко, но трябва да пръсна върху гладка повърхност или 2-3 ръце спрей, че да стане.

И да, след като го топнах в гадния лак стана тъмно-сив.
Би трябвало все пак да не се променя ако му се сложи буфер с нещо, с което не реагира?
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от sleepwalker »

Fisherman66 написа:По принцип тез хром-никел-мед спрейове са адски нестабилни ... навремето ги ползвах, но се отказах .... едно че финиша няма нищо общо с блясъка от капачката, и второ - ти си го обяснил подробно ..... дори при запечатване с лак, който не разтваря спрея покритието губи блясък и потъмнява значително ..... този например (показания на снимката) ми става тъмно сив .... :roll:
И при мен е така, много грозен цвят и неловящ (поне при мене). Два такива воблера съм направил и двата още нямат сефте. :roll:
Не съм пробвал със златистия, той реално на какъв цвят става след нанасяне и изсъхване?
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от maranzika »

Симо,не се занимавай с глупости,ами просто тези спрейове ги махай и си вземи други 2-3 бр. на първо време.Аз също се прецаках и взех един сребрист такъв и един меден,но нищо подобно...Тъй си седят в къщи.
Аз боядисвам с каквото ми падне,като само 50% от воблерите ми сигурно са със спрей.Другите са с маркери,лакове(на жената),темперни и водни бой....
След това съм си взел един гръцки лак от железарията на Халите(при Радо Милев) и топя в кутията директно,като между отделните лакирвания изчаквай едно денонощие....
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Въпрос за спрей и съвместимостта му с лак

Мнение от BornToDrink »

Аа, Илиянски, проблемът тук е, че двата спрея струват около 25лв. :mrgreen:
Пък и честно казано, сивия ми харесва доста как седи. Другия и той става, но за отгоре, като тъмен градиент.

Вчера взех водоразтворим лак.
Топнах наново боядисаните воблери вътре, тази сутрин ги топнах в яхтен лак за финиш.
За момента мисля, че цвета на хром-спрея си остана и филмът от водоразтворимия свърши работа.
Освен всичко, последният съхне доста бързо, не смърди и мисля да го ползвам преди финиша за всички воблери, дори тези, които нямат проблем с финиш лака.

Купих го пак от Практикер, като отворих дума за кво ги ползвам се оказа, че има доста риболовци измежду персонала. :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”